По-високото майчинство прието!

  • 4 178
  • 90
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 498
да ни е честита новата придобивка.
сега остава да уговоря работодателя за по-високи осигуровки и да изляза от сенчестата икономика за моя сметка. може ли да изглежда съмнително, ако изведнъж ми се вдигне заплатата 3-4 кратно?
Да дано ...защото 90 % от 160 лв. са дори по-малко и от сега! Sad

# 61
  • Мнения: 2 070
Момичета! Днес поправката е приета в Парламента! Поздравления за всички, които протестираха и организираха! Тук искам лично да ви призова да подкрепяте и занапред инициативите на Настоящи и Бъдещи Майки, защото както виждате - има резултат и то за мн кратко време усилия!!! За въпросите - най-добре се допитвайте до НОИ, предполагам скоро и работодатели и счетоводители ще бъдат уведомени. Направете всичко възможно в момента щом планирате дете или забременеете да започнете да се осигурявате на по-висока сума!!!

# 62
  • Мнения: 1 251
Да, но поне ще има шанс при желание на работодателя да те осигуряват на по-голяма заплата, която ще ти осигури и по-високи доходи до навършване на 9 месечна възраст. Има жени, които ако имат възможност и сами ще започнат да си пращат по-високи осигуровки, но не всеки може да си позволи това. Но важното е, че е по.добре от сегашното положение нали?

# 63
  • Мнения: 374
страхотна е новината, но за младите мами като мен, които до миналата година са учили и нямаме стаж от 6 месеца няма ли някакви подобрения из законите или да сме го мислили когато сме пожелавали да забременеем на по 18-19 години...  Tired

# 64
  • Мнения: 1 251
Когато се обнародва в ДВ решението ще има отговори на всички въпроси, които ни вълнуват сега, сега да почваме да работим по въпроса с бебетата-нали за нас го правят, за да раждаме все повече и повече деца! ДЕЙСТВАЙТЕ МОМИЧЕТА! Hug

# 65
  • Мнения: 8
да ни е честита новата придобивка.
сега остава да уговоря работодателя за по-високи осигуровки и да изляза от сенчестата икономика за моя сметка. може ли да изглежда съмнително, ако изведнъж ми се вдигне заплатата 3-4 кратно?
Да дано ...защото 90 % от 160 лв. са дори по-малко и от сега! Sad

Съгласно кодекса за социалното осигуряване обезщетението ти за бременност и разяждане не може да е по малко то минималната работна заплата (чл.49, ал.2). Т.е. ако си осигурявана на 160 лв то и болничния ще ти бъде 160 лв, няма как да е по малко. Даже ако увеличат минималната работна заплата това автоматично ще увеличи и твоето обезщетение. Така че не се притеснявай Simple Smile

# 66
  • Мнения: 4 187
Честито   bouquet! Благодаря на всички, които се бориха да извоюват тези условия  Flutter.

# 67
  • Мнения: 326
Чудя се на майчетата, на които 135-те дни им изтичат септември 2006 г. и са т.нар заварено положение, кой ще им издаде болничен за остатъка до 315-те дни? Педито ли?

# 68
  • Мнения: 8
страхотна е новината, но за младите мами като мен, които до миналата година са учили и нямаме стаж от 6 месеца няма ли някакви подобрения из законите или да сме го мислили когато сме пожелавали да забременеем на по 18-19 години...  Tired

Bubi_f ако още не си навършила 18 за теб това със 6те месеца не важи. Не съм обаче запозната как се процедира за да си вземеш обезщетението, ще трябва да попиташ в НОИ.
Ако си навършила18 за съжаление трябва да имаш 6 месеца стаж. Единствения начин е ако имаш някой познат със фирма, който да те наеме на фиктивен договор и да си внасяш осигуровките за 6 месеца и после той ще ти тегли болничните и ще ти ги дава. Има и друг вариант, със граждански договор пак фиктивен, но във този случай ще трябва да си вадиш осигурителна книжка, да се разправяш с НОИ ти самата, което е доста неприятно и в повечето случаи отнема много време и нерви

