За пълните памперси

  • 1 239
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 701
Мила Джейн,

адаптираните млека са белтък на краве мляко, пък макар и хуманизиран. Предполагам, че даваш стандартно АМ, а не хипоалергенно, а в стандартното белтъка не е много смлян - просто обезмаслено и т.н.

Първото даване на друга храна освен кърма се нарича "захранване" - така е и с даването на АМ. Затова се дава много внимателно - по лъжичка всеки ден, до достигане на порция. Така се прави, защото бебешкия организъм е настроен да смила само майчина кърма през първите месеци и всяка друга обикновено създава храносмилателни проблеми /малки или големи/ - запек, подуване на стомаха, разстройство, колики, не дай боже алергизиране.

Можеш да прочетеш в библиотеката какво се прави, ако майката си мисли, че кърмата е намаляла.

Ако детето суче, не е необходимо изцеждане - изцеденото количество само показва колко добра си ти в цеденето. Повечето майки не могат да изцедят и капка, но като засуче детето, кърмата шурти. Само бебето знае как да задейства рефлекса на потичане на кърмата. Помпата това обикновено не го може, за съжаление.

Ако кърмиш, обаче, с шише отдавна - то пак прочети в библиотеката как можеш да подпомогнеш рефлекса на потичане на кърмата. А можеш и да върнеш бебето обратно на гърда - и за това можем да ти помогнем - толкова е по-лесно.

За повече кърма:

1. Лактогонен чай - Хип или български билков /съдържа копър, анасон, коприва и т.н. - хем за теб кърма, хем кърмата ти ще бъде противоколикна Simple Smile/

2. Бирена мая на таблети /хранителна добавка/ - лактогонно - съдържа много витамини и минерали - добре е и за теб за добро следродово възстановяване

3. Почивка - действа много добре на хормоните на кърмата - окситоцин и пролактин.

4. Добра храна /не големи количества/ /без прясно мляко - силно коликно за малко бебе/ - не злоупотребявай с хранителен продукт - от всичко по малко - да не докараш на бебе непоносимости.

Ако успееш да минеш само на кърма - до 3-4 дни този проблем със запека и подуването ще изчезне - гарантирам!

Успешно кърмене! И много здраво бебенце!


Значи... по ред:
1. В началото кърмех на поискване, но Калина постоянно заспиваше, не се дохранваше и следователно след 1/2 час - пак... което ме съсипа физически и психически за отрицателно време...  Sad Зърната ми се разраниха, по едно време имаше и кръв и се принудих да си купя силиконови зърна, с които продължих известно време без особена разлика. Педиатърката ми се накара, че не се кърми по 1 час и че затова се разранявам и нареди: 15 мин. от едната гърда, после 5 мин. от другата, изцеждане на първата и при следващото кърмене - обратно. В резултат - гладно бебе, изнервена майка, изпокарване с цялата рода и намаляване на кърмата...  #Cussing out Минах на вариант кърмене + дохранване с изцеденото, но стана като че ли по-лошо - зърната ме боляха още повече, въпреки че ги мажех с Гармастан след всяко кърмене.
2. Пия всеки ден по 3 чаши от чая на Хип за кърмещи майки, наливам боза и течности, ядки, плодове и каквото се сетите... чак ми се повръща  Sick Отделно си довършвам витамините Пре Натал от бременноста...
3. За почивката... каква почивка, кви 5 лева...  newsm78 /виж т. 1/
4. АМ е НАН НА - хипоалергенно /по препоръка на педи/, като й го давам в съотношение 1:1 с кърмата. Всъщност... като се замисля... Калина свикна с биберона и сама се отказа от сукането... разбира се, че съм наясно, че това е благодарение на изцеждането в началото, но... сега е доста по-спокойна и сама се буди на 3 часа. Може би основната ми грешка е, че не я захраних постепенно, както казваш - по лъжичка, но... никой не ми каза, а нямах грам време да ровя в Нет-а...  Confused
5. Съжалявам, че реагирах по-остро на постинга на Цвети, но наистина това кърмене ми идва в повече, а повярвайте ми - старая се УЖАСНО МНОГО...

