Отговори
# 45
  • Мнения: 5 391
ренни79, прочети тази статия и прецени дали да даваш сок
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=119547.0

# 46
  • Русе
  • Мнения: 785
Привет и от нас набързо, да не ни забравите  Simple Smile.
нямах време да прочета новата тема и да пиша по последните теми, но така и така ми е отворен Photoshop-а, кропнах снимката на elima в албумчето и я осветлих малко(Дея да я добави отпред  Simple Smile) (писала е в старата тема).
До скоро! Hug

# 47
  • София
  • Мнения: 1 252
Цвети, на мен М ми дойде на 38-я ден и продължи 10 дена. От тогава ни вест ни кост от това чудо. Докторицата ми се радваше, защото огромната ми плацента с огромно бебе и много води, ми беше сплескала яйчниците и не се знаеше дали ще проработят отново. Каза, че било добър признак и че организмът ми се е възстановил. Сега се моля да не ми дойде скоро, защото в събота се прибираме към Варна и мисля да ходя на море.

# 48
  • Мнения: 766
Елима,  Мадлен е голяма бонбона Simple Smile Вече даже и косичка за фибички има Wink Имам въпросчета -  тя с чорапогащник ли е, има ли толкова малки размери, дали са удобни и разни такива неща ме интересуват. А и дали са само памук?

# 49
  • София
  • Мнения: 3 648
Елима,  Мадлен е голяма бонбона Simple Smile Вече даже и косичка за фибички има Wink Имам въпросчета -  тя с чорапогащник ли е, има ли толкова малки размери, дали са удобни и разни такива неща ме интересуват. А и дали са само памук?
Хухуху, Черепахова, това са то проблемите на момичешките майки! newsm10

# 50
  • Мнения: 1 147
А като си заговорихме за М, аз да питам при тази ситуация (когато няма М) как се разбира ако стане бебче и как се определя термина newsm78 по размерите на бебо ли?

Филипка честито Simple Smile
аз на 2 август миналата година разбрах, че съм бременна (тогава си направих тест, но доста преди това усещах, че има нещо), а на 5-ти и докито го видя, а сърчицето му видях как тупти едва в 16-та г.с., когато ходих на фетална, преди това само АГ-то ми гледаше, аз нямах това щастие.

# 51
  • София
  • Мнения: 3 648
Аз разбрах на 31-ви юли, когато направих тест! Предния ден бях прокапала еднократно, а и с Лора бях така и затова знаех какво ще видя на теста/ макар че ме беше страх да повярвам/
За тези, които искат текста на статията, тъй като не се чете от весника мога да ви я копна тука:

