Трудова борса и обезщетения - 4

  • 24 718
  • 766
  •   1
Отговори
# 540
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 759
Ще я водят в присъствената форма, че е на работа и ще кажат, че болничният, не им е представен. Или ще накарат работника да пусне неплатена. Всевъзможни врътки има, от които недобросъвестни работодатели се възползват.

# 541
  • Мнения: 4 770
Ще я водят в присъствената форма, че е на работа и ще кажат, че болничният, не им е представен. Или ще накарат работника да пусне неплатена. Всевъзможни врътки има, от които недобросъвестни работодатели се възползват.

При една проверка от НОИ, уведомяват здравната каса, могат да наложат глоба на личния лекар, работодателя също ще проверяват защо не се засичат осигуровките с болничния, лицето трябва да обяснява защо не е представило болничния и там не знам какви са санкциите..... доста са последствията... Работникът също няма право да прикрива болничен, а напротив длъжен е да го представи в срок от 2 дни от издаването.

# 542
  • 1st floor
  • Мнения: 9 110
А глобата на личния лекар защо е?Anguished

# 543
  • Мнения: 4 770
А глобата на личния лекар защо е?Anguished

Написах, " могат да наложат глоба на ЛЛ" защото много стриктно ги проверяват за болничните, все пак излизат пари от хазната. Издаден  е болничен, няма го никъде.......това е документ обвързан и със Здравната каса и с НОИ.
Скрит текст:
Преди години, заради няолко ст. грешно изчислен болничен от НОИ  ни направиха проверка във фирмата за период от три години назад.

# 544
  • 1st floor
  • Мнения: 9 110
Все пак не разбирам какво е виновен ЛЛ, че болничния не е предаден.

# 545
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 759
Ако работникът продължи да се явява на работа и не представи болничния лист, който му е издал ЛЛ, работодателят каква вина има? Случвало се е с наш работник. Разбрахме по случайност месеци след това. Той си се явяваше на работа и си го водехме на работа. НОИ зорлем едва ли ще искат да дават пари, та да правят проверки.
Иначе, представен ли е б.л., нямаш право да не го представиш в НОИ като работодател. Друг е въпросът колко хора изискват вх. номер, когато представят болничният си лист пред работодателя си, за да докажат, че в действителност са го представили и вината е у работодателя.

# 546
  • Мнения: 2
те никога не носят вина!

https://www.nssi.bg/forusers/faq/191-faqbgunemplkso/858-faqpob12
защо ми се струва че двете хипотези са различни? в единия случай си взима оставащите месеци изцяло, а във втория пример губи месеци?

# 547
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 692
Aко беше на минималната, щеше да е по 9 лв.
Не е така.
Ако тръгнем отзад напред - приемаме, че в един месец има 20 работни дни, по 9 лв на ден, са 180лв. 60% от колко са 180? - от 300лв. Т.е. най-грубите сметки показват, че трябва да е имало около 300 лв осигурителен доход на месец, за да се получат 9 лв на ден. Което пък е доста, доста по-малко, отколкото осигурителния доход, получаващ се при МРЗ през последните 24 месеца. Знам, че изчисленията не се правят по този начин, но за илюстриране става.

# 548
  • Мнения: 1 511
При осигуровки на минимална заплата обезщетението е около 17-18-19 лева на ден. Зависи дали не си излизал в продължителни болнични междувременно (примерно) или нещо друго, което би намалило допълнително осигурителната сума. Това естествено при освобождаване НЕ по взаимно съгласие.

# 549
  • Мнения: 70
Здравейте,
Ако правилно съм разбрала, за периода на неплатен отпуск до 60 дни размерът на обезщетението се изчислява върху МРЗ. В графа осигурителен доход за месеца на неплатения отпуск справката в НАП показва 0 лева. Пропускам ли нещо?

# 550
  • Мнения: 187
Здравейте,  а какво трябва да направя да получа обезщетението от работодател? Какви документи, освободена съм от 01.05

# 551
  • София
  • Мнения: 16 035
Отиди във фирмата с тр. книжка. На място ще ти дадат декларация за попълване.  Счетоводството знае какво трябва.

# 552
  • Sofia
  • Мнения: 26 379
Здравейте!
Много моля за насока къде да проверя за колко време ще съм обезщетена?
От час се лутам в сайта на НОИ,звънях на телефона,постоянно са заети линиите..

# 553
  • 1st floor
  • Мнения: 9 110
Самоцитирам се Simple Smile


Влизаш от подчертаното. После на реда на отпуснатото обезщетение има дати от - до, а в дясно два бутона. На един от тях се отваряше по-пълно описание заедно с отпуснатата сума на ден.

# 554
  • Sofia
  • Мнения: 26 379
Каква може да е причината да не мога да влезна с ПИК? Изписва невалидна или несъвместима комбинация с егн...
Взех го на 7.05. , но днес пробвах да  го ползвам за пръв път.
Да не съм изпуснала някакъв срок за активиране?

Общи условия

Активация на акаунт