"Ако не опиташ от това ше ме обидиш"-Казвате ли го на гостите си?

  • 3 944
  • 99
  •   1
Отговори
Как постъпвате с гостите си?Каните ги да си вземат от яденето два-три пъти или постоянно им досаждате?Когато у дома дойдат хора,които не са идвали преди, аз им слагам храна,каня ги няколко пъти(но не прекалявам) и ги оставям те да преценят дали ще си вземат.Вие как постъпвате?От "досадните" домакини ли сте?Аз много мразя реплики от сорта на "Ще ме обидиш ако не си вземеш".Вярно е,че всяка домакиня се притеснява и иска да е гостоприемна,но не е ли по-добре да поканим госта два пъти и да го оставим сам да прецени дали иска да яде,вместо да го изнудваме с реплики като тази в заглавието или подобни такива?Питам,защото веднъж свекърва ми щеше да ме изяде с парцалите,както се казва,за това,че не съм си била подканяла гостие през две минути,а съм ги оставила да преценят сами.Да допълня,че ставаше въпрос за приятелите на мъжа ми,които са идвали много пъти у дома и аз знам за всеки какъв "тип" гост е(т.е. кой се срамува и кой не).Какво е вашето мнение ?

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
  Аз пък не подканям нито веднъж - просто слагам на масата това, което съм приготвила - считам го за достатъчна покана Grinning.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 421
 Аз подканям само мъжа ми(той като заговори и забравя да яде).

# 3
  • Мнения: 1 809
Аз лично съм на мнение,че не трябва да се притесняват гостите с постоянно подканяне,а относно репликата "Ако не опиташ...."съм абсолютно против.Просто ги каня един -два  път и просто следя,ако примерно е свършило нечие питие,му предлагам да му сипя  или ако някой има нужда от нещо..

# 4
  • Мнения: 188
  Аз пък не подканям нито веднъж - просто слагам на масата това, което съм приготвила - считам го за достатъчна покана Grinning.


 Peace и аз така мисля, много ме дразни дори мен да подканят камо ли аз да подканям

# 5
  • Мнения: 3 880
  Аз пък не подканям нито веднъж - просто слагам на масата това, което съм приготвила - считам го за достатъчна покана Grinning.

Дааа, и аз така,
то е ясно, че като съм го сложила на масата съм го сложила за ядене, а не за да го разгледат само Wink. Никого не моля, кой ял- ял Simple Smile А и  не мога да знам вкуса на всеки и не ми се ще някой после да говори зад гърба ми как съм го карала едва ли не насила да яде нещо, което той мрази.
Също и не обичам да ме молят, аз каквото искам си взимам....

# 6
  • Мнения: 46 558
Никой не подканям.
Слагаме чиниите и всеки яде, каквото си иска, не им следя хапките, за да видя дали не е пропуснали да опитат от нещо  Laughing

# 7
  • Мнения: 71
  Аз пък не подканям нито веднъж - просто слагам на масата това, което съм приготвила - считам го за достатъчна покана Grinning.
Това правя и аз PeaceНеприятно ми е когато мен постоянно ме подканят да ям,затова никога не се натрапвам на гостите си.

# 8
Значи не само аз съм "лудата",която мрази да я канят постоянно.И на мен ми е много досадно,дори се чувствам неудобно като все в моята чиния гледат.

# 9
  • Мнения: 4 546
казвала съм, ако видя, че човекът го е срам да си вземе, а му се иска. иначе много мразя да ме подканят - сега защо не ядеш от картофите, месото не ти ли харесва и пр. това вторачване в чинията или чашите е гадно - все едно ти се води точна сметка какво ще изядеш/изпиеш  Confused

# 10
  • варненка от София
  • Мнения: 4 882
  Аз пък не подканям нито веднъж - просто слагам на масата това, което съм приготвила - считам го за достатъчна покана Grinning.

И аз така, не мога на сила да накарам някога да яде нещо, а и не е гаранция, че някой не яде нещо от това, което съм приготвила. Който каквото харесва ще го хапва и така.

# 11
  • sofia
  • Мнения: 176
репликата ми звучи като подканяне на злоядо дете да яде, което също много ме дразни...то вЕрно, че сме се изчекнали с наставническия тон, ама  чак пък и гостите си да третираме като невръстни сополанковци...

