Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 34

  • 28 164
  • 754
  •   1
Отговори
# 195
  • София
  • Мнения: 8 563
И ние така мислехме за 6-те месеца, но ни гледаха странно в техническия отдел на общ. Панчарево, като отидохме да я презаверим. С каквато виза купихме мястото през 2017-та от продавача, с нея сме си и до ден днешен (вече живеем у дома). За издаването й има срок от 14 дни, и  се изискват:
-заявление по образец
-копие от документ за собственост
-скица на недвижимия имот (не комбинирана!)
В Кадастъра срокът за скицата е 7 дни за обикновена поръчка (има и бърза), може и онлайн и даже е с по-ниска такса. Продавачът би следвало да има нея, както и Нот. акт и просто да иде да подаде едно заявление в общината, преди да купите имота.
Иначе продължавам да си мисля, че е по-добре да си провери човек с Гл. архитект и адвокат - това е моят опит, не задължавам никого. Всеки си решава сам, според собствената си ситуация.
Геодезист не ни е бавил никога повече от 2-3 дни.

# 196
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Да не занивавам архитекта,да попитам вас Simple Smile
Роднини смятат да проектират и разположат втора жилищна сграда основно застрояване в УПИ .Първата сграда е разположена откъм улицата,втората ще е след нея в посока дъно на парцела.
Четох ЗУТ,но не открих  дали има постановени задължителни отстояния между двете сгради в едно УПИ,което няма да се разделя документално?Там дали важи правилото за височина на по-благоприятно изложената сграда ×1,5,защото все пак става дума за един парцел?Разбира се ,кинт и плътност ще се спазят.За дъното на имота и страничните е ясно.

# 197
  • Бургас
  • Мнения: 1 454
Има ли начин да се провери в имота къде минават подпочвени води и на каква дълбочина. Знам за човека с пръчките, но нещо по съвременно дали е измислено. Като карта на парцела да се направи подобна на геодезист, която прави с точки и денивелация.

# 198
  • София
  • Мнения: 1 391
Да не занивавам архитекта,да попитам вас Simple Smile
Роднини смятат да проектират и разположат втора жилищна сграда основно застрояване в УПИ .Първата сграда е разположена откъм улицата,втората ще е след нея в посока дъно на парцела.
Четох ЗУТ,но не открих  дали има постановени задължителни отстояния между двете сгради в едно УПИ,което няма да се разделя документално?Там дали важи правилото за височина на по-благоприятно изложената сграда ×1,5,защото все пак става дума за един парцел?Разбира се ,кинт и плътност ще се спазят.За дъното на имота и страничните е ясно.
Не съм архитект (само любители с мъжа ми покрай нашите стремежи да строим), но все пак ще опитам да ти отговоря.

НАРЕДБА № 7 ОТ 22 ДЕКЕМВРИ 2003 Г. ЗА ПРАВИЛА И НОРМАТИВИ ЗА УСТРОЙСТВО НА ОТДЕЛНИТЕ ВИДОВЕ ТЕРИТОРИИ И УСТРОЙСТВЕНИ ЗОНИ

Чл. 79. Разстоянията между сградите на основното застрояване и регулационните граници на имоти и през улицата се определят, като се спазват нормативите по чл. 31 - 36 ЗУТ.

Чл. 80. (Изм. - ДВ, бр. 10 от 2005 г.) В един урегулиран поземлен имот могат да се застрояват две или повече сгради на основното застрояване при спазване на изискванията по чл. 79, като разстоянията между сградите се определят съгласно схематичните положения в приложение № 2, а при допиране на сградите се съблюдава и изискването по чл. 31, ал. 5 ЗУТ.

чл. 31-36 от ЗУТ са точно за отстоянията.

