"Ако не опиташ от това ше ме обидиш"-Казвате ли го на гостите си?

  • 3 950
  • 99
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 6 167
Ами Гери, това е точно от културата.
Българите смятаме, че човек иска, ама се притеснява и затова го притискаме така.
Та и бабата е мислила,че те е срам да ядеш от божествената й пача и затова " айде баби, айде баби...."

моята майка умира да сипва допълнително мусака на италианския си зет, точно защото за нея НЕ , означава " Искам, ама не ми е удобно". И като почне да го навива...той се пули пули защо тя така го притиска, докато аз не кажа на български " престани да го тъпчеш!" и тя тогава се усмирява.

# 61
  • София
  • Мнения: 3 390
И аз не подканям. Ако искат да ядат! Crossing Arms

# 62
  • Мнения: 693
само питам някой дали иска допълнително когато вдигам чинията но ако не опита да се обидя  Naughty ми може до не яде от даденото нещо човека все пак всеки си има вкус

# 63
Ако съм се постарала и направила манджите специално за даден повод, да! Но иначе сме сами с мъжа ми... още нямаме малко зайче, което да разхвърля повече от него....та, чиниите се слагат на масата и който иска... Живеем в достатъчно натоварено ежедневие, за да си скъсяваме живота с излишно тормозене и вкъщи! Съгласни ли сте?

За моята баба например яденето се състои в излишно изсипване на всевъзможни неща на масата, в рамките на 5 минути са те поканили поне 15 пъти (в буквалния смисъл на думата) и на теб вече не ти се яде.....

# 64
  • Скопие/Асеновград
  • Мнения: 158
Много ми е неприятно да подканвам някой да яде; ако иска, да си вземе, ако иска да се прави на "културен", да седи гладен Simple Smile Яденето е на масата, за да се изяде.
Аз се дразня да ме канят настоятелно да си сложа още, при положение, че вече съм се наяла и веднъж съм отказала да си напълня пак чинията или пък като ме попитат какво искам и казвам, че искам само вода, а ми донесат и кафе, сладко или някакви други работи. Не можело само с вода да се черпи - айде сега глупости Rolling Eyes Друго, което не харесвам особено при роднини, е упорито всеки път да ме канят да ям нещо, което знаят, че не ям или не пия - шкембе, пивтия, някакви такива манджи с вътрешости, ракия. А и наистина както писа nuty,като те канят няколко пъти и то вече нямаш желание да си вземеш.

# 65
  • София
  • Мнения: 6 743
Не, не казвам такова нещо - "На вкус и цвет товаришь нет" , което важи и за вкуса  Hug  Peace

# 66
  • София
  • Мнения: 5 079
Ако виждам, че хапването не "върви" подканям веднъж, но не се престаравам в гостоприемността повече. Все пак  става въпрос за големи, зрели хора, които сами могат да преценят дали и колко възнамеряват да ядат.  Peace
Много са ми досадни такива "покани" по 1000 пъти... Все пак като съм на гости не съм отишла да се наям, така че ми е обидно някой непрекъснато да ми повтаря "Яж!", все едно е най - важното нещо, с което трябва да ме впечатли. Sick

# 67
  • Мнения: 2 407
Подканям в началото и който иска да яде, който не да си пийва.

# 68
  • София
  • Мнения: 36 121
Май не съм имала такива притеснителни гости...сега си спомних за един колега на мъжът ми, които дойде ненадейно на гости и след вечерята мъжът ми му предложи мляко с ориз /за десерт - нямахме нищо друго/...милият, освен че си го изяде изпроси си още 4 купички / от по 200-250 гр./ беше много сладък Hug

ПП. Взех да си спомням за още гости , но от другата крайност - дето им харесва и искат още... Wink

# 69
  • София
  • Мнения: 1 621
Не, не подканям и хич не обичам и мен да ме подканят. Всичко е сложено на масата, който иска да си взима, който не иска - негова работа. А израза : "Ако не опиташ от това ще ме обидиш" е крайно манипулативен, особено ако ми се предлага да опитам нещо, което не ми е по вкуса. #Crazy

# 70
  • Мнения: 5 622
Не.

Слагам всичко на масата и им казвам да се чувстват свобоодни да се обслужат. Щом са ми на гости, значи сме свои и можем да се държим нормално, нали?

# 71
  • Мнения: 2 000
Подканям най-много веднъж, но обикновено слагам всичко на масата и кой каквото иска да си взема.

# 72
  • Мнения: 1 202
Никога не бих си позволила да го кажа защото не обичам да  натрапвам своя вкус . Peace

# 73
  • Мнения: 990
Аз пък имам случка, в която поканих госта два пъти да яде, той не си взе нищо.Тъй като не обичам да "досаждам" го оставих на мира. Месеци по късно, когато беше станал вече много близък приятел, сподели, че майка му го била учела, че два пъти се отказва и си взимаш на трети път Shocked /предполагам само за ядене става дума  Laughing/. Така че си остана гладен, а аз продължавам да не каня много-много, може да си имат хората причини различни от възпитанието на мама. Simple Smile
мале, малееее Sick и аз бих постъпила като тебе! Ми да стои гладен тогава, като чака три пъти покана Crossing Arms! Аз казвам само веднъж "заповядайте " и който каквото иска да яде и пие!

# 74
  • Мнения: 355
Понеже и аз се чудя какво да правя по въпросите с гостите и храната и ето как съм решила проблема. Сервирам салати и мезета на масата, за пиенето всеки си казва, след това на всеки по една голяма чиния с каквото съм приготвила и така. Гледам да направя повече неща, за да съм сигурна, че даже и да има нещо, което някой не обича, ще има друго и няма да остане гладен.
Абе, сложно е с гостите. Обичам много гости, но целия ангажимент по подготовката + двете диванета....

Общи условия

Активация на акаунт