# 12
  • Мнения: 7 914
Не, на гости не.... но на мъжа му казвам...еее аз съм го правила с лЮбоФ как няма да ти хареса/ да го изядеш цялотооООооо Crazy

# 13
  • Мнения: 75
Аз пък имам случка, в която поканих госта два пъти да яде, той не си взе нищо.Тъй като не обичам да "досаждам" го оставих на мира. Месеци по късно, когато беше станал вече много близък приятел, сподели, че майка му го била учела, че два пъти се отказва и си взимаш на трети път Shocked /предполагам само за ядене става дума  Laughing/. Така че си остана гладен, а аз продължавам да не каня много-много, може да си имат хората причини различни от възпитанието на мама. Simple Smile

# 14
  • Стара Загора
  • Мнения: 671
Никога и никого не съм подканяла  да опитва  Grinning  освен може би срамежливи деца

# 15
  • Мнения: 8 917
Не бичам да ме канят и по тази причина и аз не каня, или ако го правя, то е по-скоро изключение Peace

# 16
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Навремето баща ми ми разказа една много поучителна история от ергенските си години. Поканил го негов колега турчин на гости на село - да се запознае с домашните му. Седнали на вечеря, жената сложила различни гозби в средата на масата, всеки да си сипва каквото желае. Поканил домакина баща ми веднъж, а той срамежлив и отказва да си вземе. Кани го втори път - баща ми пак отказва притеснен. Канят го трети път да си сипе - нашичкия пак "не". Всички останали хапнали, домакинята раздигнала софрата и се заприготвяли да спят.
Направили едно разместване, за да намерят място на баща ми да легне и той се оказва с домакина в една стая. От глад татко се въртял и не можел да заспи, колегата му го усетил, събудил жената и й казал да сипе в една чиния каквото е останало и седнал с баща ми на масата. Обяснил му, че турците канят само по 3 пъти - след това считали за невъзпитано да се подканят гостите Simple Smile

Та и аз действам по метода на турците - каня 3 пъти без да изнудвам гостите си и след това прибирам Wink.

# 17
  • Мнения: 396
На гости ми идват все близки хора,които няма нужда да подканвам да опитват.При изключения можеби,ще поканя само веднъж,човек още повече се притеснява,когато му обръщаш прекалено внимание.

# 18
  • Мнения: 4 668
Аз съм много капризна и доста неща не ям  Mr. Green , съответно мразя да ме подканят , аз ако реша ще си взема .
Когато имаме гости слагам на масата в плата различните неща и всеки си сипва в чинията каквото иска  Wink
Друг е въпросът , че обикновено гостите ни омитат всичко , защото готвя много добре   Flutter

# 19
  • Мнения: 2 663
И аз не подканвам никой,слагам чинийте и това е
Ако обаче съм приготвила нещо специално правя така,че сами си взимат след моето описание за какво иде реч

# 20
  • Мнения: 1 517
Като сервирам ги каня да започнат и след това 1-2 два пъти, ако се наложи: примерно ако се заприказват за коли, за жени  Laughing . Но най-много това. Старая се да не досаждам.

# 21
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Не досаждам на гостите, подканям ги най-много 2 пъти. И също така ужасно мразя и на мен да ми досаждат-вземи си, та вземи си. Ми не искам пък. #2gunfire

# 22
  • Мнения: 920
Не съм много капризна, но някои неща не ям. Много зор беше в началото със свекър и свекърва. Хапни си, каква си слабичка. И ми бута вратни пържоли, пържени в 3 пръста олио.

Сипвам всичко в общи копани, плата демек. Минавам 1 тур, като питам всеки искаш ли и оставям на масата. Ако видя, че на някой му е лъснала чинията, питам Искаш ли още.

На 1 приятелка майка й и беше обяснила, че изисканата дама винаги оставя последната хапка в чинията.

# 23
  • Варна
  • Мнения: 4 969
  Аз пък не подканям нито веднъж - просто слагам на масата това, което съм приготвила - считам го за достатъчна покана Grinning.
Peace

# 24
  • Мнения: 8 505
Не подканям изобщо.Слагам всичко на масата и един куп чинии-всеки да си сипва каквото иска.
Бих се издразнила на подобна реплика,отправена към мен.

# 25
  • Мнения: 3 091
Нали се кани на обяд или вечеря, т.е. на ядене?
не подканям! който го е срам, да си стои гладен.

В чужбина ми е направило впечатление, че не се подканва по сто пъти. Предлагат веднъж и край!

