Хипоспадия 7 или деца с урологични заболявания оперирани в Сърбия

  • 37 140
  • 716
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 9
Аз само ще напомня,че когато се пише през фондацията на д-р Джинович, операцията се оскъпява.Пишете на личния му имейл.
djinovic@gmail.com

# 496
  • Мнения: 5 531
Хайде пак наново -  България въвеждат отново задължителни ПСР тестове за влизане в страната
Ще прикача линк към заповедта на Министър Ангелов.
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url … dsnUVifBYu_m--6kJ
т. 2, 5,6,7
Моля също така, всеки от вас да се информира какво точно означава заповедта. Аз се обадих в МЗ и ми казаха, че вече няма опция да влезнете в България без ПСР, и тук да се направи теста, а след отрицателен резултат да бъде отменена карантината. С тази заповед или влизате в страната с отрицателен ПСР тест, или сте под 10 дневна карантина.
Ето и телефона на Министерството на здравеопазването. 02 8078757.
Пак моля, обадете се и се информирайте индивидуално!!!!!
За съжаление в Белград тестове се правят само в 2 държавни лаборатории и цената към момента е около 153 евро. Тестирање PCR тестом на лични захтев се плаћа. Цена тестирања за грађане Републике Србије и страна лица са боравком у Републици Србији износи 9.000 РСД. Цена тестирања за страна лица без боравка (туристи) износи 18.000 РСД  Цената и в двете лаборатории е еднаква!
Ето малко информация която съм качвала м. юли.
1. Важно е да следите всяка нова заповед на министъра на здравеопазването. Те се публикуват в сайта на министерството. Последната е РД-01-50/26.01.2021 г. Ако имате някакви въпроси, може да се обавдате на този телефон. 028078757. Винаги са ми отговаряли изключително любезно и подробно.
http://www.mh.government.bg/bg/normativni-aktove/zapovedi-pravil … itsi-instruktsii/
2. Телефони и контакти на РЗИ
- за София тел. 028130400
- телефони за всякакви въпроси свързани с Covit 19 - 0882440471 и 0882932220
- тел. на РЗИ София област - отговаря за КПП Калотина - 028078759 и 028078760
Така, сега и подробно описание на процедурата по влизане в Р. България към този момент.
Към момента в заповедта изришно се опоменава , че за влизащите в страната от Р. Сърбия се изисква PSR тест.
Лабораториите в които се извършват тестовете са
 http://www.torlak.rs/ Плаща се по банков път.Няма записване, отивате и ви правят веднага изследването. Резултата е готов за 24 часа. Може да го получите на място или по имейл. Работят и в събота. (тази информация luf4e провери на място в лабораторията, но информацията е от м. август)
Възможност има и в института по - обществено здраве https://www.zdravlje.org.rs/ .

Последна редакция: ср, 27 яну 2021, 16:44 от marychery

# 497
  • Мнения: 108
В такъв случай за четиричленно семейство ще трябват около и даже над 1000 лв., за да влязат в България без да спазват карантина...

# 498
  • Мнения: 5 531
Общо взето да. Обясних това на жената, която ми отговори на телефона на Министерство на Здравеопазването, казах, че и към момента там има БГ семейства, че в Белград се лекуват и оперират български деца, обясних колко скъпи са тестовете, но ми каза, засега това е по заповедта, ако нямат тест остават в 10 дневна карантина. Изришно попитах, може ли в България да се направят тестовете, и карантината да се отмени. Каза, че не може според тази заповед. Затова и помолих всеки сам да се обади на телефона на МЗ.  Случвало ми се е в два поредни дена заповедта да се тълкува по различен начин, да я тълкуват по различен начин служителите на МЗ и граничните полицаии. Лятото си бях направила труда да прозвъня по всики инститиции - РЗИ, Министерство на Здравеопазването, гранична полиция.
Моля, сега тези които ще заминават също да се обадят, и ако е възможно да споделят и информацията.

# 499
  • Мнения: 5
Здравейте! Синът ми се роди на 08.10.2020г. и в родилното още ми казаха, че е с хипоспадия, но да не се притеснявам това било козметична операция. Изпратиха ме при д-р Митовски в Пловдив, за да определи вида хипоспадия. След прегледа каза, че е коронарна и че трябва да си оперира или в УМБАЛ "Свети Георги" Пловдив или в Пирогов, но каза че ще трябват поне 2 операции. След като ми го каза започнах да чета темите и реших директно да го оперираме в Сърбия. Писах на д-р Джинович и каза, че е с субкоронарна хипоспадия. Може ли ако има някой със същата да сподели как е минала операцията? Мислим за пуснем документи за ТЕЛК. Дали може някой от Пловдив да обясни малко повече?

