Козунаци 2020 - 2ра тема

  • 30 883
  • 737
  •   1
Отговори
# 705
  • Sofia
  • Мнения: 21 647
metome, добро ти е брашното.
За плетката не е достатъчно сплитането, добре си сплела.  Важни са мекотата на тестото (да не е много меко), ватсването (да е достъчно и не предостатъчно) и колко е стегнато сплитането (да не е много стегнато) Печенето също е важно, както и при оформянето да се работи с брашно (малко) вместо с мазнина, която омекотява тестото. За да остане плетката накрая релефна и без разкъсвания (това е за кексовете, които са с нискоглутеново брашно и не се развива глутенът), само с разпъвания.

Последна редакция: вт, 09 мар 2021, 20:47 от Morena

# 706
  • Мнения: 6 730
https://www.mycookingcreations.com/2021/02/treccia-pasquale.html
metome, това е рецептата, по която правих козунака, направих малката доза. След като сплетох, завих на кръг. При сплитането спазвам съветите на Морена, които е дала по-горе.

# 707
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Идвам с топъл, топъл козунак с квас. В албума има подробни снимки и клипове:
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3420043194767399& … d=100002852556936

# 708
  • Мнения: 5 364
Джемма, адмирации!!  И аз съм голям почитател на кваса. Отглеждам си, и правя хляб. Голяма хамалогия е откъм време, но пък резултата е толкова вкусен. Разбира се, има още много което да се доизпипва в моята работа, липсва ми  опита на големите квасоправещи из фейсбук темите.
Джема, може ли един въпрос - от теб съм чувала, е правиш козунака с квас наречен ЛМ. От всичко което съм изчела по темата, това би трябвало да е квас с ниска  хидратация . Как го постигаш, и как да разбера ,че един квас е ЛМ ,  и е годен да се месят с него козунаци?Аз отглеждам според мен много добър квас, единия е по течен, другия е доста гъст, като една голяма пореста гъба е когато го активирам.

# 709
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Благодаря. Аз и с течен съм правила. А левито мадре си отгледaх така:
https://youtu.be/15QrVhqCYJw
В момента същото левито го държа с консистенция като на клипа, не го меся, а бъркам с лъжица, т.е средна твърдост е.
Щом удвоява за 4 до 6 часа квасът е годен. Щом имаш, опитай, ще се получи.

# 710
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 849
В супера има кутийки с левито мадре, предполагам, че са прахчета. Обаче не съм зачитала какви са упътванията. И с кое ще ми е по-лесно - с мая или с ЛМ? И има ли разлика във вкуса?

# 711
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
В супера има кутийки с левито мадре, предполагам, че са прахчета. Обаче не съм зачитала какви са упътванията. И с кое ще ми е по-лесно - с мая или с ЛМ? И има ли разлика във вкуса?
Ако е сами левито е мая, доколкото знам, трябва да е левито мадре.
С ЛМ са ми по-вкусни на мен, но по-бързо се правят с мая.

# 712
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 849
Мая/бакпулвер е левадура. На тези си пише "Левито мадре", ама досега не съм взимала от тях.

# 713
  • Мнения: 5 364
Джема, благодаря за споделеното видео. Не разбрах какво е това което той смля в началото. Меласа? Рожков?
Аз слагам цвик от изцедено мляко, също съм слагала вода в която са врели макарони, или съм накисвала семена от пшеница или лимец. Но като гледам така, и моя квас, който по консистенция е като твоето ЛМ  ще свърши работа.  Мисля, че ще пробвам с  твоите стъпки и указания  да сътворя и аз козунак с квас.

# 714
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Стафиди са, накиснати във вода. Отначало стриктно спазвах неговите стъпки, че и манитоба купувах. Сега храня с обикновено брашно и му омръзна да го меся всеки път, затова го превърнах в по-мека консистенция, да мога да го разбърквам с лъжица.
Точно 24 часа ми отне. Вчера в 7.30 захраних кваса, заминах на работа. В 13.30 се прибрах и замесих тестото. Втасва до 21.30. Сплетох го и ги оставих до сутринта. В 6.30 станах, бяха втасали и ги изпекох.

# 715
  • Мнения: 5 364
Aз малко мед съм слагала в началото, когато съм захващала кваса. Но сега той е в чудесно състояние, ще гледам да го захраня по гъст преди употреба. Проблемът при мен е, че съм извън дома от 8 до 18,30. Понякога мъкна кваса с мен в офиса, за да го контролирам. Иначе му минава пика, ако го нахраня сутринта.  Изключително много ме впечатли твоя краен резултат на козунак. Обезателно ще го пробвам.

# 716
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
На тестото повече време му трябва, отколкото на кваса. Аз бих захранила в 19 часа, на топло да стои до 23, замесваш в 23 часа и го оставяш на студено цяла нощ. Сутринта сплиташ и пак на студено до вечерта, когато вече печеш. Няма да превтасат, ако са на около 20 гр. Тестото е твжко, а на кваса му трябва време. Мисля ще му е точно.

# 717
  • Мнения: 3 273
За козунака, за да е на конци знам че белтъка трябва да е над 12%.Утре съм планувала да правя Стара снимка.

# 718
  • Sofia
  • Мнения: 21 647
За козунака, за да е на конци знам че белтъка трябва да е над 12%....
Амиии не. Simple Smile
За да е на конци са важни други неща, а и с по-малко от 12г белтъчини брашно стават конци.
Преди години (2-3 може би) нямаше толкова високобелтъчни брашна у БГ, а козунаци се правят от доста повече години.
С повече от 12г белтъчини е по-жилаво тестото и конците на печивото.
А конците са основно от доброто измесване на тестото, за да се развие глутеновата решетка и после от доброто втасване.

# 719
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852

Амиии не. Simple Smile
За да е на конци са важни други неща, а и с по-малко от 12г белтъчини брашно стават конци.


Потвърждавам и от моя опит, макар че козунаци правя само по Великден. От години си ползвам брашното на Кауфланд, с 11г протеин, откакто имам правилната рецепта, дойде и хубавият вкус, дойдоха и конците.

С брашното на Лидл печивата далеч не са така добри, обаче. То е с 9,8г. Е, взимам понякога, когато не ми се ходи до Кауфланд, за нещо тип сос, мъфини или други по-непретенциозни неща е ок. 

Давам ги като пример за две достъпни брашна, които, поне при нас, са много евтини.

Общи условия

Активация на акаунт