# 26
  • Мнения: 5 391
Като поднеса първите блюда казвам "Заповядайте" и толкоз, от там нататък всеки яде колкото иска и каквото иска Peace

# 27
  • София
  • Мнения: 2 968
Слагам всичко на масата, както и пред всеки чиния, за да си слага на спокойствие и да си яде. Само, ако някой знам, че не му е удобно, му слагам, за да се чувства комфортно.

# 28
  • Мнения: 1 858
  Аз пък не подканям нито веднъж - просто слагам на масата това, което съм приготвила - считам го за достатъчна покана Grinning.
Аз също така практикувам. Мисля, че така е най-добре. Мразя да ми досаждат за това и аз не досаждам.

# 29
На мен ми е много неприятно така да ме притискат, затова максимално избягвам да досаждам на гостите си. Когато приготвям нещо за гостите изрично преди да дойдат съм се осведомила какво не ядат, за да няма неприятни изненади. А когато сложа нещата на масата поканвам хората настоятелно(в случай, че някой се стеснява), но само веднъж.

# 30
  • Мнения: 7 474
Никой не подканям и не обичам да ме подканят.  Crossing Arms

# 31
  • Мнения: 421
Според мен не бива да се натрапва храната на гостите, но  ако пък някой категорично не опитва нищо трябва да му се обърне специално внимание..никога няма да забравя как направих в движение една салата специално за едно момиче, за което не знаех предварително че не подправя зеленчуците с нищо, нито сол, нито зехтин или оцет....

# 32
  • Мнения: 6 164
Не, поканвам веднъж, ако не са ни бзлизки приятели, ако са близки, няма нужда да се каним  Wink ако искат ще си вземат, ако не - техен проблем.
Аз не обичам да ме насилват да ям, когато не ми се яде, затова и не насилвам.

# 33
  • Мнения: 1 403
Слагам 4инийте, който от каквото иска от него да си взима. Не ги тормозя, като им дудна да пробват нещо. Много е досадно

# 34
  • Мнения: 1 205
Като поднеса първите блюда казвам "Заповядайте" и толкоз, от там нататък всеки яде колкото иска и каквото иска Peace

И аз така, а много мразя като почнат да ме подканят и то за неща които не обичам да ям. Вината си е в мен не го ям и толкоз, не искам всички да се съобразяват с мен, но пък и да не ме карат да ям неща които са ми отвратителни.
Затова не обичам  празниците Великден и Коледа. Яж та яж Tired агнета и пуйки  Sick

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 709
6 години през живота си бях вегетарианка. Не от най-върлите, но месо, риба и яйца не ядях. Близките ми, които до вчера знаеха, че ям месо им беше много трудно да свикнат с това, че сега не искам от мезетата или пържолките. От тогава насам, когато ще имам гости винаги се съобразявам с това, което знам за човека, ако разбера обаче, че някой не иска от това или онова, ако мога предлагам друго, ако не мога - се извинявам. Това е при нас.

# 36
  • Мнения: 1 520
Никога. Знам колко мразя мен да подканят така, пък и аз съм толкова капризна. Много неща не ям, и не ми е приятно да ме "задължават"  да ги опитвам.

# 37
  • Мнения: 3 932
Ами каня един два пъти, колкото да предразположа към хапване (ако гостите са сравнително непознати), или да дам знак, че се минава от салатата към същественото...то другите ми гости, как един път не се наложи да ги подканям Mr. Green
Ако има нещо по-така за хапване обяснявам. Примерно, "това там кръглото са тиквички с еди какво си.." или ако нещо не прилича на себе си "това там смачканото трябваше да бъде омлет..", това последното в кръга на майтапа, репликите са според типа гости естествено.

# 38
# 39
  • Мнения: 2 152
Ами ако видя, че се притеснява да си вземе нещо, примерно не идва често у нас, го подканям. Grinning

А ако видя, че не му се хапва точно това или не е гладен , в никакъв случай няма да го насилвам Naughty

# 40
  • Мнения: 1 370
Не ми е в стила. Ако иска ще хапне, ако не - аз и да ги карам, той пак няма да иска. Така че ми се струва безмислено.

# 41
  • Мнения: 184
Слагам в чиниите каквото има и всеки да си взима колкото иска Peace Аз не обичам някой да ме кара на сила да ям, и затова не правя така като имам гости Wink

# 42
  • Мнения: 6 472
Не ми се е налагало Grinning Готвенето ми е хоби и обикновено всичко се омита до шушка Mr. Green

# 43
  • Мнения: 781
Подканвам веднъж и повече не досаждам, защото не обичам и мен да подканват или още по-лошо, да ме "задължават" да опитам.