# 199
  • Мнения: 1 621
Здравейте. Нашите драми с ВиК продължават. Взехме изходни данни,оказа се че вода и канал има на 100тина метра. Намерихме инж. който да направи проект на канализацията.....но улицата по която трябва да мине се оказа  че още не е отчуждена т.е. е частна. Собственика каза че няма проблем,но гл.арх. ни каза че докато улицата не е общинска няма да ни даде РС за канала. И че отчуждаването отнема мн време (5-6месеца). И сега нз как да постъпя. Ако сложим пречиствателна станция нз къде точно ще отвеждаме водата. Нямаме как да чакаме отчуждаване....кой знае кога ще стане. Утре съм решила да ходя във ВиК да кажат има ли как да се вържем,че вече ми писнаааа Cry
Нашият проект е пречиствателна станция с резервоар.

100м канализация никак не са малко. На нас най-ниската оферта, която ни дадоха беше за 200лв на метър, т.е. при вас това би било около 20 000 и то ако няма асфалт улицата.

# 200
  • Sofia
  • Мнения: 559
Ако това за визите е променено навсякъде е добре. Миналата година презаверявахме, но в провинциятя. Пак миналата година(края) в община Овча купел чаках за виза три седмици, там е толкова или поне беше, по думи на служителката "защото сме много натоварени, го удължихме" Иначе и по закон е 2 седмици, но ако някой си мисли, че общините се съобразяват със срокове, значи още не е имал вземане даване с такава.
 
...
-скица на недвижимия имот (не комбинирана!)
...
Иначе продължавам да си мисля, че е по-добре да си провери човек с Гл. архитект и адвокат - това е моят опит, не задължавам никого. Всеки си решава сам, според собствената си ситуация.
Геодезист не ни е бавил никога повече от 2-3 дни.
И в потвърждение на това, което писах в началото, че за общините правила не важат -  и община Овча купел и община Банкя искат задължително и комбинирана скица за издаването на виза, реално върху нея нанасят визата. Банкя я искат на хартиен и електронен носител освен това. А, да, и в допълнение и експертна оценка за дървестна разстителност, която проверяват след това лично. Защо им е тогава документ, не е ясно.
Консултацията не отричам, че не може да навреди, просто само на такава не бих разчитала. Както и за всичко друго по време на строеж (и не само) е добре да се борави с документи, а не с обещания, устни уверения и договорки. По трудния начин съм стигнала до тези изводи, пък пожелавам на всички в темата да не им се налага да доказват нещо по спорни въпроси.

Bar B Q, това е въпрос за поне 100.000 Wink Това с пръчките, малко, се оказва въздух под налягане. Заедно с още две семейства последната половин година правихме сондажи, едните само викаха някакъв прословут професор/доцент не се постарах да запомня, известен бил. Мога да взема координати, за София, ако те интересува. Ами "не позна". Водата при тях излезе май на двойна дълбочина. Ние си го спестихме, дълбочина определихме по-голяма, за да няма изненади. Не знам дали си на ясно, аз не бях, веднъж спрете ли, не можете да продължите, ако дебита не ви хареса. Започва се на ново. Бъдещ съсед сподели, че е решил да не се изхвърля с метрите(което е разбирамо, обаче...) и после се е наложило да прави втори сондаж. Някакъв ориентир можеш да вземеш от съседи, ако има такива, въпреки че специалисти твърдят, че това не е никаква гаранция. Или сондьори, които имат опит в конкретния район, но те пък колко ще са коректни. Абе, някаква лотария си е, а аз изобщо не съм хазартен тип. Около нас живеещи казаха, че след 30тия метър е добре, нас ни хвана страх и решихме да увеличим, съседите слязоха до 60 и няколко, ние след тях на 56. Дебитът ни уж е 1л/секунда, надявам се да е така и с времето да не спада, или поне не драстично.
Доста се чудих дали да пиша на лично, че е дълго, но пък може в някакъв момент да е полезно и за друг.

Елинор, nellytan1 е много права за разходите по изграждане на канал. Като цяло вариант е, ако се кооперират повече съседи, но е доста скъпо начинание. И при нас я има тази драма с ВиК, но за сега ще сме с пречиствателна станция. Иначе от надзора знам, че има някаква вратичка с учредяване на право на преминаване през чужд поземлен имот, но нямам личен опит. Можеш все пак да се поинтересуваш. А и в общината все пак би трябвало да са по-компетентни относно възможностите, нищо такова ли не предложиха като решение? Или искат да натиснат собственика на улицата за да уредят с него нещата?! Въпреки че по-скоро звучи, като да искат да те откажат... Пореден абсурд!
Отвратително дълъг пост, извинявам се, изглежда днес ми е ден. Flushed

# 201
  • Мнения: 485
Здравейте. Нашите драми с ВиК продължават. Взехме изходни данни,оказа се че вода и канал има на 100тина метра. Намерихме инж. който да направи проект на канализацията.....но улицата по която трябва да мине се оказа  че още не е отчуждена т.е. е частна. Собственика каза че няма проблем,но гл.арх. ни каза че докато улицата не е общинска няма да ни даде РС за канала. И че отчуждаването отнема мн време (5-6месеца). И сега нз как да постъпя. Ако сложим пречиствателна станция нз къде точно ще отвеждаме водата. Нямаме как да чакаме отчуждаване....кой знае кога ще стане. Утре съм решила да ходя във ВиК да кажат има ли как да се вържем,че вече ми писнаааа Cry
Продайте парцела.

# 202
  • София
  • Мнения: 321
Здравейте. Нашите драми с ВиК продължават. Взехме изходни данни,оказа се че вода и канал има на 100тина метра. Намерихме инж. който да направи проект на канализацията.....но улицата по която трябва да мине се оказа  че още не е отчуждена т.е. е частна. Собственика каза че няма проблем,но гл.арх. ни каза че докато улицата не е общинска няма да ни даде РС за канала. И че отчуждаването отнема мн време (5-6месеца). И сега нз как да постъпя. Ако сложим пречиствателна станция нз къде точно ще отвеждаме водата. Нямаме как да чакаме отчуждаване....кой знае кога ще стане. Утре съм решила да ходя във ВиК да кажат има ли как да се вържем,че вече ми писнаааа Cry
Нашият проект е пречиствателна станция с резервоар.

100м канализация никак не са малко. На нас най-ниската оферта, която ни дадоха беше за 200лв на метър, т.е. при вас това би било около 20 000 и то ако няма асфалт улицата.

Колко л ви е резервоара? На каква станция се спряхте? И ние клоним към този вариант.

# 203
  • Мнения: 6 298
Визата за проектиране е безсрочна! ПУП се изменя само на съседни имоти, при вече издадена виза за вашия имот. Освен това нов ПУП се съгласува с вас и ако не ви устройва се обжалва заповедта на кмета за одобрението му. Сервитутно право/право на преминанане през чужд имот/,  става само със съгласието на собственика и то в повечето случаи е възмездно/т.е. се плаща за това/.  За подземна инфраструктура е необходимо да се придобие сервитутно право, не се учредява право на строеж от друг собственик. За да се разреши проблем с удържавяване на частен имот, като случая с улицата, то първо собственика на имота трябва доброволно да се съгласи и второ, това също е възмезно. Ако общината до този момент не го е придобила, то или собствиника не го продава изобщо, или пък общината не иска да го придобива или нямат пари да го купят, т.е. да обезщетят собственика. Това значи, че ще прехвърлят топката на новият собственик, който е заинтересован да си уреди този въпрос по частен път, да плати той обезщетение и после да подари улицата на общината и на ВиК, енерго за управление и поддръжка. И, да потвърждавам, че изграждането на подземна инфраструктура е много трудоеммко, сложно като процедури, времеемко и скъпо удоволствие. Също следва да се има предвид, че дори това изграждане да мине най-безпроблемно, напълно е възможно, след това ВиК да откажат да придобият подземните активи и да ги поддрържат, защото това също е скъпо нещо, а на тях парите все не им стигат и все са на загуба. Аз лично не бих си причинила такива главоболия. Прави се изгребна яма и това е.  Стига обаче, поне да има достъп до имота за нейното абонаментно обслужване. А вода или от сондаж и хидрофор или от съседен имот, но пак със съгласие на собственика и на ВиК.
Не случайно имоти в гори, поля и ниви са много по-евтини, просто защото след това, за да ги преобразуваш в такива с право на строеж, да влязат в регулация и да ги осигуриш с инфраструктура/ток, ВиК, осветление, улица, тротоари, събиране на битовия отпадък и т.н./,в крайна сметка излизат доста по-скъпи, а да не говорим какво струва като нерви, ходене по инситуции и време.
Иначе да, супер романтично е да си някъде на пълна тишина, откъснат от света и да гледаш само природа, но за съжаление в днешно време за да фунционира един дом, е необходимо  много повече от това.