Здравейте! Казвам се Венера Ганева и съм майка на почти 7 годишната Лора и четри месечния Матей! Когато се роди Лора беше малко бебе – 2950 и още в болницата неискаше да засуче! Обикновенно спеше като ми я доведат, като не спеше незнаеше какво да направи, за да хване зърното! Притеснявах се, че е малко бебе и много ще спадне на тегло и помолих за добавка! Обясних, че имам кърма, но бебето не иска да засуче! Дойде една сестра от детското отделение да ми помогне, но тя не постигна успех! Дадоха ми добавката! Като ни изписаха вече в къщи се изправих пред трудностите на кърменето! Бебето плачеше пред пълната гърда и не искаше да суче! Дали от два пъти хранене с шише искаше пак да получи храна по този начин или просто нямаше сили / изписаха я 2620 кг/ незнам, но силно се тръвмирах от ситуацията. Бебето ти плаче, а ти нищо неможеш да направиш! Притисних се и се разплаках! Почуствах се много зле – неможех да нахраня детето си! Тогава ми хрумна, че мога да се изцеждам и да и давам! Така започна кошмарът! 7 пъти дневно цедене и даване с шише на изцеденото, следене за грамажи – колко е изяла и защо не е изяла всичко!!! Спях по 4-5 часа, защото цедях и нощем! През деня бях твърде ангажирана с проблема за изхранването и и защо не си изяжда всичко, за да спя! Станах роб на храненето! Бях развила страхова невроза и предпочитах някой друг да и дава шишето с кърмата! Срамувах се от това че не кърмя детето и на никой извън семейството не казвах!
Към края на първия месец вече не успявах да изцеждам необходимото количество за дневния и порцион! Явно сме преживяли криза на ръстежа,но некърменето непозволява организма на майката да отговори на растящите нужди на бебето! Така започнахме дохранване с Фризолак! Изморена от непрекъснатото цедене, аз започнах да разреждам и от 6-7 пъти на денонощие цядах вече по 4-5 пъти! Така до края на 3 –тия месец успявях да изцедя само по 30 грама дневно! Когато стана на 3 месеца просто престанах да цедя! Спомням си, че някъде през третия месец или най-рано края на втория един ден се опитах да и дам гърда – любопитно ми беше дали ще засуче! Засука! Но аз вече бях свикнала да знам колко е изяла на хранене и кърменето ми се струваше несигурен начин! Така приключих с тази емоция рано-рано и с чувство на неудовлетворение! Тогава нямаше форуми, никой не съветваше майките! Личната лекарка / тогава участъкова/ на дъщеря ми никога не ме е питала имам ли кърма или да се интересувала имам ли проблеми! Захранваше се рано – 2-ри месец сок, трети –плодово пюре, четвърти – зеленчуково и т.н. Лора беше захранена по тази схема! На 7 месеца отказа да пие млякото си от шише! Принудих се да и давам каша 2 пъти на ден, за да поема мляко все пак! На 8 месеца дадох краве мляко в кашата и явно съм иала голям късмет, че това не е довело да нищо лошо! Все пак дъщеря ми израстна едно капризно и недоверчиво към храната дете! До две години тя ядеше пюрета на Ганчев, картофи и филия с маргарин!!! Беше 12 килограма, когато тръгна на ясла на 2 години и 1 месец!
   Такива работи!
   Мечтаех да кърмя и се надявах второто ми дете да засуче! В болницата го слагах на гърда, но и той не се скъсваше да яде! Често само спше, но аз бях решила да не се шашкам този път, а да действам спокойно! Изтисквах му по малко коластра в устичката, а през останалото време цедях! Гръдите ми бяха препълнени, като камък твърди, но не успявях с цедене да ги изпазня! В деня, когато ни изписаха, още в колата Матей си хапна добре! Когато се прибрахме, започнах хранене на поискване и до края на деня гърдите ми бяхя отпушени и изцедени! Момчето дърпаше здраво! Но искаше да се храни на 1.5-2 ч., а за майка ми това беше много странно! Изникнаха въпроси у нея / идваше да помага тогава/ дали имам достатъчно мляко и по колко поема детето, за да иска да суче толкова често! Опитах се да и обясня за храненето на поискване, но  самата аз небях много наясно, пък и старите страхове се бяха събудили! Имам ли достатъчно мляко?! Тогава у нас дойде един доктор, работил в Щатите и той ми каза по повод количеството, което бебето трябва да изяжда! Каза буквално следното: „Не ви интересува какво изяжда бебето! Не ви интесува колко кърма имате! Кърмете, когато бебето иска и колкото иска! Вие сте едно с него сега!” Майка ми беше впечатлена и успокоена – щом доктор го е казал, значи е вярно / знаете – тяхното поколение рубува на авторитети/! Аз, обаче, бях озадачена – как да не ме интересува! Бях свикнала да знам колко е изяло детето! Един ден реших да изцедя преди хранене гърдата – имаше 60-70 грама!!! Изумих се – бебето трябваше да изяжда по 100! Притесних се и поисках контролно мерене и пробно кърмене от личната лекарка! Тя се съгласи и ни извика на 14-тие дян от изисването! Реших дотогава да не го мисля и да карам на поискване, а на кърменето ще се види истината! Надявах се поне 300 грама да беше качил, защото четох в Интернет, че стойности над 600 гр. на месец са нормални! Дойде деня, измерехме Матей – за 14 дни беше наддал 560 грама!!! На пробното кърмене изсука 70 грама, но той се хранеше 8-9 пъти на ден и явно коменсираше! Проблем нямаше, но аз все пак продължих да се притеснявам до следващия път , когато беше качил за още 14 дни 600 гр! След това забравих да мисля за грамажи и режими! Открих кърмаческия форум в bg-mamma и прочетох в Библиотеката доста информация по въпроса! Реших да захраня по новите-стари методи – на 5 месеца, без да бързам, според желанието на детето!
   Сега Матей е на 4 месеца – 7700 гр и 70 см! Само на кърма е!
   Надявам се историята да не е досадна и много разтеглена! Описах нещата последователно, както се бяха случили!
Поздрави!
Вени

# 52
  • Мнения: 5 391
desi, и аз на 2-ри август си направих теста и разбрах, че съм бременна Hug
По някаква голяма случайност Пресил се роди също на втори, какво съвпадение само Laughing

