Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ЧЕТВЪРТА ТЕМА

  • 44 641
  • 763
  •   1
Отговори
# 345
  • Sofia
  • Мнения: 21 636
Значи сега само го намалявам и прибирам?
Когато ще ползвам - на топло, захранвам и тогава ползвам?
Уфф , уж ми е ясно, но не съвсем.

# 346
  • Злокучене
  • Мнения: 456
Значи сега само го намалявам и прибирам?
Когато ще ползвам - на топло, захранвам и тогава ползвам?
Уфф , уж ми е ясно, но не съвсем.

да, точно така.
толкова се свиква с времето, че даже не ми прави впечатление да си отделя време да го изкарам и захраня Simple Smile

# 347
  • Sofia
  • Мнения: 21 636
Благодаря ти, Алекс! Simple Smile

# 348
  • Мнения: 592
Аз пък захранвам , поизчаквам малко да тръгне да се надига и слагам в хладилника. Така не ми мирише на кисело или на ацетон. Аз захранвам 10гр.квас , 20гр. вода и 20гр.брашно. Когато меся , а меся през 4-5 дни го вадя от вечерта, оставям известно време на стайна температура , захранвам и на сутринта е готов. Но ако ви е много нов /по малко от месец/ не е хубаво да го държите в хладилник според мен.

# 349
  • Мнения: 1 357
И аз захранвам малко количество, но веднага прибирам. За около ден и половина е готов в хладилника. Когато ми потрябва, вадя и пак захранвам.

# 350
  • Sofia
  • Мнения: 21 636
Аз пък захранвам , поизчаквам малко да тръгне да се надига и слагам в хладилника. Така не ми мирише на кисело или на ацетон. Аз захранвам 10гр.квас , 20гр. вода и 20гр.брашно. Когато меся , а меся през 4-5 дни го вадя от вечерта, оставям известно време на стайна температура , захранвам и на сутринта е готов. Но ако ви е много нов /по малко от месец/ не е хубаво да го държите в хладилник според мен.
Благодаря... няма и седмица даже. Simple Smile Миналия четвъртък го започнах.
Но ако не го държа в хладилника как да процедирам с него, като ще го ползвам през няколко дни... ще трябва много да оделям си мисля...

# 351
  • Мнения: 798
Аз пък захранвам , поизчаквам малко да тръгне да се надига и слагам в хладилника. Така не ми мирише на кисело или на ацетон. Аз захранвам 10гр.квас , 20гр. вода и 20гр.брашно. Когато меся , а меся през 4-5 дни го вадя от вечерта, оставям известно време на стайна температура , захранвам и на сутринта е готов. Но ако ви е много нов /по малко от месец/ не е хубаво да го държите в хладилник според мен.
Благодаря... няма и седмица даже. Simple Smile Миналия четвъртък го започнах.
Но ако не го държа в хладилника как да процедирам с него, като ще го ползвам през няколко дни... ще трябва много да оделям си мисля...
За да ви стане силен кваса, трябва поне месец. Иначе казват,че може да се меси след 14-я ден. Влезте в групата Страст с квас във ФБ, там има много клипове , файлове с разяснения и рецепти, ще ви помагаме като задавате въпроси.

# 352
  • Sofia
  • Мнения: 21 636
Действах по тези указания и правих сутринта теста с чаша вода и си стои категорично на повърхността квасът ми - https://littlespoonfarm.com/sourdough-starter-recipe/
Благодаря, мислех да се пробвам във фейса.. Simple Smile

# 353
  • Мнения: 145
Действах по тези указания и правих сутринта теста с чаша вода и си стои категорично на повърхността квасът ми - https://littlespoonfarm.com/sourdough-starter-recipe/
Благодаря, мислех да се пробвам във фейса.. Simple Smile


Дори и да стои на повърхността, това още не означава, че квасът ви е силен и готов за употреба, щом е на по-малко от седмица. Моят беше прекрасен на външен вид в първите си дни, много бързо растеше и имаше прекрасен мирис и затова реших да направя пица с него на осмия ден. Ами...пицата беше толкова твърда, че ми счупи една пломба. След това влязох в групата Страст с квас и оттам научих наистина много и най-важното във вашия случай - просто го хранете поне месец 2 пъти на ден, не го прибирайте в хладилник, докато не е заякнал и чак тогава си го ползвайте Simple Smile

