Испания

  • 38 888
  • 738
  •   1
Отговори
# 315
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 832
От няколко години насам наемите не се водят за разход при данъчното облагане, ако договора ти е след определена година (май наистина е 2015, както каза Тарти), така че и да обявиш наем при данъчната декларация, ако договорът ти е скорошен, това няма да е в твой плюс и да ти намали данъка (ако дължиш нещо).
Да, знам за условията да се ползва облекчение. Просто питах дали е вярно твърдението на този наемодател - че той се отказва да декларира получения приход и по този начин нямало да ползва облекчение - да му приспаднат от данъците. А вместо това ни разрешавал ние да включим наема в годишната декларация и така да ползваме облекчения. И заради това "позволение" увеличи сумата на искания наем. И можело и да не се регистрираме на адреса, не било необходимо. Нали по-важното било, че той разрешавал да живеем там.
Според него такъв бил закона в Испания - наемодателят декларира дохода, включва го в годишната декларация и му намаляват данъците.

# 316
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Не съм наясно с наемните отношения, защото законите през последните 15+ години доста се промениха, но ми се струва  странно един приход вместо да се  облага с данък, да  дава данъчни облекчения.
Как така можело  и  да не се регистритрате?
За много от административните формалности искат  падрон.
Да не говорим, че хората с НИЕ трябва през определен период от време да подновяват адресната си регистрация(Поне за Мадрид) , дори и да живеят на същия адрес.
А  по въпроса че" бил разрешил" да живеете в имота му, звучи меко казано смешно.
Вие имате договрни отношения за наем, който плащате.Не живеете безвъзмездно.

Последна редакция: чт, 04 мар 2021, 10:34 от sl

# 317
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 988
Исках да кажа, че ако договорът за наемане на жилище е сключен преди няколко години по закон не носи данъчни облекчения вече. Ако е сключен от преди тогава, да приспадат го. Твоя хазяин нещо е искал да се облагодетелства и е търсил начин да го направи.

# 318
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 291
Яна, изобщо не ми звучи логично твърдението на собственика. Ако той декларира приходи като наем, Асиенда ще го обуе със сигурност, независимо дали вие сте декларирали същите наемни отношения. И защо изобщо питате дали разрешава или не да се регистрирате на адреса?! Това е право на наемателя и няма как да не "разрешава". Ние сме правили услуги да регистрираме на нашия адрес приятели, за да си вадят НИЕ( трима човека до момента)- отиваме с наия договор и регистрираме когото си поискаме. Съответно после ги отписваме. Собственичката изобщо не е необходимо да се уведомява. Сменихме си и доставчика на ток, прехвърлихме титуляра от нейно има на името на ММ, изобщо с договора за наем имаш пълни права.

# 319
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
По въпроса с регистрирането , имах колега испанец, който се оплакваше, че има фиксреана клауза  в договора му за  максимален  брой(3 лица)  , които могат да съжителстват в апартамента.

В послеследствие си смени жилището.

# 320
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 832
Тарти, наясно съм с всичко това. Знам, че има и административни санкции, ако живееш на адрес, а не си регистриран в общината. Както и че има глоба, ако се водиш на адрес, а не живееш там. Когато сменяхме първата квартира, уговорката със собственичката беше да се видим, когато се приберем от отпуска, за да изчистим всички сметки и пр., ако има още нещо. Просто напуснахме и заминахме. А през това време тя подала жалба в общината, че се водим на адреса й, но вече не сме живеели там. Парадоксът беше, че тя дори не пожела да дойде да й дадем ключовете от апартамента - "пуснете ги в пощата, нямам време да идвам". Имахме късмет, че веднага след като се прибрахме, отидохме да се регистрираме на новия адрес. Тогава служителят каза, че има подадена жалба срещу нас, подлежим на глоба, но разполагаме с 3 месеца да я отхвърлим. И понеже ние отивахме за нова адресна регистрация и обяснихме нашата гледна точка, човекът излезе разбран.
Когато търсехме нова квартира, тогава попаднахме на "Няма проблем, живейте, не е нужно да се регистрирате. Аз също се водя, че живея при баба ми, ама от години не съм там". Да де, ама той си е испанец, а ние сме чужденци. А като знам тук колко са стриктни, как буквално спазват и запетайките по наредбите...  И върхът беше, когато ни обясняваше как се отказвал от данъчното облекчение в наша полза - "ще ви дам вие да декларирате наема". При положение, че има договор между двете страни с всички клаузи и данни. И упорито твърдеше, че такъв бил законът в Испания - ако той го декларира, на него му приспадали данъците. Опитахме се да му обясним, че няма как приход да му се признава за разход и да носи облекчение, ама не - "В Испания е такъв законът".
Та затова попитах.
Сега вече има промени, но ние сме на адреса отпреди тях, затова се ползваме от облекченията.