Последна редакция: вт, 02 юни 2020, 07:22 от fatalina

# 204
  • Мнения: 1 621
Нашият проект е пречиствателна станция с резервоар.

100м канализация никак не са малко. На нас най-ниската оферта, която ни дадоха беше за 200лв на метър, т.е. при вас това би било около 20 000 и то ако няма асфалт улицата.

Колко л ви е резервоара? На каква станция се спряхте? И ние клоним към този вариант.
Ако не се лъжа беше 4 или 5000литра резервоара .
Още не сме стигнали до канализацията и все още не сме търсили варианти. Проектанта ни препоръча Pi traid.

Това, че в БГ общините отказват да изграждат водопроводи и канализации според мен е незаконно. Според директиви на Европейската комисия, всяко населено място над 2000жителя трябва да има канализация! Не знам как може да ги накараме да спазват законите. При нас има канализация на 300м надолу по улицата.

# 205
  • София
  • Мнения: 8 563
DiGi, това с визите не е променено, ами просто си е така. Не знам защо община Овча Купел са такива криваци (вероятно не са били в центъра на публични скандали), но моят опит с Панчарево е различен (явно вече не смеят да са тарикати, след като им изхващаха схемите в Бистрица преди години). Съжалявам, че сте минали през такива перипетии! Дано пък всичко от тук нататък да си е окей Simple Smile И да, абсолютно вярно, че на честан дума и приказки не се разчита! Но и не вреди да се проверява с този, който все пак издава съответните документи.

Относно въпроса за височина на подпочвените води, професорът-геолог от БАН се казва Митко Стоев. Взима към 80 - 100 лв, за да разпъне едни жици през целия парцел и да мери съпротивлението на земята с тока, за да ви даде накрая доклад на каква дълбочина каква материя има според науката (която "не е точна наука"). От този доклад най-интересното е това с "вероятно" вододайната зона:

При нас неговия доклад съвпадна горе-долу с това, което ни казаха и чрез "пръчките" (тук из Софийско, който ида питахме ни насочи към Иво - той идва с едно шишенце).  Отбелязките за сондиране на професора и на Иво бяха през 10-на метра, само че професорската се падаше под къщата точно, та дълбахме на Ивовата. Ами, вода има много (дълбахме на 42 метра).

Относно канализацията: има разлика между изгребна яма, септичен съд и пречиствателна станция (казвам го, защото аз видях да се рекламират септични съдове като пречиствателни станции). С  истинска пречиствателна станция няма как да се узакони обекта, защото им липсвали български сертификации. А септичните съоръжения са всъщност пластмасови изгребни ями с филтрация (спестяват леенето на бетонова шахта). Нашият план е да вземем Акт16 с такъв съд (вече го ползваме) и като посъберем парички да си инсталираме истинска пречиствателна станция (ок.7000 лв са качествените, доколкото аз успях да се информирам в нета). Съдът ни е от Techno Plast, обем 2200 литра - двама живущи сме, бактериите според мен не успяваме да ги опазим живи, та след 2 месеца ползване май ямата е за изпомпване (усеща се миризма край нея).