# 44
  • Мнения: 1 564
Никой не подканям.
Слагаме чиниите и всеки яде, каквото си иска, не им следя хапките, за да видя дали не е пропуснали да опитат от нещо  Laughing
--------------------------------------------------------------------------------------------
И аз така правя.Не обичам и мен да ме подканят постоянно.

# 45
  • Мнения: 184
Мразя да използвам тези реплики, а също така и мен да ме насилват за ядене. Особено гадно е когато нещо не ти харесва, или не ти се яде в този момент, ама някой подканя и от неудобство трябва да го опиташ.

# 46
  • София
  • Мнения: 290
Много мразя да ме подканят. Не съм притеснителна, не робувам на предразсъдъци че трябва да скромнича и да отказвам, ако искам от нещо си взимам. Което ми напомня колко мразя разни превзети жени, които си щипват по-малко, ама им личи че си умират за още, но взимат защото не е прилично. Close
Съответно и аз не досаждам на гостите си с подканяния.

# 47
  • Мнения: 1 999
Цитат
"Ако не опиташ от това ше ме обидиш"-Казвате ли го на гостите си?

Не ги подканям. Naughty Много е досадно това...

# 48
  • Мнения: 2 792
Въпреки, че не се подвизавам много, много в Готварския (не обичам особено да пиша и обяснявам рецепти), имам голям  стаж и доста разнообразно готвене, така че се славя сред приятелите с гозбите, които забърквам и обикновено всичко се омита настървено  Grinning, тъй че не подканям.
 Освен това ме бива в организирането и след като съм хванала един да реже салата, друг да подрежда масата, накрая всички си се чувстват, като в къщи (чиниите никой не съм карала да ми мие, не ми беше хрумвало, но вече имам миялна, та се отърваха 

# 49
  • София
  • Мнения: 4 966
Не,но ако видя,че човека се притеснява/например първи врещи/тогава подканям по веднъж,дваж.
Макар и да не досаждам,ко не си хапват пък си се обиждам Crossing Arms

# 50
  • Мнения: 569
Не, никога. Аз лично има неща от които не опитвам ако ще да ме разстрелят, затова не налагам на гостите си да опитат на всяка цена.

# 51
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Не, никога. Аз лично има неща от които не опитвам ако ще да ме разстрелят, затова не налагам на гостите си да опитат на всяка цена.
Същото и при мен.

# 52
  • София
  • Мнения: 39 814
Не се налагам в/у гостите си. Ако искат хапват, ако искат не го правят. Понякога предварително с гостите се уговаряме какво ще си правим за хапване, пазаруваме и действаме "творчески" в кухнята. Така няма подканяне Simple Smile

# 53
  • Мнения: 514
Не NaughtyМного я мразя тази реплика

# 54
  • Мнения: 3 376
Подканвам веднъж и повече не досаждам, защото не обичам и мен да подканват или още по-лошо, да ме "задължават" да опитам.
Peace

# 55
# 56
  • Мнения: 6 167
не, не го казвам, не съм от това поколение.
този вид насилие е безумен.
той идва от културата на 'кумовата срама', тоест, отказваш, но всъщност искаш и имаш нужда някой да те 'навива'. затова са всички увъртания.

такова поведение ( да казвам НЕ на всеки предложен бомбон), ми играе лоша услуга в Италия, защото тук да-то е Да, а не-то е Не. Аз по дифолт казвам Не. След което ме гледат странно, защото те пък ми предлагат с чисто сърце и не разбират защо казвам Не.
И тн. Междукултурни различия.

# 57
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Lennie, значи аз в Италия чудесничко ще си вирея - като ми се хапва нещо никога не отказвам. Ако пък ми е харесало, може и да повторя Wink

# 58
  • Мнения: 2 950
Предлагам веднъж-два пъти - повече не, защото много мразя и мен да ме подканят. Особено сега, когато съм постоянно на диети Mr. Green

# 59
  • Мнения: 945
Не обичам гости, коиот чакат да бъдат поканени по 10 пъти, zа да си вzемат нещо. С такива гости се чуствам абсолЮтно неуЮтно в собствения си дом.

Та zа това и не подканям. Също така много мраzя да ми броят хапките и да ме угояват като пуйка преди Коледа Sick.

