
Тази седмица започна с новините за срив на американските #индекси със 7%. Някой помни ли да е гледал по телевизията щастливи брокери в края на 2019 г., когато американският S&P500 завърши годината с 29% нагоре? В следващите дни ще научим колко милиардери са станали #милионери и кой точно колко е загубил. Естествено e обаче, че загубата е част от една голяма #печалба, за която няма да се научава от всеки сайт, докато тя се случва. Пък и още на следващия ден борсите вече възвръщат около 4%. Но шумът в медиите е за трусовете. И така, ако не сме по-активни да вземем нещата в свои ръце и да проучваме, когато става въпрос за решения за пари, лесно можем да бъдем подведени от медиите.
В такива моменти на залпове от лоши новини отвсякъде, човек започва да се притеснява дали не трябва да направи нещо спешно и точно тогава прави грешки с парите си. Като в един виц от #Уолстрийт: „Като видя, че индексите падат бързо, се чувствам, все едно жена ми е вдигнала скандал – значи, аз знам, че има причина, макар да не знам точно каква е, и се чудя дали като дам пари, ще се оправят нещата.“
"Кое е правилното?" – питат ни активните хора със спестени пари
Немалка част от нашите #инвеститори знаят, че трябва да се купува евтино и да се продава скъпо – това е капиталовата печалба. Легендарният Уорън Бъфет, който се е превърнал в икона за инвеститорите от различни поколения, е казал: „Когато всички бягат – купувай; когато всички са алчни и купуват – продавай“.
Единият въпрос, който ми задават често тези дни, е: "Как да улуча момента, за да купя най-евтино?". А другият: "Да продавам ли инвестицията си, след като има сривове?". Появяват се и въпроси дали предстои криза, колко дълга ще бъде тя и как да се подготви човек.
Няколко важни отговора на тези въпроси, които са като библейски закони в света на парите:
• Не търсете подходящия момент за печалба на финансовите пазари, а оставете времето да работи за спестяванията Ви – използването на времето е доказаният подход за печалба в сравнение с изчисляването на печелившия момент. Моментите са за професионалните #спекуланти на финансовите пазари, които имат своите стратегии и са подготвени за големи загуби. Парите за бъдещето на семейството се увеличават чрез дългосрочното инвестиране;
• Ако не сте инвестирали и искате да започнете, точно моментите на сривовете /на ниските цени/ са добра новина за начало вместо за страх;
• Редовното инвестиране с малки суми преодолява ефектите от движенията на финансовите пазари и акумулира голяма сума в период над 5 години;
• Не се запасявайте с храна за криза, а започнете веднага да спестявате някаква сума на месец, за да имате авариен фонд;
• Не забравяйте, че епидемиите и борсовите сривове отминават и всичко влиза в нормален ритъм, но ако действаме паникьосано с парите и здравето си, това ще има по-дълги последствия.
Не са ни приятни ограниченията, свързани с мерките против разпространение на COVID-19, но трябва да признаем, че положителната страна на това е, че можем да отделим повече пари за спестяване или ако не сме започнали – да започнем да спестяваме.
Междувременно имайте предвид, че финансовите #консултанти като нас са на разположение за Ваше улеснение – не за да Ви кажат какво точно да направите, а за да Ви спестят време и да Ви помогнат с информация, за да вземете решението, което е най-добро за Вас.
Свързани полезни статии:
• Спестени пари за черни дни – какво е авариен фонд
• Как да започна да спестявам
• Какво ни пречи да спестяваме
Пишете/обадете ни се директно или се включете в консултативната ни тема, или ни пишете лично съобщение, за да зададете всички свои въпроси!
Николай Павлов
Директор "Връзки с инвеститорите" и
член на СД на „ЕЛАНА Фонд Мениджмънт“
Мобилен тел.: 0889 022 537
email: pavlov@elana.net
Информация за спестовни планове
Информация за взаимни фондове
#ELANAFundManagement