Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 28

  • 25 010
  • 740
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 88
Nevena Virolan, тъй като моите резултати са сходни с тези на s0del1c10us - исках да те попитам - как се обяснява това, че КЗ на гладно е сравнително ниска (при мен е даже 3.95), а инсулинът толкова висок (13.4)?

От както съм на режим, КЗ ми е между 4 и 4.7 - преди ,след хранене, на гладно... Дори понякога пада и под 4 (най-ниската ст-ст, която хванах с глюкомера, беше 3.7 преди хранене). Това може ли да говори за стабилизиране на нивата на инсулин?  

Ако се започне прием на Метформин при такива ниски нива на КЗ, не е ли възможно да се получи хипогликемия?

# 676
  • Мнения: 27 924
Не съм Невена, но...По принцип, метформинът не би трябвало да причинява хипогликемии, особено при недиабетици.  Важно е и правилното му дозиране според състоянието. Инсулинът на гладно не се повлиява много бързо от режима (че дори и от метформина)- няма да стане за седмица-две. За това и КЗ се е повлияла от режима, а за промяна и в инсулина просто ще е нужно още време. Ако човек се чувства добре на КЗ около 4, според мен няма проблем. Не е необичайно при нвх хранене. А наложително ли е да се започва метформин при тези стойности?

Последна редакция: пт, 29 май 2020, 21:48 от dolce miele

# 677
  • Мнения: 88
dolce miele,  много благодаря за отговора!

Все още не са ми предписали (предстои ми консултация с ендокринолог), но проучвам вариантите. Обнадеждих се, като прочетох, че 10-15 инсулин на гладно не е ст-ст, която да не може да се повлияе и само от режим. Не ми се иска да започвам лекарства, ако не е крайно наложително.

Имам усещането, че съм в застой за момента, откъм намаляване на теглото. Sad А съм ограничила всичко възможно. Взех си допълнително и протеин на прах, който пиех и през бременността - за да приемам по-голямо количество протеини и да нямам резки спадове в КЗ.

 Като че ли - за 10-12 дни свалих едни 4кг от задържани течности и след това - няма помръдване. Та, от тази гледна точка се поинтересувах и от Метформин. Дано да се раздвижат нещата лека-полека, защото от всичко прочетено, стигам до извода, че единственото решение на проблема, е намаляване на теглото.

# 678
  • Мнения: 27 924
4 кг за 10-12 дни изобщо не е малко! Wink

# 679
  • Мнения: 88
Така е! Направо ми светна пред очите.

# 680
  • Paris, France
  • Мнения: 14 408
Nevena Virolan, тъй като моите резултати са сходни с тези на s0del1c10us - исках да те попитам - как се обяснява това, че КЗ на гладно е сравнително ниска (при мен е даже 3.95), а инсулинът толкова висок (13.4)? нивата на инсулина на гладно не показват (само) какво се случва с глюкозата и количеството и в кръвта, а нивата на складирана енергия, ниво на кортизол, мазнини Итн. Нивото на КЗ сутрин зависи от това което си яла вечерта, дали си яла протеин късно, дали си пила алкохол, дали черният дроб е бълвал глюкоза рано сутрин. Ниво на глюкоза и ниво на инсулин не корелират, защото инсулинът следва глюкозата със закъснение.

От както съм на режим, КЗ ми е между 4 и 4.7 - преди ,след хранене, на гладно... Дори понякога пада и под 4 (най-ниската ст-ст, която хванах с глюкомера, беше 3.7 преди хранене). Това може ли да говори за стабилизиране на нивата на инсулин?  да, но това е следствие на понижените ВХ и калории. Ако започнеш да се храниш с ВХ и спреш да слабееш ще се върнеш в положение, леко по-добро от началното, но може пак да започнеш да прогресираш. За да регресираш трябва да държиш инсулина нисък доста дълго след сваляне на цялата вътрешноорга на мазнина

Ако се започне прием на Метформин при такива ниски нива на КЗ, не е ли възможно да се получи хипогликемия?категорично не, но при толкова ниска КЗ и нисък инсулин май няма смисъл. Смисълът от Метформина е да подтисне инсулина на гладно докато влезеш стабилно в кетоза.

Отговорите ми са одебеленото. За хипогликемиите и нива на инсулин dolce miele е отговорила.

Не са.малко 4кг за 15 дена. Добре е. Това , дето го четете за 2-3 кг седмично е само при някои хора, при много дебели, драстично намаляване на калории, в началото. Винаги има застой. Като отслабвах свалях кило, после 4 дена нищо и на петия няма още кило, но това на строго кето и малко калории.

Още съм кето. Тази вечер мъжът ми поръча пици и се подвоумих, но е мазно и тесто. Още се чудя какво да направя и май ще си седя кето това лято.