# 69
  • Мнения: 409
Момичета,

не съм особено компетентна, обаче взе ли някой предвид че сега ако излезеш в болнични по майчинство със заплата 500 лв. тя намалява всеки изминал месец докато я взимаш и може да се каже, че в края на последните месеци до 9-тия въпросен месец ще взимаш пак 160 лв. Поне аз докато бях в болнични беше така излизаш на една заплата и в края на третия месец, когато вече излизаш в майчинство и не си в болнични взимаш някакви смешни парички...така че дали ще си по майчинство и дали не .... няма да е чувствителна разликата, освен ако не излезеш в болничен със много висока заплата.  newsm78

# 70
  • София, Дружба 2
  • Мнения: 1 716
hristina_k ,а имаш ли информация какво ще стане с тези майки,които сегашните 135 дни им изтичат в края на 2006г.т.е. преди 01.01.2007г.?,те ще взимат ли тези 90% от 01.01.2007г. или ще си останат на 170лв. минимална заплата? newsm78



И мен ме интересува този въпрос! Ако някой има информация, моля да я сподели!

# 71
  • Мнения: 2 697
Страхотна новина!!!

Браво на всички майчета, които се включиха в протестите, не се поддадоха на нашия типично български скептицизъм към всичко случващо се и предизвикаха тази промяна!

# 72
  • София
  • Мнения: 2 708
 bouquet  Hug   bouquet  Браво момичета, добре че сте вие    bouquet   bouquet   bouquet


Момичета,

не съм особено компетентна, обаче взе ли някой предвид че сега ако излезеш в болнични по майчинство със заплата 500 лв. тя намалява всеки изминал месец докато я взимаш и може да се каже, че в края на последните месеци до 9-тия въпросен месец ще взимаш пак 160 лв. Поне аз докато бях в болнични беше така излизаш на една заплата и в края на третия месец, когато вече излизаш в майчинство и не си в болнични взимаш някакви смешни парички...така че дали ще си по майчинство и дали не .... няма да е чувствителна разликата, освен ако не излезеш в болничен със много висока заплата.  newsm78

Начина на изчисление според мен не е като обикновен болничен. След като ти се определи една сума, то тя ще е до края на 315-те дни, 90 % от заплатата. То иначе нищо няма да остане на края Simple Smile Изчислява се по следния начин, колко излиза на ден възнаграждението ти за последните 6 месеца преди да излезнеш тези 45 дни преди термина * 90 % и всеки месец се изчисляват работните дни и се умножават по тази сума, така излиза месечната сума.

# 73
  • Мнения: 721
Браво Mr. Green
Най-сетне нещо смислено да приемат нашите управници.
Честито на всички майчици и бъдещи такива.  bouquet

# 74
  • Мнения: 545
Момичета,

не съм особено компетентна, обаче взе ли някой предвид че сега ако излезеш в болнични по майчинство със заплата 500 лв. тя намалява всеки изминал месец докато я взимаш и може да се каже, че в края на последните месеци до 9-тия въпросен месец ще взимаш пак 160 лв. Поне аз докато бях в болнични беше така излизаш на една заплата и в края на третия месец, когато вече излизаш в майчинство и не си в болнични взимаш някакви смешни парички...така че дали ще си по майчинство и дали не .... няма да е чувствителна разликата, освен ако не излезеш в болничен със много висока заплата.  newsm78

Защо да намалява всеки месец? Сумата за обезщетението се определя в началото на всеки първичен болничен лист, а в случая болничните или ще са като продължения на последния, или ще е един за целия период - това все още и на мен не ми е ясно как ще е, но със сигурност няма да се преизчислява всеки месец. Досега болничните бяха три - 45 дни преди раждане, 42 дни след раждане и за остатъка до 135 дни и съответно и обезщетенията се определяха за всеки поотделно, тъй като всеки е издаден като първичен (всъщност не съм 100% сигурна за последния - да кажат мами, които знаят).

Общи условия

Активация на акаунт