Паниката Ковид-19 - как да се справим?

  • 86 415
  • 3 451
  •   1
Отговори
# 3 435
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Честно казано аз лично предпочитам маските в магазините да бяха останали. И аз не виждам какво пречат. Силно препоръчителни... Що за формулировка е това? Вчера за първи път стъпих в мола да купувам подарък, ами скоро няма да стъпя пак..  В Уайкики от сутринта имаше опашка от 20 човека на касата, представям си ги без маски накачулени един върху друг и не ми е кеф. Въпреки, че във Варна така и не диагностицират болни пак ми е притеснено, предвид, че все пак се водим курортен град и от сега нататък ще приижда народ откъде ли не.

# 3 436
  • Мнения: 40 924
На 13.03, пет дни след първия обявен случай, при общо 27-28 не мисля, че “ние” бяхме толкова уплашени. Това стана с натрупване и старание в тази посока.

Ама това е, защото масата се плаши чак като види ковчезите и по 1000 заразени на ден (и настава паника), а умните хора се "плашат" като видят тенденцията и пресметнат, че ако продължава така след Х дни ще ги има ковчезите, но тогава ще е късно. И трябва мерките да се вземат докато случаите са по 20-30, нищо че общественото мнение е против да му развалят кефа, понеже били само 20-30 случая и май никакъв вирус нямало. А, да, масата се нервира много и когато на конкретен неин член му дойде до главата и тогава почват претенции, че държавата не била взела мерки да го защити. А иначе до вчера е бил върл фен на аху-иху поведението.

П.П. Да се отменят задължителните маски в магазини и учреждения беше голяма глупост. По никакъв начин не пречат на икономиката. Обаче ги махнаха, защото се наложи да пуснат ресторантите и баровете, а в ресторант или бар с маска не може. И щом там не може, почват да те убеждават, че там е безопасно, ама ако е така става смешно в магазин да трябва маска, а в ресторант да ти казват, че е безопасно. И за да я няма тази конфузия отмениха маските навсякъде - мярка по съобразена с политическата линия, а не с реалната полезност на мярката.

Последна редакция: нд, 14 юни 2020, 10:55 от Черна станция

# 3 437
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Никого не карам да стои вкъщи или постоянно да е с маска и ръкавици. Казах, че предпочитам особено в големите магазини хората да са с маски! На никого няма да му паднат ушите, ако си сложи маската, преди да влезе я магазина. Не съм застанала до министъра да му диктувам заповедта. Имам право на лично мнение, нали? И да, определено ми е странно тоталното охлабване на нещата при ръст на регистрираните. Че чак и от утре отварят нощните клубове, дето до вчера разправяха, че няма да ги отворят преди 1 юли. Ми да чакаме ли по 1000 болни на ден, за да паднат и маските в автобусите? Неадекватно ми е, да.

# 3 438
  • Мнения: 159
Около мен уплашени няма и животът си тече общо взето както преди.
Завърнахме се в офиса, почивките са организирани и хората ще си пътуват нормално.
Изключение са само маските, но те продължават да са задължителни при нас.
Това за Германия.

Познатите ми в България са доста по-наплашени или поне бяха, но и те почнаха да се отпускат по малко.

# 3 439
  • Мнения: 4 018
Сега когато НОЩ не дават брифинги, за мен усещането е, че все едно ги няма.
И преди бяхме свикнали Кунчев и Кантарджиев да се явяват по телевизиите често, и сега пак е така.
Не знам не се ли умориха тези хора, няма събота, няма неделя.

Аз друго си мисля, сега се пазим някак, но от есента как ще бъде - коридорите пред джи пи тата няма все да са празни, ще се напълни с деца с течащи носове, с кашилца, все пак тези симптоми се причиняват от много други вируси. Всички ли ще се изследват, всеки ли ще подозира другия, че е болен от ковид?

# 3 440
  • Мнения: X
Всички мерки и последвалото им отпускане не са нищо повече от следване на спуснатата политическа линия. Разбира се, че е разумно в метрото или магазина да сложа маска. Даже през есенно-зимния сезон е добре да се прави и без корона вирус. Но при отворени барове и дискотеки, в които всеки върнал се от Нидерландия, например, може да се метне веднага, е повече от ясно, че освен да проявява здрав разум и да се грижи за себе си, човек няма какво да направи.

# 3 441
  • Мнения: 3 154
Честно казано аз лично предпочитам маските в магазините да бяха останали. И аз не виждам какво пречат. Силно препоръчителни... Що за формулировка е това?