Таzи тема ми напомни zа едно мое много неприятно иzживяване. Бяхме на гости на прабабата на мъжа ми (супер бабе по свички параграфи, с иzклЮчение на темата ядене). Та там се бяха постарали да ни посрещнат като царе. Имаше ядене поне zа 20 човека. Но като почнаха "Айде опитай това, айде сега да не ни обидиш, това...". Бабето прави супер пача. Да, ама на мен ми се повдига от нея. Но не помогна нито това, че не обичам, нито че не съм гладна, нищо. Бях zаставена да иzям половин парче. Sick. В общи линии цялата вечер аz и мъжът ми отбивахме предложения zа ядене. И освен, че се гледаше какво ядем, се броеше и колко. Мъжът ми бедния иzяде 3 парчета торта (2 него го иzнудиха и едно аz му пробутах, уж аz съм го иzяла). Края на вечерта и цялата нощ zа мое огромно съжаление прекарах в раzговори с тоалетната... Sick

# 60
  • Мнения: 6 167
Ами Гери, това е точно от културата.
Българите смятаме, че човек иска, ама се притеснява и затова го притискаме така.
Та и бабата е мислила,че те е срам да ядеш от божествената й пача и затова " айде баби, айде баби...."

моята майка умира да сипва допълнително мусака на италианския си зет, точно защото за нея НЕ , означава " Искам, ама не ми е удобно". И като почне да го навива...той се пули пули защо тя така го притиска, докато аз не кажа на български " престани да го тъпчеш!" и тя тогава се усмирява.

# 61
  • София
  • Мнения: 3 390
И аз не подканям. Ако искат да ядат! Crossing Arms

# 62
  • Мнения: 693
само питам някой дали иска допълнително когато вдигам чинията но ако не опита да се обидя  Naughty ми може до не яде от даденото нещо човека все пак всеки си има вкус

# 63
Ако съм се постарала и направила манджите специално за даден повод, да! Но иначе сме сами с мъжа ми... още нямаме малко зайче, което да разхвърля повече от него....та, чиниите се слагат на масата и който иска... Живеем в достатъчно натоварено ежедневие, за да си скъсяваме живота с излишно тормозене и вкъщи! Съгласни ли сте?

За моята баба например яденето се състои в излишно изсипване на всевъзможни неща на масата, в рамките на 5 минути са те поканили поне 15 пъти (в буквалния смисъл на думата) и на теб вече не ти се яде.....

# 64
  • Скопие/Асеновград
  • Мнения: 158
Много ми е неприятно да подканвам някой да яде; ако иска, да си вземе, ако иска да се прави на "културен", да седи гладен Simple Smile Яденето е на масата, за да се изяде.
Аз се дразня да ме канят настоятелно да си сложа още, при положение, че вече съм се наяла и веднъж съм отказала да си напълня пак чинията или пък като ме попитат какво искам и казвам, че искам само вода, а ми донесат и кафе, сладко или някакви други работи. Не можело само с вода да се черпи - айде сега глупости Rolling Eyes Друго, което не харесвам особено при роднини, е упорито всеки път да ме канят да ям нещо, което знаят, че не ям или не пия - шкембе, пивтия, някакви такива манджи с вътрешости, ракия. А и наистина както писа nuty,като те канят няколко пъти и то вече нямаш желание да си вземеш.

# 65
  • София
  • Мнения: 6 743
Не, не казвам такова нещо - "На вкус и цвет товаришь нет" , което важи и за вкуса  Hug  Peace

# 66
  • София
  • Мнения: 5 079
Ако виждам, че хапването не "върви" подканям веднъж, но не се престаравам в гостоприемността повече. Все пак  става въпрос за големи, зрели хора, които сами могат да преценят дали и колко възнамеряват да ядат.  Peace
Много са ми досадни такива "покани" по 1000 пъти... Все пак като съм на гости не съм отишла да се наям, така че ми е обидно някой непрекъснато да ми повтаря "Яж!", все едно е най - важното нещо, с което трябва да ме впечатли. Sick

# 67
  • Мнения: 2 407
Подканям в началото и който иска да яде, който не да си пийва.

# 68
  • София
  • Мнения: 36 035
Май не съм имала такива притеснителни гости...сега си спомних за един колега на мъжът ми, които дойде ненадейно на гости и след вечерята мъжът ми му предложи мляко с ориз /за десерт - нямахме нищо друго/...милият, освен че си го изяде изпроси си още 4 купички / от по 200-250 гр./ беше много сладък Hug

