Задайте своите въпроси към д-р Александър Симидчиев

  • 15 819
  • 124
  •   1
Отговори
# 105
  • София
  • Мнения: 1 311
Какви лекарства се използват за симптоматично лечение при възрастни и деца вкъщи? И моле не ми пишете, че личния лекар ще прецени.

# 106
  • Мнения: 140
Интересува ме има ли заболял от ромски произход.

# 107
  • Мнения: 29
Възможно ли е чрез изследване на  С реактивен протеин (цикличен,  острофазов протеин, синтезиран от черния дроб при наличието на възпаление.Той се използва като надежден маркер на възпаление в организма) да се даде насока за изследване ка Корона вирус?Въпроса е провокиран от това, че след определено време е късно за лекар, преди определено време е рано за диагностициране чрез специализиранит тестове.Така ако си носител на вируса, каква е вероятността C реактивния протеин да го покаже още в самото начало,когато все още вируса не е нанесъл щети на белите дробове?Не след ден, два, седмица.

# 108
  • Мнения: 1 371
Въпросът ми се припокрива с вече зададени подобни.
Страдам от астма. През следващите месеци заради поленова алергия ще бъда на терапия с Ериус, Фликсотид и Салбутамол. Какво да очаквам при евентуално заразяване, и как тези препарати биха повлияли на развитието на Ковид-19? Необходима ли е промяна на назначената поддържаща терапия за хора страдащи от астма?
Ще съм много благодарна, ако получа отговор на въпросите.

# 109
  • Мнения: 31
Здравейте, моите въпроси са ;
1.След като има вариант голяма част от населението, да преболедува вируса, оздравяването съпроведо ли е с образуването на антитела ?
2.Дали има случаи на пациенти в Китай, които са се заразили повторно?
Благодаря

# 110
  • Мнения: 4
Има ли някаква статистика ,дали не е ползвувана една и съща ваксина в световен мащаб при всички болни от ковит19 ? Боледувала съм от вирусна пневмония,това дава ли някаква надежда,че имам изграден имунитет към ковид19 ?

# 111
  • Europe
  • Мнения: 548
Здравейте.

Когато един ден обявите край на епидемията и тръгнем на работа ....
Представете си, че месец по-късно в дадена фирма или предприятие с много хора се открие човек положителен за Корона, как ще се процедира след Извънредното Положение в такава ситуация? Пак ли ще има карантини, затваряне на фирми, блокиране на населени места и т.н...

# 112
  • Мнения: 221
Предполагам, че  в някакъв момент няма да има места в болниците и искам да попитам кой антибиотик е най-подходящ,  когато се стигне до пневмония и ако липсва в момента в аптеките с кой бихме могли да го заместим? Други някакви лекарства препоръчват ли се, от наличните у нас? И създават ли се антитела при оздравелите и колко време предпазват от повторно заразяване?

# 113
  • Мнения: 194
Моя въпрос е към щаба, ако има как да бъде предаден. Как може да се събират предпазни средства за медиците на първа линия, чрез смс дарения? Държавата няма ли как да осигури 5 000 000 лева за предпазни средства? Премиера отказва ли се в този кризисен момент от закупуването на самолет за авио отряда и изтребителите. Тези средства не е ли по - добре да бъдат насочени към хората в нужда?
 

# 114
  • Мнения: 2 094
Здравейте,

Един от най-честите симптоми, за които се съобщава е задух ( има го и в началото на теста - covid.bg).  
Въпросът ми е, ако имаме задух ( а аз имам от 10 дни) , без други симптоми трябва ли да мислим за Covid-19? Възможно ли е това да се дължи и на друго- хронични белодробни заболявания, емфизем, стрес , пушене и други?
Да, знам, че трябва да звъним на ЛЛ, просто ми се иска да се уточни този задух как се проявява, в каква позиция на тялото ( през цялото време ли), ускороението му, времето до поява на следващи симптоми и дали може да не се появат такива?
Още един въпрос- детето ми е на 2 годинки и 5 месеца , с левкоцити на долна граница, при вирусни инфекции всичките й бели телца падат, при последната такава левкоцитите паднаха доста, както и останалите бели телца бяха под норма. Трябва ли да се притеснявам и какво мога да направя? Няма заболяване.

Бъдете здрави!

Последна редакция: пт, 03 апр 2020, 20:11 от CasaDelSol

# 115
  • София
  • Мнения: 305
Здравейте.
Имам 3 годишно дете с астма. До тук три пъти сме лежали с  пневмония в болница. И още доста пъти е била с пристъпна кашлица...
На какво да обърна внимание като евентуално начало на заразяване с коронавирус? Какво да следя?
Притеснявам се, защото тя развива всичко много бързо. Вече различавам видовете кашлица, но все пак.
Благодаря!

# 116
  • Мнения: 4
Здравейте, имам нужда от консултацията с пулмолог във връзка с излязло изследване. Тъй като лекуващия ми доктор е в неизвесност поради преструкториране на тубдиспансера в инфекциозна болница се обръщам към Вас. Аз съм с прекарана и изкекувана белодробна и извънбелодробна туберкулоза. Резултата от посявка на храчка е : резултати на тест за видова идентификация на NTM GenoType CM:   M. gordonae. От лабораторията каза че трябва лекуващия лекар да назначи лечение, но той в неоткриваем. Моля за малко информация относто този резултат. Благодаря.

# 117
  • Sofia
  • Мнения: 4 123
Здравейте, бих искала да попитам има ли случаи на коронавирус през 2012 година в България? Човек от семейството ми изкара тежко такъв тип заболяване и пулмолог не успя да установи каква е причината? Може ли да се разбере сега от ренгенова снимка на бял дроб?

# 118
  • Пловдив
  • Мнения: 2 421
1. Как протича лекото боледуване, с какви симптоми? Ако приемем, че 80% от случаите са лекопротичащи, то те са скритата бомба реално.
2. В момента има много болни с продължаваща над 1 седмица ниска температура 37,0-37,2(4), болки в гърлото, лека хрема, отпадналост, главоболие. Възможно ли е това да са симптоми на коронавирус инфекция?  Те практиччески не търсят и не достигат до услугите на здравната система, хората си ходят на работа, до магазина...
3.Този тип болни изобщо не могат да стигнат до тестване. Възможно ли е с кръвни изследвания при тази симтоматика да се заподозре коронавирус инфекция?
4. Тест за антитела би ли "уловил" вируса след една седмица подобни леки симптоми?

# 119
  • Мнения: 1
Здравейте!

Имам три въпроса :
1. Бихте ли обяснили какъв е механизъмът на PCR теста и наистина ли установява, че сме болни точно от covid -19, а не от някой друг коронавирус?
2. Бързите тестове точни ли са , когато говорим за наличие на антитела от covid -19 (имайки предвид, че са направени в подходящото време)?
3. Допускате ли, че вирусът е в България от края на декември. В групите за майки има вече няколко дискусии за хора , които смятат, че са преминали през вируса, т.к. са имали подобни симптоми. И не само, това е обсъждан въпрос и в други страни. Самият Вие сигурно сте имали подобни случаи в практиката си - или тогава е върлувал съвсем друг вирус?

Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт