Отговори
# 240
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Да, добрата стара Англия е пример за качествено здравеопазване, всички го знаем Crazy
Имайте малко уважение към корените си.

# 241
  • Мнения: 40 832
Всичко е до време, когато бъде ударена икономиката, от там благосъстоянието на хората, ще видиш как бързо може да се обърне палачинката. Да напомня за тайната на влоговете - беше свещена даже повече от тайната за ваксините, пък се пропука като хората взеха прекалено много да бягат от данъци и държавите да губят пари. Даже Швейцария клекна, та едни Джи Пи-та ли ще се опрат?

# 242
  • София
  • Мнения: 3 833
Аха, про-ваксърите все в други ситуации обичат да ми дават примери как било "на Запад", къде било демокрация, свобода, човешки права, моето тяло, моите права и какво ли още не, но що се отнася до ваксините, мечтаят за тоталитарните практики от соц и бившите соц държави. Що за когнитивен дисонанс е това?

# 243
  • London
  • Мнения: 6 732
Хехе, можеш да ни сравняваш с Беларус, Украйна, Сърбия..... но да си въобразяваш, че по някакви параграфи сме по-добре от Англия ще е голяма заблуда, включая здравеопазване. Лежала съм и в БГ болница и в английска и знам разликата като почнем от апаратура и свършим с декор в болничната стая и това е само детайла.

# 244
  • Мнения: 40 832
Не бързай чак толкова, не е еднозначно. Опитай да си направиш коронарография в Англия без да е спешен и животозастрашаващ случай и тогава говори. У нас става за дни. И за други манипулации и особени прегледи е така. Или в онкологията - искаш да те прегледа доцент или професор - просто плащаш 60 или 80 лева и готово. В Англия как ще кажеш не искам този лекар, а професорът да ме прегледа?

А за правата има едно основно правило - моите права свършват там, където почвам да вредя/преча на другите. И с ваксините е точно така - не живееш на остров все пак. И у нас един поп антиваксър беше отишъл в съда да се жалва, че не му приемат неваксинираното дете в детската градина, че и даже има късмета на първа инстанция да се случи на съдия "съмишленик" и спечели, ама на по-високата инстанция загуби. И мотивите на съда бяха баш такива - няма дискриминация, ако се защитават интересите на обществото.

# 245
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Именно. Имам приятелка, чийто съпруг стоя с кръвно над 200/160 три седмици!!! В УК, докато се добере до джипито си - без възможност за преглед, без възможност да си купи лекарства. Нея я оставиха бременна с кървене да работи и не и дадоха болничен. Мъжът ѝ след рутинна операция от херния посиня от кръста надолу - ноу проблем, няма кой да го прегледа. В България поне имаме достъп до специалисти, имаме достъп до лаборатории, имаме достъп до лекарства. Може да имат супер апаратура там, говорим за системата на здравеопазването, не за апаратурата. Видяхме и с короната докъде я докараха. Та хвалѝ си я "добрата стара Англия", но не ни изкарвай нас идиоти, понеже не искаме да ѝ ползваме благините.
п.п. Декорът пък ме хвърля в смях. За хотел ли говорим или за здраве? Декорът ли те лекува? И тук в частните болници има декор. Ако ти е толкоз жизнено важен.

# 246
  • London
  • Мнения: 6 732
И тук става за дни, отиваш на частно при професор, кое му е сложното?  И на зъболекар тук не съм ходила на държавно, ходя на частно.  Вярвате на хора с много оскъден английски и висящи предимно на помощи разказите им за парацетамола и други подобни. За човек с добри доходи и частния кабинет не е проблем и прегледа и лечението.

Докъде са я докарали с короната? Аз не мисля, че някъде имаше по-добри мерки. Да не говорим за обезщетенията, в БГ май пихте по една студена вода или?......Тук много по-дълго заведения и тн не работеха. В България нямаше такъв локдаун като тук, истински и ефективен, там си щъкаха навред и заради това сега има огнища на доста места, когато вече навсякъде другаде нещата са утихнали достааааа.

# 247
  • Мнения: 469
Именно. Имам приятелка, чийто съпруг стоя с кръвно над 200/160 три седмици!!!
Скрит текст:
В УК, докато се добере до джипито си - без възможност за преглед, без възможност да си купи лекарства. Нея я оставиха бременна с кървене да работи и не и дадоха болничен. Мъжът ѝ след рутинна операция от херния посиня от кръста надолу - ноу проблем, няма кой да го прегледа. В България поне имаме достъп до специалисти, имаме достъп до лаборатории, имаме достъп до лекарства. Може да имат супер апаратура там, говорим за системата на здравеопазването, не за апаратурата. Видяхме и с короната докъде я докараха. Та хвалѝ си я "добрата стара Англия", но не ни изкарвай нас идиоти, понеже не искаме да ѝ ползваме благините.
п.п. Декорът пък ме хвърля в смях. За хотел ли говорим или за здраве? Декорът ли те лекува? И тук в частните болници има декор. Ако ти е толкоз жизнено важен.
Това ми звучи като ЕЖК....Във всяка "бяла" държава това си е случай за СП, викаш линейка.Защото си на прага на инфаркта/инсулта.
----------------------------------------------
Не виждам проблем с ваксинирането за ковид....има доста страхливи, дето ще се ваксинират.И ще създадат "облак на защита" и за останалите.

