Испания

  • 38 928
  • 738
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 111
Благодаря много, Тарталета, sl и Mini Mouse!

Проучвам за налагането на диалекта, понеже ми е неприятно как налагат Кебекарския френски тук в провинция Квебек, Канада. Английски учат веднъж седмично и на много ниско ниво. По време на някакво събитие,  бяха казали на присъстващите 5-6 годишни, че английският бил много труден и затово трябвало да наблягат на френския. Frowning1

Иначе, аз и каката започнахме да учим испански преди няколко дни и вярвам, че когато се преместим и четиримата ще говорим испански на  добро ниво.

Лек ден! Simple Smile

# 301
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 390
За сносен англиски решението е билингуе с мимимум половината предмети на английски.
В 4 де ESO излизат със сертификат минимум B2, a някои с C1.

Разбира се.


Когато все още живеех в Бенидорм, синът ми учеше в паралелка с кастеяно - имаше една с валенциано и една с кастеяно, явно си зависи от училището.
В нашето село няма Simple Smile

# 302
  • Мнения: 65
Привет, момичета. Нахълтвам в темата, за да помоля за помощ. Някоя от вас запозната ли е какви документи и формуляри са нужни да се извадят, ако живееш от дълги  години в Испания, но решиш да се върнеш в България завинаги? Документи,  с които да докажеш, че си осигуряван здравно и социално.
Предварително ви благодаря.

# 303
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 005
Отиваш в пенсионното в България ( НОИ или нещо подобно беше) и искаш да ти се прехвърли стажа от Испания. Има договореност между двете държави и по административен път го правят. Но могат да ти кажат, че това може да стане когато стане време да се пенсионираш. Иначе от Испания можеш да вземеш документ за осигуряване/трудов стаж от Сегуридат Социал. Обаче не знам до колко ще ти важи в България един такъв документ.

# 304
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 390
Формуляр Е104 за здравното осигуряване.

# 305
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 005
Дори и да извади Е- 104 кой знае какво няма да постигне, защото е административна работа м/у двете държави. Пробвах с такъв документ изваден в Бг да събера стажа ми от Бг в Испания и нищо не се получи на края. Едно, че е само за определен срок, а не за целия период, друго, че тук изобщо не ми го погледнаха дори. Както и да е. Нямам представа какво точно иска да направи девойката, дето пита.

# 306
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 390
Е 104 е, за да не й търсят здравни осигуровки. Внася се в НАП с една декларация и не ти ги търсят. Сестра ми преди 2 години, когато почина татко и трябваше да продава едни имоти, трябваше да внесе Е104, за да си изчисти задължения от 20 години към ЗК.

# 307
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 005
Може, аз исках да си събера стажа на едно място и не стана. Ще чакам когат стане време за пенсия.

# 308
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 858
Сега, ако си провериш здравното осигуряване в България, ти дава за 5 години назад. Това значи ли, че предишните години са ти опростени?

И едно нещо все се каня да питам. Преди години, когато търсехме квартира, един собственик ни даде една цена, но когато поискахме да се регистрираме на адреса, вдигна наема. Хем имаше договор между нас. И това, което ме учуди, беше "разрешението" му да декларираме наема в годишната декларация като разход. Отказвал се той да декларира - в наша полза да бъдело. Защото в Испания законът бил такъв, че ако той декларира, че получава доход от наем на апартамента, на него му го считали като разход. За мен е нелогично, обаче той беше категоричен - не, в Испания е така. Та, така ли е в Испания? Simple Smile

# 309
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 390
Не ми е ясно на мен това с декларирането на наемите. Някъде бях чела, че има смисъл, ако договорът е сключен преди януари 2015, нещо такова. Нашият, на всичкото отгоре, е за 11 месеца, не за година, та пак не ставало да се декларира. Идея нямам. Веднъж от агенцията ни попитаха дали декларираме наема, за да знаела собственичката, останаха доволни от нейно име от отрицателния отговор. Декларациите ги подаваме през асесорията на ММ.

# 310
  • Мнения: 65
Благодаря много, момичета за бързите отговори. Интересува ме най-вече здравното осигуряване, понеже от 20 години живеем и работим в Испания, но от известно време в мен зрее идеята да се приберем завинаги. Най- малкото, не ми иска в Бг да се наложи да плащаме здравни осигуровки за 5 г.  назад, при условие, че тук сме осигурявани.
Тарталета, благодаря за  името на формуляра. Бъдете здрави.
Б

# 311
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
За 20 години не сте ли си оправили задравните осигуровки в България?
Имаше период в който се доказваше със справка от полицията, че лицето живее над 180 дни извън България, после се подаваха декларации , че лицата живеят в чужбина.
Доколкото знам сега се представя Е104.
По въпроса за деклариране на наема в данъчното, ако не греша беше като бонификация за данъка за лица под 35 години.

# 312
  • Мнения: 65
Не, не сме си оправили  здравните осигуровките в Бг, ако бяхме, нямаше и да задавам въпрос в темата.
Благодаря заинформацията.

# 313
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 005
Въвеждането на здравно осигуряване към здравна каса го въведоха по-късно и ние, които сме от 20 и плюс минус 2-3 г (не знам точно колко) не дължим нищо на здравна каса.
От няколко години насам наемите не се водят за разход при данъчното облагане, ако договора ти е след определена година (май наистина е 2015, както каза Тарти), така че и да обявиш наем при данъчната декларация, ако договорът ти е скорошен, това няма да е в твой плюс и да ти намали данъка (ако дължиш нещо).

Последна редакция: ср, 03 мар 2021, 22:54 от Angela61

# 314
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Мисля, че имаше начин да се провери здравно осигурителния  статус с ЕГН
Или поне преди години можеше. Излизаше дали  и какво се дължи.
Намерих това

https://bgmedia.at/%D0%B2%D0%B8%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D … 0%B8%D0%BD%D0%B0/
https://bulgaros.ovh/%D0%BE%D1%81%D0%B2%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D0%B6% … 0%B2%D0%BA%D0%B8/


https://www.mh.government.bg/bg/informaciya-za-grazhdani/osiguro … rite-v-chuzhbina/
https://nra.bg/page?id=352

Учудването ми, беше по повод на факта, че след 20 гпдини е много по трудно да се набавят изискваните доказателствата, че се живее извън България.
Пристигналите в Испания преди 2007, когато България влезе в Евросъюза и испанците  даваха НИЕ само срещу валиден бг паспорт имаме поне по година или две нелегален престой, докато се вземе пермисо де трабахо и ресидвнсия.
Съответно за  този период е трудно да се докаже  183 дневен престой годишно извън България, защото по това време не сме били легално  пребиеаващи.
Паспортите в които фигурираха визи и печати за влизане и излизане в България отдавна са изтекли и върнати.
Остава полицията  все още да пази данните ( и да иска да ги предостави)  за преминаване на държавната граница на България в двете посоки.

Последна редакция: чт, 04 мар 2021, 00:19 от sl

Общи условия

Активация на акаунт