Хипоспадия 7 или деца с урологични заболявания оперирани в Сърбия

  • 37 294
  • 716
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 108
Днес в обедните новини по БНТ1 съобщиха, че българи ще могат да влизат в България без ПСР тест и след представяне на отрицателен резултат от ПСР тест /споменаха, че може и антигенен/, направен в България до 24 след влизането, се освобождават от карантина. Довечера предполагам, че ще го повторят в новините. Ще трябва да попитаме в министерството дали наистина това е така или е нечие тълкувание.

Направих запитване до Министерството със следния текст:
С настоящото бих искала да Ви помоля за разяснение относно издадената от страна на Министъра на здравеопазването Заповед № РД-01-50/26.01.2021 г. в частта й, касаеща изискването за влизане в България на български граждани след направен ПСР тест или, при липса на такъв - задължението им да спазват 10-дневна карантина.
Така, както е формулирано в заповедта, изискването задължава българските граждани, които не желаят да спазват 10-дневна карантина, да си направят предварително, в чужбина, ПСР тест, положителният резултат от който ги освобождава от задължението да спазват карантина.

Тази формулировка би затруднила изключително много мен и моето семейство.
На 15.03.2021 г. е насрочена операция на сина ми в Белград, клиника Бел Медик.
При приемането ни в клиниката ще ни бъде направен задължителен антигенен тест на цялото семейство.
Престоят ни ще бъде около 17 дни.
Връщането ни, живот и здраве, ще е на 29.03.2021 г. и попадаме в обхвата на горепосочената заповед.
Цената на ПСР тест за чужденци в Белград е 153 евро, което за нашето четиричленно семейство означава 4х153= 612 евро или 1224 лв.
Разходите за операцията, пътуването и престоя ни в Сърбия по преварителни изчисления ще бъдат минимум 12 000 лв., сума която събираме вече повече от година с цената на много лишения.

Питането ми е следното:
Има ли възможност  да направим  ПСР тест  веднага след влизане в България и в случай, че същият е отрицателен, да бъдем освободени от задължението да спазваме карантина?
Сами разбирате, че сумата, която трябва да дадем в Сърбия за ПСР тестове е изключително висока, при положение, че в България това ще ни струва 3 пъти по-евтино и не би ни натоварило толкова финансово в нашата ситуация.

Последна редакция: пт, 29 яну 2021, 15:39 от Taki-Baki

# 511
  • Мнения: 5 531
Мили родители, благодаря на всички които се отзоваха и писаха на Министерството на Здравеопазването. Благодаря на всички, които ми писаха, че са го направили и на Лични съобщения. Супер сте! Включили са се и много други хора връщащи се от чужнина.
Сега в новините е съобщено, че влизащите в България могат да направят и тестовете тук (където са много по - евтини, очаква се да се приемат и антигенни тестове) и при отрицателен резултат се отменя карантината!!!
Очаквам да има промяна и в самата заповед на Министъра. Ето и резултата от българската поговорка "Сговорна дружина планина повдига"

Последна редакция: пт, 29 яну 2021, 22:41 от marychery

# 512
  • Мнения: 47
Здравейте! Нашата операция, както вече писах, е насрочена за 15.03. Въпросът ми е свързан с другите деца в семейството - взехте ли ги с вас в Белград или ги оставихте в България. В момента се опитваме да организираме всичко, свързано с предстоящото пътуване и, естествено, това е едно от нещата, които най-много ме притесняват. Имам по-голяма дъщеря, на 7 години, която в момента е в първи клас. Моето желание е да я вземем с нас, тъй като продължителността на пресоя ни в Сърбия за мен е прекалено дълъг, за да я оставим тук в България при баба и дядо. Дори съм склонна да отсъства от училище, само за да бъдем всички заедно - тя е доста добре с материала и не мисля, че ще пропусне нещо толкова съществено. Съпругът ми е против и иска да оставим детето при родителите му. Ви е как постъпихте - взехте ли другото си дете/деца с вас в Белград и ако да, как им се отрази. Стресират ли се от ситуацията? Ще ви бъда благодарна за споделените опит и мнения.
Ние сме с близнаци. Ходихме цялото семейство. За нас беше важно да сме заедно. Сестричката подкрепяше много брат си. За съжаление тя преживя всичко покрай двете му операции по своему. Сега си даваме сметка, че и е липсвало внимание, т.к. се бяхме фокусирали малко повече в брат й.
Успех