ПП. Взех да си спомням за още гости , но от другата крайност - дето им харесва и искат още... Wink

# 69
  • София
  • Мнения: 1 621
Не, не подканям и хич не обичам и мен да ме подканят. Всичко е сложено на масата, който иска да си взима, който не иска - негова работа. А израза : "Ако не опиташ от това ще ме обидиш" е крайно манипулативен, особено ако ми се предлага да опитам нещо, което не ми е по вкуса. #Crazy

# 70
  • Мнения: 5 622
Не.

Слагам всичко на масата и им казвам да се чувстват свобоодни да се обслужат. Щом са ми на гости, значи сме свои и можем да се държим нормално, нали?

# 71
  • Мнения: 2 000
Подканям най-много веднъж, но обикновено слагам всичко на масата и кой каквото иска да си взема.

# 72
  • Мнения: 1 202
Никога не бих си позволила да го кажа защото не обичам да  натрапвам своя вкус . Peace

# 73
  • Мнения: 990
Аз пък имам случка, в която поканих госта два пъти да яде, той не си взе нищо.Тъй като не обичам да "досаждам" го оставих на мира. Месеци по късно, когато беше станал вече много близък приятел, сподели, че майка му го била учела, че два пъти се отказва и си взимаш на трети път Shocked /предполагам само за ядене става дума  Laughing/. Така че си остана гладен, а аз продължавам да не каня много-много, може да си имат хората причини различни от възпитанието на мама. Simple Smile
мале, малееее Sick и аз бих постъпила като тебе! Ми да стои гладен тогава, като чака три пъти покана Crossing Arms! Аз казвам само веднъж "заповядайте " и който каквото иска да яде и пие!

# 74
  • Мнения: 355
Понеже и аз се чудя какво да правя по въпросите с гостите и храната и ето как съм решила проблема. Сервирам салати и мезета на масата, за пиенето всеки си казва, след това на всеки по една голяма чиния с каквото съм приготвила и така. Гледам да направя повече неща, за да съм сигурна, че даже и да има нещо, което някой не обича, ще има друго и няма да остане гладен.
Абе, сложно е с гостите. Обичам много гости, но целия ангажимент по подготовката + двете диванета....

# 75
  • Мнения: 1 448
Не, слагам всичко на масата и всеки да си хпава от което иска  Laughing Най ме беше яд като бях бременна - Ама, аман заман, ТРЯБВА да си опиташ от еди кое си  smile3511

# 76
  • Мнения: 1 080
Мразя го това. Ужасно досадно и излишно е подобно поведение.

# 77
  • Мнения: 1 284
слагам всичко на масата и който иска да си взима въобще не досаждам, много мраза такива работи Heart Eyes

# 78
  • София
  • Мнения: 10 825
Слагам всичко на масата и който иска си взима каквото иска. Изобщо не подканям, а пък реплики от сорта на  "Ако не опиташ еди кое си ще ме обидиш" са ми много неприятни, особено като се поставя аз на мястото на изнудвания гост и като знам колко много неща не харесвам ooooh!

# 79
  • Мнения: 4 187
Не насилвам никого, слагам това, което съм приготвила на масата и всеки се обслужва, както му е удобно.

# 80
  • Мнения: 1 462
Самият аз ненавиждам да ме подканят - възприемам го като насилие над мен какво да ям.

Но пък вчера имах следната случка: готвих пиле с ориз и докато го чакахме да стане майка ми и децата се нахраниха с някакви купени шницели.  Директно заявих на майка ми "Ти това ще го опиташ!" сочейки пилето.  Тя не посмя да ми възрази hahaha  Е, след като си затръгва взе да ми обяснява как се слагало и лук, и домати, било безсолно, аз и казах, че моето пиле си ми харесва повече така, тя каза, че така не се готви, а мен просто ме мързяло Joy  Абе яде.  Днес ще видя децата дали ще го искат Joy  Те са ми чудесен лакмус дали е вкусно - никога не се насилват да ядат нещо, за да "не обидят".


"Ако не опиташ от това ще ме обидиш"
Отговор: "Значи ако ти кажа, че си мазен педал - всичко е наред, така ли?"