# 500
  • Мнения: 164
Ситуацията е много динамична навсякъде и може да се очаква промяна във всеки един момент. Разбира се не е приятно., но всеки един от нас, тръгвайки поема риска, че може да се влоши положението.
По повод на това, освен обаждания бих препоръчала кореспонденция по мейли, т.к. от телефонно обаждане няма как да докажем какво сме си говорили и какво ни е казал служителя отсреща, че даже често не се представят и не знаеш с кой си говорил.
Също така аз бях поставяла въпрос за БОЛНИЧНИ, та е крайно време да напиша какво проучих. Вариантите са два - единият е директно от Сърбия да издадат болничен (въпреки, че не са в ЕС, има споразумение между двете държави - пак ще трябва да се превежда и да се носи по разни институции и накрая лично се носи в НОИ, но има и някои др. особености, с които трябва всеки да се занимава, ако правилно съм разбрала, от дългото описание, което ми изпратиха на официално запитване) и не знам до колко конкретно доктора може да издаде този документ. Също така може на телефона на НОИ за въпроси 070014802 да питате и да получите инфо и да решите за себе си. Аз стигнах до някъде в прочуването и реших, че е по-лесен другия вариант. 2ри вариант - последният ден д-р Джинович пише документ, в който посочва диагноза, периода, в който е бил престоя, причина и данни на детето и придружителя. Този документ, заедно с епикризата, (преведени) носите на ЛЛ, който издава талон за педиатрична ЛКК (или отивате на частна такава, без да издава ЛЛ талон - но се плаща в зависимост от тарифата им - някъде около 25 лв) и те издават болничен лист, който вие предавате на работодателя си и си върви по нормалната процедура, както всеки един болничен. Аз така направих - от деня на операцията съм болничен. ЛКК има право да издаде до 6 месеца, като се ходи месец за месец. После, ако искате още, трябва да се ходи на ТЕЛК. Описвам това за тези, които имат 2ра операция и е необходимо мазане 5-6 пъти на ден с кремове и вакуум-рехабилитация, защото не виждам как може да се случи това нещо, докато детето ходи на градина. А също така за тези, които са майчинство 2ра година (т.нар. отпуска за отглеждане на дете до 2 г - могат да си прекъснат майчинството и да си ползват болничния, особено, ако осигуровките са им нормални). По всяко време, ако спрете с болничните, можете да си върнете пак майчинството до навършване 2г на детето. От НОИ ми изплащат и никакъв проблем не съм имала. По същия начин процедира и другата майка, която е от Русе, ние сме в София. Надявам се да съм обяснила разбираемо.
За самият превод на документите - още докато бяхме в Сърбия ги пратих да се превеждат, за да не губя още време. Като си дойдохме ги взехме и за 2-3 дни всичко стана готово.

# 501
  • Мнения: 5 531
Супер благодаря Lyo Lyo. Много полезна информация.
Аз се опитах с имейл директно в здравното министерство. Много бавно ми отговориха, уклончиво, реално нищо конкретно. Но си права, утре ще напиша няколко имейла до разлипните институции. Така има дата и час на запитването.
Jerry, назад в темите има много обяснения. При д-р Джинович едва ли ще се наложат две операции, той оперира с две операции само най - тежките хипоспадии, или тезата деца, които са оперирани в България, нищо не е свършено, но след тукашните операции има и нанесени щети , които изискват два етапа.
Имате право на Телк, подай документи!

# 502
  • София
  • Мнения: 5 742
jerry7 ЛЛ ти издава лист /предписание/писмо за Телк, носиш го там и чакаш дата за явяване. През това време, ако в епикризата от раждането не пише хипоспадията, опитай да ти издадат нова епикриза(така ще получиш по 135лв от датата на раждане на месец  със задна дата, след издаване на телк решението) . . Намираш детски уролог, който да издаде амбулаторен лист с диагнозата или направо един зелен талон за Телк с диагнозата вписана там.

