Паниката Ковид-19 - как да се справим?

  • 86 423
  • 3 451
  •   1
Отговори
# 3 420
  • Мнения: X
Реално, вирусът има избор между два сценария:
1. Да отслабне, за да убива по-малко хора и да заразява повече;
2. Да убива повече хора, в резултат на което да остане без гостоприемници и да се спомине.

# 3 421
  • София
  • Мнения: 7 806
А вирусът това знае ли го? Защото този на испанския грип явно не го е знаел, когато се върнал за втора вълна.
И аз ще се радвам, ако пандемията утихва от само себе си, има изгледи това да е точно така. Но все още е рано да се радваме, поне според мен. И за паника няма място, разбира се.

# 3 422
  • София
  • Мнения: 62 595
Дреме му на вируса! Нали се е възпроизвел и разпространил достатъчно преди да убие гостоприемника!

# 3 423
  • Мнения: 18 469
Уиш принципно е права, въпросът е дали за толкова кратко време наистина това се е случило с развитието на вируса.

# 3 424
  • Мнения: 18 504
Назад в историята се вижда, че няма гаранция за задължително отслабване на вируса - един голям връх и след това само надолу. Може да е само надолу, може да да дойде по-голям връх, може нещо друго - всякакви варианти са се случвали. Дано този да е вече само надолу де.

# 3 425
  • Мнения: 40 924
Вирусът на вариолата явно не е действал по тази стратегия и въпреки това не се е самоунищожил.

# 3 426
  • Мнения: X
Виж тук какво става - каквото беше - беше, всичко си е по старому, ще се правим, че е грип, битият-бит, нататък знаеш.
Ако приемем, че отпускането на почти всички мерки е знак, че на правителството не му пука за живота и здравето на гражданите (а аз вярвам, че е точно така),  дали не е добре да помислим дали въвеждането на мерките е било продиктувано от загриженост за живота и здравето на гражданите? Някой храни ли илюзията, че на правителството някога му е дремело за гражданите?
Явно е че са продиктувани от съвсем други подбуди. На никой не му пука за теб, мен или вас, освен на нас самите и близките ни.
 Всеки може да помисли какви са тези подбуди, защо  са тези мерки и защо се случват.

# 3 427
  • Мнения: 21 456
Яд ме е , защото направихме изключително добра организация на работното място,  и с предпазни средства в транспорта и магазините щяхме относително спокойно да си откараме до когато трябва. Никой от нас не предвижда да посещава някакви рискови места и да прави простотии, всички ще почиваме на сигурно място.
Сега с тия дивашки разпускания пак трябва да се озърта човек като обран евреин, а хората тъкмо свикнаха да ги спазват. И на кого пречеха маските в магазина... Тия мрънкала за всичко ни провалиха направо с претенции.

# 3 428
  • Мнения: X
При вас съвсем са се изсилили, но може би затова сте толкова добре. Чувствате се сигурни за живота и здравето си, затова ви е зор бизнесът и плановете.
 Виж тук какво става - каквото беше - беше, всичко си е по старому, ще се правим, че е грип, битият-бит, нататък знаеш.
Много мразя да познавам и много мразя, когато учебниците излязат прави за човешката природа. Мен започва да ме обхваща паника не заради самия вирус, а заради хората и всичко, което се случва на всякакви социални, политически, медицински и всякакви нива.
Андариел, вярно е, че много се изсилиха с мерките.
За целият период имаме починали 70 човека на 1.2 милиона човека. Когато обявиха ИП имахме 2 случая в цялата провинция....

Здравето е важно за всички, но понеже нямаме нито заразени, нито апокалипсиси навън с маски, миене на улици, дезинфекции на коли и шлемове, се притесняваме за бъдещето и работата си.
 Всеки път като гледам новините от Б-я и съм все едно в паралелна вселена с тези броенета на заразени и всички мерки.

Иначе соц дистанция навсякъде и не може да се събират повече от 30 човека никъде, а протестите и митингите за стачките си вървят и се събират стотици.