# 513
  • Мнения: 5 531
Към днешна дата няма промяна в заповедта на Министър Ангелов. Миналите границата семейства, останаха под 10 дневна карантина, независимо от това какво казват по ТВ. От РЗИ Калотина ми отговориха, че независимо от ТВ репортажи, ако няма допълнение, промяна към сегашната заповед или издаване на нова, те не отменят  карантината!!!
А що се отнася до пътуване на цялото семейство или само с детето, според мен всичко е строго индивидуално. Имате ли опция някой да гледа дригите деца, доколко другите деца биха отнемали от времето за оперираното дете, доколко поради грижата за оперираното дете бихте пренебрегнали другите деца и за мен много важно е връзката и близостта между децата. Михаил е много свързан със сестра си и брат си. Особено със сестра си. Той през цялото време тъгува за нея, беше тъжен от факта, че я няма и когато тя и брат и дойдоха видимо състояниеро му се подобри и спря с кошмарите.

Последна редакция: нд, 31 яну 2021, 13:40 от marychery

# 514
  • Мнения: 38
Здравейте! За първи път пиша тук. Детето ми е на 9м с коронарна хипоспадия. Насочили сме към д-р Джинович. Тъй като сумата е голяма сме решили да минем на ТЕЛК. Понеже детето вече е на 9м ще ни изплатят ли назад от датата на раждането някаква сума, понеже бях попадала някъде из групите, че има промяна в закона и изплащали самл 3м назад.

# 515
  • Мнения: 271
Здравейте! За първи път пиша тук. Детето ми е на 9м с коронарна хипоспадия. Насочили сме към д-р Джинович. Тъй като сумата е голяма сме решили да минем на ТЕЛК. Понеже детето вече е на 9м ще ни изплатят ли назад от датата на раждането някаква сума, понеже бях попадала някъде из групите, че има промяна в закона и изплащали самл 3м назад.
Надявам се скоро да взема нашето решение и ще кажа Simple Smile

# 516
  • Мнения: 38
Здравейте! За първи път пиша тук. Детето ми е на 9м с коронарна хипоспадия. Насочили сме към д-р Джинович. Тъй като сумата е голяма сме решили да минем на ТЕЛК. Понеже детето вече е на 9м ще ни изплатят ли назад от датата на раждането някаква сума, понеже бях попадала някъде из групите, че има промяна в закона и изплащали самл 3м назад.
Надявам се скоро да взема нашето решение и ще кажа Simple Smile

Ще чакам, благодаря!

# 517
  • Мнения: 271
Здравейте! За първи път пиша тук. Детето ми е на 9м с коронарна хипоспадия. Насочили сме към д-р Джинович. Тъй като сумата е голяма сме решили да минем на ТЕЛК. Понеже детето вече е на 9м ще ни изплатят ли назад от датата на раждането някаква сума, понеже бях попадала някъде из групите, че има промяна в закона и изплащали самл 3м назад.
Надявам се скоро да взема нашето решение и ще кажа Simple Smile

Ще чакам, благодаря!
Ще пиша задължително Simple Smile ако искате пишете на лично и ще Ви оставя телефона си. Иначе на 05.01 бяхме на комисия и все още си чакаме Simple Smile

# 518
  • Мнения: 578
Обикновено решението се дава до седмица. Вие чакате да ви изпратят заповедтта ли? Много е възможно да ви проведат парите преди да ви я изпратят. Аз като подавах за ТЕЛК, попълних и документ, че детето ми е родено с това увреждане и ми дадоха още 100 лв. от социалните. Но това беше 2019 г. Питайте за всеки случай дали още ги дават, малко са но са някаква помощ.