# 81
  • София
  • Мнения: 4 493
Адски се дразня когато това ми го каже някой, затова избягвам и аз да го казвам  Sick

# 82
  • Мнения: 5 476
Аз лично съм на мнение,че не трябва да се притесняват гостите с постоянно подканяне,а относно репликата "Ако не опиташ...."съм абсолютно против.Просто ги каня един -два  път и просто следя,ако примерно е свършило нечие питие,му предлагам да му сипя  или ако някой има нужда от нещо..

 Peace и аз така

# 83
  • София
  • Мнения: 7 097
Слагам масата и оттам нататък всеки да се оправя! Случвало се е понякога да отбележа, че еклерите /примерно/ са супер вкусни, но оттам нататък не дебна дали всеки ги е опитал и каква е реакцията. Мразя такова поведение, случвало ми се е да ме подканят така и резултатът беше, че накрая страшно се изнервих... #Cussing out

# 84
  • Мнения: 1 612
Аз подканям само мъжа ми(той като заговори и забравя да яде).
И аз така!  Grinning

# 85
  • Мнения: 4 473
Никога не подканвам! Naughty Сервирам и казвам "Заповядайте". Hug Толкоз.
На мен обаче редовно ми го правят този номер и много се дразня. Върви обяснявай, че даденото ястие не го обичаш Tired

# 86
  • София
  • Мнения: 8 285
  Аз пък не подканям нито веднъж - просто слагам на масата това, което съм приготвила - считам го за достатъчна покана Grinning.
да и си взимам, ако не смеят първи Simple Smile

# 87
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
не подканям, само децата си!не насилвам никой, хехех тука е момента да се пош?гувам със себе си- ако е вкусно, пък нека да не ядат, то после се знае къде се  трупа! Flutter Sick

# 88
  • Мнения: 23 102
  Аз пък не подканям нито веднъж - просто слагам на масата това, което съм приготвила - считам го за достатъчна покана Grinning.
Peace И страшно мразя мен да ме изнудват с подобни ОБИДИ.

# 89
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
НИКОГА Naughty

# 90
  • Мнения: 2 309
Притеснявам се вътрешно,без да го показвам,дали им харесва...
Не използвам такива фрази Naughty

# 91
  • Мнения: 2 674
  Аз пък не подканям нито веднъж - просто слагам на масата това, което съм приготвила - считам го за достатъчна покана Grinning.

Дааа, и аз така,
то е ясно, че като съм го сложила на масата съм го сложила за ядене, а не за да го разгледат само Wink. Никого не моля, кой ял- ял Simple Smile А и  не мога да знам вкуса на всеки и не ми се ще някой после да говори зад гърба ми как съм го карала едва ли не насила да яде нещо, което той мрази.
Също и не обичам да ме молят, аз каквото искам си взимам....

 Peace абсолютно подкрепям!

# 92
  • София
  • Мнения: 2 530
Никога!

# 93
  • Мнения: 68
Никога не го казвам Peace
И не искам и на мен да ми го повтарят. А свекърва ми доста често го употребява

# 94
  • Мнения: 2 804
Не го казвам !
Но и при нас не е прието да отказваш храна просто трябва да се пробва от всичко пък тогава ако нещо не ти е по вкуса го отбягваш и ядеш другото в/у масата , което ти се е усладило .
Пък и аз хората които ми идват у дома ги зная какво обичат и им предлагам нещата по вкуса им .Така няма нужда от подкана да пробват , а те сами си взимат .

# 95
  • Мнения: 4 629
Не говоря акива нелепици. 1 път казвам "заповядайте" - мисля, че е достатъчно Peace

# 96
  • Мнения: 1 117
Не! Не обичам да подканвам ! Щом е на масата, значи е за всички ,не приканвам. Кой каквото иска, това да хапва!!!

# 97
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
Не не подканвам.
Много мразя даже особено когато си бременна като ти кажат:
"ти може да не искаш ,но бебето искаш" #Crazy

# 98
  • Мнения: 2 495
Не NaughtyВеднъж мога да кажа "Вземи, опитай", но...това за обиждането, ми се струва доста остаряло

# 99
  • Мнения: 281
Мразя я тая реплика от заглавието! Ами ако не обичам нещо защо ще ме изтезават да го ям?!   Crossing ArmsБих се замислила дали пак да гостувам на тези хора...
Аз лично подканвам само хората, които идват за пръв път вкъщи  /и то не повече от 1-2 пъти/! Гостоприемството не се изразява в това да притесняваш гостите си!
 Hug

Общи условия

Активация на акаунт