Испания

  • 39 070
  • 738
  •   2
Отговори
# 675
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 097
Благодаря, но мисля, че това, което Smileys, даде е по-подходящо в случая.

# 676
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Важното е да стане по бързо.

Стискам палци.

# 677
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 097
Вчера вечерта ми излезе сита за 25/8 и беше единствена . С упоритост може да се постигне.

# 678
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Супер...
Успех

Heart

# 679
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 616
Момичета, какви точно документи изискват за бялото НИЕ за комунитарио?

Нямам представа, но ми излиза това за НИЕ:

- Impreso-solicitud normalizado (EX-15), debidamente cumplimentado y firmado por el extranjero.
- Original y copia del pasaporte completo, o documento de identidad, o título de viaje o cédula de inscripción en vigor.
- Comunicación de las causas económicas, profesionales o sociales que justifican la solicitud.
- Cuando sea solicitado a través de un representante, éste acreditará contar con poder suficiente en el que conste de forma expresa que se le faculta para presentar tal solicitud


Формулярът трябва да е попълнен https://extranjeros.inclusion.gob.es/ficheros/Modelos_solicitude … _certificados.pdf , таксата да е платена Tasa modelo 790 (Cod. 012) abonada en cualquier entidad bancaria. El impreso se podrá descargar y cumplimentar en el siguiente enlace https://sede.policia.gob.es:38089/Tasa790_012/( носи се ресибото, то излиза в 3 екземпляра), плюс снимка задължително( дали не са и две, не помня). За causas няма нужда да се удостоверява нищо за бяло НИЕ.

# 680
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 097
А при положение, че няма работа трябва ли да предостави документ за налични средства за живеене или не е нужно? Може ли без този документ?

# 681
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 616
Може. Затова казвам, че не трябва да удостоверява каквито и да е причини. Чекни нещо във формуляра, няма значение какво.

# 682
  • Мнения: 68
Здравейте! Малко глупав въпрос, но... За училище, 1ви и 2ри клас, нужни ли са ученически чанти, тетрадки, помагала. Униформите как се поръчват? Така се получава, че ще пристигнем направо за първия учебен ден, а може и малко по-късно. Не съм ориентирана изобщо за магазини. Искам да се подготвя от България. В някои страни първите класове нямат нужда от чанти, но не намирам информация за Испания! Благодаря предварително!

# 683
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 097
На каква възраст са децата? Някой тук действа ли им за у-щето?

# 684
  • Мнения: 68
На каква възраст са децата? Някой тук действа ли им за у-щето?
Големият е на 7г, малкият на 6г. Подадена е молба в общината за разпределяне в училище. По watsapp ни увериха, че децата ще имат място, но все още не знаем къде точно. Първите дни на септември ще ни кажат.

Последна редакция: чт, 26 авг 2021, 16:18 от Надя К.

# 685
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 097
Това обаче не са 1 и 2 клас. Затова попитах за възрастта. Тук почват училище от 3 г. Но ще се справят. То първите години са като детските градини в Бг. Учат разни неща, но по-скоро като игри, не като сериозно училище. Вече за по-големичките е друго. Попитайте в кой клас ще са ако са ги насочили вече. Училището е задължително, така че няма да останат без занимания.

# 686
  • Мнения: 3 490
На каква възраст са децата? Някой тук действа ли им за у-щето?
Големият е на 7г, малкият на 6г. Подадена е молба в общината за разпределяне в училище. По watsapp ни увериха, че децата ще имат място, но все още не знаем къде точно. Първите дни на септември ще ни кажат.

Моите деца са на 4 и 7 Simple Smile

Реалният първи клас е на 6 г. Въпреки че преди това са в същата сграда ( на 3,4 и 5г) реално е като пред училищна.

Първи клас тази година са родените 2015г. ( така родените на 1/10/2015г реално започват на 5г).
Втори клас са родените 2014г.

За държавните училища униформи няма.
 Тетрадки и прочее не трябват. Материялите се дават от училището ( химикалки, моливи, гуми и прочее също).

Втори клас имат учебни тетрадки. Може да поискаш списъка от училището. По принцип дават възможност ти да ги платиш, а те да ги поръчат, но сроковете са минали отдавна.

Аз също ги изтървах и поръчах всичко по Амазон, даже ми излезе по- евтино. ( Дават един дълъг код с които можеш да ги потърсиш без да се страхуваш, че не е правилното издание.)
Ако нямаш връзка с тях , може да си ги поискаш септември, не е драма.

За всеки ден и за двете деца ще ти трябва : кутия или нещо подобно за закуска, бутилка за вода, най-вкроятно имат и agenda на училището, която също може да си я поискаш от училището, когато започнат.
Също трябва резервна маска. При нас искат децата да ходят с малка чанта на кръста.. не зн как се казва това.. за да си прибират маските на обяд и да не ги въргалят на всякъде.

За закуските попитай какво може и какво не може да се носи. При нас е забранено да се носят сладки под всякаква форма, кисели млека и подобни, бисквити също не може, два дена задължително са само плодове, нищо не може да е опаковано в алуминиева хартия. ( правилата за закуските се различни за всяко у-ще. Имам приятелски деца на които дават да носят само плодове и други които са много по отпуснати)

За първи клас ще ти поискат и платняна торбичка с един кат дрехи.
А, и за двамата ще ти трябва пристилка от плат за рисуване .
Май друго не се сещам и ще има неща, които няма да са съвсем същите, но бутилката вода, закуската и маската ще им трябват от първия ден.

Ако имаш още въпроси пиши ми на лична Wink

# 687
  • Мнения: 62
Ако е Валенсианска област, за 1 и 2 клас има чек от 160 евро, помощ от общината за  всяко дете, за учебниците. Дават се септември месец в училищата. В държавните има униформи, но не са задължителни. Купуват се от училището.

# 688
  • Мнения: 3 490
Ако е Валенсианска област, за 1 и 2 клас има чек от 160 евро, помощ от общината за  всяко дете, за учебниците. Дават се септември месец в училищата. В държавните има униформи, но не са задължителни. Купуват се от училището.

Интересно , а някой ползва ли тия униформи? При нас има анцунг, но почти никой не го купува.  Само тениската я има по-често, за да ходят с нея по екскурзии и пак не съм я купувала от 3 години , защото под яке или жилетка няма много смисъл.
Учебници в 1ви клас нямаха, но нищо от това което им е трябвало не съм го плащала.
За втори клас пакета учебни тетрадки ми струва 65евро и 50евро от тях са тези по английски.

# 689
  • Мнения: 62
Eli, да, при нас си я ползват униформата, но голямата вече не я иска и миналата година не съм купувала. Сестра и доизносва, което става. В първи клас съм купувала и учебници и материали. В инфантил даваме септември 100 евро за материалите. Това в държавно училище.

Общи условия

Активация на акаунт