# 503
  • Пловдив
  • Мнения: 458
(така ще получиш по 135лв от датата на раждане на месец  със задна дата, след издаване на телк решението) . .
Сумата за година назад от датата на раждане до телковото решение мисля е 175 лв. -  50% от 350 лв.
jerry7 минахме преди повече от 3 години първоначално освидетелстване в ТЕЛК Пловдив - не знам доколко ми е актуална информацията. Подадох молба и епикризата от раждането в картотеката на ТЕЛК - в епикризата пише, че е с хипоспадия. Изпратиха ми писмо за явяване, в което искаха преглед от хирург, уролог, педиатър, изследвания на урина, кръв, етапна епикриза и амбулаторна карта (май така се казваше). Джипито ми даде направление за педиатър и за част от изследванията, останалите си ги платих. На педиатър бяхме при доктор Гечев, след прегледа му поисках направление за уролог. Отидох в ДКЦ Св. Георги на уролог (не беше детски въпреки, че в писмото от комисията пишеше да е детски), от него поисках направление за хирург. Последните два прегледа бяха в един ден в ДКЦ Св. Георги. Купих амбулаторната карта от една книжарница и с цялата документация (+ изследванията) се върнах при джпито. Издаде ми етапната епикриза, а на картата не написа нищо, освен лични данни на детето и я завери с подпис и печат. С всичко това се явихме на прегледа в ТЕЛК и нямахме проблем. Година по-късно ходихме на преосвидетелстване и се повтори същото, отново не сме имали проблем. Важно е в амбулаторните листове (особено от уролога, а по възможност и от всички, да пише, че предстои оперция). Доколкото ми е известно сега не се явявате на преглед в ТЕЛК,  гледат се само документите. Това мисля назад в темата е дискутирано или може да се потвърди от някой, който скоро се е явявал. Не сме оперирали детето в България, ползвах мнението на гореописаните доктори само за ТЕЛК. Оперирахме го в Сърбия, за сега има само един проблем - не е фистула, козметичен е и мисля, че с времето ще изчезне. Личното ми мнение е, че в Пловдив няма компетентни лекари за тази диагноза, не бих им се доверила дори и само за мнение! Успех!

Последна редакция: чт, 28 яну 2021, 02:37 от sladurka3333

# 504
  • Мнения: 5
Sladurka3333 , trikitil Благодаря Ви за информацията! След като прочетохме за децата, които са минали операция първо в България се отказахме да правим опити тук. Преди няколко дена д-р Джинович определи хипоспадията и описа нещата, но каза за операцията, че трябва да е след навършването на 2годинки. Мислех, че може и по-рано и така предпочитах, защото уж че ще е  по- лесно, като е по- малък.

# 505
  • Пловдив
  • Мнения: 458
Sladurka3333 , trikitil Благодаря Ви за информацията! След като прочетохме за децата, които са минали операция първо в България се отказахме да правим опити тук. Преди няколко дена д-р Джинович определи хипоспадията и описа нещата, но каза за операцията, че трябва да е след навършването на 2годинки. Мислех, че може и по-рано и така предпочитах, защото уж че ще е  по- лесно, като е по- малък.
.  Детенцето ми го оперираха на 1 г. и 8 м., като изключим моментните неволи около самата операция, той почти не разбира какво се случва.

# 506
  • Мнения: 5 531
jerry7, д-р Джинович, препоръчва да се прави операция около 1, 6 - 8 месеца. Няма проблем да се направи и на 2 г. Той гледа и преценява всеки случай индивидуално. Аз не видях дали си написала, детенцето ти колко е голямо. Но като навърши годинка и половина спокойно можеш да започнеш да му пишеш за определяне на дата. И пак казвам, в българия не се оперират сполучливо хипоспадиите. Това което д-р Джинович успява да направи с една операция, в България често се оперира с две и повече. Радвам се, че си се насочила към него. Моето момче беше със субкоронарна хипоспадия. В България ни обещаха една операция, стигнахме до три. Третата направи д-р Джинович, няма нищо общо с първите две. Аз съм писала и назад в темата, бяхме на преглед при д-р Гайдаров, и той освен, че каза че е направена много добре операцията, и се учуди как така няма белези след направена уретропластика Kissing Smiling Eyes
Успех.
Относно заповедта на министър Ангелов - току що направих писмено запитване към Министерството на здравеопазването. Но наистина имам нужда от помощ и да се включат повече родители. Моля обадете се на телефоните, обяснете и вие тежеста на изискването теста да е направен в Сърбия, напишете имейл. Колкото повече хора реагират, по-голям шанс има да ни обърнат внимание.