# 16
  • Мнения: 535
Здравей, Джейн, не намирам нищо ненормално в последният ти постинг, мисля,че всяка една кърмачка е минала през това- разранени и кървящи зърна, скок в растежа както и спящо бебе... Няма от какво да се притесняваш, това е съвсем нормално и е само първите 2 месеца, така, че ако действително искаш да кърмиш, не се предавай, лошото и трудното ще отмине бързо и ще видиш, че кърменето действително е много приятно, а не само полезно Peace Няма нищо по- хубаво от спокойна мама, което е равно и на спокойно бебе, но първите месеци натоварват не само заради старанието да кърмиш, а заради всички новости около бебето- кога се храни, кога се сменя памперс, кога трябва да спи, какво да правиш, докато то спи... Чудиш се на кой свят си и какво да правиш и докато се окопитиш, то взело, че станало на 3-4 месеца, вече много по- спокойно, без колики, без проблеми. Тогава ще се насладиш реално на приятните кърмачески мигове, защото то няма да ти стои на гърдата с часове, ще си успяла да намериш "чалъма" на кърменето Wink Просто трябва да си поемеш дълбоко дъх, да се огледаш и да си кажеш " Аз мога Peace" Пожелавам ти го, и ако все още не вярваш, че можеш да се справиш... помисли и за малкия дечко и дали наистина искаш да пропуснеш първите му толкова красиви хранения с кърма, които са и началото на една много специална връзка. Защото от шише може да храни всеки, но да кърми може само МАМА!
Прегръщам те и ти пожелавам в най- скоро време да се похвалиш с добри резултати. И... не е нужно да се насилваш да ядеш и да пиеш всички тези неща, повярвай ми  Hug Нужно е само бебето да суче, за да те направи още по- уверена  Hug Flutter

# 17
  • Мнения: 1 503
.... " Аз мога Peace" Пожелавам ти го, и ако все още не вярваш, че можеш да се справиш... помисли и за малкия дечко и дали наистина искаш да пропуснеш първите му толкова красиви хранения с кърма, които са и началото на една много специална връзка. Защото от шише може да храни всеки, но да кърми може само МАМА!
 Нужно е само бебето да суче, за да те направи още по- уверена  Hug Flutter
PeaceИ да пиеш повечко течност Peace
поздрави и успех  bouquet

# 18
  • Мнения: 3 760
jane1, възхищавам се на упорството и себеотрицанието ти!  bouquet
Ако удържиш фронта още малко ще си заслужава, повярвай ми! При повечето от нас първите 1-2 месеца кърмачески стаж бяха кошмарни, а сега не можем да се нарадваме на прекрасното усещане да кърмиш бебчето си...
Към горните мнения бих искала да добавя следното:
- опитай се да махнеш биберона. Изцяло! Независимо дали даваш изцедена кърма или АМ. Има няколко други начина за хранене на бебето - с чашка (като му хванеш цаката е много лесно  Wink), с лъжичка, със спринцовка, с пръст (оставяш млякото да се стича по него)... Правилно си се ориентирала, че именно биберонът е в основата на отбиването от гърдата.
- винаги първо предлагай гърдата. Ако ще и за 5 минути, но да получава стимулация от бебето.
- опитай се да кърмиш легнала. Ако ти е неудобно, поставяй детето върху възглавница. Ако успееш, ще се преродиш  Laughing
- когато бебето е полузаспало кърми, колкото можеш повече.
- бозата е безмислена! Освен ако не е оригинална - отт просо. Пшеничната няма лактогонен ефект.
-пий поне два литра течности дневно. За мен най-ефективен се оказа българският лактогонен чай. Пиех по 1- 2литра от него + водичка  Laughing
- не се принуждавай да ядеш това или онова. Стига все пак да похапваш.
- трябва да намериш време да поспиш, да почиваш.... Оставам с впечатлението, че или кърмиш, или цедиш, а така не бива. Дано успееш с кърменето легнала - така ще можеш да поспиваш повече...
Пожелавам ти успех!
Надявам се, че не си се отказала от кърменето и ще направиш още един опит да върнеш дребчо на гърдата.
Ако ли не - АМ е за това  Mr. Green Важното е да се чувстваш добре!
НО все пак се надявам да продължите с кърменето  Party  bouquet

# 19
# 20
  • Мнения: 532
Хайде Фжейн,

моля те върни се в темата .... и прочети. Чудесно Стейси, чудесно Мъни - браво за включванията ви.

Джейн, опитваме се да споделим своя опит, че и при нас е било така, да те насърчим, да ти помогнем, да те подкрепяме, да удряме едно рамо със съвет. Далеч сме от мисълта да те упрекваме за нещо. Положила си и полагаш толкова много усилия - браво!

За съжаление в Бг няма задължителни женски консултации, които да подготвят бременната жена за живота й с бебето и за кърменето /ама така както е в кърмаческата библиотека, а не по старите опасни бг схеми, дето единици са успели да кърмят дълго, спазвайки ги/.

Така че те разбирам. Аз, ако трябва да ти разказвам моята история с адаптирани млека и други щуротии, които доведоха до невероятно алергизиране на здраво роденото ми бебе, ще ти настръхне косата.

Зърната ти как са? Наистина прочети линковете от библиотеката, които ти е дала Мъни. Влез и в самата закована тема библиотека - изчети заглавията на всички статии - сигурна съм, че ще намериш отговор на всичко и ще се завърнеш към кърменето успешно. Това не е никакъв проблем - доста майки успяха при силно намалена кърма да се релактират дори в по-големи количества.

