Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ЧЕТВЪРТА ТЕМА

  • 44 570
  • 763
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 57
Здравейте, мами! Нова съм в  темата и в правенето на квас. Започнах първи опит с бяло пълнозърнесто брашно от лимец, но се появи миризма, която ме притесни дали е ок. Знам, че се случват процеси, но малко на за гнило имаше нотка. Хвърлиха ксаса и започнах нов като го местя всеки ден в чист буркан, за да нямам засъхнали стени и евентуално лоши бактери до там ми стигна четенето. Ставам все по объркана. С втория ми квас пак започва да има миризма и не знам по какво да определя дали е ок. Малко се напрягам, ако и този хвърля... Та въпроса ми е как да разбера дали е развален

# 121
  • София
  • Мнения: 10 847
Спокойно, няма да го развалиш. Проблемът е, ако го убиеш.

# 122
  • София
  • Мнения: 10 309
Здравейте, мами! Нова съм в  темата и в правенето на квас. Започнах първи опит с бяло пълнозърнесто брашно от лимец, но се появи миризма, която ме притесни дали е ок. Знам, че се случват процеси, но малко на за гнило имаше нотка. Хвърлиха ксаса и започнах нов като го местя всеки ден в чист буркан, за да нямам засъхнали стени и евентуално лоши бактери до там ми стигна четенето. Ставам все по объркана. С втория ми квас пак започва да има миризма и не знам по какво да определя дали е ок. Малко се напрягам, ако и този хвърля... Та въпроса ми е как да разбера дали е развален
Няма развален квас, вземи 20гр. квас, 40гр. вода, разбъркай добре, добави 20гр.ръж.брашно и пребери в хладилник, след 24ч. ще имаш перфектен квас.

# 123
  • Мнения: X
Да се оплача, първият ми опит е пълна катастрофа, излезе нещо с формата на тухла и кисело като оцет. За киселото, предполагам че кваса дойде в повече, сложих 125 гр на 500 гр типово брашно и 300 гр вода. Тестото изглеждаше много добре, но за 8 часа се оказа, че почти не се е надигнало, пекох в хлебопекарна. Кваса е на 5 дни, сутринта го захраних и към обяд изглеждаше готов. Започнах го с бяло брашно и от два дни подхранвам с типово. Ще направя още един опит след няколко дни и ако пак не стане май приключвам с темата. Голямо моткане ми се видя цялата работа.

# 124
  • София
  • Мнения: 10 309
В  хлебопекарна, няма как да се получи хляб с квас, той се пече в добре загряла фурна, по възможност в чугунен съд, с капак.

# 125
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Става в хлебопекарна, разбира се. Но квасът ти е млад и слаб. Не е причината в количеството му, а в качеството. Храни го още.

# 126
  • София
  • Мнения: 10 309
Става в хлебопекарна, разбира се. Но квасът ти е млад и слаб. Не е причината в количеството му, а в качеството. Храни го още.

Може ли рецепта?  Пробвах няколко пъти с различни рецепти, всеки път неуспешно, кваса ми е мноооого силен, на 2г.

# 127
  • Мнения: 794
Става в хлебопекарна, разбира се. Но квасът ти е млад и слаб. Не е причината в количеството му, а в качеството. Храни го още.

Може ли рецепта?  Пробвах няколко пъти с различни рецепти, всеки път неуспешно, кваса ми е мноооого силен, на 2г.

Използвай този сайт :
http://brdclc.com/?flour=1000&water=75&salt=2&leaven=20

На мен ми беше много полезен в началото като започнах да пека хляб. Спазвам си пропорциите за 70 % хидратация  на брашното, 20 % квас и 2 % сол.

# 128
  • София
  • Мнения: 10 309
Нямам проблем с пропорциите, използвам подобен сайт и ми се получава чуден хляб, но изпечен във фурна.
Проблема е с хлебопекарната, там не се получава изпичането, става като тухла.
Затова и попитах, как го печеш в хлебопекарна.

# 129
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Аз ползвам най-обикновена рецепта. 300 гр вода, 180 гр квас, 500 гр брашно, 1 ч.л сол. Солта я слагам в отделението за добавки, за да се добави накрая. Преди го правих на най-дългата прогеама, около 4 часа. Сега имам ръчни настройки и съм си на троила минутите. Със силен квас става хубав хляб. Но с 5 дневен квас-не.
Силен е, когато утроява размера за 3 часа.

# 130
  • Мнения: 794
Нямам проблем с пропорциите, използвам подобен сайт и ми се получава чуден хляб, но изпечен във фурна.
Проблема е с хлебопекарната, там не се получава изпичането, става като тухла.
Затова и попитах, как го печеш в хлебопекарна.
Не съм ви разбрала за хлебопекарната. Аз пека в чугунената тенджера, която е предварително загрята на 250 гр. Както са писали, а и според мен не е удачно да се пече в хлебопекарна, поради тънкостите в печенето. Иначе аз си я ползвам за месене на тестото. В последната година хлебопекарната я ползвам само за това.

# 131
  • София
  • Мнения: 10 309
Аз ползвам най-обикновена рецепта. 300 гр вода, 180 гр квас, 500 гр брашно, 1 ч.л сол. Солта я слагам в отделението за добавки, за да се добави накрая. Преди го правих на най-дългата прогеама, около 4 часа. Сега имам ръчни настройки и съм си на троила минутите. Със силен квас става хубав хляб. Но с 5 дневен квас-не.
Силен е, когато утроява размера за 3 часа.

Ще пробвам, но чак не ми се вярва че може да се получи хубав хляб....

# 132
  • Мнения: X
Аз ползвах точно рецептата на Джемма. Ще храня още кваса щом това е причината. Излишния квас изхвърляте ли го или може да се прави нещо?

# 133
  • София
  • Мнения: 10 309
Аз ползвах точно рецептата на Джемма. Ще храня още кваса щом това е причината. Излишния квас изхвърляте ли го или може да се прави нещо?

У нас се хапват палачинки, така го употребявам.

Поддържам много малко количество квас, точно за да не изхвърлям, обикновено в бурканче в хладилника имам 15гр. квас+30гр.вода+30гр. ръжено брашно.

# 134
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Здравейте, да се запиша и аз тук. Ще се радвам да прочета вашия опит Blush
От десетина години правя хляб с квас, за съжаление от известно време престанах, поради липса на време. Но сега пак се меракландисах, още повече поради факта, че ни налагат да седим повече в къщи....
Мога да потвърдя и аз от личен опит, че в хлебопекарната също може да се пече хляба - просто е необходимо да се настрои машината за спецификата във времето за втасване на тестото - т.е.  няма как на някоя от вградените програми.

Общи условия

Активация на акаунт