Сблъскахте ли се " челно " с коронавируса?

  • 3 053 525
  • 50 335
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 1 780
Това с PCr  тестовете по каса ми е много объркано и на мен. Значи човекът с положителен резултат в нашия град е тестван, тествали са голямото дете, което са предположили че го е заразил, явно по преценка на РЗИ другото дете и жена му - не са тествани. Сами са си платили за ПСР тестове и били отрицателни. Явно тестват само хора със симптоми, на нали уж и всички контактни от първи ред? Детето и жената не са от първи ред? Тъй ли.
Другото странно е карантината, значи на контактните му в общината РЗИ не сложи карантина имало самоизолация правиха ПСР тестове и пак на работа след 3-4 дни, на контактните от двата танцови състава 14-дневна карантина и пак никакво тестване.
Всъщност в съседна Сърбия четох че се правят 7000 теста на ден, тамън 2-3 пъти над тия при нас.
От всичко това ми стана ясно едно тестването е на принципа да се пести - грозно, а карантинирането е както ни наредят отгоре.
РЗИ-тата ни се справят прекрасно. Няма нужда да се тестват всички в семейството. Важно е да се карантинират. Изследвали са освен бащата и предполагаемият заразител, за да проследят неговите контакти и да ги карантинират. Няма нужда да се хабят ресурси, за да си самодокажем, че другите двама членове на семейството са заразени или не.
С едно уточнение, че въпросният евентуален заразител също е отрицателен,.
Ако заразата беше от друг член на семейството и той не си беше направил тест, дори и карантиниран нищо нямаше да се проследи относно неговите контактни и затова се случва всичко това с нарастване на заболеваемостта и с изречения от сорта вече не знаем от къде идва заразата в определени места. Как да знаете, то като тествате по този начин, няма и да научите?
Може и да се справят "добре" РЗИ-тата, но точно в тази постъпка аз не виждам разумни действия. И това, което се огласява - тестваме всички контактни от първи ред се оказа невярно, а пестенето на ресурси, с които не откриваме болни а после те се влошават ми е меко казано нелогично, дали е по-скъпо да се прави тест или да се влезе по клинична пътека, това изобщо няма смисъл да осъждаме, но както един испанец лекар беше казал по повод нашето здравеопазване: "О вие явно сте много богата държава, щом вместо да трансплантирате бърек, поставяте хората на дълги диализи."
Най-евтино е всъщност да се мре по къщите, изхождайки от това никакви тестове и никкаво лечение на болните от Ковид.

# 181
  • Мнения: 11 558
И при мен в съседен вход беше дошла линейка на спешна помощ. Минавайки я видях, а един човек с хазмат костюм се моташе покрай нея.
Предполагам, че е било заради корона, понеже тия дни беше дошла линейка в парка и лекарят, който слезе и отиде да види един дядо, на когото му беше прилошало си беше нормално облечен, с бяла манта,дори без маска.
Един познат се върна от събор- да сме се видели. Ей сега, как пък не. Че и ми се разсърди, ама то нищо нямало.

Горна я закъсахте, мда.

# 182
  • Мнения: 5 136
И при мен в съседен вход беше дошла линейка на спешна помощ. Минавайки я видях, а един човек с хазмат костюм се моташе покрай нея.
Предполагам, че е било заради корона, понеже тия дни беше дошла линейка в парка и лекарят, който слезе и отиде да види един дядо, на когото му беше прилошало си беше нормално облечен, с бяла манта,дори без маска.
Един познат се върна от събор- да сме се видели. Ей сега, как пък не. Че и ми се разсърди, ама то нищо нямало.

Горна я закъсахте, мда.
От първа ръка знам, че според симптомите пращат и екипа, т.е. ако има симптоми на коронавирусна инфекция ще го пратят със хазмат,т.е. може да се предполага, но и да не е доказана.
Иначе тази работна среща е абсолютен цирк.

# 183
  • Мнения: 238
Днес ни правиха PCR теста. Дано не се обадят за резултата и това да ми е срещата с корона вируса.

# 184
  • Мнения: 1 780
H.d. Че то официално имаме 3 болни, но с това тестване най-сетне проумях какво става с т.нар. огнища и защо не ги овладяваме.

Последна редакция: вт, 30 юни 2020, 13:37 от opelcorsa

# 185
  • Мнения: 6 843
Малко информация :
Обадих се и на двата телефона за ковид - в МЗ и СРЗИ.
1. От МЗ ми казаха - отива при ОПЛ, който дава направление за специалист, който дава направление за тест PCR. В РЗИ също изследвали за коронавирус и можело и там да се отиде.
Другият вариант е викаш Бърза помощ, ако човекът е много зле.
( Казах им, че системата така е организирана, че ако може да заразиш повече хора, обикаляйки по лекари. )
2. От СРЗИ ми казаха -  отива при ОПЛ, който назначава изследвания, снимки, по негова преценка дава направление за тест или дава направление за инфекционист, който дава направление за тест.
Попитах ОПЛ имат ли право да издават направления за тест?  ОПЛ също били специалисти, така ми отговориха.
Попитах ги, техните лекари кога дават направления за тест, отговириха, че те дават само за здравно неосигурени лица. (?!!!)
3. Обадих се до НЗОК - само лекарите от РЗИ дават направление за тест PCR, бланка 4а, изцяло се поема от касата, пациента не заплаща нищо. Тези бланки се издават на здравноосигурени и на неосигурени лица!  Инфекционист потвърди, че не може да издава такива.

