Намаляване на наем в момент на криза

  • 2 294
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 530
Здравейте, живеем с мъжа ми от почти 10 год под наем в краен квартал в София. За тези 10 год наема не ни се е променял, нито ни е притеснявала за нещо хазяйката. Хазяйката ни е свястна и не ни е притеснявала, защото живее в Америка и малко на самотек ни е оставила, но и ние и поддъражме чудесно апартамента. За град като София наема ни е доста нисък 340 лв., но в момента, когато целия свят е във финансова криза, а мъжа ми го съкратиха от работа дали е редно да поискам намаляване на наема докато продължи тази криза или да си замълча да не реши да го вдигне?

# 1
  • Варна
  • Мнения: 14 555
Имате договор, който е за даден срок. Иначе, хазяйката би могла да поиска по-висок наем, оправдавайки се с кризата.

# 2
  • Мнения: 530
Ами нямаме истински договор, защото едно време, когато наехме апартамента беше от майката на хазяйката тя почина и в последствие си останахме и започнахме да превеждаме наема по сметка в банка на дъщерята.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 14 555
Може да се споразумеете за вид отсрочка. При липса на договор, тя може да ви изхвърли след месец. Ако наема е важен за хазяйката, ще държи на сумата. Зависи какъв е характера и отношенията ви. Но не можете да се оправдавате с криза.

# 4
  • София
  • Мнения: 28 966
Наистина е доста нисък, според мен няма накъде повече да го намалява. Може да я попитате, де, не пречи, но...

# 5
  • София
  • Мнения: 1 744
340лв за София е много добър наем.Не виждам защо ще искате да се намалява .

# 6
  • Мнения: 530
Защото чух от познати, че хазяйте са им намалили наема до преминаване на кризата, а ние оставаме без дохода на съпруга ми, който ни е основен и плащаме терапиите и добавките на детето ни с аутизъм, които са едно 1000-1200 лв на месец.
Но може би сте прави по-добре да си мълча и да не я питам за намаляване.

# 7
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 335
340лв.е доста нисък наем за София.
И да искаш да го намали още не е много редно.

Ако съм на ваше място-щях да си мълча.
Ако съм на нейно място-не бих се съгласила,защото наема и без това е нисък.

Но може да се разберете да удължи срока за плащане на наема.

Последна редакция: вт, 31 мар 2020, 15:09 от -veni-

# 8
  • Варна
  • Мнения: 5 406
Ми тя кризата е и за собственицте, не само за вас. Цяло чудо е, че не са ви вдигнали наема за 10 години. В момента направо си е "социален" в сравнение с пазарните цени. Разбирам, че ви е трудно, но аз на ваше място бих била по-ниска от тревата и не бих повдигала темата за нищо на света. Сигурно хазяйката ви много пъти си е мислила за актуализиране на наема, но й е неудобно и не иска да ви загуби като наематели, защото е много доволна от вас.

# 9
  • Мнения: 823
Най-много да ви изгони.Вие много добре знаете ,че наема ви е прекалено нисък ,че да искате още.Аз поне на нейно място ще се издразня много.

# 10
  • Мнения: 530
Съмнявам се да ни изгони. Тя има и други апартаменти, които така си седят празни в София. Живее в Америка и е на много добра позиция и едва ли е опряла до тия 340 лв. Приятели в Америка казаха, че в момента се дават отсрочки да не се плаща наем или им го намаляват и за това реших да попитам.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 5 406
Ми дай като е в Америка, да ви остави безплатно да живеете. А да ви го подари апартамента не искате ли, нали си има и други... Не ставайте нагла, защото ще заключи и този апартамент и 700 лв за друга квартира не ви мърдат. Това без депозита и разходите и времето по търсене и преместване.

# 12
  • Мнения: 2 998
Защото чух от познати, че хазяйте са им намалили наема до преминаване на кризата, а ние оставаме без дохода на съпруга ми, който ни е основен и плащаме терапиите и добавките на детето ни с аутизъм, които са едно 1000-1200 лв на месец.
Но може би сте прави по-добре да си мълча и да не я питам за намаляване.
На колко от вашите познати с 340лв наем са го намалили? Предполагам, че повечето и с намалението могат само да си мечтаят, за това което плащате вие. За отсрочка е нормално да помолите.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 744
Както сама казвате че има и други нейни апартаменти празни.Нищо не пречи и този апартамент да го освободите и той да седи празен. Ако сметнете един наем тя плаща като данък на държавата и горе долу и се вързва по 10лв на ден наем.Не си ли правите сметка ,че не ви вдига наема на 500-600лв на месец защото и сте дългодишни наематели.

# 14
  • Мнения: 11 867
По-добре си мълчете. Наемът ви е толкова нисък, че няма накъде повече. Не я подсещайте да прави справка за колко върви в момента този имот. А колко имоти има тя и по каква причина стоят празни, изобщо не е ваша работа. Струва ми се, че жаната ви е оставила на този наем, защото ви съчувства.
Аааа и понеже сега прочетох как си правите сметки без кръчмар - тя може и да не е опряла до тези 340 лв. и за това трябва да сте ѝ благодарна, че все още ви държи там, а не да сте нагла. Опряла или не, тя е собственикът и тя решава.

Общи условия

Активация на акаунт