COVID-19 (COrona VIrus Disease-2019) Тема - 3

  • 1 288 623
  • 32 209
  •   2
Отговори
# 975
  • Мнения: 3 865
Ето мнението и на друг медик относно масовата психоза

Скрит текст:
Най-страшното в истерията около коронавирусът не е самото заболяване, ограниченията или дори огромните финансови загуби. Страшното е, че се показваме като незрели, лесно внушаеми и от там лесно манипулирани общества, смята д-р Борислав Генчев. Хирургът е общински съветник в Горна Оряховица и член на Общинския кризисен щаб и открито заявява, че повечето мерки срещу коронавируса са ненужни, а някои дори вредни.
Все повече си мисля, че ставаме жертва на някакъв глобален социален експеримент. Някой тества как реагират различни обществени групи в ситуация, в която се имитира голяма заплаха. Как иначе да си обясня, че преди две години нямаше такава истерия за ебола, което е много по-опасно заболяване и беше на път да се разпространи глобално, нямаше чак такава истерия и предишни подобни вируси, които поразиха не по-малко хора. Защо точно сега? Нямам отговор на този въпрос, но съм категоричен, че коронавирусът не спада към особено опасните инфекции и паниката е напълно безпочвена, заявява д-р Генчев.
Усложненията и смъртността се приближават до Респираторния дистрес синдром, който преди десетина години отново дойде от Китай, както и до свинския грип в по-ново време. Но този път паниката е в пъти по-голяма. И това се дължи не на фактите, свързани със заболяването, а на заливането с изкривена информация и втълпяването на чувството за някаква прекомерна опасност, смята докторът.
Какви са фактите?
85% от заразените с коронавирус въобще не развиват някаква клинична картина, тоест те не се разболяват.
10-12% развиват клиника на банални вирусни инфекции, като при повечето хора заболяването отшумява за 3-4 дни без антибиотици.
3-5% може да развият по-тежка клиника, като основно усложненията идват от белите дробове. Самият вирус има афинитет към рецептори в белодробните алвеоли и се настанява първо там. Усложненията са при хора с компрометиран имунитет – хронично болни, възрастни с няколко заболявания, прекарали тежки хирургични интервенции, лъчетерапия и химиотерапия.
Няма особена разлика между коронавируса и обичайния тазгодишен грип като усложнения и смъртност. В момента отделенията са пълни с заболели от втората вълна на стандартния грип. Има и смъртни случаи, свързани с него. Но никой не ги брои, както се прави с жертвите на коронавируса.
Всяка година има 2-4% смъртни случаи при всяка грипна вълна без това да причинява блокиране на цялото общество, напомня горнооряховският лекар.
По правилата на медицинската практика въобще не се налага хоспитализиране на установените с коронавирус. Само се рискува заразяване на лекари и сестри и разпространение на вируса. Със сигурност около 1 установен с вируса има още 100, които вече са заразени. Повечето от тях обаче няма да развият никаква клинична картина и няма дори да разберат, че са носили вируса. Защо те трябва да бъдат поставяни под карантина. Защо предприятия ще спират работа, заради евентуалната възможност някой да е заразен, удивен е лекарят.
Дори да си носител на вируса, това не е някаква присъда. Категорично не се започва лечение с антибиотик веднага. В първите 3-4 дни се приемат само общоизвестни антивирусни препарати. Едва, ако след това има някакви усложнения, може да се премине към болнично лечение.
Няма смисъл от стандартните предпазни маски, могат да помогнат само специализираните, които задържат частици от 3-4 микрона. Но, ако някой ти кихне в лицето, може да се заразиш и през очите. Така че маските не са никаква гаранция, дори да са супертехнолотични.
Предпазните мерки са прости и общоизвестни. Възрастните хора на 65 години и със заболявания трябва да избягват масовите прояви и да излизат само при нужда. Миенето на ръцете и използването на антибактериални гелове на алкохолна основа е най-добрата профилактика. Да се ограничават всички публични прояви обаче е ненужно и безсмислено, смята д-р Генчев.
Държавата ни се увлича по западните страни. Общините се увличат по държавата. Натрупва се ненужно напрежение, което ще има и много негативен икономически ефект. Но пък ще има и такива, които ще спечелят. Вече сме виждали как се дават милиони за лекарства срещу свински грип, които после се изгарят, защото са се оказали ненужни. За съжаление и този път не се показахме като зряло и информирано общество, а се поддаваме на внушение и паника, коментира д-р Борислав Генчев.

