ОКТОМВРИйки 2020 - тема 2

  • 22 523
  • 766
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: X
Здравейте момичета,

Бихте ли споделили какви изследвания са ви назначавани към 18-19 седмица.
Аз се следя и на частно и по здравна каса.
По здравна каса ми пуснаха ПКК и урина в 10 г.с и с това се изчерпва всичко до този момент (18 г.с)

Частният ми АГ се фокусира главно върху ехографското изследване,което всеки път си е като фетална морфология,подробно оглеждане на плода,но ако не му задавам въпроси,сам няма да се сети да ми каже какви изследвания да си пусна.
На последния преглед го попитах дали трябва да си пусна за токсоплазмоза,уреоплазма,микоплазма и хламидия и отговорът му беше,че били задължителни,но това ще го направим следващия път (15.06.2020).Тези от вас ,които са се изследвали за токсоплазмоза,уреоплазма,микоплазма и хламидия ,бихте ли споделили дали се взима кръв или секрет като при цитонамаската?
 

 
За токсоплазмоза се взима кръв- изследват се антитела. За хламидия и микоплазма най добрият тест е тест за ДНК PCR тест, за който се взема цервикална слуз.
При мен до този момент са ми пускали 2 пъти ПКК, СУЕ, Биохимия, Кръвна група, влагалищен секрет-микробиология, цитонамазка, урина, беше ми включено и БХС. Всеки преглед ми е като ФМ.(гледа се всичко подробно, и се измерва).

# 736
  • Мнения: 1 771
Проследяването не ми включва хламидия, микоплазма, уреаплазма и токсоплазмоза. Без последното си ги пуснах в геника с урина. Сега ми предстои да пусна СПИН, сифилис, хепатит, ПКК, глюкоза, серум, кр. Група, урина. Това вече ми е в пакета за проследяване

# 737
  • Мнения: 534
До момента съм правила ПКК, урина, кръвна група, глюкоза, СПИН, сифилис, хепатит, вит. Д, вит. Б12, влагалищен секрет микробиология, TSH, FT4.
Антитела изследвах преди да забременея и не са ми пускали отново.
АГ каза, че около 20 г.с. ще ми пуска пак изследвания, така че очаквам на ЖК тази седмица да ми ги назначи, но още не знам подробности.

Последна редакция: ср, 20 май 2020, 23:39 от Дунда5

# 738
  • Мнения: 79
Здравейте.И моята ФМ мина вчера.Доктора каза,че вс е наред но ми препоръча и ехокардиография  при специалист (било хубаво да се направи).Единствено се усъмни е за плацента превия като каза,че трябва в по късен етап да се види пак.Имали някоя мама с такава плацента?Относно пазаренето по големите неща смятам да ги купя към 8-9м.Аз също залагам на мн от нещата да са втора употреба.По дребните неща смятам постепенно да си ги набавям защото после накуп идва тежко на бюджета.Сега гледам във Айко има промоций на бебешки стоки и смятам да си взема някой неща .Вие смятате ли да си купувате дрехи за бременни?Аз мисля да си взема някой неща за лятото но не за бременни а пр клинчета,туники такива неща.Дрехите за бременни също са доста скъпи и безмислено да се влагат мн  средства ай все пак идва лято поне според мен.

# 739
  • Мнения: 162
И нашата Фетална морфология мина, бебка е порастнала и вече е 420 грама. Всичко е наред и даже си имам снимка на усмихнато личице Nature Sun With Face Относно ехокардиографията аз съм очарована от д-р Спасов. Изключително мил, обяснява много подробно, с чувство за хумор. Въобще не съжалявам, че го направих.
За пазаруването за мен мисля да не купувам нищо повече, за сега съм качила около 3 кг и само корема ми е порастнал, а в началото на месеца си взех едни дънки и няколко клина и това ще е. Ще нося повече рокли през лятото. Само ще трябва да се снабдя с няколко сутиена, че там вече нищо не ми става.
За бебето всичко ще взимаме ново. Тя ще е първо бебе в семейството живот и здраве и няма от кого да доизносва. Мисля всичко да купим в 9-ти месец. Вече съм си направила списък, пък някои неща може и след раждането да вземем.