Именно. И аз предпочитам да бяха, но маски и др. защитните средства струват пари и ако останат задължителни в учреждения,   учебни заведения и пр. ще трябва  да се плащат от работодателя, който по закон има задължение за осигуряване на безопасни условия на труд. Вдигат мерките, защото положението е: пари нема - действайте. 
Не знам толкова ли е трудно да се проумее, че адекватните мерки,  проследявания на заразени, тестове струват пари - много пари и очевидно никой не иска и не е имал намерение да ги дава за българите - разиграха малко медиен цирк и с това приключиха  "мерките", а който желае нека още вярва, че тези от КПП-то  до Метро са му спасили живота, нали? Щото това ни бяха "мерките" от страна на държавата.
бтв. Да отбележа, че аз и близките сме ги спазвали всички, а и ще продължавам да  си нося маската на закрити обществени места.

Последна редакция: нд, 14 юни 2020, 12:43 от Banshee

# 3 442
  • Мнения: 21 451
Около мен уплашени няма и животът си тече общо взето както преди.
Завърнахме се в офиса, почивките са организирани и хората ще си пътуват нормално.
Изключение са само маските, но те продължават да са задължителни при нас.
Това за Германия.

Познатите ми в България са доста по-наплашени или поне бяха, но и те почнаха да се отпускат по малко.

Ами това е съвсем естествено, защото вие разчитате на държавата си, а ние нямаме основание да разчитаме на нашата. Освен това при много по строго мерки там хората се държат адекватно, докато тук са абсолютно неспособни да отсеят маловажното от необходимото и опищяха света за дребни неудобства, подминавайки  основното.

Ако е въпрос за притеснение, най-притеснени са познатите ми белоруси, имам такива В контакте, както и в една фен група на белоруски писател. Тотално не вярват на съобщаваните данни от държавата, правителството, макар и вече да признава сериозността на епидемията, не предприема  мерки, защото счита, че икономически не може да си ги позволи, хората са хоум офис благодарение на работодателите си, ако те решат, но в държавните служби не се предприемат мерки, за училището хората сами си намериха начин децата да не ходят, което им струва доста нерви и врътки. Хората вярват повече на НПОта вместо на институции и получават много
дарения от белоруси-емигранти.
Като не и пука на държавата за здравето на хората и не желае да направи нищо, за да го пази, не си мислете, че те го приемат с радост и одобрение, пазят се сами и един друг.

# 3 443
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Е, че то за толкова месеци остана ли някой, който да няма маска? По два-три лева са многократните и вече ги има във всяко шивашко ателие. Няма нужда отсега нататък да се инвестират колосални суми за маски.

# 3 444
  • Мнения: X
Анди, аз ако ще не маска, а скафандър да нося, като дойде една симпатична групичка туристи от Нидерландия и се метне в дискотеката, а друга още по-симпатична групичка руски туристи овършее курортите, келфайда. Аз слагам маска като влизам в затворено пространство. И какво от това на фона на останалото?

# 3 445
  • Мнения: 21 451
И аз мисля, че ще се опазя от близък и интензивен  досег с посетители на дискотеки и барове.

От няколко дни във фейса рязко изчезнаха постове как нас българите ни пази БЦЖто,  гена, ракията и мощната руна на рода  Дуло.Simple Smile

# 3 446
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 003
Около мен уплашени няма и животът си тече общо взето както преди.
Завърнахме се в офиса, почивките са организирани и хората ще си пътуват нормално.
Изключение са само маските, но те продължават да са задължителни при нас.
Това за Германия.
Познатите ми в България са доста по-наплашени или поне бяха, но и те почнаха да се отпускат по малко.
Ами това е съвсем естествено, защото вие разчитате на държавата си, а ние нямаме основание да разчитаме на нашата.
Сериозно ли мислите, че хората в Г-я не са били уплашени, защото са можели да разчитат на държавата си и ако те хване смъртоносна болест как по - точно държавата те успокоява. Имам кръщелница в Германия, която беше доооста стресната и ми говореше като обречена. Според мен страхът се дължи не на това къде живееш, а на способността на всеки отделен индивид да мисли, разсъждава и анализира дадена ситуация, а и на това как тези отгоре ти я представят. А и според мен нашите лекари се държаха доста адекватно.

Последна редакция: пн, 15 юни 2020, 12:10 от milmich

# 3 447
  • Мнения: 40 924
Малко антипаника Wink

# 3 448
  • София
  • Мнения: 38 499
Положението в общините и КАТ е пълна трагедия!!!!

# 3 449
  • Мнения: 12 301
Сериозно ли мислите, че хората в Г-я не са били уплашени, защото са можели да разчитат на държавата си и ако те хване смъртоносна болест как по - точно държавата те успокоява.

Според мен страхът от самата болест може да бъде само до известна степен успокоен от мерките и възможностите на държавата, но страхът от икономическите последствия от пандемията е пряко свързан с действията на държавата.

Общи условия

Активация на акаунт