Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ЧЕТВЪРТА ТЕМА

  • 44 671
  • 763
  •   1
Отговори
# 225
  • София
  • Мнения: 10 877
Чудни са ти станали козуначетата! Yum

# 226
  • Мнения: 610
Здравейте,
Правя домашен хляб в хлебоперката ни от доста време , но винаги използвам мая. Наскоро видях ,че в дм продават суха свас и реших да взема ръжена. Моля ви кажете ми как се прави хляб с квас в хлебоперката🙄 изчетох доста варианти, но бих се радвала да получа съвети от някой, който е пробвал.
Благодаря

# 227
  • Мнения: 10 264
Аз нямам представа и не знам дали е въможно, в предвид че има техника на обработка на тестото в процеса на измесване. Освен да се спира, да се пуска, да се прекъсва програмата, но лично не съм наясно. В предни теми май имаше някой правил хляб в пекарна, но не съм обърнала внимание. Дано се включи някой с повече опит.

# 228
  • Мнения: 43
Аз правя с домашен квас. Замесвам тестото в хлебопекарна на програма за тесто или на такава за размесване, чакам няколко часа да втаса и след това пускам програма за печене.

# 229
  • Мнения: 10 264
А като го замесиш, правиш ли някакви разпъвания на ръка? Или колкото се е замесило, чакаш да втаса и после пускаш на програма за печене? Колко квас слагаш? Или следваш стандартна рецепта за хляб?

# 230
  • Мнения: 43
В 99% от хлябовете не правя нищо на ръка, понякога пускам едно размесване за 10 мин, оставям да почива около час и пак го пускам за 10. Не знам колко точно квас слагам може би около 80-100гр на 500 гр брашно, но квасът е пресен.
А като го замесиш, правиш ли някакви разпъвания на ръка? Или колкото се е замесило, чакаш да втаса и после пускаш на програма за печене? Колко квас слагаш? Или следваш стандартна рецепта за хляб?

# 231
  • Мнения: 185
Здравейте, започнах квас преди 8 дни.
Но преди два дни го преместих в по голям буркан, тъй като в по-малкия излезе.
Но откакто го преместих, спихва сутрин. Като го захраня до няколко часа се удвоява, но сутринта е спихнал. Има мирис и балони, но нормално ли е това спадане?

# 232
  • София
  • Мнения: 10 877
На колко квас, по колко брашно и вода добавяш?

# 233
  • Мнения: 185
На колко квас, по колко брашно и вода добавяш?
Оставям 2/3 лъжици и добавям 100мл вода, 30гр пълнозърнесто брашно, 70гр бяло.

# 234
  • София
  • Мнения: 10 877
От топлината огладнява по-бързо. Просто като го захраниш следващия път го остави 2-3 ч., след това го разбъркай и прибери в хладилника.

# 235
  • Мнения: 800
На колко квас, по колко брашно и вода добавяш?
Оставям 2/3 лъжици и добавям 100мл вода, 30гр пълнозърнесто брашно, 70гр бяло.
Бих Ви посъветвала да слагате не повече от 20-30 гр вода и толкова брашно, т.е съотношението стар квас:вода:брашно да е всичко 1:1:1, иначе храните излишни количества квас и прахосвате брашно и трябва да изхвърляте.Когато кваса спадне, означава, че е "изял" новото брашно и е гладен, особено ако се появи миризма на ацетон. Колкото е по-висока температурата, на която се държи, толкова по-бързо стават тези процеси.

# 236
  • Мнения: 185
Мога ли с този да започна да захранвам по тази схема, различна от досега?

# 237
  • Мнения: 800
Мога ли с този да започна да захранвам по тази схема, различна от досега?
Да, няма проблем!

# 238
  • Мнения: 185
Чета рецепти за хляб с квас. Правилно ли съм разбрала, че процеса е дълъг, поне ден за да стане красив с големи шупли отвътре?

# 239
  • София-Младост
  • Мнения: 23 356
Чета рецепти за хляб с квас. Правилно ли съм разбрала, че процеса е дълъг, поне ден за да стане красив с големи шупли отвътре?
Да, не е като с маята, чакаш 1 час и печеш:)

Общи условия

Активация на акаунт