# 321
  • София
  • Мнения: 529
Здравейте,

Знам, че записването в училище става според местоживеенето, но как точно да се ориентирам на картата какъв е района на училището (каква част около него обхваща)? Конкретно за Валенсия питам.
И какво се случва ако след записването в училище сменим адреса? Трябва ли пак да сменяме училището или веднъж записани, децата не се местят?

# 322
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 291
Не знам как да се ориентираш, ти не си на място ли?
Ще дам пример с мен. По адрес се водим в едно село. Към селото има 2 училища примария, избрахме по- близкото. Близко, близко, 5 км от нас, има училищен автобус. Институт няма в нашето село, голямата ходи в съседното, десетина км са, пак има автобус.
Ако сменим адреса, децата могат да си останат в същите училища, вече зависи как ще става ходенето до там.
А можеш да запишеш детето, където си искаш, не е задължително да е по адрес. От нашия квартал има много деца, които ходят в училище в града, но си ги водят и вземат, няма транспорт. И сигурно зависи дали има места след записването на тези, на които им се пада кварталното училище.

# 323
  • София
  • Мнения: 529
Тарталета, благодаря!
Още сме в Бг, ще се местим вероятно към края на април. С това дистанционно обучение ще си довършат годината онлайн в българските училища.  Баткото (9 клас) учи немски тук и сме се прицелили в Deutche schule във Валенсия. Ако го приемат, ми се иска училището на по-малкия (6 клас) да е в съседство някъде, за да не кръстосвам града по диагонал.
Рових, четох и съм останала с впечатление, че е задължително училището да е по район, а пък наемите в този район са.. Rolling Eyes

# 324
  • Мнения: 876
И аз знам, че не е по адрес записването. Моя близка приятелка живее в съседното село, но детето й ходи в нашето село на училище. Единственото е, че може да се възползва от екстри само когато и ако останат места от децата с адресна регистрация - например Коледно училище, Великденско училище, лятно.

# 325
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 291
Светланка, т.е. баткото ще дойде след завършен 9 клас. 4 ЕСО ли ще влезе в испанското училище? Или направо бачиейрато. Вече съвсем ги обърках степените в Бг и тук.

# 326
  • Мнения: 204
Здравейте. Извинявам се, че нахлувам в темата ви, но понеже смятам че имате опит, се обръщам към вас с молба. Ще имаме гости, които са испанци и искам да им сготвя български ястия. Така съм се притеснила обаче, че не ми идва нищо на ум. Ако можете да ми помогнете и ако знаете какво от нашата кухня им харесва ще съм много благодарна.

# 327
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 988
Кухните ни са подобни с изключение на някои ястия. Масово се готви леща, лазаня и от този род. Не са свикнали на таратор и общо взето няма да го оценят дори може да не им хареса. Заложи на класическите ни ястия, но киселото мляко в по-малки количества. Също не обичат силните подправки. Такива работи, дано измислиш нещо. Баниците ги ядат от любопитство, но нямат особена почит към тях.

# 328
  • Мнения: 62
И кебапчета и кюфтета не харесват,по мои наблюдения. Svetlanca, няма проблем после ако си снениш адреса, детето да остане в същото училище. Преди 7 години, когато записвах голямата беше отпаднало това, училището да е само по раѝон. После не съм се интетесувала. Сега със малката, когато я записвах на ясла, можех да подам само в тази, която ни е по раѝон. После, със инфантила беше същото, но тя влезе без проблем в училището на сестра си, нищо че е в друг квартал. Който има брат, сестра влиза директно. И ние сме Валенсианска област. Според мен на място да се отиде и да се пита в самото училище или по телефона. Лошото е, че ако не стане в желаното училище ги пращат където има останала броѝка.

# 329
  • Мнения: 170
Тарталета, благодаря!
Още сме в Бг, ще се местим вероятно към края на април. С това дистанционно обучение ще си довършат годината онлайн в българските училища.  Баткото (9 клас) учи немски тук и сме се прицелили в Deutche schule във Валенсия. Ако го приемат, ми се иска училището на по-малкия (6 клас) да е в съседство някъде, за да не кръстосвам града по диагонал.
Рових, четох и съм останала с впечатление, че е задължително училището да е по район, а пък наемите в този район са.. Rolling Eyes

Здравейте,
Записванията за училищата са по зони/ зона на живеене или зона на работата на родителите/.
http://www.ceice.gva.es/es/web/admision-alumnado

Разгледайте ли този сайт,мисля че са вписани в коя зона, кои училища влизат. Би трябвало да има и mapa escolarizacion с улиците и училищата Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт