Козунаци 2020

  • 26 994
  • 769
  •   1
Отговори
# 705
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Божкеее, такава излагация досега май само първия път е била Grin. След чудесно втасване, премесих, сложих пълнеж и за пореден път прекалих с лакомията - на всеки 1,5см има плънка- локум, орех или стафидка - явно толкова прекалих, че цялото нещо не се вдигна на колкото беше, а остана само двойно на обем. Стафидите явно са се смесили с тестото, та и цветът е сякаш е с някакво пълнозърнесто брашно. Иначе бяха две козуначета - с 1/3 и с 2/3 от тестото и са вкусни. Малкото изядохме снощи за десерт, голямото наченахме за закуска.

Голям срам, затова всичко в скрит текст слагам. Не съм сигурна в какво е проблема, но надали е само плънката, защото тя не е толкова мека/течна този път... Технологичен е проблемът, защото хем има дупчици равномерни в тестото (от втасването), хем е добил вкуса на добре втасало тесто, хем това оцветяване (все си мисля, че са смесените стафиди - опитах се да ги сложа както показа Морена - на кора и после омесване, иначе си ги слагах във фитил досега, очевидно не се справих Grin). При оформянето след първото втасване беше кофти тестото, сплеска се някакси, не беше гладко... Винаги в Германия ми става така със сладки теста при оформяне след втасването (с питките пак го има момента, но далеч не толкова)... Обмислям др път да оформя директно след омесване и да втасва само веднъж поради точно тази причина...

Ще съм благодарна ако някой има други идеи какво може да съм объркала...

Скрит текст:



# 706
  • Варна
  • Мнения: 1 203
Вчера, цял ден се занимавах с един козунак и едно руло, станаха много вкусни, имат и конци, а отвътре са точно както ги харесваме /да лепнат леко по зъбките/. Месих изцяло с  моя домашен любимец

и ето какво се получи:
                                                                         

                                                                         
Скрит текст:
Скрит текст:

# 707
  • Мнения: 91
Здравейте. Не збам дали тук е мястото, но бихте ли ме посъветвали от къде мога да си купя вкусен и традиционен коЗунак в град София?

# 708
  • Sofia
  • Мнения: 21 748
Криска, сама виждаш, че е необичайна ситуация... и аз не знам какво друго да кажа... струва ми се, че ти е било меко тестото.  Thinking

# 709
  • Мнения: 11 750
Това чакам да изстине - със сметана на Елексир. Мирише чудесно, но малко странно ми се стори тестото, едно по- твърдо такова. Нямам търпение да го разчупим и опитаме. Две такива направих с шоколад и орехи и един по- мъничък с два фитила. Щерката го забърка с шоколад и сладко 😁

# 710
  • Мнения: 2 104
Днешното производство

# 711
  • Мнения: 11 750
Права бях, не съм очарована много. Не е моят козунак. Оставам си на моята рецепта. За тази година спирам вече с козунаците. Догодина пак 😁

# 712
  • Мнения: 6 643
Руми, чудесно изглежда! Защо не си доволна ?

# 713
  • Sofia
  • Мнения: 21 748
Тя Руми сподели...  било твърдо тестото и така и изглежда. Wink

Нашите кифли бяха вкусни и ометени... ама си личи кой не прави кифли.... относно оформянето не съм доволна, ама и не знам кога ще ида на поправителен...не ми се занимава.



Последна редакция: нд, 12 апр 2020, 16:23 от Morena

# 714
  • Мнения: 703
Аз вече казах, че за мен това брашно в рецептата на Еликсир е много.  Не знам на някои как им се получават и им харесват с толкова много брашно. За мен максимума е около 650 гр.

