Намаляване на наем в момент на криза

  • 2 289
  • 34
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 530
Здравейте, живеем с мъжа ми от почти 10 год под наем в краен квартал в София. За тези 10 год наема не ни се е променял, нито ни е притеснявала за нещо хазяйката. Хазяйката ни е свястна и не ни е притеснявала, защото живее в Америка и малко на самотек ни е оставила, но и ние и поддъражме чудесно апартамента. За град като София наема ни е доста нисък 340 лв., но в момента, когато целия свят е във финансова криза, а мъжа ми го съкратиха от работа дали е редно да поискам намаляване на наема докато продължи тази криза или да си замълча да не реши да го вдигне?

# 1
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Имате договор, който е за даден срок. Иначе, хазяйката би могла да поиска по-висок наем, оправдавайки се с кризата.

# 2
  • Мнения: 530
Ами нямаме истински договор, защото едно време, когато наехме апартамента беше от майката на хазяйката тя почина и в последствие си останахме и започнахме да превеждаме наема по сметка в банка на дъщерята.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Може да се споразумеете за вид отсрочка. При липса на договор, тя може да ви изхвърли след месец. Ако наема е важен за хазяйката, ще държи на сумата. Зависи какъв е характера и отношенията ви. Но не можете да се оправдавате с криза.

# 4
  • София
  • Мнения: 28 733
Наистина е доста нисък, според мен няма накъде повече да го намалява. Може да я попитате, де, не пречи, но...

# 5
  • София
  • Мнения: 1 743
340лв за София е много добър наем.Не виждам защо ще искате да се намалява .

# 6
  • Мнения: 530
Защото чух от познати, че хазяйте са им намалили наема до преминаване на кризата, а ние оставаме без дохода на съпруга ми, който ни е основен и плащаме терапиите и добавките на детето ни с аутизъм, които са едно 1000-1200 лв на месец.
Но може би сте прави по-добре да си мълча и да не я питам за намаляване.

# 7
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 301
340лв.е доста нисък наем за София.
И да искаш да го намали още не е много редно.

Ако съм на ваше място-щях да си мълча.
Ако съм на нейно място-не бих се съгласила,защото наема и без това е нисък.

Но може да се разберете да удължи срока за плащане на наема.

Последна редакция: вт, 31 мар 2020, 15:09 от -veni-

# 8
  • Варна
  • Мнения: 5 304
Ми тя кризата е и за собственицте, не само за вас. Цяло чудо е, че не са ви вдигнали наема за 10 години. В момента направо си е "социален" в сравнение с пазарните цени. Разбирам, че ви е трудно, но аз на ваше място бих била по-ниска от тревата и не бих повдигала темата за нищо на света. Сигурно хазяйката ви много пъти си е мислила за актуализиране на наема, но й е неудобно и не иска да ви загуби като наематели, защото е много доволна от вас.

# 9
  • Мнения: 823
Най-много да ви изгони.Вие много добре знаете ,че наема ви е прекалено нисък ,че да искате още.Аз поне на нейно място ще се издразня много.

# 10
  • Мнения: 530
Съмнявам се да ни изгони. Тя има и други апартаменти, които така си седят празни в София. Живее в Америка и е на много добра позиция и едва ли е опряла до тия 340 лв. Приятели в Америка казаха, че в момента се дават отсрочки да не се плаща наем или им го намаляват и за това реших да попитам.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 5 304
Ми дай като е в Америка, да ви остави безплатно да живеете. А да ви го подари апартамента не искате ли, нали си има и други... Не ставайте нагла, защото ще заключи и този апартамент и 700 лв за друга квартира не ви мърдат. Това без депозита и разходите и времето по търсене и преместване.

# 12
  • Мнения: 2 998
Защото чух от познати, че хазяйте са им намалили наема до преминаване на кризата, а ние оставаме без дохода на съпруга ми, който ни е основен и плащаме терапиите и добавките на детето ни с аутизъм, които са едно 1000-1200 лв на месец.
Но може би сте прави по-добре да си мълча и да не я питам за намаляване.
На колко от вашите познати с 340лв наем са го намалили? Предполагам, че повечето и с намалението могат само да си мечтаят, за това което плащате вие. За отсрочка е нормално да помолите.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 743
Както сама казвате че има и други нейни апартаменти празни.Нищо не пречи и този апартамент да го освободите и той да седи празен. Ако сметнете един наем тя плаща като данък на държавата и горе долу и се вързва по 10лв на ден наем.Не си ли правите сметка ,че не ви вдига наема на 500-600лв на месец защото и сте дългодишни наематели.

# 14
  • Мнения: 11 716
По-добре си мълчете. Наемът ви е толкова нисък, че няма накъде повече. Не я подсещайте да прави справка за колко върви в момента този имот. А колко имоти има тя и по каква причина стоят празни, изобщо не е ваша работа. Струва ми се, че жаната ви е оставила на този наем, защото ви съчувства.
Аааа и понеже сега прочетох как си правите сметки без кръчмар - тя може и да не е опряла до тези 340 лв. и за това трябва да сте ѝ благодарна, че все още ви държи там, а не да сте нагла. Опряла или не, тя е собственикът и тя решава.

