Паниката Ковид-19 - как да се справим?

  • 86 408
  • 3 451
  •   1
Отговори
# 3 405
  • Мнения: 6 469
Изобщо не се чудя това.
Друго се чудя. Писах. Къде е самосъзнанието, възпитанието и мисълта И за околните, не само за собствения г@@@@@З?
А на такива, с тези липси , най- удобно им е да се чудят за неща, съвсем далеч от моите чуденки. Защото моите са неудобни...

# 3 406
  • София
  • Мнения: 62 595
Няма самосъзнание. Възпитанието си личи - когато възрастните нямат самосъзнание и самодисциплина, такова предават и на децата си.

# 3 407
  • Другата България
  • Мнения: 37 306
Вие наистина ли се чудите защо сега не се затягат мерките? Три огнища със заразени, които на всичкото отгоре са като цяло в лека форма, 15 интензивни и ще затваряме пак държавата? Дайте малко по-сериозно, моля ви.
Изобщо, апокалипсис настъпва все още със страшна сила само в този форум. Аз ако не вляза да прочета, забравям напълно за това, нищо в околния свят не ми напомня, освен тук-таме по някоя маска.
Стара Загора - 22, София - град - 17, Шумен - 12, Пазарджик - 12, София област - 9, Смолян - 8, Сливен - 7, Плевен - 3, Пловдив - 3, Търговище - 2, Кърджали - 2, Габрово - 2, Благоевград - 1, Враца - 1, Добрич - 1, Кюстендил - 1, Разград - 1, Хасково - 1.
Случаите за последното денонощие.
Три огнища? Клъстерно разпространение? Сериозно ли?
Никой не говори за апокалипсис, интересно е това ...и аз не знам как да го нарека, преиначаване, изопачаване или тотално неразбиране на позицията на другите. На чуждото мнение. Тази дума не се използва от никого, но този, който не споделя чуждата позиция я характеризира с гръмки фрази, които целят да покажат...какво всъщност?
Става въпрос за реални цифри и данни, оповестени официално навсякъде.
И аз бих казала - малко по- сериозно, ако може.

# 3 408
  • Мнения: 18 503
Няма самосъзнание. Лекарката от Кърджали излъгала, че не е имала контактни лица, полицията и РЗИ събирали информация от кой ли не друг, за да установят нейните контактни. Двама от Лесидрен също оказвали да дадат информация за контактните лица... Пълно безхаберие.

# 3 409
  • Мнения: 12 406
Добре де, Мери, не са три, пет са, или 6. Тези под десет изобщо не ги броя. По-големият брой са скупчени на няколко места. И по-важното е, че интензивните намаляха силно. Преди имахме по 30-40 на ден положителни, но интензивните бяха поне три пъти повече.

А защо разчитат на самосъзнанието на хората за мен остава мистерия. Ако то беше надеждно, нямаше да има купища закони, затвори, полиция, глоби и каквито там се сетите рестрикции. Никъде никоя държава не разчита на самосъзнанието. Дори и Швеция, която само призовава, се наложи в даден момент да затворят едно-две заведения, та да се сетят всички, че все пак има предписания да не се скупчват.
Така че нека не се надяваме на самосъзнанието. Все така за мен единственият адекватен начин е здраво тестване и изолиране на болните.

# 3 410
  • Мнения: 21 451
Ако ви се наложи да заведете възрастен на преглед в болница, недай си Боже, веднага ще си спомните, нищо че всичко е "само в тая тема".
То на всички им се ще да се правят, че всичко си е наред, но не е.

# 3 411
  • Мнения: 40 923
Лошото е, че бяхме стигнали до много добро положение, но изведнъж като по сигнал се свали бариерата и народът хукна да наваксва като изоглавен. И още по-лошото е, че ако вирусът не е мутирал към по-слабо вирулентен щам, нещата са си чиста математика и 100 бройки на ден + инкубационен срок от до 14 дни дават математически модел за сериозно нарастване. Просто човек трябва да познава концепциите за верижна реакция и за прогресия. Ама  де ти концептуално мислене... И без такова мислене всеки мисли за аху-иху и ако някой му спомене нещо напреки го атакуват че е паникьор и прочее.