# 206
  • Мнения: 1 621
С  истинска пречиствателна станция няма как да се узакони обекта, защото им липсвали български сертификации.

Защо да няма как? Ние по проект сме с такава.
Съседите близо до нас също са с пречиствателна станция не съм ги питала обаче дали по проект са били с пречиствателна станция.

# 207
  • София
  • Мнения: 321
DiGi, това с визите не е променено, ами просто си е така. Не знам защо община Овча Купел са такива криваци (вероятно не са били в центъра на публични скандали), но моят опит с Панчарево е различен (явно вече не смеят да са тарикати, след като им изхващаха схемите в Бистрица преди години). Съжалявам, че сте минали през такива перипетии! Дано пък всичко от тук нататък да си е окей Simple Smile И да, абсолютно вярно, че на честан дума и приказки не се разчита! Но и не вреди да се проверява с този, който все пак издава съответните документи.

Относно въпроса за височина на подпочвените води, професорът-геолог от БАН се казва Митко Стоев. Взима към 80 - 100 лв, за да разпъне едни жици през целия парцел и да мери съпротивлението на земята с тока, за да ви даде накрая доклад на каква дълбочина каква материя има според науката (която "не е точна наука"). От този доклад най-интересното е това с "вероятно" вододайната зона:

При нас неговия доклад съвпадна горе-долу с това, което ни казаха и чрез "пръчките" (тук из Софийско, който ида питахме ни насочи към Иво - той идва с едно шишенце).  Отбелязките за сондиране на професора и на Иво бяха през 10-на метра, само че професорската се падаше под къщата точно, та дълбахме на Ивовата. Ами, вода има много (дълбахме на 42 метра).

Относно канализацията: има разлика между изгребна яма, септичен съд и пречиствателна станция (казвам го, защото аз видях да се рекламират септични съдове като пречиствателни станции). С  истинска пречиствателна станция няма как да се узакони обекта, защото им липсвали български сертификации. А септичните съоръжения са всъщност пластмасови изгребни ями с филтрация (спестяват леенето на бетонова шахта). Нашият план е да вземем Акт16 с такъв съд (вече го ползваме) и като посъберем парички да си инсталираме истинска пречиствателна станция (ок.7000 лв са качествените, доколкото аз успях да се информирам в нета). Съдът ни е от Techno Plast, обем 2200 литра - двама живущи сме, бактериите според мен не успяваме да ги опазим живи, та след 2 месеца ползване май ямата е за изпомпване (усеща се миризма край нея).
Ние сме се спрели точно на пречиствателна станция от "скъпите". Имаме оферта от Bio Cleaner за 3700€. Ще вземем и един събирателен съд,в който да излизваме пречистената вода. Лятото ще я ползваме за поливане на тревата,а зимата ще я източваме. Това засега сме измислили.

# 208
  • София
  • Мнения: 8 563
Това, което аз четох преди ок. 2 години беше, че хубавите пречиствателни станции били чешки от HG&Sons, но пък нямали някакви сертификати, които били нужни за акт16 в България. А, и бил по-евтино да си я купиш от Чехия.
НО! Може 1) вече да ми е стара информацията и в такъв случай много се извинявам, ако съм сгрешила в предния пост; 2) щом архитектът така ви прави проекта, най-вероятно има наум ПС със сертификат (аз бих го питала за цената на такова нещо, че да няма изненади).

Последна редакция: вт, 02 юни 2020, 10:54 от ToniShu

# 209
  • Мнения: X
За нашия парцел отне 2 години да му оправят документите в кадастъра. Има ток пред парцела и въпреки това се разправяхте 6 месеца с ЧЕЗ. Още година за всички други документи. Декември взехме разрешение за строеж. От 3 дни даже пуснах обявата за къщите.
До тук повече от 4 години...
Обявата е много добре написана и дава добра информация. Единствено липсват размери на помещенията и квадратури. С тях инфото би било наистина изчерпателно.

Общи условия

Активация на акаунт