# 519
  • Мнения: 271
Обикновено решението се дава до седмица. Вие чакате да ви изпратят заповедтта ли? Много е възможно да ви проведат парите преди да ви я изпратят. Аз като подавах за ТЕЛК, попълних и документ, че детето ми е родено с това увреждане и ми дадоха още 100 лв. от социалните. Но това беше 2019 г. Питайте за всеки случай дали още ги дават, малко са но са някаква помощ.
Самото решение чакаме все още. В София област са напуснали сестрите, които ги пишат. Тази седмица трябва да се обадя пак да проверя дали е готово Simple Smile Иначе за социалните все още дават тази сума, поне така казаха

# 520
  • Мнения: 16
Здравейте! За първи път пиша тук. Детето ми е на 9м с коронарна хипоспадия. Насочили сме към д-р Джинович. Тъй като сумата е голяма сме решили да минем на ТЕЛК. Понеже детето вече е на 9м ще ни изплатят ли назад от датата на раждането някаква сума, понеже бях попадала някъде из групите, че има промяна в закона и изплащали самл 3м назад.
Здравейте, ние минахме телк(също с коронарна хипоспадия) октомври 2020 и ни изплатиха 50 процента от сумата за една година назад. Като си приспаднаха детските надбавки.

# 521
  • Мнения: 116
Здравейте! За първи път пиша тук. Детето ми е на 9м с коронарна хипоспадия. Насочили сме към д-р Джинович. Тъй като сумата е голяма сме решили да минем на ТЕЛК. Понеже детето вече е на 9м ще ни изплатят ли назад от датата на раждането някаква сума, понеже бях попадала някъде из групите, че има промяна в закона и изплащали самл 3м назад.

И ние минахме октомври 2020 и ни изплатиха за 1 година назад 50% от сумата, обаче някой твърдеше в групата, че вече било за 3 месеца назад. Не знам доколко точно е вярно това твърдение.🤷

# 522
  • Мнения: 38
Здравейте! За първи път пиша тук. Детето ми е на 9м с коронарна хипоспадия. Насочили сме към д-р Джинович. Тъй като сумата е голяма сме решили да минем на ТЕЛК. Понеже детето вече е на 9м ще ни изплатят ли назад от датата на раждането някаква сума, понеже бях попадала някъде из групите, че има промяна в закона и изплащали самл 3м назад.

И ние минахме октомври 2020 и ни изплатиха за 1 година назад 50% от сумата, обаче някой твърдеше в групата, че вече било за 3 месеца назад. Не знам доколко точно е вярно това твърдение.🤷

Извинете за въпроса, но каква е сумата?

# 523
  • Мнения: 271
Здравейте! За първи път пиша тук. Детето ми е на 9м с коронарна хипоспадия. Насочили сме към д-р Джинович. Тъй като сумата е голяма сме решили да минем на ТЕЛК. Понеже детето вече е на 9м ще ни изплатят ли назад от датата на раждането някаква сума, понеже бях попадала някъде из групите, че има промяна в закона и изплащали самл 3м назад.

И ние минахме октомври 2020 и ни изплатиха за 1 година назад 50% от сумата, обаче някой твърдеше в групата, че вече било за 3 месеца назад. Не знам доколко точно е вярно това твърдение.🤷

Извинете за въпроса, но каква е сумата?

50% е 350лв на месец Simple Smile

# 524
  • Мнения: 5 531
Сумата при 50% ТЕЛК е 350 лв. на месец. Ползват се редица други облекчения - винетка, инвалиден стикер, помощи от БЧК, данъчни облекчения, предимство за детска градина.
Аз лично не знам за какъв период със задна дата се връщат парите. Преди 15 г беше до 3 г назад. Но сега има промяна в закона. Много важно е какво е вписала самата комисия в Телк решението. Дали от раждането или от датата на подаване на документите в Телк.
Така, че питайте, информирайте се. Търсете правата си. Това са помощи, които се полагат на децата ви, и са помощ за операцията и престоя  в Белград.

Последна редакция: пн, 01 фев 2021, 20:21 от marychery

Общи условия

Активация на акаунт