Малко трудна тема...за болестта рак - тема 4

  • 61 335
  • 787
  •   1
Отговори
# 540
  • Пловдив
  • Мнения: 828
Здравейте,
Искам да споделя тук, за да ми олекне малко.
Кандидат-свекървата е диагностицирана с рак на гърдата. И за съжаление разсейките са стигнали до гръбначния стълб и белия дроб. Сутринта ще ходим в София, за да разберем какво ще правим оттук нататък и какво лечение би било най-правилно.
Четейки нещата назад, съм много обезсърчена. Направо ме е страх как ще й понесат химиотерапията (най-вероятно това ще ни препоръчат)..
Дробовете й се пълнят постоянно с течност и сигурно ще я талкират.
Знам, че психическата нагласа е много важна, но тя от сега е с идеята “ох, ще умирам” и не знам как да я разсеем малко. Обстановката край нея е много тягостна.. а още не сме й казали, че разсейките са се разпространили.
В момента сме някакви удавници за сламка..
Страх ме е, от това, което предстои...

# 541
  • Мнения: 12 950
Здравейте, операцията на мама мина вчера. Махнаха дясното черво(цекума). На първо четене няма нищо нередно друго в коремната кухина. Сега е в реанимация. ...Какво да очаквам zigizagi, uncommon, кога долу горе ще се види дали червата са сработили? Сигурно ще стои 10тина дни, а може и повече. Милата ми майчица..  😥
Аз съм без цекум, живее се. На операцията ми махнаха и други ненужни карантии, държаха ме 7 дена.
Трябва си време да се възстанови. Ще й дадат диета, която да спазва, доколкото си спомням, към месец време. Не се безпокой, ще се оправи.
Аз, да ти кажа, се възстанових доста бързо, към края на първия месец вече ходех на походи, бавничко и по равничко. Не трябва да вдига тежко, това е много важно.

Катето, пиши тук! Споделяй, ще ти олекне поне малко!
Чудя се как така тя не знае какво й е положението. Лекарите не са ли й казали? Не мислех, че това е възможно.
Съвсем нормално е да падне духом, трябва време, за да приеме фактите.

Последна редакция: пн, 21 сеп 2020, 13:00 от Uncommon

# 542
  • Варна
  • Мнения: 373
здравейте, наскоро пткриха на майка мо тумор на яйчника в областа на малкия таз, от скоро е с колко и надут корем, при няколко прегледа откриха и вода в корема,  което казаха че е асцит,  резултата и туморен маркер СА-125 Е 270, казаха и спешно да се оперира, скоро сюе и на Ямр в св. Марина, тъй като сме от Добрич и най близко е Варна, има ли някой вече опериран и доволен от някой по конкретен доктор, препоръчана ни Явор Корновски и Максим Яков? Ще бъда много благодарна за всякаква информация


Здравей. Аз съм с рак на яйчниците, стадий 3Б. Преживях тежка коремната операция и 6 курса химиотерапия, сега съм на прицелна терапия. Нямам метастази. Лекувам се в онкологията във Варна. Там ме оперира д-р Младенов, лекуващ онколог ми е Д-р Стилиянова. Препоръчвам и двамата. А сестрите в отделението по онкохирургия нямат равни по обгрижване и отношение към пациентите. Безкрайно съм им благодарна.
И мен ме пращаха в Плевен, както и при Корновски. В никакъв случай не отивайте в Плевен, има изключителни лекари във Варна! Успех на майка ти и кураж на теб.

# 543
  • Мнения: 100
Здравейте, мама я отваряха втори път, защото изкърви. Още е с дренажи от четвъртък (цяла седмица). Уж се бистрят, но все още изтича червеникаво. Тези, от вас които са претърпели такава коремна операция, колко време бяхте с дренаж. Вече се притеснявам адски много...махнаха сондата от носа, днес яде 4-5 лъжици супа, това добре, но дреновете много ме притесняват..