# 976
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 104
Тези клетки как се размножават, та да заразяват. Те не се делят и множат. Ако не попада вируса на плотове, хора, той няма да зарази никой си мисля. Т.е той не се размножава и не намира обект да продължи да живее и разнася от него.
Следователно, ако има маски и не излизат вирусите от устата на хората простичко казано, за мен не може да се разнесе, да падне на плот, материя  или  влезе в друг човек. Или греша.
като няма размножаване и делене как има вирус за теб и за мен?
и заключението ти е като привърженик на маска Smiley

Вируса сам по себе си не може да се размножава. За целта му е нужна жива клетка, за която се захваща с тия "пипалца" и влизайки в клетката и чрез протеини да я кара да го възпроизвежда.

# 977
  • София
  • Мнения: 6 375
Д-р Чарлз Лийбър, който е ръководител на катедрата по химия и биология в Хавардския университет, е бил арестуван днес за това, че е произвел и продал КОВИД-19 на Китай. Anguished

фалшива новина е това.
арестуван е още през януари и не за производство на коронавируса.
https://www.factcheck.org/2020/02/no-link-between-harvard-scient … -and-coronavirus/

# 978
  • Мнения: 55 002
А защо да не може през климетичната система? Климатичните системи винаги са били развъдник на всякакви бацили и на това често се отдава повишената заболеваемост при хора, работещи в офиси с такива системи.

Може.
Нали такава е и Легионерската болест.

# 979
  • Мнения: 5 086
Четох, че премиерът е обявил при 3 дни намаляващ брой заразени ще се свали ИП. Някак ми се вижда прибързано. Дали  съм страхлива?
не се страхувай, в тях е листа, в тях е химикала. 13.05 минимум

# 980
  • Мнения: 1 168
Напълно възможно е предаване на каквото и да било през климатичните инсталации. Сами по себе си, те представляват една прахосмукачка, която от единия си край дърпа въздух, прекарва го през тръбите и от другия край го изпуска. Да, има филтри, но това важи за инсталациите в промишлените предприятия. В традиционните сградни инсталации филтрите също ги има, но да кажем, че не са толкова ефективни.

# 981
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Ами за да не се струпват по парковете, достатъчно е патрул да ги разпръсква, както правят в нормалните страни без карантина. Ама не, по-гот е да ги плашиш с дране по пет бона и да им демонтираш пейките.

Полицаите имат предостатъчно задачи в момента, че да трябва и да ходят да разпръскват тълпи по парковете и градинките. Като няма дисциплина се налагат по-строги мерки. Нямаше да се забранят парковете, ако не се бяха втурнали всички там след обявяването на ИП и не ги бяха превърнали в събор.
Така ли, и кои са им задачите на полицаите в момента - да събират по пет хиляди лева...за каквото там е забранено него ден?

# 982
  • Мнения: X
Четох, че премиерът е обявил при 3 дни намаляващ брой заразени ще се свали ИП. Някак ми се вижда прибързано. Дали  съм страхлива?
Икономиката повече няма да може да издържи. В следствие на "мъдрото" управление на Борисов, и изчезналите милиарди излишаци които се отчитаха година след година, които обаче ги няма в резерва, сега няма пари да се поддържа икономиката в това положение дълго. Обратният вариант е да се тегли заем след заем, те вече започнаха 10 000 000 000 което е 20% от приходите в бюджета в добрите времена преди вируса, а ние трябва да ги плащеме през следващите години с лихвите, всъщност някой по рано каза сега ще видим как корупцията която се толерираше толкова години под негово управление директно ще започне да ни бърка в джоба. А този огромен заем  се тегли без да е ясно за какво, кой, защо и с каква цел ще го харчи и какъв е търсеният резултат от тези пари и къде ще е той в икономиката или в медицинската част на кризата, защото правителството план за действа няма както се оказа, а то е видно щом Борисов нарече Радев индиректно масов убиец, искащ да изтрепе народа, но не каза какъв е планът. Планът явно е здравето е най важно, пък после ще видим. Какво ще гледаме не е ясно, пардон ще видим 3 падащи дни и вдигаме мерките защото повече няма да издържи държавата защото милиардите излишъци които се отчитаха година след година ги няма в резерва.