# 248
  • London
  • Мнения: 6 732
Какви са тия хора? Те за спешна помощ не са ли чували? Аз съм ходила много пъти в спешното с колата.... при кървене бременна точно, имах цистит. Веднага получих адекватно лечение с антибиотици.  При джипито, ако спешно звъниш сутрин в 8:00 питат те ''спешно ли е'', казваш да и получаваш час за същия ден ( тук джипито не е само един лекар.... а самата клиника на рота бейсис, който ти се падне). Ако не ти се чака до следобед на същия ден пак в спешното за веднага.......ходила съм така и за болки в гръб сериозни, за високи темепратури на детето и тн и тн, вируси, мъжа за тяло в окото. Описаното за мен е за хора които очевидно са с лош език, не могат да се оправят навън и тн. Необяснимо ми е! Освен да са в някое забутано английско село? То по цял свят има места където е трудно да се добереш до здравеопазване....

# 249
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Именно. Имам приятелка, чийто съпруг стоя с кръвно над 200/160 три седмици!!!
Скрит текст:
В УК, докато се добере до джипито си - без възможност за преглед, без възможност да си купи лекарства. Нея я оставиха бременна с кървене да работи и не и дадоха болничен. Мъжът ѝ след рутинна операция от херния посиня от кръста надолу - ноу проблем, няма кой да го прегледа. В България поне имаме достъп до специалисти, имаме достъп до лаборатории, имаме достъп до лекарства. Може да имат супер апаратура там, говорим за системата на здравеопазването, не за апаратурата. Видяхме и с короната докъде я докараха. Та хвалѝ си я "добрата стара Англия", но не ни изкарвай нас идиоти, понеже не искаме да ѝ ползваме благините.
п.п. Декорът пък ме хвърля в смях. За хотел ли говорим или за здраве? Декорът ли те лекува? И тук в частните болници има декор. Ако ти е толкоз жизнено важен.
Това ми звучи като ЕЖК....Във всяка "бяла" държава това си е случай за СП, викаш линейка.Защото си на прага на инфаркта/инсулта.
Не съм казала, че не са отишли в спешното. Отидоха. 3 пъти. Преглеждат, стабилизират за момента и казват "нямаме право да предписваме лекарства, обърнете се към ЛЛ". А ЛЛ даде час за след 3 седмици.
Никого няма да убеждавам, разказвам това, което ми сподели тя. Абсолютно съпреживях с нея триседмичните и притеснения тревоги точно да не се гътне човекът от инфаркт и четохме и се допитвахме какви народни средства да ползва през това време. Ако смяташ, че ме е лъгала, за да се прави на интересна твоя воля. Все ми е тая. Същата тази моя приятелка се прибира в България всеки път, когато има нужда от специалист. Ама може пак да ме е лъгала, за да очерни "Добрата стара Англия". Как не се сетих значи, добре, че ти ме светна.

# 250
  • London
  • Мнения: 6 732
Моля? Тези хора или те лъжат или не си разбрала или по-хубаво да не казвам какво е мнението ми за целия този случай. Имат право да изписват лекарства в спешното, там те преглеждат специалисти и ти предписват лекарства, обичайно в самата болница към спешното има и аптека, ако не ти ги дава безплатно лекарстата и самия лекар ( при мен беше така като бях бременна и за детето също антибиотици течни в самата аптека на болницата забъркани и дадени). Ако има нужда веднага ти назначават и час при профилиран лекар. Спешното обичайно е в болница.....със всякакви специалисти.  Аз имам личен опит все пак вече над 10 годишен в тази държава и подобна измишльотина доста ме ядосва.....приказки от хиляда и една нощ.  Аз при джипито даже като се замисля съм ходила няколко пъти за тия 10 години...... останалите ходя направо на болницата в спешното.

Човек, ако не може да се оправи навън е хубаво да си се прибира, иначе се мъчи..... мхм.

# 251
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Лъжат ме, бе, сигурна съм. Щом ти казваш. На теб ти вярвам повече, нищо че не те познавам, а нея я познавам от 35 години Joy

# 252
  • London
  • Мнения: 6 732
Ами вярвай й.... за мен тези хора не са хора, които владеят език, които си знаят правата и които са се интегрирали. Такива разкази бях чувала само от роми с 5 думи в устата.....неграмотни и тн. Кой нормален работодател ще държи жена бременна с кървене? И на каква работа е тази жена, лъска някъде , не си знае правата. И ти ми ги даваш за пример? Пак казвам да си се прибират, тъжна е тяхната емиграция.

# 253
  • Пловдив
  • Мнения: 1 373
Не знам как е в "добрата стара Англия",но знам как е във Франция,"бяла" демокрация-отивам в спешното и ми дават болкоуспокояващо,след това чакам две седмици за да ме прегледа ЛЛ,ако ми трябва доктор-специалист...последният път за ММ,който е французин,чакането беше около два месеца(само за преглед),ако трябваше специалният доктор да е и професор...не ми се мисли колко месеца трябваше да чака.Поне френската
 здравна система е такава!За протокола-знам езика,в моя случай френски,знам си правата(имам френско гражданство),омъжена съм за французин от 20год.,това стига ли за да съм запозната с реалността?

# 254
  • London
  • Мнения: 6 732
Толкова ли не може да си позволите частен преглед в такъв случай? Аз не бих чакала при нужда 2 месеца не във Франция ми в Камбоджа, ако щеш.....

Общи условия

Активация на акаунт