# 544
  • Мнения: 12 950
Здравейте, мама я отваряха втори път, защото изкърви. Още е с дренажи от четвъртък (цяла седмица). Уж се бистрят, но все още изтича червеникаво. Тези, от вас които са претърпели такава коремна операция, колко време бяхте с дренаж. Вече се притеснявам адски много...махнаха сондата от носа, днес яде 4-5 лъжици супа, това добре, но дреновете много ме притесняват..
Аз бях седмица с дренаж и като го махнаха, веднага ме изписаха. Но върви различно при различните хора. Може и при нея до самото изписване да ги държат тия дренове, в което няма нищо лошо. Нали не прави температури? Жизнена и адекватна ли е, ходи ли?

# 545
  • Мнения: 100
Здравейте, мама я отваряха втори път, защото изкърви. Още е с дренажи от четвъртък (цяла седмица). Уж се бистрят, но все още изтича червеникаво. Тези, от вас които са претърпели такава коремна операция, колко време бяхте с дренаж. Вече се притеснявам адски много...махнаха сондата от носа, днес яде 4-5 лъжици супа, това добре, но дреновете много ме притесняват..
Аз бях седмица с дренаж и като го махнаха, веднага ме изписаха. Но върви различно при различните хора. Може и при нея до самото изписване да ги държат тия дренове, в което няма нищо лошо. Нали не прави температури? Жизнена и адекватна ли е, ходи ли?
За сега яде, малко се движи, но не много. Че две операции през 3 дни.. Sad надявам се че няма възпаление, за сега ми казаха, че е наред. Даже 3 от 4те дрена са свалени. Все се притеснявам да не се обърка нещо, че операциите са много сложни и изтощителни. Дано бързичко се възстанови..

# 546
  • Мнения: 2 765
Здравейте, на баща ми операцията беше миналата сряда и днес му свалиха дренажа. Той започна да става на другия ден, на третия вече ходеше и слизаше пред болницата.

Успех и бързо възстановяване на майка ви!

# 547
  • Мнения: 12 950
Здравейте, мама я отваряха втори път, защото изкърви. Още е с дренажи от четвъртък (цяла седмица). Уж се бистрят, но все още изтича червеникаво. Тези, от вас които са претърпели такава коремна операция, колко време бяхте с дренаж. Вече се притеснявам адски много...махнаха сондата от носа, днес яде 4-5 лъжици супа, това добре, но дреновете много ме притесняват..
Аз бях седмица с дренаж и като го махнаха, веднага ме изписаха. Но върви различно при различните хора. Може и при нея до самото изписване да ги държат тия дренове, в което няма нищо лошо. Нали не прави температури? Жизнена и адекватна ли е, ходи ли?
За сега яде, малко се движи, но не много. Че две операции през 3 дни.. Sad надявам се че няма възпаление, за сега ми казаха, че е наред. Даже 3 от 4те дрена са свалени. Все се притеснявам да не се обърка нещо, че операциите са много сложни и изтощителни. Дано бързичко се възстанови..
Важното е, че става вече. Стискам палци!

# 548
  • гр. София
  • Мнения: 143
Здравейте,
За съжаление при майка ми нещата не се развиват добре. Отвориха я, взеха й биопсия и я затвориха (опит за открита операция). Никакъв шанс за отстраняване на тумора на панкреаса. Днес излязоха резултатите - 4 стадий, химиотерапия и симптоматично и палиативно лечение е решението на онкокомисията. Можете ли да препоръчате добро място, където да прави химиотерапията и да я следят в София? Опасявам се, че няма да я приемат веднага, вече ни отказаха в една болница поради липса на легла, а тя рязко се влоши след биопсията, повдига й се при споменаването на храна и течности. Sad

Последна редакция: чт, 24 сеп 2020, 22:06 от Jenist

# 549
  • Мнения: 1 746
Здравейте,
За съжаление при майка ми нещата не се развиват добре. Отвориха я, взеха й биопсия и я затвориха (опит за открита операция). Никакъв шанс за отстраняване на тумора на панкреаса. Днес излязоха резултатите - 4 стадий, палиативна химиотерапия е решението на онкокомисията. Можете ли да препоръчате добро място, където да прави химиотерапията в София? Опасявам се, че няма да я приемат веднага, вече ни отказаха в една болница поради липса на легла, а тя рязко се влоши след биопсията, повдига й се при споменаването на храна и течности. Sad
Опитайте в болница Сердика, Овча Купел. В другите болници се чака, а ако състоянието й се влоши, ще ви откажат лечение.

