Клуб на храбрата шивачка - 22 тема

  • 46 628
  • 837
  •   1
Отговори
# 495
  • София
  • Мнения: 5 547
freezer paper се ползва в пачуръка, за да изрежеш, зашиеш или каквото там правиш плата и да не се размества. После се отлепя лесно и не остава лепило по плата. При изрязване на елементи за апликации се ползва също.
Подлепващото изпълнява тази функция, но остава на плата и той става по-дебел.
Това не е ли лепящата хартия, която се ползва в производството?

# 496
  • sofia
  • Мнения: 8 945
Може и да е същата, нямам представа. Само на някаква демонстрация съм я виждала. Нещо цената на предлаганата у нас или с доставка от някъде си не ми хареса и съответно съм изключила за нея.
Реално на "запад" се продава в супермаркетите и е тип хартия с импрегнация за увиване на продукти.

# 497
  • София
  • Мнения: 5 547
И аз не знам дали е същата
Тази за която пиша,има лепило от едната страна, на обратната се чертае от плотер, кройката, по която ще се крои.
Залепва се с ютия върху плата.
След като се нареже плата ,хартията се отлепва.

# 498
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Това лепило  ако е на водна основа  лесно се отстранява с вода , а ако е пластмаса как се отстранява?

# 499
  • София
  • Мнения: 5 547
Това лепило  ако е на водна основа  лесно се отстранява с вода , а ако е пластмаса как се отстранява?
Ако е въпросът към мен, отговарям.
Реално лепилото е само за да фиксира леко кройката върху плата ,за да се скрои по нея, предварително накатаният плат.
Понякога остават следи от лепилото, но това е вече заради самият плат, т.е. ако е фин или сатенен има такава голяма опасност.
На каква база е лепилото ,нямам идея.
Обикновено се лепи на опаковката страна на плата , но и това е по преценка на крояча.

# 500
  • FRANCE
  • Мнения: 2 235
Здравейте, търся кройка на байкър яке (рокерски май се водят).  Размери някъде 34-38 ( да има за мен и за девойките). Благодаря

# 501
  • Мнения: 2 114
Здравейте,

Извинете за елементарния въпрос, но накъде трябва да гледа плоската страна на иглата при Лучника ( метален, електрически от соца) ?

При правите шевове няма проблем, но двойните и по-интересните иглата би ударила в метал.
Книжката чета и излиза, че е назад, но реално не става.

Благодаря много.

# 502
  • Мнения: 1 863
Здравей, Deborana! Боя се, че не разбрах какво точно не става. Ето виж един стар Лучник как се вдява: https://www.youtube.com/watch?v=E1TcbERkL7M
На зиг заг машините, плоската част на иглата се поставя отзад. Грайферът взема конеца на иглата зад иглата и така тези машини шият. Не разбрах къде ще се удари иглата, ако плоската част е отзад? Постави иглата така, че плоската част да е назад! Завърти машината на ръка и спусни иглата до крачето и снимай в едър план, да видя какво става! Да не си поставила краче само с малка дупчица, което е за шиене на прав шев? За да шиеш зиг заг, украсителни и оверлочни шевове, трябва да се постави краче за зиг заг с широк отвор така, че когато иглата се масти наляво, надясно, да не опира в него и да не се счупи в него. Виж двете крачета тук:http://vladi95.com/site/aksesoari.php
Постави показалецът на ,,Краче за прав тегел'' и виж какво представлява! Следващото е ,,Краче универсално зиг заг''. Това е крачето което трябва да е на машината за да шиеш интересните шевове.

# 503
  • Мнения: 2 114
Удря се в бодовата плочка. Тя е с широкия отвор за зиг заг и за специалните шевове, т.е. не е в нея проблема.

# 504
  • Мнения: 1 863
Добре, снимай иглата на части от милиметъра, преди да се удари в плочката! Смени ли иглата?

# 505
  • Мнения: 2 114
Много благодаря за отговорите. Пооправих нещата като леко завинтих бодовата плочка леко напред. МОже да е неправилно от моя страна, но се налагаше нещо спешно да зашия.

Отново благодаря.

# 506
  • София
  • Мнения: 4 549
На моя Лучник плоската част на иглата е отдясно, та явно е до модел. Има и лостче за позициониране на иглата ляво-в средата-дясно. Ако е в някоя от страничните позиции при зиг-заг ще се удря в плочката.   

# 507
  • Мнения: 1 863
Mlv, ти направо ме застреля! Кой модел е този Лучник? Ако не пише нещо на него, снимай го! Добре. Ако плоската част на иглата е отдясно, то тогава и совалката трябва да се поставя отляво надясно. Това не ми се побира в главата, защото как тогава ще става зиг заг? Не, не, нещо бъркаш, това е невъзможно! Ако совалката се поставя от лицето ти напред, тогава плоската част на иглата трябва да е обърната назад. Давай немедленно пояснения, защото такова животно няма как да съществува. Има само едно такова животно Багат, което е със зиг заг, а совалката се поставя отляво надясно. Това за Лучник просто е невъзможно! Кажи как се поставя совалката! От ляво надясно, или от лицето ти, напред?

# 508
  • София
  • Мнения: 4 549
Совалката се слага отляво надясно и иглата се вдява така. Номерът на модела май беше 436, но довечера ще я снимам. Има си зиг-заг и украсителни бодове. Ширината на зиг-зага се гласи с един плъзгач отпред, а украсителните с две врътки отгоре. Доколкото знам баща ми я е домъкнал от Полша някъде началото на 70-те години. Желязна, тежка, с ел. мотор. Шила съм какво ли не на нея и точно това ме отказва да купя някоя нова, лъскава и ... пластмасова. Simple Smile

Намерих една като моята само пластмасовите врътки на моята са кафяви: https://sprzedajemy.pl/maszyna-do-szycia-lucznik-436-akcesoria-r … a1d299-nr61049535.
ПП проверих колко лева са 450 злоти. Почти 200! Ако машината е гледана, си струва.

Последна редакция: чт, 24 сеп 2020, 10:57 от mlv

# 509
  • Мнения: 6 943
А мене ме застреля това описание, няма нищо за машини, на които иглата се поставя с плоската част назад.
http://vladi95.com/site/polezni_suveti_igla.php
Цитат
При съвременните многооперационни шевни машини иглата се поставя с плоската си част напред по посока на шиене, докато при по-старите модели шевни машини - плоската част на иглата е надясно. Единственото изключение е при марката Union, при която иглата е с плоската си част наляво ! Ето защо совалката на тези машини се нарича лява и е огледална на совалките на останалите шевни машини, които са познати като десни !!!

Не спазвам и следващата препоръка. Игли №90 са ми прекалено дебели за обикновени и тънки платове, които шия с №70, в краен случай с 80. Непонятна ми е и втората цифра, не съм срещала така означена дебелина на иглите ( 70/10).
Цитат
Важна характеристика за шевната игла е нейната дебелина. Дебелината се означава със съответен № 70/10, 80/12, 90/14, 100/16…

Игли с номера 70/10 и 80/12 препоръчително се ползват само с копринени конци и са изключително за бродерия.
Всички тъкани от коприна, поплин до платове за горни дрехи можем спокойно да шием с игла № 90/14. Практиката е наложила тази дебелина като универсална и най-използвана.

Последна редакция: чт, 24 сеп 2020, 12:05 от Diorela

Общи условия

Активация на акаунт