Виж тази тема: Лактационна криза - как да се справя този път?
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=115791

Сега по същество:

1. За зърната - Гармастан, Лансинох /чист ланолин/ - докато гермастана се отмива преди кърмене, втория не. Наи-добре - след кърмене омазваш зърното с кърма и се оставяш да се ветрееш по цици колкото можеш по-често. Проблемите със зърната вече ги няма при 1 1/2 - 2 м. Стават като гумени  Mr. Green

2. Отказване от биберон и само гърда даваш - на всеки час /това ще продължи не повече от седмица, докато се урегулира кърмата, после кърма достатъчно и бебе папа само на 3 часа/. Изсуква 1-вата гърда докрай /която е на ред/, после 2-рата, после пак 1-вата и пак 2-рата, докато се нахрани. Друго не даваш, ако все пак искаш да дохранваш - НЕ с биберон. Мъни ти е обяснила и дала линкове. Бебетата се учат да сучат първите 2 месеца, ние ги объркваме горките с тия биберони и щуротии, че как няма да отказват гърдата ... какво е това гърда, ми аз съм свикнало с едно друго дето пуска млякото лесно, я ще рева и няма да ям, докато не ми дадат шишето. Хубавото, обаче е, че бебета забравят за 2-3 дни и инстинктът за самосъхранение проработва на 100%, че няма да засучат гърдата ли .... така ще засуче бебо, че ще имаш чувството, че дърпа от всичките ти крайници и мозъка. И ще видиш каква кърма ще тръгне. Помпата води до бавно намаляване и спиране на кърмата - нищо не предизвиква така добре рефлекса на потичане на млякото, както засукването на бебето. Помпата за съжаление това не го може.

3. Лактогонен чай, бирена мая, овесени ядки, немного храна /някои карат само на вода, че не им остава време да ядат и пак кърмят, затова казвам хапвай колкото ти се яде, важното е да е с апетит/ - истината е в многото сукане на бебето. няма гърда, която да е празна и да не отговори на сукането на бебето с напълване с мляко. имането на кърма е въпрос на ТЪРСЕНЕ-ПРЕДЛАГАНЕ. Или щом бебето суче достатъчно често - кърма има.

4. Кърми в различни пози да е интересно на бебето - ходейки, легнала гола до кръста и бебо гол по памперс, гушкаш и кърмиш...ефектът кожа-кожа има невероятно въздействие върху бебе и рефлекса на потичане на кърмата, бебо на леглото, а ти на четири крака над него, гърдите висят, а бебо те гледа и се радва и суче ли суче, а и млякото тече лесно и каналите хубаво се дренират.

5. Не забравяй, че до 1-2 седмици всичко ще се урегулира и бебето ще суче по 3-4 минути /стават страхотни специалисти, че си изсукват 150 мл за отрицателно време/ и ще си направи само режим. Всяко начало е много трудно, особено, ако си неопитен и ти е за първи път, а пък да ти призная и майчета с опит пак застават на нокти от време на време - бебешорите знаят 1001 дивотии  Joy

Сега по твоя постинг:

@В началото кърмех на поискване...@ - това е правилното кърмене, така даваш на бебето да суче точно, когато то има нужда от това. Тогава се суче ефективно. Ако едно бебе се дере от глад какво - майката няма да даде да суче щото не е дошъл часът за кърмене, а ще му напълни стомахчето колкото черешка с вода - и какво - като дойде часът за кърмене бебе няма да суче, защото е пълно с вода, а като не суче регулярно при много такива случай - ейййй кърмата как така спряла, ааааа, значи аз не съм от щастливите майки дето имат кърма Simple Smile Така, че Джейн, много правилно кърмиш на поискване.

@но Калина постоянно заспиваше ...@ - кърмата и мама много успокояват и много бебета заспиват. Ми така е, мънички са, немощни, малки са им стомахчетата, но ще пораснат ..., а има и техники как да се посъбуди сънливо бебе. Не се отчайвай - за всичко има чалъм. В този форум много рядко се предаваме да помагаме, да не кажа никога.

@ не се дохранваше и следователно след 1/2 час - пак...@ - така сучат бебоците 1-вия месец. Искат непрекъснато с мама, непрекъснато на гърда. Ми то се е родило преди няколко дни, когато е получавало непрекъснато хранителни вещества през пъпната връв, а ние искаме изведнъж режим на 3 часа. Ами много бебета поемат в началото само по 10 мл - толкова са им стомахчетата, толкова могат да храносмелят, и то кърма, а какво става като ги налееем с 60-100 мл АМ ....Искат да се хранят буквално всеки 1/2 часа, точно както ти си го написала. Твоето бебе е едно съвсем стандартно кърмаче на 1 месец. Прочети в библиотеката по колко пъти искат да цокат новородените.