# 53
  • Мнения: 2 631
Деичка, благодарско за темата Hug
Смехоранчо, има идея на 19ти да се посъберем в Несебър :crazy
:

# 54
  • Мнения: 5 103
Чорапогащниците са много готини, ние бяхме с такъв на погачата, много ми харесват с рокличка и чорапогащник момиченцата, така, че есента ще сме все така Hug

# 55
  • София
  • Мнения: 3 648
Момичета, това виждали ли сте го :
"Наръчник за хранене според възрастта на Вашето бебе и малко дете

Одобрен от Медицинския Консултативен Съвет на BabyCenter

Автор: Редакторски екип на BabyCenter

Ползвайте тези указания, за да разберете с какво и с колко да храните Вашето дете за всеки етап от развитието му от раждането до 3 годишна възраст. Не се притеснявайте, ако детето Ви яде повече или по-малко от количествата, описани тук, те са посочени като груб ориентир.

Възраст: От раждането до 4-ти месец
Поведение на хранене
• Рефлексът за търсене помага на Вашето бебе да се обърне в посока на зърното, за да открие храната

С какво да храните
• САМО с кърма или адаптирано мляко

Съвет за хранене
• Храносмилателният тракт на Вашето бебе все още се развива, ето защо твърда храна не се предлага засега.

Възраст: 4 - 6 месеца
Знаци за готовност за твърди храни
Вероятно бебето Ви няма да извършва всички тези неща - те просто указват, за какво да наблюдавате:
• Може да си държи главата права.
• Седи добре в столче за хранене.
• Прави дъвчащи движения с устата.
• Има значителен напредък с теглото (теглото от раждането се е удвоило).
• Показва интерес към храната.
• Може да затвори уста около лъжичката.
• Може да предвижи храната от предната част на устата към задната.
• Може да движи езика си назад и напред, но изоставя склонността си да избутва с език храната извън устата.
• Изглежда гладно след 8 - 10 кърмения или 1100 г от формулата дневно.
• Растат зъби.

С какво да храним
• Кърма или формула, ПЛЮС:
• Полутечна обогатена с желязо оризова каша, СЛЕД НЕЯ:
• Други зърнени каши като овесена или ечемичена.

Колко за деня
• Започнете с около 1 чаена лъжичка суха оризова каша смесена с 4 до 5 чаени лъжички кърма или формула (ще бъде много течна).
• Постепенно сгъстявайте консистенцията и увеличете до 1 супена лъжица суха зърнена каша смесена с кърма или формула, два пъти дневно.

Съвети за хранене
• Ако бебето Ви не изяде зърнената каша на първия опит, опитайте пак след няколко дни.

Възраст: 6-8 месеца
Знаци за готовност за твърди храни
• Същите както за "4 - 6 месеца".

С какво да храним
• Кърма или формула, ПЛЮС:
• Обогатени с желязо зърнени каши (оризова, ечемичена, овесена).
• Пюрирани или изцедени плодове (банани, круши, ябълков сок, праскови).
• Пюрирани или изцедени зеленчуци (авокадо, добре сготвени моркови, плодова каша и сладки картофи).

Колко за деня
• 3 - 9 чаени лъжички зърнена каша, в 2 до 3 хранения.
• 1 чаена лъжичка плод, постепенно увеличаван до количеството от 1/4 до 1/2 чаша в 2 до 3 хранения.
• 1 чаена лъжичка зеленчук, постепенно увеличаван до количеството от 1/4 до 1/2 чаша в 2 до 3 хранения.

Съвети за хранене
• Въвеждайте само по една нова храна, с най-малко 3 дни интервал между новите храни, за да се уверите, че бебето Ви не проявява алергия.

Възраст: 8 - 10 месеца
Знаци на готовност за твърди храни и за храни за ядене с пръсти
• Същите както за "6-8 месеца", ПЛЮС:
• Хваща предмети с палеца и показалеца.
• Може да прехвърля неща от едната ръка в другата.
• Слага всичко в устата си.
• Прави дъвчащи движения с челюстта си.