# 354
  • Sofia
  • Мнения: 21 636
Действах по тези указания и правих сутринта теста с чаша вода и си стои категорично на повърхността квасът ми - https://littlespoonfarm.com/sourdough-starter-recipe/
Благодаря, мислех да се пробвам във фейса.. Simple Smile


Дори и да стои на повърхността, това още не означава, че квасът ви е силен и готов за употреба, щом е на по-малко от седмица. Моят беше прекрасен на външен вид в първите си дни, много бързо растеше и имаше прекрасен мирис и затова реших да направя пица с него на осмия ден. Ами...пицата беше толкова твърда, че ми счупи една пломба. След това влязох в групата Страст с квас и оттам научих наистина много и най-важното във вашия случай - просто го хранете поне месец 2 пъти на ден, не го прибирайте в хладилник, докато не е заякнал и чак тогава си го ползвайте Simple Smile
Благодаря, а болднаното ми е особено полезно. Във ФБ групата си подадох заявката.

# 355
  • Мнения: 2 846
Morena, моят след като го нахраня го изчаквам да утрои обема, затварям с капачката и прибирам в хладилника.
Не трябва да е рядък. Като обърнеш буркана, не трябва да тече. Така се съхранява 3-4 дни,  понякога и повече. Simple Smile Вади се, добавя му се вода и брашно /аз слагам брашното, разбърквам и на око добавям по малко вода до получаване на гъста каша/. По трудно се смесва така, но пък избягвам възможността да го разредя прекалено.
Пак се оставя да утрои обема и обратно в хладилника.
Когато вадя за месене, не го храня задължително.

Хубаво е да се изчакат 10 - 15 дена да набере сила преди месене.

На втората седмица от захващането аз го пробвах. Simple Smile, не се стърпях.

Последна редакция: ср, 29 мар 2023, 15:31 от Sysly

# 356
  • Мнения: 145
Morena, моят след като го нахраня го изчаквам да утрои обема, затварям с капачката и прибирам в хладилника.


След като е утроил обема си, това означава, че почти или изцяло е изял дадената му храна. Вкарването му в хладилника в това състояние съвсем малко забавя процеса до съвсем пълното му изгладняване и квасът си гладува. Най-правилно е квасът да се нахрани и веднага да се прибере в хладилника, за да може да се храни контролирано по-бавно от по-ниската температура. Идеята е в хладилника да има достътъчно храна, която да му стигне за по-дълго време в сравнение с по-честото хранене, когато е на стайна температура. Но това се прави чак когато квасът е станал по-силен.

# 357
  • Мнения: 2 846
Morena, моят след като го нахраня го изчаквам да утрои обема, затварям с капачката и прибирам в хладилника.


След като е утроил обема си, това означава, че почти или изцяло е изял дадената му храна. Вкарването му в хладилника в това състояние съвсем малко забавя процеса до съвсем пълното му изгладняване и квасът си гладува. Най-правилно е квасът да се нахрани и веднага да се прибере в хладилника, за да може да се храни контролирано по-бавно от по-ниската температура. Идеята е в хладилника да има достътъчно храна, която да му стигне за по-дълго време в сравнение с по-честото хранене, когато е на стайна температура. Но това се прави чак когато квасът е станал по-силен.
Аз си наблюдавам мехурчетата. Не ги чакам да се качат догоре, а само на 1/3 от количеството, та да не гладува. Но целият обем в буркана е почти утроен. Забелязах, че сега вече не спада докато е в хладилника. Преди спадаше.

# 358
  • По широкия бял свят
  • Мнения: 395
Намесвам се и аз, че съм доста нова в темата, но ако правилно съм разбрала трябва да се храни 2 семици един или два пъти на ден и след това се прибира в хладилник и се храни веднъж на седмица. След 1 месец вече става за ползване.

# 359
  • Мнения: 798
Моя квас е вече на 3 г, захванах си го по време на Извънредното положение и нито за миг не съжалявам, от тогава не съм купувала хляб в къщи. Даже и мелничка си купих за мелене на зърно.  Не гледам дали се е захванал, за да го прибера в хладилника, когато няма да меся в близките дни го правя по-гъст, а когато ще ме няма седмица -две-направо си го правя на тесто, да има материал да папка, да не огладнее. Но е безспорен факта, че докато е млад и зелен си му трябват повече грижи.

Общи условия

Активация на акаунт