# 740
  • София
  • Мнения: 1 791
Идва лято, при това ще е сухо и горещо. Излезе сезонната прогноза на accuweather, а тя вече 4 лета не бърка. Аз си взех един панталон и едни дънки за бременни, но с тази прогноза едва ли ще стигна до тях.

Излезе ми TORCH-а. Егати странния тест.


Много не разбирам защо се гледат антитела, а не в момента дали има инфекция. И  също много не разбирам графичната репрезентация на цибалаб с това червено поле с удивително е много стряскащо. Тръгнеш да гледаш и мерните единици и те не ти дават никакво обяснение.

Чакам листерия и основен пакет тромбофилии. Не съм правила хламидия, микоплазма, уреаплазма, витамини и FT4. Всичко друго ми е като при вас (ппк, глюкоза, урина, стерилна урина, TSH, CYE i CRP, спин, сифилис, хепатит б, общ белтък, фиброген. Пускала съм и антитела заради отрицателния ми резус.

Дайте акъл, да питам ли следящата ми АГ дали да се изследвам за хламидия, микоплазма, уреаплазма ? За първи път от тук виждам, че се изследват. Нищо не са ми споменавали докторите.
Тенкс.

# 741
  • Мнения: 219
Danny, до колкото разбирам си карала и имаш имунитет само за рубелола и за Херпес Симплекс 1. Мисля, че за да си ги карала и да имаш имунитет трябва IgG да са високи, а IGM, които показват настоящя инфекция да са ниски. Не съм експерт все пак, аг ще ти каже.
Листерията къде я пусна?

# 742
  • София
  • Мнения: 1 791
Правилно знаеш; и АГ-то вчера на кратко това ми каза. Просто днес се чудя защо въобще пускаме торч-а като не показва настоящи инфекции?
Пуснах листерията лабораторията на нац-я център по заразни паразитни болести до парка Заимов и паметника Левски. Ще излезе утре. Много ми е нервно за нея, ще пиша какво е излязло. Там е малко тромаво, защото резултатите трябва да си ги вземеш лично или да пратиш някой с картончето ти да ги вземе. Не може по тлф или онлайн.

# 743
  • София
  • Мнения: 7 491
За рубеола мисля че има ваксина, това показва и резултата - имаш антитела, тоест имунитет.
Херпес си имала, другите не си ги карала, нямаш имунитет.
Ако искаш да видиш дали имаш активна инфекция, трябва да пуснеш IgM или IgA антитела за съответния патоген.

За хламидия, уреаплазма, микоплазма, аз съм пускала, моят инвитро доктор е много стриктен в тези неща, защото могат да предизвикат проблем по време на бременност. Всичко се пуска от секрет, pcr тест. Ако имаш, е добре да ги лекуваш преди забременяване, щот се пият тежки антибиотици. Не знам по време на бременност какво може да се пие.

# 744
  • Мнения: 1 771
Danny, на своя глава ли ги пускаш, ти наистина пускаш всичко, което можеш Simple Smile. Аз рубеола съм карала и ще ми излезе, че имам антитела, но ако не знаеш какво си карала, за да си спокойна, е вариант да си пуснеш
Аз как пуснах уреаплазма, микоплазма и хламидия: правих си микробиология и отдолу на изследването пишеше, че се препоръчва изследване на микоплазма, хламидии + трихомони. Много се шашнах. Гинекологът в поликлиниката ми каза, че на 90 процента от резултатите го пишат. За мое спокойствие пуснах, с урина в геника. Понеже имаше един пакет заедно с уреаплазма, реших и него да пусна, без да ми е препоръчан. Микоплазма и уреаплазма не ги бях чувала преди това. И като излязоха резултатите се оказа, че имам уреаплазма парвум. В нета прочетох какви ли не ужасии за това и бременност. Интересно обаче, че и двете ми лекарки въобще не се трогнаха. Пих антибиотик, пия още и феминел форте. Тази бактерия (то даже не е бактерия точно) предизвиква чести цистити и уро инфекции. Аз такива никога не съм имала. Тоест съвсем случайно я пуснах и съвсем случайно я открих