С какво да храним
• Кърма или формула, ПЛЮС:
• Малки количества от меко пастьоризирано сирене, кисело мляко, извара (но без краве мляко до 1 годинка).
• Обогатени с желязо зърнени каши (оризова, ечемичена, пшеничена, овесена, зърнена смес).
• Намачкани плодове и зеленчуци (банани, праскови, круши, авокадо, готвени моркови, плодова каша, картофи, сладки картофи).
• Храни за ядене с пръсти (Леко препечени гевречета - нарязани; малки парченца узрял банан; добре сготвени спираловидни макарони, твърди бисквити за чесане на зъбките, О-образни зърнени продукти с ниско съдържание на захар).
• Малки количества протеин (яйчен жълтък, пюрирани меса и пилешко месо; тофу; добре уврели пюрирани бобови растения с меки обвивки - като леща, грах, шарен боб, черен боб).
• Не-цитрусов сок (от ябълка или круша).

Колко за деня
• 1/4 до 1/3 чаша млечен продукт (или около 15 г сирене).
• 1/4 до 1/2 чаша обогатена с желязо зърнена каша.
• 1/4 до 1/2 чаша плод.
• 1/4 до 1/2 чаша зеленчук.
• 1/8 до 1/4 чаша протеинова храна.
• около 80 - 110 г не-цитрусов сок.

Съвет за хранене
• Въвеждайте само по една нова храна, с най-малко 3 дни интервал между новите храни, за да се уверите, че бебето Ви не проявява алергия.

Възраст: 10 - 12 месец
Знаци за готовност за допълнителна твърда храна
• Същите като за "8-10 месец", ПЛЮС:
• Гълта храната по-лесно.
• Има повече зъби.
• Вече не избутва храна извън устата си с език.
• Опитва се да ползва лъжица.

С какво да храним
• Кърма или формула, ПЛЮС:
• Меко пастьоризирано сирене, кисело мляко, извара (но без краве мляко до 1 годинка).
• Обогатени с желязо зърнени каши (оризова, ечемичена, пшеничена, овесена, зърнена смес).
• Плодове нарязани на кубчета или лентички, или намачкани.
• С големина на хапки, меко-сварени зеленчуци (грах, моркови).
• Комбинирани храни (макарони и сирене; месо и пюре от картофи/ориз).
• Протеини (яйчен жълтък, пюрирани или фино смляни меса и пилешко месо, тофу, добре сготвени и намачкани бобови растения).
• Храни за ядене с пръсти (леко препечен хляб или гевречета, малки парченца узрял банан, спираловидни макарони, бисквити за чесане на зъбките, О-образни зърнени продукти с ниско съдържание на захар).
• Не-цитрусов сок.

Колко за деня
• 1/3 чаша млечен продукт (или около 15 г сирене).
• 1/4 до 1/2 чаша обогатена с желязо зърнена каша.
• 1/4 до 1/2 чаша плод.
• 1/4 до 1/2 чаша зеленчук.
• 1/8 до 1/4 чаша комбинирана храна.
• 1/8 до 1/4 чаша протеинова храна.
• около 80 - 110 г не-цитрусов сок.

Съвет за хранене
• Въвеждайте само по една нова храна, с най-малко 3 дни интервал между новите храни, за да се уверите, че бебето Ви не проявява алергия.

# 56
  • Русе
  • Мнения: 785
Ле-леееее, по това време миналата година вече сте се радвали на бремеността си  Grinning, а моята Диди е направена на 06.08.2005, и разбрах за това месец по-късно  Crazy.

Като става въпрос за соковете пак, мен ме обзе музата да давам вече - и давам вече 4-ти ден от лъжичка...обаче това го реших, защото Диди съвсем отказа вода/чай(разхлабващ за бебета) и почна пак да се запича, и в статията дето я е дала Филипка  Hug, пише че лекарите препоръчват сокове при запек..., знам си че е малко рано, ама... (пък баткото от 2-рия месец си цоцаше)Embarassed.

Аз М чакам вече за 4-ти път да ме посети (а кърмя все още) - то си е индивидуално  Rolling Eyes

Вени*, много полезно инфо, 10x!  Peace

# 57
  • Мнения: 1 284
Вени това съдържанието на книгата ли е има ли я в нета?
сега се връщам от консултация бебо е 7,000кг и е 64см биха му ваксината ,но даже и не заплака а сега заспа ще видим как е
аз мисла от 4месец да започвам със зеленчуковите пюрета, но ми е неква мъгла Мимка ще помагаш

# 58
  • София
  • Мнения: 3 648
Пета, от някъде съм го свалила, дори не помня и го намерих сега!

# 59
  • Мнения: 5 103
Няма грижи Пете Hug
Тия дни как си кафе? Пиши на лични Heart Eyes да не спамим темата.

Общи условия

Активация на акаунт