# 3 412
  • Мнения: X
Аз не съм сигурна, че преди месец положението е било по-добро от сегашното. Ако тогава се правеха по над 2К теста на ден и се тестваха целенасочено големи предприятия, където работят по много хора, събрани на едно място, кой знае по колко бройки дневно щяха да бъдат открити. Добре е, освен бройките, да се следи и съотношението им спрямо тестовете, таргета на тестовете и нивото на смъртността. А последното, определено пада.

# 3 413
  • Другата България
  • Мнения: 37 306
Добре де, Мери, не са три, пет са, или 6. Тези под десет изобщо не ги броя. По-големият брой са скупчени на няколко места. И по-важното е, че интензивните намаляха силно. Преди имахме по 30-40 на ден положителни, но интензивните бяха поне три пъти повече.

А защо разчитат на самосъзнанието на хората за мен остава мистерия. Ако то беше надеждно, нямаше да има купища закони, затвори, полиция, глоби и каквито там се сетите рестрикции. Никъде никоя държава не разчита на самосъзнанието. Дори и Швеция, която само призовава, се наложи в даден момент да затворят едно-две заведения, та да се сетят всички, че все пак има предписания да не се скупчват.
Така че нека не се надяваме на самосъзнанието. Все така за мен единственият адекватен начин е здраво тестване и изолиране на болните.
За мен пък именно тези, които са малко и се откриват инцидентно, са по-притеснителни. Наистина клъстерните са ясни, там поне при желание контактните може да се изолират. И да се тестват, отново при желание, защото нищо не е задължително, като накараш някой да прави нещо задължително той "реве", че му нарушаваш правата.
Но в градове, села и паланки, в които се появяват по 1-2 случая ей така, изведнъж уж от нищото, за мен е по-притеснително, защото този човек преди да се открие, че е заразен не е и подозирал, че е такъв. Ходил си е където си поиска, срещал се е с когото си поиска, не се е пазил, не е пазил и околните, и изведнъж хоп - заразен. И както виждаш сама с лекарката от Кърджали /жалко, че е медицински работник, такова поведение за мен е обяснимо само с етническата ѝ принадлежност, нищо лично към нея, но е срам за съсловието/ да се намерят контактните става мисия невъзможна, и доста трудоемка. Ангажираме прокуратурата с нещо толкова прозаично - самосъзнанието. Което за теб е мистерия - защо се разчита на него, за мен също, видно е, че така няма да стане.
Но с изолиране на болните също, предвид, че някои от тях откриваме късно, когато вече са заразили още намсиколко човека. То нали за да ги изолираме, първо трябва да ги тестваме. За да ги тестваме, трябва да ги намерим. За да ги намерим, трябва да ги знаем кои са. А за да ги знаем кои са, трябва първоизточникът да е казал. И отново стигаме до първоизточника.
Който може и да не знае, че е такъв, а като го разбере понякога съвсем случайно, за тези, с които е контактувал вече е късно. Предвид, че и те вече са се омешали с маса народ.
Кръгът е порочен, и според мен трудно ще го прекъснем ние, хората. Защото именно самосъзнанието ни е химера.

# 3 414
  • Мнения: 12 406
Черна станция, да, но съдейки по кривата на заразените и на смъртните случаи, съдейки по броя на тежките случаи, хипотезата е, че по-скоро вирусът е отслабнал. А и това е в съзвучие принципно с природата на вирусите.

# 3 415
  • Мнения: 40 923
Ще се радвам, ако е така, но не се знае. А до тогава малко маски и хигиена не пречат. И разумно социално поведение, без да ставаме екстремисти.

# 3 416
  • Мнения: 18 461
Смъртните случаи от последните дни отразяват смъртността на заразените от поне преди 10 дни, вероятно и повече. Все пак отнема някакво време да се развие клинична картина, са се влоши пациентът, да мине на интензивено лечение и да почине. Не са показателни за повишените бройки от последните дни.

# 3 417
  • София
  • Мнения: 62 595
Не го вярвам това с отслабването на вируса. Повече всичко започва да ми прилича на игра със статистиката, все пак имаме поне две седмици забавяне на ефектите от вече намерени заразени - колко ще се разболеят, а от разболяните колко ще са тежки, пък за смърт вече може и след три-четири седмици. нали имахме интубирани по двайсет дни.

# 3 418
  • Мнения: X
Напротив, логично е вирусът да отслабва, ако иска да оцелее. Ако убива гостоприемниците си, няма да го бъде дълго.

# 3 419
  • София
  • Мнения: 62 595
Това е желан сценарий, но не знаем колко е реален.

Общи условия

Активация на акаунт