Ще го оставя без коментар, сещате се как бих коментирала, особено информацията от РЗИ.
Да са живи и здрави приятелите, че назнчиха терапия по телефона и ми казаха какво да правя.
Скрит текст:
Ситуацията е фифти/ фифти - може да е КВ, може да е друго, но е сериозна.

Последна редакция: ср, 01 юли 2020, 21:48 от Diorela

# 186
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Има нова заповед относно заплащането на тестовете, може би от там идва объркването.
https://dnesplus.bg/izbrano/testovete-za-koronavirus-da-se-poema … zporedi-premierat

# 187
  • Мнения: 1 780
Diorela първите инструкции бяха никакво ходене при ОПЛ, всичко да е по телефона.
В нашия регион нова забава с абитуриент, сигурно сте чели вече. Всъщност пише, че точно така е сторено - звънят на личния по телефона, праща го на пулмолог и там вече пулмологът решава за теста. Доста логично, но явно при ОПЛ за направление е отишъл близък.
На 25 е имало връчване на дипломи в затворено помещение, бал на 27-ми като гледам снимки с мами, танковци баби и дадовци. По данни в нета са посетени след заведението две дискотеки.
Накрая тепърва обмислят кого да карантинират. Ако след всичко това пак има 4-5 болни, ще призная, че тук вирусът явно не се разпространява така бързо. Имаме познати деца от бала.

# 188
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Мдам, и аз четох тази сутрин и се втрещих. Връчване на дипломи в помещение... Поне тва не можеше ли да е на открито? Абитуриентът с температура отива на бала, сакън да не изтърве купона... Просто не знам какво да кажа.

# 189
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Какъв е изводът: всеки ден статистика, изтъпанват се всички, много са загрижени за нас, а на практика системата не работи!
Човек е оставен сам да се оправя както може и колкото може.

# 190
  • Мнения: 18 363
Системата си работеше, но от това страда икономиката , отвориха , решиха всеки да се пази.И би трябвало да може. Да имаш температура и да се мотаеш сред стотици е  меко казано безотговорно.От друга страна организаторите един термометър поне могат да доставят.

# 191
  • Мнения: 1 134
Мъжът ми работи в пожарната в Бяла. И в понеделник го засича при даване на смяната. Същата вечер му звънят, че  малкият е с ковид....не знам къде се намирам, имаме 2-годишна дъщеричка.
От лаборатория му казаха другият четвъртък ПСР, РЗИ засега само родителят са карантинирали и още един пожарникар, който му е бил шофьор...другите били втора линия и нямало. Побърквам се просто какво ни чака....всички в службата да в потрес и са уплашени...

Последна редакция: ср, 01 юли 2020, 23:30 от Не се сърди, човече

# 192
  • Мнения: X
Има ли къде да изолирате съпруга си, докато му мине теста? Не се стресирайте предварително. На работа имаше колежка с позитивен тест, участвала в кръгла маса с доста хора, но от тях всички бяха с отрицателни PCR тестове. Отделно работи в стая с една жена и тя е с отрицателен тест. Божа работа, дано всичко е наред!

# 193
  • Мнения: 1 212
Мъжът ми работи в пожарната в Бяла. И в понеделник го засича при даване на смяната. Същата вечер му звънят, че  малкият е с ковид....не знам къде се намирам, имаме 2-годишна дъщеричка.
От лаборатория му казаха другият четвъртък ПСР, РЗИ засега само родителят са карантинирали и още един пожарникар, който му е бил шофьор...другите били втора линия и нямало. Побърквам се просто какво ни чака....всички в службата да в потрес и са уплашени...
Спокойно, не се паникьосвайте!  Има шанс бащата нда не е боле. А и да е болен, е съвсем възможно да НЕ е заразил мъжът ви. Все пак, не са се целували, вероятно са били на дистанция и не са се хилили или пели заедно. Дистанцирайте се заедно с децата от мъжа ви за няколко дена. Достатъчно е да спи в отделна стая, да не се храните заедно и да си дезинфектира тоалетната и банята след ползване. Накарайте го да седи с маска у вас.

Последна редакция: ср, 01 юли 2020, 23:31 от Не се сърди, човече

# 194
  • Мнения: 4 000
А какво е говорила майката?

Общи условия

Активация на акаунт