# 681
  • Мнения: 18 542
Дойде ми кантара. Изкара ме идеална,  само базовия ми метаболизъм ми годава забавен - 1211 калории. 
Аз горе-долу толкова приемам дневно, обаче съм качила около 2кг последните няколко месеца. Съмнявам се да е само мускул, макар че дънките не си ги усещам отеснели до колкото успявам да преценя.
Ще трябва да се вземат някакви мерки като да махна сметаната от кафето.
Иначе с фаста нямах никакви проблеми - изкарах 36 часа, можех и още, обаче липсата на кафе беше осезаема, понеже не мога да го пия чисто и едвам едвам по половин чаша за деня успявах да изпия.

# 682
  • Мнения: 27 924
Миоки, а как точно ти го изчислява базовия метаболизъм? Мисля си, че може и малко водица да си задържала преди тегленето.

# 683
  • Мнения: 18 542
Ми пуска ти малко ток и според съпротивлението изчислява. До колко е точно не знам. Има голямо значение по кое време на деня се мериш и да, различното водно съдържание има голямо значение и може да се отрази на разчитането/изчислението.
Просто нямах търпение да се премеря, иначе мисля да си изградя някакъв режим на мерене. Аз общо взето ям и пия едно и също количество и видове неща, та се надявам да не е много трудно настройването. Нищо чудно утре сутринта данните да са съвсем различни. Simple Smile

# 684
  • Мнения: 27 924
Аз например винаги се тегля сутрин по бельо и след тоалетна. Винаги, абсолютно винаги съм -1кг от теглото което кантарът ми показва през деня или вечерта. Blush

# 685
  • Мнения: 18 542
Да и аз така знам, че е най-правилно да се мери човек Grinning

# 686
  • Paris, France
  • Мнения: 14 408
Тегля се вечер и гола 😆☀️🌞. Верно не ми тежи бельото, нося прашки и мек, спортен сутиен, но 50 грама кой ми ги дава? Теглила съм се сутрин и да, винаги е по-ниско теглото, но ако не е ми разваля деня. Тези дни ще домъкна пак кантара.

Миоки, честито и със здраве да се теглиш и дълго да ти служи. А като дойда, дано и на мене да услужи 🤐😎

# 687
  • Мнения: 35
Някой пил ли е Метабол Контрол капсули или РегулатПро Метаболик като хранителна добавка? Ако имате някакво мнение за тях, много би ми било полезно.

# 688
  • Мнения: 18 542

Миоки, честито и със здраве да се теглиш и дълго да ти служи. А като дойда, дано и на мене да услужи 🤐😎
Мерси, мерси. Услугвам ми как!
Тази сутрин има леки промени в меренето, но не много значителни. Подкожните мазнини са почти същите както и мазнините около органите. Метаболизма леко по-нисък от снощи и с над кило по-лека, ама сега се мерих без дрехи и на гладно, та вероятно е по-точно.
Водното съдържание ми го дава идеално - 52,4% на средата на скалата за идеално, като отлично се води над 60%. Това като справка за тези които се съмняват в пиенето на вода на поискване - по-малко от 2л дневно чиста вода и пия доста кафе.
За сега ми се струва, че мери относително точно. Доволна.

madreto, пробвай първо с режим и после мисли за тия добавки. На "хартия" звучат добре, но дали изобщо имаш нужда от тях? Едното е и бая цифра като гледам.
Признавам си, аз съм като цяло против хранителните добавки без нужда. Най-добрият вариант е да си набавяш всичко и да контролираш здравето си с храна, а не с хапчета било то "натурални". Давай тези пари за по-качествени продукти, не за таблетки със съмнителен ефект. Хранителните добавки като цяло не са регулирани като лекарствата и всеки може да си пише каквото си иска на етикетите като ефекти. Специално тези с билкови екстракти са ми много съмнителни.

# 689
  • Мнения: 14 797
Цитат
Затова ако искате да го избегнете, може да изследвате инсулин и КЗ след едно по-обилно въглехидратно хранене и това смятам също ще даде представа как протича лечението.
Колко часа преди изследването трябва да е това обилно,въглехидратно хранене?Може ли на вечеря?Понеже мисля да го съчетая с едно ходене до лабораторията с изследване и на ТСХ,а то задължително се прави на гладно.
Преди около 3год.имах обременяване с глюкоза.Никой,абсолютно никой не ми каза,че не трябва да се движа.Прибирах се и се връщах в лабораторията.Отделно,че по онова време с месеци бях на салата,риба,месо,мляко,любимите ми храни.А то е трябвало няколко дни преди обременяването да ям и въглехидрати.Сега мисля да направя по-горното изследване,за обременяването не искам да чуя в скоро време.
Имам Хашимото,не мога да се отърва от едни излишни килограми.Качих си ги с много ядене.Изхвърлих вредностите,стоя си така.Знаете колко е дразнещо.

Общи условия

Активация на акаунт