Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 34

  • 28 577
  • 754
  •   1
Отговори
# 360
  • София/Варна
  • Мнения: 1 459
Аз имам една катерлива роза на оградата със съседа. С негово разрешение ходя да си я връзвам. Ако решите да си правите зелена ограда със съседа, според мен, не е негова работа да кастри и оформя. Ако има желание ще е супер. Според мен, ако се кастри едностранно няма да се получи добре.

# 361
  • София
  • Мнения: 8 605
Gerundiq, изобщо не съм усетила никакъв упрек, напровтив - желание да помогнеш Simple Smile И благодаря! 
Това с лака беше много полезно, само да стигнем до там... Grinning Уж за края на тази седмица се гласим за бетон, пък да видим дали няма да се забавим пак по някаква причина.
Някой борил ли се е с паяци в къщата, в която живее? Сложихме комарниците и пак влезе паяк в спалнята, и вече нямам представа от къде. Мислим да пръскаме с Айкън около цялата къща, но дали това ще ни реши проблема, не знам.

# 362
  • София/Варна
  • Мнения: 1 459
Ние като се преместихме на село се ужасявах от паяци. Вече им свикнах и не се впечатлява, те просто извират от някъде и са мнооого видове.Били полезни гадинки принципно, освен ако нямаш алергия разбира се. В парника ми не чистя паяжини и ги ползвам като идикатор дали не се е развъдила някоя вредна гадинка.

# 363
  • София
  • Мнения: 8 605
Абе, и аз съм  окей с някакви малки дето виждам на тавана в хола примерно. Ама да изпълзи от завивката в спалнята си е стресово преживяване за мен. Освен това беше черен, пък те са ми много плашещи (тъпо е, но аз съм с лека фобия от дете). И видях същия такъв на стената отвън, но беше по-голям - най-големия паяк, който съм виждала някога наживо. Дано Айкън-а да помогне Simple Smile
И аз знам, че са много полезни, но честно казано се надявам птиците да ги изяждат тях, пък с разните там насекоми аз ще си се оправям - те поне не влизат вкъщи.

# 364
  • Мнения: 1 791
Колко време след като се излее първата плоча, можа да се зида? Може ли на другия ден за едноетажна къща? Другият ми въпрос е може ли докато тече грубия строеж, например - направена подпокривна плоча, без покрива, да се вършат довършителни работи по къщата - ел, вик, дограми, врати, шпакловки, мазилки, изолации и т. н. Питам с оглед на това, че искам по-бързо да стане. Има ли някакво изискване да си взел акт 14 за да се правят тези неща?

# 365
  • София
  • Мнения: 8 605
Силви, за времето между леене на плоча и започване на строежа, доколкото знам зависи доста от това какъв бетон и с какви добавки е използван. За нашата дървена къща чакахме май към седмица, не ще да беше повече - трябваше да изсъхне (като се и полива междувременно), за да може да се захващат анкери.  
Предполагам, че и при вас няма да идва никой от общината да гледа етапите, така че Акт14 едва ли ви бърка. Но може би има някакви технически съображения, за да правят всички първо покрива. По спомени, при нас като сложиха покрива  и дограмата, тогава започнаха с тръбите и кабелите, а след това затвориха стените и измазаха. Според мен има логика, т.к. ако нещо от по-грубите дейности се обърка, може да ти прецака вече направени довършителни работи.

# 366
  • Мнения: 1 791
Май след плочата ще се кофрират колоните до гредите, после зидарията и после втората плоча. Иначе започването с ЕЛ и ВИК при монолитно строителство при зидането ли трябва да се залагат кабелите или след това. В смисъл за да не се дупчат тухлите. Незнам проблем ли е...

# 367
  • Пловдив
  • Мнения: 2 932
Не мисля,че някой е залагал предварително кабели.Доколкото знам ,на кооперациите слагат кабелни канали на тавана(залагат ги в кофража на горната плоча).Това би улесно измазването им,ако плочата е права.
И да се заложат отвори в плочата за вертикалните ВИК щрангове.

# 368
  • Мнения: 1 825
Имам веранди на къщата, а строителя още не ги е построил, питах го вика, че като наливали втората плоча. Според вас така ли се правят - отделно от основите?