# 550
  • гр. София
  • Мнения: 143
Здравейте,
За съжаление при майка ми нещата не се развиват добре. Отвориха я, взеха й биопсия и я затвориха (опит за открита операция). Никакъв шанс за отстраняване на тумора на панкреаса. Днес излязоха резултатите - 4 стадий, палиативна химиотерапия е решението на онкокомисията. Можете ли да препоръчате добро място, където да прави химиотерапията в София? Опасявам се, че няма да я приемат веднага, вече ни отказаха в една болница поради липса на легла, а тя рязко се влоши след биопсията, повдига й се при споменаването на храна и течности. Sad
Опитайте в болница Сердика, Овча Купел. В другите болници се чака, а ако състоянието й се влоши, ще ви откажат лечение.
Много благодаря! Дали приемат пациенти и в центъра на ул. Груев или направо да отиваме в Овча Купел? Не знам как помага тази химиотерапия в случая, но трябва да опитаме всичко.

# 551
  • Мнения: 1 746
Аз имам опит само с центъра в овча купел. Говорете за обезболяващи, да сте подготвени. Лекарите ги отлагат до последно.

Химията може да направи чудеса, но при толкова тежко състояние (неоперабилно и 4 стадий) трябва да се подготвите психически и за най-лошото, въпреки че личният ми опит показва, че човек никога не е готов. Гаденето включва ли повръщане? Възможно е да е от самата операция, но може и от болестта. Опитайте се да я захраните. Тегло се губи много бързо при напреднала болест.

Минах през това съвсем скоро и знам, че в Сердика имат възможност да почнат лечение почти веднага и не се плашат от тежки пациенти. Все пак ще изчакат, щом е имало опит за отворена операция. Може да направите консултация и с проф. Дудов или Тимчева за терапията през това време.

# 552
  • гр. София
  • Мнения: 143
Аз имам опит само с центъра в овча купел. Говорете за обезболяващи, да сте подготвени. Лекарите ги отлагат до последно.

Химията може да направи чудеса, но при толкова тежко състояние (неоперабилно и 4 стадий) трябва да се подготвите психически и за най-лошото, въпреки че личният ми опит показва, че човек никога не е готов. Гаденето включва ли повръщане? Възможно е да е от самата операция, но може и от болестта. Опитайте се да я захраните. Тегло се губи много бързо при напреднала болест.

Минах през това съвсем скоро и знам, че в Сердика имат възможност да почнат лечение почти веднага и не се плашат от тежки пациенти. Все пак ще изчакат, щом е имало опит за отворена операция. Може да направите консултация и с проф. Дудов или Тимчева за терапията през това време.
Много, много благодаря за съветите! Надявам се утре да я поемат и да задаваме вече всички въпроси на лекарите там.
Бъдете здрави вие и близките ви!

# 553
  • Мнения: 12 950
Jenist, вече са те насочили. Моят опит е само с онкологията в Дървеница, според мен са много добри с химиотерапиите. Съжалявам, че така се е получило с този тумор. Явно е в доста сериозно състояние. Дано може да се храни! Даже не силна храна, а каквато и да е, стига да я хареса.

# 554
  • Мнения: 100
Здравейте, както знаете оперираха мама. Днес излезе хистологията. Казаха ми другата седмица да отида за протокол за онкокомисия. Не разбирам обаче т. нар. реактивни промени в някой лимфни възли. Утре ще търся доцента, че беше в операция. Някой ако може да разтълкува хистологията ще съм благодарна. И да кажа, че не са махали възлите , а само биопсирали. Това адекватно решение ли е според вас? Sad

Общи условия

Активация на акаунт