# 715
  • Мнения: 11 750
По-плътно едно такова е. И вкусът не ми е точно на козунак.
Като сладко тесто с плънка е 😊

Сега прочетох и Ми Ра. Може и това да е, но няма да пробвам къде съм сбъркала 😁

# 716
  • София
  • Мнения: 1 491
Момичета, моля за помощ:) За пръв път ще се опитам да направя козунак, но тъй като месенето не ми се отдава ( пробвах с коледната питка:), искам да замеся тестото в хлебопекарна. Харесах тази рецепта на pina: https://www.bg-mamma.com/?topic=24722.msg3459477#msg3459477 , но тя е с 11-12 гр. жива мая, а ще го правя със суха. Можете ли да ми кажете с колко грама суха се заменя живата като съотношение и също да попитам за лесна и успешна рецепта за неопитни с тестото като мен:)

# 717
  • Бургас / UK
  • Мнения: 1 609
Здравейте и от мен и тази година Hug
Честит празник на именниците Flowers Hibiscus

Направих една загрявка с кифличките на Джема , още не са пробвани, че току що ги изкарах от фурната, само малко ги изпуснах и прегоряха Blush


Добре, че много ви четох докато има какво да покажа и днес усетих момента с брашното. По рецепта е 350 грама , но в един момент усетих , че няма нужда от повече и може би отиде около 300 грама/ не мога точно да напиша, но остана / и съм сигурна , че ако не бях го махнала щяха да станат тухлички вместо кифлички...Оформянето ми е ужасно , не ми се отдава нещо, но остана да видим вкуса как е, иначе са много пухкави на пипане.
Някой беше питал за замразено тесто/козунак. Аз съм замразявала сплетен ,след първо втасване, козунак .Когато го размразих  се отпусна , повтаса си наново , намазах го с жълтък и наръсих със захар и го изпекох. Получи се добре. Това го направих след като тук, в темата , някой беше писал , че го е правил и реших да пробвам и резултата беше ОК.
За Велик ден и аз ще пробвам рецептата на Морена (след няколко години с козунак по рецепта на Еликсир).Харесва ми, че е с малко брашно , че се плаша от по големите количества, мисля си , че няма да се справя с голямо тесто...Grinning А и резултатите, които виждам тук по тази рецепта ме надъхват и аз да се пробвам.

# 718
  • Мнения: 10 365
Аз направих и по рецептата на Еликсирчето. Стана супер моя тоя път. Сигурно има разлика в брашната ни и маите ни.  Пухкав ми стана козунака. Всъщност два изпекох. Единия го дадох на съседи, другия аз си го ядох и прибрах във фризера, че мойте козунак не искаха.

Chrissy,  колкото пъти съм втасвала два пъти, толкова пъти провал става. Тоя път първия път втасвах по-малко. Не съм чакала да ми изпълни купата до горе. Най -много един път и половина два. Трябваше да изляза за час и го сложих в хладилника. Значи за час вътре ми втаса почти двойно. В хладилника е 2-3 градуса. И втория път ми втаса, но пак чак след 2 часа. Стигам до извода че маята е силна. Щом в хладилник втаса за час, а аз предния път във изключена фурна го държах час и половина и стигна ръба на купата ми, което определям като тройно, четворно нарастване. После като сплетох не мръдна.


# 719
  • Sofia
  • Мнения: 21 748
Момичета, моля за помощ:) За пръв път ще се опитам да направя козунак, но тъй като месенето не ми се отдава ( пробвах с коледната питка:), искам да замеся тестото в хлебопекарна. Харесах тази рецепта на pina: https://www.bg-mamma.com/?topic=24722.msg3459477#msg3459477 , но тя е с 11-12 гр. жива мая, а ще го правя със суха. Можете ли да ми кажете с колко грама суха се заменя живата като съотношение и също да попитам за лесна и успешна рецепта за неопитни с тестото като мен:)
Там където е рецепата на Пина има и за маята - https://www.bg-mamma.com/?topic=1194868
Рецептите са почти едни и същи с минимални разлики  и изпълнението е едно и също. Нали казваш, че  си харесала на Пина - давай с нея. Просто чети внимателно рецептата и я следвай.  Не ти трябва да четеш и други и да се объркаш.
Иначе всички рецепти  са И "за хлебопекарна". Само гледай да ползваш половин доза (с 500г брашно) - та да се събере в машината.

Общи условия

Активация на акаунт