# 369
  • Пловдив
  • Мнения: 2 932
Имам веранди на къщата, а строителя още не ги е построил, питах го вика, че като наливали втората плоча. Според вас така ли се правят - отделно от основите?
Така е най-добре.Хубаво е  да сложат фибран между основата и бетона на верандата,за да елиминират термомостта.
Дори и при покрива на верандата да има точков термомост към къщата,не е толкова фатален за енергийноефективността като този при основата.

Последна редакция: вт, 23 юни 2020, 21:18 от nelina_london

# 370
  • Пловдив
  • Мнения: 734
Колко време след като се излее първата плоча, можа да се зида? Може ли на другия ден за едноетажна къща? Другият ми въпрос е може ли докато тече грубия строеж, например - направена подпокривна плоча, без покрива, да се вършат довършителни работи по къщата - ел, вик, дограми, врати, шпакловки, мазилки, изолации и т. н. Питам с оглед на това, че искам по-бързо да стане. Има ли някакво изискване да си взел акт 14 за да се правят тези неща?
Сега се загледах в датите на снимките, какво са правили нашите строители. Естествено не знам дали е правилно.
 - изливане ивични основи - 18,04.19
 - първа плоча - 19,04,19
 - изливане колони - 22,04,19
 - започване на зидария - 23,04,19
След изливане на основите, дойде човек от общината да мери отстоянията, преди да разпишат някакви документи, ама при нас много се заяждат и се правят на важни.

# 371
  • Пловдив
  • Мнения: 1 890
Колко време след като се излее първата плоча, можа да се зида? Може ли на другия ден за едноетажна къща? Другият ми въпрос е може ли докато тече грубия строеж, например - направена подпокривна плоча, без покрива, да се вършат довършителни работи по къщата - ел, вик, дограми, врати, шпакловки, мазилки, изолации и т. н. Питам с оглед на това, че искам по-бързо да стане. Има ли някакво изискване да си взел акт 14 за да се правят тези неща?
Сега се загледах в датите на снимките, какво са правили нашите строители. Естествено не знам дали е правилно.
 - изливане ивични основи - 18,04.19
 - първа плоча - 19,04,19
 - изливане колони - 22,04,19
 - започване на зидария - 23,04,19
След изливане на основите, дойде човек от общината да мери отстоянията, преди да разпишат някакви документи, ама при нас много се заяждат и се правят на важни.

Зависи от бетона, който се използва, както и от времето. За мен лично четири дни след изливане на плочата да се почнат зидове е малко, но щом надзора е разрешил значи няма проблем.
Що се отнася до ел. и ВиК те се залагат преди да се излее първа плоча за частта която ще остане под плочата, но ще трябва да имате стени по които да минава ел. инсталацията например. След като се приключи грубия строеж се монтира дограмата, минава ЕЛ. и ВиК, както и ОВК и след това замазка, мазилка (при тези дейности нищо друго не може да се прави), после си има срок в който трябва да съхне замазката и мазилката (добре е да не го съкращавате, това че може да стъпвате по нея не означава, че няма остатъчна влага). Когато всичко това е готово вече можете да монтирате настилки да шпакловате стени, да правите бани, парапети на тераси, топлоизолация. Интериорните врати най-добре да ги монтират при вече извършени всички мокри работи и готов под да не стават грешки.
Една къща да речем от около 150 кв.м. до към 400 кв.м. от първа копка до нанасянето ще отнеме към една година.

# 372
  • тук-там
  • Мнения: 4 276
Една къща да речем от около 150 кв.м. до към 400 кв.м. от първа копка до нанасянето ще отнеме към една година.

Eee, не ме шашкай така....
Плочата съхне 28 дни. На два етажа да е - два месеца, айде три, ако имаш и изба. При наличието на средства вътре се работи успоредно. 5 месеца макс, айде 6, заради дъжда Stuck Out Tongue Winking Eye

# 373
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 730
Wild rabbit, a съхненето на мазилка и замазка?
Ако искаш да влезеш и да мухлясаш веднага 5/6 месеца са напълно достатъчни, да:)

# 374
  • тук-там
  • Мнения: 4 276
Три месеца за груб строеж. Замазка и мазилки още един. Не е необходимо да съхнат само от "слънцето".... Говоря технологично, организацията и възможностите вече е друга тема.

Общи условия

Активация на акаунт