Сърбежи без ясна причина

  • 2 763
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 109
Здравейте! От известно време имам един проблем, който вече започва малко да ми тежи. Реших да пиша тук, понеже няма как да отида на лекар за консултация в момента. Не му отдавах много значение, понеже го мислех за нещо моментно, но продължава вече месеци.
 Аз съм жена на 37 години. Раждала съм, а от около година съм с диагноза "пременопауза". Кожата на лицето ми е чувствителна по принцип, имам и червен дермографизъм. Казвам тези неща, защото мисля, че може да имат отношение към проблема. Имам леки алергии към полени и прах. Сериозни проблеми с алергиите никога не съм имала,не се е стигало до лекарства. Хормоните на щитовидната ми жлеза са в норма.
 От около половин година започнах да получавам странни сърбежи. Лицето ми е спокойно, в един момент усещам силен сърбеж на определно място, почесвам се, сърбежът се усилва, а на мястото се появява пъпка - зачервена и подута подобно на пъпка от комар. Ако успея да не се чеша изобщо, постепенно сърбежът отминава. На следващия ден пъпка няма. Това се случва всеки ден, като може да ме засърби на няколко места по лицето през деня; такива силни сърбежи получавам и по шията, раменете и ръцете- от лактите нагоре. Не мисля, че има отношение към козметиката, защото съм сменяла различни продукти и проблемът не се повлиява.
Ще бъда благодарна, ако някой има идея каква може да е причината.

# 1
  • Мнения: X
Имам абсолютно същия проблем, плюс , че имам сърбежи и по главата и краката.
Когато усетя лек сърбеж веднага намазвам с кокосово масло и чакам да мине... не винаги помага обаче....
Ще следя темата.

# 2
  • Мнения: X
Описанието прилича на уртикария. Точно като ухапано от комар е, появява се внезапно и после изчезва. На мен ми помага антихистамин. Виж снимки в Гугъл, не тези на най-тежките случаи, а с по-малко засегнати части на кожата. Може да се получи и от стрес.

# 3
  • Мнения: 1 603
Абсолютно същото имаше моя позната и колкото и да не ви се вярва след незнам колко ходене по мъкини лекари се оказа че има дървеници в къщи и по легла и не съм я разпитвала. Но нае фирма пръска и от тогава е ок. Установи че е проблема в апартамента й като отсъства три с-ци. Вижте в нета ако пъпките са ви подобни може да е това

# 4
  • Мнения: 1 109
Абсолютно същото имаше моя позната и колкото и да не ви се вярва след незнам колко ходене по мъкини лекари се оказа че има дървеници в къщи и по легла и не съм я разпитвала. Но нае фирма пръска и от тогава е ок. Установи че е проблема в апартамента й като отсъства три с-ци. Вижте в нета ако пъпките са ви подобни може да е това
Благодаря ви, ще разгледам, но не ми се вярва да е това, защото у нас живеем трима души и спим в една стая, а сърбежите са само при мен. Освен това, ако успея да не се чеша, пъпката буквално след два-три часа може да изчезне. Мисля си, че при ухапване от насекомо това е малко вероятно. По-скоро ми прилича на споменатите по-горе уртикарии. Или на нервна почва, или на алергична. От известно време приемам пчелен прашец за засилване  на имунитета, а той е силен алерген. Възможно е да е от него.

# 5
  • Мнения: 1 603
При колежката ми живеят двама и само тя се оплакваше.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 14 384
Същото ми се случва и на мен напоследък, но не само на изброените места - случвало се е и на крака, и на гърба, и на ръката под лакътя. Последно беше на деколтето вчера. И мен ме тресе здрава хипохондрия. При мен обаче пъпката не винаги минава напълно до следващия ден. Не знам каква е причината. На 44 години съм, алергии и проблеми с щитовидната жлеза също нямам, имам единствено дисхидроза по ръцете от време на време (малки мехурчета с течност, като пъпки). Четох и аз за уртикария, не знам дали е това, макар че прилича.

Последна редакция: чт, 23 апр 2020, 16:43 от Магдена

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 193
И аз имам абсолютно същите оплаквания от 3-4 месеца- има периоди в които в продължение на няколко дни непрекъснато ме сърби на най-различни места и при почесване се появяват пъпки, които изчезват в рамките на часове, има и периоди, в които нищо не ме сърби. Смятам, че при мен се проявява когато съм подложена на по-голям стрес. Алергии и проблем със щитовидната жлеза нямам.

# 8
  • Мнения: 12 747
Ако е уртикария, това е нещо много, много неприятно. И най-тъпото на уртикарията е, че в 60-70% от случаите не може изобщо да се разбере от какво е, тоест няма как да избягваш това нещо. Мазането помага донякъде, но има едни хапчета, с които минава магически. Трябва да видя какви са и ако ги намеря, ще пиша.
Макар че аз все пак не бих пила хапчета, които някой анонимен е публикувал във форум, а бих питала кожен лекар.

А хубавото на уртикарията е, че минава, и нищо да не правиш.

# 9
  • Мнения: 16
И аз се присъединявам към дамите с такъв проблем, почесвам се и веднага след това се появява пъпка и то не малка. Минава след ден-два. Ще се радвам, ако някоя сподели как да се реши този проблем.

# 10
  • Мнения: 1 109
Здравейте отново! Аз спрях да приемам пчелен прашец и определено има разлика в положителна посока. Сърбежите почти изцяло изчезнаха. Днес ми се случи пак да имам засърбяване и пъпка, но като цяло нещата са мноооого по-добре. Ще се наблюдавам оше известно време и ще пиша пак.

Общи условия

Активация на акаунт