# 745
  • София
  • Мнения: 1 791
Док ми ги пусна ама си ги платих. Този торч+херпес май са най-безсмислените почти 100 лв, които съм давала за нещо. Ако ми беше обяснено какво значи IgG и че всъщност няма да научим нищо интересно от този тест, ако не сме карали заболяванията, нямаше никога да го пусна.
Листерията си е на моя глава и ще я пускам пак каквото и да излезе сега.
Дори не разбирам защо се казва ''Бременност - TORCH'' ? Как е релевантен за бременни, ако не показва настояща инфекция? Както и да е, може това, че съм ядосана в момента да ми пречи на разбирането.
Сега за хламидия, уреаплазма, микоплазма ако се пият тежки антибиотици и няма как да се лекуват по време на бременност - да ги правя ли? Наличието и нелекуването на някоя от трите означават ли сигурен лош финал за бременността? И нещо не ви разбрах - вагинален секрет ли давам за тях или урина в геника?

И относно торч-а, вие пускали ли сте IgM или IgA антитела за болестите от него?!

Нещо не се чувствам добре следена...

# 746
  • София
  • Мнения: 418
Аз досега съм правила ппк, глюкоза, стерилна урина, TSH,  спин, сифилис, хепатит б и микробиология. А и кръвна група. Октомври си бях пускала и изследване за високорисковите типове HPV, та и тях занесох да ги има. Понеже имам желязодефицитна анемия лекарката ми пуска изследване всеки път. Засега задържам нивата с храна, обаче усещам как пак ще трябва да пия желязо, а хич не ми харесва.
Нямам търпение вече за следващия преглед и за феталната.
От сега ми е доста топло и некомфортно, не знам как ще изкарам лятото.

# 747
  • Мнения: 196
Здравейте мами,
Аз утре съм на ФМ, но се притеснявам, понеже не усещам бебо 😔 20г.с съм, не съм качила нито 1кг и за капак хемоглобина ми е много нисък 95(ще ходя и на хематолог). Имам ужасно сърцебиене, което усещам в дясното ухо.... Някоя от Вас имала ли е подобни проблеми? Ще се радвам да чуя мнението Ви 😚

# 748
  • София
  • Мнения: 7 491
Dagny,
Аз торч не съм пускала и не виждам необходимост.
За рубеола знам че имам ваксина, херпеси съм имала и продължават да ми избиват от време на време. Проблем е, ако имаш активен херпес в момента на раждане и искаш да раждаш нормално.
За токсоплазмозата - никога не съм живяла с котка. Но моя приятелка имаше по време на бременността, стига да спазваш добра хигиена всичко е наред. Ако имаш имунитет - не е страшно, важното е да не се заразиш по време на бременността.
За цитомегаловирус превенцията също е добра хигиена, избягване на сурови храни.

Хламидия, уреаплазма и микоплазма бих пуснала. Обикновените АГ неглижират масово тези неща.
Нелекувана инфекция може да предизвика проблем при бременност.
Също е възможно да преувеличавам, но 4г следя темата за кюртажа и гледам какво се случва там.

Десислава,
Това е много ниска стойност на хемоглобина, докторът ти трябва да вземе мерки да ти изпише нещо.
Също така провери колко ти е желязото. Може да имаш дефицит, често се случва при бременност.
ТСХ колко ти е?

# 749
  • Пловдив
  • Мнения: 13 482
Деси и моето е кротко и почти не го усещам и както често се шегувам с таткото като се роди ще ни стопи лагерите. На ФМ се виждаше че мърда крачета и ръчички.

Аз дънки за бременни си взех още в началото, защото моите ми се впиваха и не можех да ги търпя. Взех си две тениски за брименни размер С, те са ми  огромни и сега карам на потници от Ню Йоркър, които имат добро трико, разтегливост и дължина. На есен ще трябва да си взема нещо връхно, просто защото нямам подходящо налично.

Общи условия

Активация на акаунт