# 15
  • Мнения: 823
Обаче не си в Америка ,там наемите са бая над 340 лв .Направо ще си е наглост да я попиташ.Ти как мислиш,че тя като живее в Америка ,не знае как вървят наемите в Бг.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 36 714
Щом не е опряла до тия 340 лв като нищо може и да реши да се лиши от тях. Нея няма да я бърка особено, но вас да.

# 17
  • Мнения: 46 553
Доколкото разбирам нямате проблем да го плащате в момента, а просто искате да използвате това, че светът е в криза като коз. Съветът ми е да не искате намаление, просто защото няма накъде повече.

С невдигането на практика го е намалила толкова, че е символичен.
Кризата е навсякъде, при нея също. Тя може да взима и много повече от него, но не го прави. От друга страна вие не можете да намерите никъде толкова намален.

Мъжът ти да се запише на борсата, за да си получава обезщетението. И да търси работа в отраслите, които в момента са натоварени и търсят спешно работници (магазини, куриери и т.н.).

# 18
  • София
  • Мнения: 16 100
Да се изкажа като наемодател с ниски и неактуализирани наеми.
Авторката,  с колко да ти намали наема американката?
И най-важното - защо да го прави?
Защото мъжа така, а пък детето - иначе. Ами това са си ваши проблеми, оправяйте се. Преди 10 г. сте се съгласили, знаели  сте как може да останете без доходи. А като се вдигнаха наемите преди 4 -5 г. и в крайните квартали станаха около 500 - 600 лв вие предложихте ли и вашия да се актуализира поне на 450? Предполагам си мълчахте и се молихте да не се сети тя.
Ако моя квартирантка започне да ми циври сега - просто ще освободи имота ми. След като не може да плаща 340 лв, значи ще ме завлече и със сметките за парно и вода.
Разбирам, че детето ти е на първо място за тебе.
Но това не е проблем на собственика на имота.
Или плащаш, или се изнасяш. Пък дано намериш по-изгоден наем...

# 19
  • Мнения: 530
И как точно реши, че ще я завлека с ток, парно и сметки? Хайде без прибързани заключения. Колкото пъти ме е помолила съм и внасяла данъци и пари в други сметки, правили сме освежителни ремонти и сме давали пари за ремонти във входа без дори да го споменем пред нея и е било за наша сметка. Та за какво точно завличане става дума?
Aisha ако заради коронавируса паднат цените на наемите в София ти ще предложиш ли на твоята наемателка да и го свалиш?

# 20
  • ☀️София / London🌂
  • Мнения: 3 439
Съмнявам се да ни изгони. Тя има и други апартаменти, които така си седят празни в София. Живее в Америка и е на много добра позиция и едва ли е опряла до тия 340 лв. Приятели в Америка казаха, че в момента се дават отсрочки да не се плаща наем или им го намаляват и за това реших да попитам.

След като има други апартаменти които стоят празни и "вашият" може да си позволи да остане празен. Наема Ви е достатъчно нисък и ще е доста нагло и нахално да искате да бъде намален. Аз лично по-скоро бих се лишила от 340 лева от колкото да водя дребни разправии с наематели.

# 21
  • Down south
  • Мнения: 7 721
Искане за намаление на символичен наем, би било необмислено действие.
Ако сте затруднени, поискайте отсрочка.
Не знам какво сте чули за Америка, но за голяма страна, могат да се чуят много неща. Предимно слухове.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 36 714
Ремонтите във входа би трябвало да са за нейна сметка. Ваша си е грешката, че не сте ги споменали и приспаднали от наема.

Що се отнася до завличането, май не разбрахте какво се имаше предвид. Тя не е казала, че непременно ще го направите. А че в тази криза сега, ако ревнете на хазяйката, че не можете да плащате смешния понастоящем наем, тя може точно това да си помисли - те не могат да плащат наем наполовина на нормалния, откъде да знам дали в края на месеца няма да си вдигнат чукалата и да ми остават И неплатени сметки. Много е лесно да й мине през ума на хазяйката ви, а оттам нататък логическите мисли няма да са във ваша полза.

Не си режете сами клона, на който седите.

# 23
  • София
  • Мнения: 16 100

Aisha ако заради коронавируса паднат цените на наемите в София ти ще предложиш ли на твоята наемателка да и го свалиш?

Не, нито аз ще предложа, нито ще приема нейно предложение. Но тя осъзнава и си трае на тази тема.
Наема е колкото твоя, пак за краен квартал.  На къде да го намалявам?

След като живеете 10 г. е нормално вие да се грижите за имота, да правите дребни поправки и ремонти.
А парите за ремонт на входа би трябвало да ги удържите от наема. Като обясните на американката тя едва ли би се противила.
И не пиши, че нямате договор. Договора може да е и устен.