# 983
  • Bulgaria
  • Мнения: 2 671
Самолетите са добър пример. Там трябва да се следи какъв % се заразяват, то сигурно зависи и от продължителността на полета, както и колко заразени има. Един заразен вероятно не може да зарази цял самолет, но ако има 5 или 10... Интересно, от толкова много полети, стюардесите не се ли заразяват? Както и служителите по летищата?

# 984
  • Мнения: X
Има ли някой данни за заразен в магазин, от вирус, реещ се във въздуха чрез климатичната инсталация?
За аерозолната трансмисия пишеше първо в доклада на СЗО от мисията в Ухан, като смятаха, че не е възможна и дори да е -  не е водещ начин за разпространение.
Вчера от видеото на Birdie, най-големият корейски спец по корона, който консултира правителството и дава изявления по ТВ в стил Мутафчийски, професор по инфекциозни болести, не му запомних името, каза, че аутбрейка в Корея е станал по този начин, но не в магазин, а на някаква религиозна сбирка, където се смята, че една жена е заразила десетки други, защото прозорците били затворени и климатичната инсталация работела.
https://www.youtube.com/watch?v=gAk7aX5hksU

Нашият Щаб също знае това и дори Мутафчийски обяви, че са спряли климатичната инсталация в Министерски Съвет и ББ зъзнел на радиатор, за да спазва мерките:
https://www.24chasa.bg/novini/article/8357161

Немският институт Робърт Кох също бил казал нещо по въпроса, но не съм чела.

Има още няколко американски изследвания, които показват, че това е възможно, тук са обобщени - https://www.sciencemag.org/news/2020/04/you-may-be-able-spread-c … -new-report-finds

Потвърден случай на заразен специално в магазин и по този начин не знам въобще как може да се докаже, но по всичко личи, че е повече от възможно.

# 985
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 104
Ето мнението и на друг медик относно масовата психоза

Скрит текст:
Най-страшното в истерията около коронавирусът не е самото заболяване, ограниченията или дори огромните финансови загуби. Страшното е, че се показваме като незрели, лесно внушаеми и от там лесно манипулирани общества, смята д-р Борислав Генчев. Хирургът е общински съветник в Горна Оряховица и член на Общинския кризисен щаб и открито заявява, че повечето мерки срещу коронавируса са ненужни, а някои дори вредни.
Все повече си мисля, че ставаме жертва на някакъв глобален социален експеримент. Някой тества как реагират различни обществени групи в ситуация, в която се имитира голяма заплаха. Как иначе да си обясня, че преди две години нямаше такава истерия за ебола, което е много по-опасно заболяване и беше на път да се разпространи глобално, нямаше чак такава истерия и предишни подобни вируси, които поразиха не по-малко хора. Защо точно сега? Нямам отговор на този въпрос, но съм категоричен, че коронавирусът не спада към особено опасните инфекции и паниката е напълно безпочвена, заявява д-р Генчев.
Усложненията и смъртността се приближават до Респираторния дистрес синдром, който преди десетина години отново дойде от Китай, както и до свинския грип в по-ново време. Но този път паниката е в пъти по-голяма. И това се дължи не на фактите, свързани със заболяването, а на заливането с изкривена информация и втълпяването на чувството за някаква прекомерна опасност, смята докторът.
Какви са фактите?
85% от заразените с коронавирус въобще не развиват някаква клинична картина, тоест те не се разболяват.
10-12% развиват клиника на банални вирусни инфекции, като при повечето хора заболяването отшумява за 3-4 дни без антибиотици.
3-5% може да развият по-тежка клиника, като основно усложненията идват от белите дробове. Самият вирус има афинитет към рецептори в белодробните алвеоли и се настанява първо там. Усложненията са при хора с компрометиран имунитет – хронично болни, възрастни с няколко заболявания, прекарали тежки хирургични интервенции, лъчетерапия и химиотерапия.
Няма особена разлика между коронавируса и обичайния тазгодишен грип като усложнения и смъртност. В момента отделенията са пълни с заболели от втората вълна на стандартния грип. Има и смъртни случаи, свързани с него. Но никой не ги брои, както се прави с жертвите на коронавируса.
Всяка година има 2-4% смъртни случаи при всяка грипна вълна без това да причинява блокиране на цялото общество, напомня горнооряховският лекар.
По правилата на медицинската практика въобще не се налага хоспитализиране на установените с коронавирус. Само се рискува заразяване на лекари и сестри и разпространение на вируса. Със сигурност около 1 установен с вируса има още 100, които вече са заразени. Повечето от тях обаче няма да развият никаква клинична картина и няма дори да разберат, че са носили вируса. Защо те трябва да бъдат поставяни под карантина. Защо предприятия ще спират работа, заради евентуалната възможност някой да е заразен, удивен е лекарят.
Дори да си носител на вируса, това не е някаква присъда. Категорично не се започва лечение с антибиотик веднага. В първите 3-4 дни се приемат само общоизвестни антивирусни препарати. Едва, ако след това има някакви усложнения, може да се премине към болнично лечение.
Няма смисъл от стандартните предпазни маски, могат да помогнат само специализираните, които задържат частици от 3-4 микрона. Но, ако някой ти кихне в лицето, може да се заразиш и през очите. Така че маските не са никаква гаранция, дори да са супертехнолотични.
Предпазните мерки са прости и общоизвестни. Възрастните хора на 65 години и със заболявания трябва да избягват масовите прояви и да излизат само при нужда. Миенето на ръцете и използването на антибактериални гелове на алкохолна основа е най-добрата профилактика. Да се ограничават всички публични прояви обаче е ненужно и безсмислено, смята д-р Генчев.
Държавата ни се увлича по западните страни. Общините се увличат по държавата. Натрупва се ненужно напрежение, което ще има и много негативен икономически ефект. Но пък ще има и такива, които ще спечелят. Вече сме виждали как се дават милиони за лекарства срещу свински грип, които после се изгарят, защото са се оказали ненужни. За съжаление и този път не се показахме като зряло и информирано общество, а се поддаваме на внушение и паника, коментира д-р Борислав Генчев.
Този доктор да вземе да се затрие някъде.
Положението в Еквадор:


Между другото видеото с корейския вирусолог го пуснах аз. Не знам друг да го е пускал или бъркам?

# 986
  • София
  • Мнения: 62 595
както се казва по филмите - добър въпрос.

# 987
  • Мнения: 12 416
Карбовски го е качил на стената си във Фейсбук.
https://www.lentata.com/page_17148.html
Не е днес, а и по разни сайтове за проверка беше развенчано като партенка.

# 988
  • София
  • Мнения: 27 398
Четох, че премиерът е обявил при 3 дни намаляващ брой заразени ще се свали ИП. Някак ми се вижда прибързано. Дали  съм страхлива?

Бойко и ко едвам се държат вече, личи си, че им е крайно неприятно, но стискат зъби. Трябва и ние да потърпим още малко, за да не се издъним баш в края. Май месец ИП ще падне.
Иначе някои хора много бързат. Пълна карантина като в Ухан няма никъде другаде и за това са необходими да минат х 3,4 месеца, докато там на 99% се оправиха за 2 месеца. Но с лъжливи данни според мен.
Истинската карантина в Италия започна едва на 9 март ако не се лъжа, за Ломбардия май беше около 26.02, но по памет говоря. Ами никъде не са минали дори 2 месеца. А повечето страни са 3 седмици зад Италия. Така че пикът не е стигнат почти никъде, така че не виждам защо се учудвате, че всеки ден има ръст. Така ще е целия Април. А за много страни по света и през Май.
Най-лошото като че ли мина само за Австрия и Италия, но и там се иска още време. Минимум още месец/два.
Мисля, че Дания са в пик или плато, но не се наемам. В Гърция напоследък започва да изглежда по-добре. Унгария, Словакия - там също. Тези две страни взеха много добри мерки. Словения и Хърватия също. Но иска се още време, това е.

# 989
  • Мнения: 6 972
Е и? Моделът Ухан вече е ясно, че изобщо не е успешен, та защо да не се пробва нещо по средата.
Аз лично много им стискам палци на шведите. И точно така, крайни мерки се налагат в крайни случаи.
От какво става ясно, че модела Ухан не е успешен? На мен съвсем успешен ми изглежда.

Общи условия

Активация на акаунт