Из магазините постоянно си беше пълно с хора, парковете също, съседите се събираха до нас, а уж соц дистанция навсякъде. Но ние никога не сме били в карантина, маските не са  били никога задължителни, не се носят почти от 95% от хората постоянно, само сме в ИП Wink

# 3 429
  • Мнения: 3 154
Снощи минавайки по Дондуков и наргиле - бара,  който е на ъгъла на ЦУМ много се "впечатлих" от това как се спазват мерките за безопасност в Столицата. Ще речеш никой не знае и не го е еня кой ги стопанисва тези заведения, които са буквално до Министерския съвет бе хора!
Няма да коментирам умишлените инсинуации с цел  всяване  на паника - те отдавна си личат, както и проводниците им, но има много хора, които горките може и да са повярвали, че някой наистина  се е загрижил за благоденствието и здравето им,  и за да се опазим ще трябва да се крием като мишки во веки веков, за да не ни хванел вируса и да спазваме "мерки"? 
Е, не - мачът е свирен вече. Било, каквото било.
На дискотека на Слънчака - може, ама на Рожден ден със семейството не може, ако сте над 10 човека,  до Сърбия - може, ама след Гърция - 14 дена карантина... е, аз ще ходя в Сърбия на почивка щом е така.
Удивително е това,  колко много хора все още им се връзват.

# 3 430
  • Мнения: 2 330
Офф, аман вече от това може, това не. Ама аз съм от "горките", които чинно носят маски в закрито помещение и се мажат с дезинфектант.
А за почивка хич и не мисля, тя отпуската се стопи покрай ИП. Но и никой от познатите ми не напира да ходи някъде. То пък и да ти имам почивката все да се вардиш да не лепнеш нещо.
Това ще едно много странно лято, ама ще го преживеем само да сме здрави.

# 3 431
  • При семейството си
  • Мнения: 6 589
Въведоха мерките, защото всички бяха уплашени - и ние, и властта. Ако не бяха въвели мерките щяха двойно да загубят - хората щяха да се разбунтуват и отделно щеше да има много повече заразени и болни, щеше да се повиши и битовата престъпност. По време на мерките един от ефектите беше, че книминалният контингент се кротна и битовата престъпност спадна.
Сега с отпускането стана като с една реклама "поседяхме, айде стига толкова".

На 13.03, пет дни след първия обявен случай, при общо 27-28 не мисля, че “ние” бяхме толкова уплашени. Това стана с натрупване и старание в тази посока.

# 3 432
  • Мнения: 2 330
Мен ме е яд на хората които в началото не се спряха. Хем знаеха и гледаха по тв какво се случва, но скитаха напред-назад по света. Яд ме е на китайците, че не си затвориха границите още януари.
Сега вече света е по информиран и хората малко или много се пазят. Дори и да обявяват гръмко, че не ги интересува и не вярват пак са бдителни. Та има надежда, че може да се увардим от друга вълна или както там се прогнозира.
Трудно ще живеем тази зима обаче, заради катастрофиралата икономика. Те първа ще спада работата на бизнесите по веригата, които са косвено засегнати.

# 3 433
  • Другата България
  • Мнения: 37 306
А аз предлагам да не се правят коментари и характеристики на постовете на останалите пишещи, и да не се диктува тона в темата от други пишещи, защото всеки е свободен да изразява позиция така, както сметне за добре.
При някакви претенции към написани постове във връзка с нарушение правилата на форума сигналите се подават до модератор или администратор.
Така, както за едни дадени постове са "панирани", за други техните може да са "несериозни", или "лекомислени".
Или каквито и да било други. Темата не е за постовете на пишещите обаче и нашето виждане за тях.

Цитат
Има нормални хора, които се опитват да се справят с неочаквани и твърде неприятни обстоятелстеа. Няма как реално да се справиш с такива, ако си завреш главата под възглавницата, колкото и да е хубаво, особено ако отговаряш за други хора.
Именно. Но явно неразбирането на чуждата позиция прави тези хора да изглеждат "ненормални"

# 3 434
  • Мнения: X
По темата: справянето с тревожността около вируса за мен не е само чрез спиране на медии и социални мрежи.
Човек може да се успокои и да си живее живота и като се информира.
Аз лично чета чуждестранни медии, говоря с приятели в чужбина, с престояли в болници, с боледували със симптоми (много е трудно да намериш такъв). И картината ми се изяснява постепенно. Моята картина е, че не става дума за критично сериозен и летален вирус, поради което отдавна съм решила, че страхът и барикадирането не са решение за мен. Признавам, че имах притеснения около 10 дни след обявяване на ИП, когато брифингите, военната униформа и Уърлдометър ме психираха и дори не можех да спя. Но бързо се отърсих от това, не без помощта на трезвомислещи хора от семейството ми.
В момента (за разлика от преди) в БГ се действа по възможно най-адекватния начин по отношение на епидемията, така че драмата лично за мен приключи. Паниката се поддържаше в голяма степен от самите мерки и като се намали техния интензитет и хората се успокоиха. Едно е да виждаш навсякъде хора с маски и полицаи на всеки метър (в Италия имаше и танкове чак Scream), друго е да се настани нормалното навсякъде около нас.

Последна редакция: нд, 14 юни 2020, 23:06 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт