Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ЧЕТВЪРТА ТЕМА

  • 44 899
  • 763
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 10 279
А аз не разбрах шупли как се получават. Хляба ми си става като хляб от вътре.

# 241
  • Мнения: 1 361
https://youtu.be/aliyK8iyQfI
Шуплите се получават от изтеглянето и прихлупването на тесто, между 5-та и 6-та минута в клипа. Брашното също трябва да е с висок процент белтъчини.

# 242
  • Мнения: 10 279
Ами уж така го правя, но не стават шупли при мен. Не знам, дали не трябва по-висока хидратация на тестото.

# 243
  • Мнения: 1 361
Вероятно трябва по-висока хидратация и силно брашно.
Убедена съм, че хляба Ви е вкусен и без големи шупли Simple Smile

# 244
  • Мнения: 10 279
Ооо да, да, вкусен е, изпечен, лекичък, но си е като хляб вътре. Проблема ми е че по принцип човек постига по-добри резултати с практика колкото и да чете. А аз правя в годината 2-3 хляба и 2-3 козунака. Докато си видя грешките и докато се зарадвам на "откритията ми на топлата вода" и забравям до другия път кое как е било Laughing. Уж си пиша бешежки, но едно е да прави човек хляб всяка седмица, да не казвам през ден, друго е по на рядко. Та така. Добре че все пак имам някакъв успех с хляба, че и до тук едва го докарах. Определено ми е по-лесно козунак да направя, отколкото хляб поради някаква причина.

Последна редакция: пт, 25 мар 2022, 18:43 от vici75

# 245
  • София
  • Мнения: 10 968
Обикновено високохидратираното тесто става на шупли. Такова е и за чабатата. Мога да предложа рецепта.

# 246
  • Мнения: 10 279
А дали ще се справим с разтеглянето? Мен ме притеснява че ако е много мокро и няма да мога да усетя кое как да направя, вклюително и печенето. Значи правилно съм усетила, че трябва по-голяма хидратация за шупли...

# 247
  • София
  • Мнения: 10 968
Ти щом козунаци си правила, не мисля, че нещо може да ти се опъне. Разтегляне няма. Просто трябва да се работи много бързо и да се спазва точно рецептата. Ако закваската ти е читава, няма начин да не ти се получи.

# 248
  • Мнения: 10 279
Хм, благодаря ти. Изкушаваш ме да пробвам. Ами ако не ти представлява трудност, подай някоя рецепта, пък да видим какво ще направя (когато имаш време). Притесняват ме и брашната. Няколко пъти следвам рецепти, но с указаното в тях брашно или ми става сухо тестото или прекалено влажно. Имам брашно "за всичко" се води при нас, имам и брашно за хляб с 12.7% протеин. Ако се захвана по твоята рецепта, кое мислиш че ще е по-добре?

# 249
  • София
  • Мнения: 10 968
Определено с брашното за хляб би трябвало да се получи по-добре.
Ето рецептата ми: Чабата (Ciabatta) - италиански хляб без месене.

Стискам палци. Успех! Hug

# 250
  • Мнения: 186
Моя първи хляб с квас. Шупли има но сякаш е клисав. Къде ми е грешката?

# 251
  • Мнения: 10 279
Май не е втасал ли до край.. Много не разбирам и аз, дано се включи някой от специалистите. Лепкав ли е от вътре? На вкус как е? Кисел, нормален?

# 252
  • Мнения: 808
Моя първи хляб с квас. Шупли има но сякаш е клисав. Къде ми е грешката?


Прилича ми на недовтасъл. Ако опишете процеса, кое колко часа беше, ще се опитам да помогна.

# 253
  • Мнения: 186
Моя първи хляб с квас. Шупли има но сякаш е клисав. Къде ми е грешката?


Прилича ми на недовтасъл. Ако опишете процеса, кое колко часа беше, ще се опитам да помогна.

Първо активирах закваската,след това смесих с брашното,водата и солта. Месих около 10мин докато стана меко хубаво тесто и оставих в хладилника. На следващия ден го извадих и оставих около 3/4 часа да се отпусне и втааса. Премесих и пак 3/4 часа го оставих да втасва. Преди да го сложа да се пече го пипах. Пръста ми потъваше и тестото пак заемаше същата позиция. Имаше и шупли. Но резултата е жилав много жилав хляб.
Честно казано много рецепти четох и тотално се обърках.
Ако ми дадете изпитана рецепта, ще ви бъда много благодарна.

# 254
  • Мнения: 10 279
А разтягания и сгъвания на тестото прави ли?

Общи условия

Активация на акаунт