Жалба до Инспекция по труда

  • 1 084
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 510
Здравейте, както става ясно от заглавието, възнамерявам да пусна жалба с/у бившия ми работодател в инспекцията по труда. Смятам да го направя, защото вече един месец, от както съм напуснала, той все още не е оправил документите ми. Според мен го прави умишлено, тъй като има да ми изплаща доста неизползван платен годишен отпуск и протаква нещата, така да се каже, вероятно надявайки се да забравя. Въпросите ми са следните:
1. Според вас по-добре ли е да го предупредя за жалбата, която възнамерявам да пусна, тъй като евентуално може да се стресне или да не го предупреждавам, а всичко да му дойде като гръм от ясно небе, тъй като малко се опасявам, че може и да фалшифицира подписа ми върху документите, способен е.
2.Попринцип си пуснах предизвестие, което обаче не изкарах. Имам 7 изработени дни от март, които съм наясно, че няма да ми бъдат изплатени. Въпросът е, че по закон, доколкото знам след като не спазя предизвестието, дължа на работодателя си една работна заплата. Може ли да ми бъде отдържано и от неизползвания отпуск?

# 1
  • Мнения: 9 050
Нещо е много важно да уточните в случая. Какво пише в предизвестието? Пише ли, че няма да го отработите и ще го заплатите? Защото в противен случай, ако е просто предизвестие, а Вие не се явявате на работа, сте в самоотлъчка. И не само нямате основание за жалба, ами е възможно да получите дисциплинарно наказание.
Така че, нека първо да уточним текста на отправеното от Вас предизвестие и към коя дата изтича, а после вече и до ИТ ще стигнем.

# 2
  • Мнения: 12 824
Според мен, не го предупреждавай.
Да, ще ти удържи парите от предизвестието от парите за отпуска, не само може, но и ще го направи. Също и ако ти се води някакво работно облекло, инвентар или нещо друго, което е трябвало да върнеш, а не си върнала.

# 3
  • Мнения: 3 510
Ами да, пише 30 дни в предизвестието.

# 4
  • Мнения: 9 050
А пише ли, че няма да го отработите, а ще го заплатите? Изобщо това уговорено ли е по някакъв начин.
Не може от заплата да се правят удръжки за неспазено предизвестие. От обезщетение - също. Той трябва да си изплати заработеното и неизползвания отпуск, а Вие да си внесете дължимото за неспазения срок на обезщетението. За да се случи прихващане, трябва изрично, писмено да заявите желание за това.
Вие говорихте ли с работодателя? Той какво казва? Защо се бавят документите?

# 5
  • Мнения: 3 510
Не, нищо не пише. Абсолютно стандартно си е предизвестието.
Да, говорила съм с него. Той щял да ми каже кога да отида да ми оправят документите, но вече мина месец, откакто съм напуснала.

# 6
  • Мнения: 9 050
Не, нищо не пише. Абсолютно стандартно си е предизвестието.
Да, говорила съм с него. Той щял да ми каже кога да отида да ми оправят документите, но вече мина месец, откакто съм напуснала.
Говорила ли сте с него сега? Преди да подадете жалбата. За да питате защо се бавят документите? Това питах.
Вижте, ако Вие просто не ходите на работа, той не може да Ви прекрати договора преди срокът на изтичане на предизвестието. Трябва изрично да сте посочила, че няма отработите дължимото. В противен случай, ако подобни нещо не е писмено заявено, ще излезе че той по своя инициатива не желае да спазите предизвестието. И съответно ТОЙ ще Ви дължи на вас заплащане на неотработеното предизвестие, а не Вие на него (както е редно в случая).
Така че, документите не се бавят според мен. Вие сте постъпила некоректно, като не сте описала намеренията си за времето на предизвестието.
Обадете се на работодателя, вижте какво е положението и тогава вече обмисляйте следващо стъпки. Защото дори и да го "предупредите" за жалбата си, ако срокът за предизвестието не е изтекъл, той просто НЕ МОЖЕ да прекрати договора. Та накрая да не се окаже, че Вие пускате жалба, а излизате нередовна 😉

# 7
  • Мнения: 729
Доколкото знам,няма право нищо да ви удържа,трябва да ви изплати отпуските,а после да ви съди за неспазеното предизвестие.

# 8
  • Мнения: 41 119
За мен това си е самоотлъчка - дала е предизвестие и изведнъж е спряла да ходи на работа. На третия ден може да я уволнят дисциплинарно. Това, че е дала предизвестие, по никакъв начин не спира задълженията и.

# 9
  • Мнения: 3 510
Не ми се вярва да тръгне да ме съди, просто най-вероятно ще ме накара да подпиша, че ми е изплатил отпуска (който е много), ако не ме е подписал естествено той самият преди това.

# 10
  • София
  • Мнения: 7 996
Ако сте пуснали стандартно 30-дневно предизвестие и още сте в рамките на този 30-дневен период, работодателят не само, че не е неизправен, ами Вие сте виновната страна, защото не ходите на работа.
Преди да се жалите в ИТ, хубаво огледайте с какви документи разполагате. А това, че той разписва някого, е доказуемо и може да се обори.

# 11
  • Мнения: 9 050
За мен това си е самоотлъчка - дала е предизвестие и изведнъж е спряла да ходи на работа. На третия ден може да я уволнят дисциплинарно. Това, че е дала предизвестие, по никакъв начин не спира задълженията и.
Могат да а уволнят, ако благоволи да се появи, за да даде обяснения. Ако не се появи, могат само да подготвят документи за дисциплинарно уволнение, но не и да прекратят договора. Защото, ако няма поискани обяснения, уволнението няма да е валидно.

# 12
  • Мнения: 3 510
Попринцип това, че не съм си изкарала предизвестието не е драма за работодателя, той така или иначе щеше да ми каже да не идвам, за да не ми плаща още една заплата. Моя грешка е, че не си пуснах отпуска, но тогава действах емоционално и не се сетих, въпреки че той май има право да ми я откаже, когато съм в предвизвестие, нали?
Проблемът е, че имам доста неизплатен отпуск - 23 дена и най-вероятно ще ми постави условие да се подпиша, че ми ги е платил, за да не ме уволни дисциплинарно и да се разделим по живо по здраво, той доволен, аз прецакана, но сама съм си виновна, защото действам емоционално.
Иначе свързах се два пъти с него. Първият път беше на следващия ден след като напуснах (11 март) и той ми отговори, че ще ми оправи документите първият работен ден от следващия месец, защото тогава щял да дойде счетоводителят, за да оправя месечния отчет. Обадих се към краят на март, за да го питам дали да отида на 1ви април и той каза не, защото счетоводителят нямало да идва, работодателят щял да ми оправи документите, но той щял да ми каже кога. Вече една седмица никаква реакция, което ме кара да си мисля, че го прави нарочно.

# 13
  • Мнения: 9 050
23 дни за коя година се полагат? Защото нали знаете, че за тази година се полага обезщетение само за 4 дни. Имате 19 дни от миналата година ли?

# 14
  • Мнения: 3 510
Да, 19 за миналата.
Както и да е, отписала съм ги вече. Да си ги похарчи със здраве.

Общи условия

Активация на акаунт