Козунаци 2020 - 2ра тема

  • 30 870
  • 737
  •   1
Отговори
# 720
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Аз пък си мисля (може вече да сте го коментирали), че ако се използва само олио, или предимно олио, козунакът след изстиване по-дълго време ще се запази мек. Все слагам краве масло и/или мас, но те са твърди мазнини и може би (тъй като е доста мазнината в тестото) след изстиване си се втвърдяват и това дава (на следващия или по-следващия ден) отражение на козунака.... Имате ли наблюдения върху двата варианта?

# 721
  • Sofia
  • Мнения: 21 646
Tака е, с олио печивата са по-влажни и пръхкави, с маслото по--сухи.
Затова аз ползвам и двете в козунака, а също така и мас. Маста в тесто е уникален продукт.

# 722
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 766
От години си ползвам брашното на Кауфланд, с 11г протеин, откакто имам правилната рецепта, дойде и хубавият вкус, дойдоха и конците.
Моля да споделиш рецептата. Simple Smile

# 723
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
От години си ползвам брашното на Кауфланд, с 11г протеин, откакто имам правилната рецепта, дойде и хубавият вкус, дойдоха и конците.
Моля да споделиш рецептата. Simple Smile

Ето тази на Моренка:

https://morrennaa.blogspot.com/search/label/%D0%9A%D0%BE%D0%B7%D … D0%BD%D0%B0%D0%BA

Лично аз добавям плънка и обикновено прекалявам Simple Smile, но дори тогава, пак е на конци, отпечатват се зъбки като отхапеш и не изсъхва. Задължително пека с термометър.

# 724
  • Мнения: 9 541
определено не е само от брашното, а измесването играе основна роля. навремето нямаше такива брашна, мятахме с каквото има и пак си ставаха супер конци. даже преди ми ставаха по-добре /явно сега ме намързява да меся Joy/.

# 725
  • Мнения: 14 087
Аз за месене и първо втасване си ползвам хлебопекарната. Незаменима е в това отношение.

# 726
  • Варна
  • Мнения: 1 951
По отношение на месенето хлебопекарната ми е пръв помощник

# 727
  • Мнения: 6 727
Аз първия си козунак замесих на ръка с обикновено брашно, ама бая месене падна. После и аз се изкалпазаних, меся и втасвам в хлебопекарната Simple Smile , че и високо белтъчно брашно слагам. Но по Великден винаги правя и по някое козуначе на ръка, в това виждам очарованието на празника.
Мазнина - смесвам олио, масло и мас, по равни части, така ми харесват най-много.
Брашно "Белбейк" от Лидл тип 650 има 11,9гр белтъчини

# 728
  • In transit
  • Мнения: 11 843
Аз пък си мисля (може вече да сте го коментирали), че ако се използва само олио, или предимно олио, козунакът след изстиване по-дълго време ще се запази мек. Все слагам краве масло и/или мас, но те са твърди мазнини и може би (тъй като е доста мазнината в тестото) след изстиване си се втвърдяват и това дава (на следващия или по-следващия ден) отражение на козунака.... Имате ли наблюдения върху двата варианта?
Не съм съгласна. В последните две години правя козунаци изцяло с масло и стават супер меки и въздушни. Запазват мекотата си дори на третия ден. След добавянето на маслото тестото става доста меко. Маслото не трябва да се разтапя предварително, важно е да се остави на стайна температура за няколко часа. Добавя се последно след като самото тесто е доста добре измесено.
За мен са важни брашното, измесването и точното спазване на рецептата. Друго не съм променяла през годините. Ако се добавя допълнително брашно това също допринася за втвърдяването на следващия ден, дори да се направи с олио.

# 729
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852

Брашно "Белбейк" от Лидл тип 650 има 11,9гр белтъчини

Фортунче, явно при вас в България значи е друг съставът, благодаря, че уточни!

# 730
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Явно ще експериментирам една и съща рецепта с различна мазнина - да проверя има ли разлика Relieved

# 731
  • Мнения: 3 272
Днешният козунак.

# 732
  • Мнения: 449
mimi8505 с какво меси тестото , на ръка или в машина ? Много хубав изглежда 🤗

# 733
  • Мнения: 3 272
mimi8505 с какво меси тестото , на ръка или в машина ? Много хубав изглежда 🤗
Благодаря! Този път на ръка. Като повече измесвах докато поеме мазнината.

# 734
  • София
  • Мнения: 11 713
Когато , това е преди много години, започнах за правя козунаци станаха повече от вълшебни, не зная дали защото бяха за първи път, или наистина вложих всичко от себе си, то не бяха конци, то не беше структура на тестото, но ми куцаше печенето, там имах грешки, бяха малко попрепечени. Това беше най-добрия козунак , който съм правила, Измесвах го само на ръка, и си беше битка, докато вложа разтопената  мазнината,  250 г масло, работа си е. Сега съм мързелива и измесвам с миксер, като набутвам всичко,  което трябна почти наведнъж, маслото го добавям на парчета, меко масло, не го разтопявам. Добавям и мъничко олио, като спазвам, разбира се грамажите, то е за да станат по.-меки по-дълго време, но основно ги работя с масло. Мас не е мой продукт, не влиза в моята къща и няма как да работя с този продукт, ненавиждам го. Приготвям прилични козунаци, то все е една и съща рецептата, не може да има огромни промени. Правила съм и Кулич по рецепта на Джема, хубави са, правих и миналата година по рецепта на Танчето Донева, също са добри, нейните са пък на външен вид ефектни.  Тази година няма да правя експерименти, ще си следвам моите рецепти, винаги правя окол 3 кг , като ги раздавам на децата, но нямам обяснение защо, след като свършат правя и още 1 кг само за нас с Марчев, това ми стана някак традиция през годините и с това завършвам. Обичам козунаци с  плънка, моята си плънка от маково семе,  и никога не я прескачам, тя стои влажна и винаги е много вкусна. Научих се  в тестото да не добавям какао, както беше при козунака на Т.Довена, защото какаото изсушава тестото и не стои добре. Това е в общи  линии.

Общи условия

Активация на акаунт