Последна редакция: чт, 28 яну 2021, 14:57 от marychery

# 507
  • Мнения: 164
jerry7, д-р Джинович, препоръчва да се прави операция около 1, 6 - 8 месеца. Няма проблем да се направи и на 2 г. Той гледа и преценява всеки случай индивидуално. Аз не видях дали си написала, детенцето ти колко е голямо. Но като навърши годинка и половина спокойно можеш да започнеш да му пишеш за определяне на дата. И пак казвам, в българия не се оперират сполучливо хипоспадиите. Това което д-р Джинович успява да направи с една операция, в България често се оперира с две и повече. Радвам се, че си се насочила към него. Моето момче беше със субкоронарна хипоспадия. В България ни обещаха една операция, стигнахме до три. Третата направи д-р Джинович, няма нищо общо с първите две. Аз съм писала и назад в темата, бяхме на преглед при д-р Гайдаров, и той освен, че каза че е направена много добре операцията, и се учуди как така няма белези след направена уретропластика Kissing Smiling Eyes
Успех.
Относно заповедта на министър Ангелов - току що направих писмено запитване към Министерството на здравеопазването. Но наистина имам нужда от помощ и да се включат повече родители. Моля обадете се на телефоните, обяснете и вие тежеста на изискването теста да е направен в Сърбия, напишете имейл. Колкото повече хора реагират, по-голям шанс има да ни обърнат внимание.

Мери, ако е удобно би ли пуснала мейла, на който си писала. Също, ако има примерен текст (това, което ти самата си подала), който всяка от нас да промени ще стане много по-лесно и биха се включили повече хора. Така исканията ще са с еднаква насока.

# 508
  • Мнения: 5 531
Разбира се. Всяка помощ е от полза.
Ето моят текст:
Уважаеми господа,
бих искала да задам следния въпрос.
Съгласно последната заповед издадена от Министър Ангелов № РД-01-50/26.01.2021 г. т. 2, 5, 6, и 7 влизането в Република България става след представяне
на отрицателен ПСР тест или лицата се поставят под 10 дневна карантина.
Към момента в Сърбия, Белград и клиника Бел Медин се лекуват и оперират български дена. За да бъдат приети в клиниката те са изследвани за носителство на COVID 19.
Според служители на Министерството, съгласно тази заповед семействата прибирайки се от Сърбия трябва или да направят тестовете си в Белград, или да останат под 10 дневна карантина в България. Моля да разясните има ли възможност тестовете да бъдат направени в България, и карантината да бъде отменена след излизане на отрицателен резултат, тъй като разхода на семействата е предвиден, и той е достатъчно голям, за да се натоварват с допълнително голям разход за тестове направени в Сърбия. Уточнявам , че за чужденци теста там струва 153 евро на човек, което за тричленно семейство е 459 евро или около 1000 лв, допълнителен разход, който е голяма тежест, и често е невъзможен за семействата. От друга страна, минималния престой в Белград е 15 дена, което включва предоперативна  подготовка, операция, болничен престой и дни за превръзки, което определя освен цената на операцията и един не малък разход за престой и живот.


Ще съм благодарна, ако тълкувате издадената заповед, за да може и семействата които за в Белград, както и тези на които предстои заминаване да са информирани и спокойни.
С уважение,
Мария Павлова
Ето и имейла на който сега писах :
Email: goreshtalinia@mh.government.bg
delovodstvo@mh.government.bg
Това е третото ми писмо до МЗ. Предишните бях изпратила на имейла на мин. Ангелов, но отговарят чисто служебно, предполагам юристите на МЗ.
И добавям - говорих и с РЗИ.
Ако Ангелов не си преработи заповедта, или влизате с отрицателен тест направен до 72 часа преди влизането, или оставате под карантина 10 дена. РЗИ не може да отмени карантината!!!

Последна редакция: пт, 29 яну 2021, 13:30 от marychery

# 509
  • Мнения: 116
Здравейте, пратих и аз сега запитване на същия имейл, който е дала marychery. Дано някой прочете имейлите и отговори.

Общи условия

Активация на акаунт