@което ме съсипа физически и психически за отрицателно време...@
Миличка, ако знаеш, че това е нормално за малките кърмачета няма да се съсипваш и да си мислиш, че нещо не е наред. Напротив, имаш чудесно умно бебе, което наистина знае какво иска - мама на всеки 1/2 часа да суче и успокоява и да й увеличава по този начин постепенно кърмата, докато се урегулира. Който успее да удържи този обучителен период за мама и бебе, прехвърля голямата бариера и вече е готов за истинските наслади.

@Зърната ми се разраниха, по едно време имаше и кръв@ - не слагаш бебе правилно на гърда. Трябва да е с широко отворена уста и да суче цялата ареола, а не само зърното. Мъни ти е дала линкове за повече инфо. мажеш с каквото съм ти написала по-горе. Кръв всички сме имали, колко бебета са сукали кърма с кръв ... ако знаеш ... май са доста Simple Smile

@Педиатърката ми се накара, че не се кърми по 1 час и че затова се разранявам ...@ ееех, бг педиатри ... започнахме да ги учим и тях, но за съжаление там бързо не става, всички майки тук правят сътветните просветни действия, едни в по-голям мащаб, други в по малък ... важното е, че променяме нещата. Бебето знае колко му се стои на цица, щом стои там, значи има работа, а и има техники как да бъде забудено, за да стои по-ефективно, ама не можем да очакваме чудеса от 1 месечно бебе - и то се учи ... ама като стане на 3 месеца, започва пускане на теми ... "суче само по 3 минути, нормално ли е?"  Joy

@В резултат - гладно бебе, изнервена майка, изпокарване с цялата рода и намаляване на кърмата...@ - гладно бебето няма да остане, спокойно, но е вярно, че много често не срещаме подкрепа и разбиране дори от най-близките, които е редно в такива случаи да поемат всичко и да оставят майката да кърми по цял ден и да гушка бебе, докато нещата се урегулират, а то става за 3-4 дни. Не трябва да се ядосваш, просто бъди уверена, че ще успееш, а то е така. Притесненията, ядосването водят до засилено покачване на адреналин, който стопира оскитоцина, хормонът отговорен за потичането на кърмата. резултат - кърма има, ама не потича.

@Пия всеки ден по 3 чаши от чая на Хип за кърмещи майки, наливам боза и течности, ядки, плодове и каквото се сетите... чак ми се повръща...@ - от чая на Хип мисля, че пишеше не повече от 2 чаши, съдържа лактоза и можеш да докараш колики на бебе. Приемът на прекалено много течности има обратен ефект - намалява кърмата. Пий колкото ти се пие, но гледай да не падаш под 1 л. Бозата прави колики, заради глутена или подсладителите и многото Е-та в нея- не препоръчвам. Ядките са много лош алерген, особено фъстъците - не прекалявай да не докараш на бебе алергия - не повече от 100 гр. дневно и то на порции. С плодовете също не трябва да се злоупотребява. Яж по малко, балансирано и с апетит. Сутрин малка купичка с овесени ядки /лактогонно/, втора закуска - плод, обяд купа супичка с филийка, следобяд - кифла + плод; вечеря манджа. И между тях лактогонен чай и вода, без да се прекалява. За да кърмиш успешно не трябва да се тъпчеш - дневно е достатъчно да изядеш 1 филия повече, или 200 гр.сирене отгоре на обичайната храна и т.н. - съвсем малко повече храна набавя допълните необходими калории. Имането на кърма е честото сучене на бебето.

@АМ е НАН НА - хипоалергенно /по препоръка на педи/, като й го давам в съотношение 1:1 с кърмата. @ - това е добре, че поне млякото е ХА. Ама най-доброто е кърмата! Save a cow, breastfeed yor baby!

Джейни, мила, заляхме те с информация. Благородно ти завиждам, ако на мен някой навремето ми беше подал така упорито и обстойно ръка, щях здраво да я поема и да имам здраво бебе и дете.

И тъй като инфото е много, разпечатай или копни в Word file. Прочети го няколко пъти, подчертавай, прочети и в Библиотеката, разпечатай .... сигурна съм, че ще вземеш най-доброто решение и ще станеш една добра информирана мама.

Колкото повече знаеш, толкова по-малко грешки правиш!

Успешно кърмене и здраво бебенце!  Heart Eyes

П.С. Дано се включат и още опитни кърмещи мами.

Извинявам се, ако има правописни грешки и неясни неща - просто писах на един дъх, много ми се спи, не ми се пуска проверка, а взех нещата много присърце и искам да помогна  Heart Eyes

 

Общи условия

Активация на акаунт