# 24
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Magiiia, доверие лесно се губи. Наемите няма лесно да се повлияят. Опитайте същия номер с ток и телефон, ще ви ги спрат. Вие обмислете дългосрочните си възможности. При липса на финанси, ще намерите ли по-нисък наем?

# 25
  • Мнения: 5 907
Съмнявам се да ни изгони. Тя има и други апартаменти, които така си седят празни в София. Живее в Америка и е на много добра позиция и едва ли е опряла до тия 340 лв. Приятели в Америка казаха, че в момента се дават отсрочки да не се плаща наем или им го намаляват и за това реших да попитам.

От позицията на наемодател ти казвам, че според мен си много нагла. На хората им намалят наемите тогава, когато са високи. За София 340 лева? Мълчете си и си живейте, защото сте късметлии. Това, че някой има много имоти за отдаване под наем не означава, че ти е длъжен. Хората си плащат къде по-високи наеми! Пък и нали разбираш, че кризата от ситуацията засяга и хазаите ти, не само теб? Дали са “опрели”  до тези пари, или пък не, това не е твоя работа. Те за това са инвестирали в имоти, за да печелят, а не да служат на народа.

# 26
  • Мнения: 12 848
За "американката" апартаментът е актив. Той струва някакви пари и ако тя не получава доход от него, е по-добре да го продаде, или да намери друг наемател, който може да плаща полагащото се. Помислете си колко е инфлацията за 10 години: тя всяка година с такъв процент ви е намалявала наема.

Ако поискате намаление на и без това символичния наем, ще я подтикнете към действия, за да си осигури по-добро приложение от инвестицията.
Междувременно не е лошо да се поинтересувате за такъв апартамент, с такава локация какъв е наемът.

По въпроса за вашите проблеми: съжалявам за тях, но тя също може да има проблеми, по никакъв начин не е отговорна за вашите проблеми, нито трябва да ги решава. Вие смятате, че тя държи апартаменти празни, но това може да не е така. Освен това, както е на добра позиция, утре ще остане без работа в тази страховита криза, която вече започна и се закриват цели производства, особено в САЩ. Моите роднини там ми разказват драматични неща.

# 27
  • Мнения: 731
Много си нагла! Като не ти харесва се изнасяй! Да видим дали ще намериш апартамент в София за по-малко пари! Че то и за нея е криза, да не е само за вас?

# 28
  • Мнения: 530
Благодаря на всички изказали се. Аз само поисках мнения не разбрах, защо са обидите от рода на - много си нагла. Нито съм я питала, нито съм я притеснявала за други неща жената. Явно настъпих мазола на наемодателите тук или на хората, които са на двойно по-скъпи наеми, но това си е ваш проблем. Лека вечер на всички.

# 29
  • ☀️София / London🌂
  • Мнения: 3 439
Благодаря на всички изказали се. Аз само поисках мнения не разбрах, защо са обидите от рода на - много си нагла. Нито съм я питала, нито съм я притеснявала за други неща жената. Явно настъпих мазола на наемодателите тук или на хората, които са на двойно по-скъпи наеми, но това си е ваш проблем. Лека вечер на всички.
Явно ние сме те настъпили повече, не ти хареса истината и хайде .... Като си наясно,че се плащат по твои думи " двойно по-скъпи наеми", как точно ти хрумна възможността да искаш намаляване на вече бих казала смешния наем, който жената Ви иска. Очевидно Ви цени и затова си затваря очите за реалната цена на подобен имот и ви е оставила така 10 години. Но вие не цените направеното добро и дори и държите сметка, колко имоти имала, празни ги държала и.т.н Еми аман от евтини тарикати !

Последна редакция: вт, 31 мар 2020, 19:57 от White tiger

# 30
  • София
  • Мнения: 16 100
Авторката, не се цупи на обективните мнения.
Направете си сметки, прегледайте си разходите и си плащайте наема. Ако трябва намали покупките в Лили, ДМ и от дистрибутори. Прегледах ти цялостното творчество, не си притеснена.

# 31
  • Sofia
  • Мнения: 6 934
Най-вероятно социалната изолация не ти се отразява добре.Стой си на г..а и си плащай ниския наем,също така си прави подобренията в имота,защото ти живееш там 10 години и ти им се "радваш" и си плащай всички възникнали разходи по него,за да не пускаш другия месец "Какво да правя,изгониха ме от жилището?"
Това човешкото нахалство няма никаква граница Stuck Out Tongue Winking Eye

# 32
  • sofia
  • Мнения: 419
Боже боже 340 лв къде го има тоя наем.

# 33
  • Мнения: 7 382
Голяма наглост, нямам думи просто. Направо да ви го подари този апартамент, защото живее в Америка и пари не й трябват, с вие имате нужди.

# 34
  • Мнения: 46 553
Авторката вече намери отговор на въпроса си. Заключвам.

Общи условия

Активация на акаунт