Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 28

  • 24 872
  • 740
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 18 542
Май само с едно хранене няма да стане. Нека някой по-запознат да каже, но мисля че поне няколко дни трябва и не е нужно да е обилно ВХ просто по-въглехидратно от обикновено. Без торти, пасти и бисквити, а ориз, картофи, някой по-въглехидратен плод.

# 691
  • Мнения: 35
madreto, пробвай първо с режим и после мисли за тия добавки. На "хартия" звучат добре, но дали изобщо имаш нужда от тях? Едното е и бая цифра като гледам.
Признавам си, аз съм като цяло против хранителните добавки без нужда. Най-добрият вариант е да си набавяш всичко и да контролираш здравето си с храна, а не с хапчета било то "натурални". Давай тези пари за по-качествени продукти, не за таблетки със съмнителен ефект. Хранителните добавки като цяло не са регулирани като лекарствата и всеки може да си пише каквото си иска на етикетите като ефекти. Специално тези с билкови екстракти са ми много съмнителни.
[/quote]

Да, да, естествено. Откакто си взех резултатите съм започнала режим на хранене. Зеленчуци, месо, риба, яйца, адки, само вода. Позволявам си по една тънка ръжена филийка сутрин. И разбира се, сутрин упражнения и половин час на кростренажор задължително. Предвид, че никога не съм спортувала, това за мен е голямо постижение. Надявам се да има резултат, защото тези 10 кг. отгоре от стрес на работа, ядене на бюрото и недоспиване, се оказаха много лошо нещо.

# 692
  • Paris, France
  • Мнения: 14 180
Някой пил ли е Метабол Контрол капсули или РегулатПро Метаболик като хранителна добавка? Ако имате някакво мнение за тях, много би ми било полезно.

Не съм пила и нямам намерение. Това, което моето джипи ми обясни го е написала Миоки. Добавките не са регулирани, повечето са.мижи да те лажим. Витамини е безсмислено да се пият непрекъснато ако няма установена липса. Само натоварват бъбреците. Веднъж годишно е достатъчно след като се оправят липсите.

Оня ден спорих с приятелка. Иска да смени Метформина с берберин, защото бил растителен. Ми той и Метформина е открит във френски люляк. Берберинът прави същото, само дето ще вади пари от джоба, а Метформинът и е по здравната каса.

Виж витамините на първа страница и си ги купи поотделно. Само Б витамините трябва да се пият заедно. Така няма да се товариш с излишни.

Даже и магнезий се пие 1-2 години и не всеки ден след 6тия месец и после само отвреме навреме.

# 693
  • Мнения: X
Здравейте,
пуснах изследванията.
Ето кои са извън граници...:

Тук само 1вата е зле:
Глюкоза-3 кратен профил Профил * *
Глюкоза ( Glucose ) ↑ 6.80 mmol/l 3.60 - 6.10
Глюкоза втора 4.21 mmol/l
Глюкоза трета 4.61 mmol/l

И още:
Пикочна киселина (Uric acid) ↑ 365.00 μmol/l 142.00 - 340.00
Холестерол - общ ( Total Cholesterol ) ↑ 6.37 mmol/l До 5.20
Холестерол - HDL-Cholesterol ↓ 1.34 mmol/l Над 1.55
Холестерол - LDL-Cholesterol calc. ↑ 4.31 mmol/l До 3.00
АлАТ (GPT; ALT) ↑ 33.30 U/l До 33.00
Витамин В12 ( Vit. B12 ) ↑ 497.00 pmol/l 140.00 - 490.00

Ето и няколко други показателя, които са в граници, но може да са важни:
FT 4 ( свободен Т4 ) 14.20 pmol/l 12.00 - 22.00
TSH ( Тиреотропен Хормон ) 1.540 mIU/l 0.300 - 4.200
Insulin ( Серумен Инсулин ) 12.80 mU/l 2.60 - 25.00
Креатинин (Creatinine) 64.00 μmol/l До 84.00
Витамин D total (25-OH Vitamin D) 62.00 nmol/l 50.00 - 120.00
Триглицериди (Triglyceride ) 1.59 mmol/l До 1.70
АсАТ (GOT; AST) 18.90 U/l До 32.00
Гликиран Хемоглобин ( HbA1c ) 5.40 % (NGSP) 4.0 - 6.0 (6.0 - 6.5 повишен риск за диабет)

Също така някои показатели в урината май са зле:
Урина - Еритроцити,Хемоглобин
(Erythrocytes, Hgb.)

+++ 3+

Урина - Кетони ( Ketones ) ++ 2+

Седимент - Еритроцити ( Sediment
RBCs )

+ 16 на поле До 2


 Не съм ходила още пак на ендокринолог, но й пратих резултатите и ми назначи обременяване с глюкоза (0 и 120 мин.), съответно днес направих и него и ето резултатите :

Глюкоза ( Glucose )      5.78   mmol/l   3.60 - 6.10
Глюкоза ( Glucose )      5.94   mmol/l   3.60 - 6.10
 
Insulin ( Серумен Инсулин )      14.00   mU/l   2.60 - 25.00
Insulin ( Серумен Инсулин )      33.70   mU/l   2.60 - 25.00


(на 60тата минута се тествах с моя си глюкомер, който носих, за да сверя с някой от резултатите, и по моя излезе 12.3 захарта)

Моля коментирайте какво мислите. Спазвам вече режим по собствено усмотрение, в който не ям захар, брашно, картофи, ориз. Плодове - макс по 1 ден , сутрин, не всеки ден. През ден следобед по 1ш. сурови ядки. Алкохол избягвам, но не мисля съвсем пък да не пия, ако има повод, ще пийна. Колбаси и сиренца разни също сиилно съм ограничила. Ям основно месо/риба/яйца/сирене(бяло) със зеленчуци. Понякога на закуска куп.кисело мляко с 2 с.л. овес. ядки и канела. Понякога филия протеинов х;яб с нещо - сирене, например. Добавям към слаатите авокадо или маслини. И от време на време някоя купичка леща/боб..горе долу за сега това е. Почнах леко да свалям кила. Чудя се тези кетони в урината заради потенциалния диабет ли са или заради огранизченията в храненето...Моля , посъветвайте ме за хранене, добавки и пр. На преглед ще ходя пак и препдолагам ще ми изпишат някой препарат като метформин..(така ли се казваше?)
Сърдечно ви благодаря Simple Smile

# 694
  • Мнения: 18 542
Триглицеридите ти са високи, в същото време HDL ти е нисък, пикочната к-на също е висока, което говори за вътрешно възпаление.
Вит.Д е добре, но на фона на другите показатели, предполагам взимаш добавка.
 Инсулинът също е висок, нищо че е в границите. Очевидно е, че държи КЗ под контрол за сега, но за сметка на високите му стойности от което по всяка вероятност ти е повишеното системно възпаление.

Алкохолът, овесените ядки, плодовете, боба и лещата, на твое място бих ги махнала поне за 6 месеца, после, инцидентно ако толкова не можеш без тях. При тези ти резултати, нямат място в менюто ти.

Последна редакция: пн, 01 юни 2020, 15:43 от Миоки

# 695
  • София
  • Мнения: 16 211
Лекарката ти за никакъв чеп не става, културно казано. Къде ти е инсулина на 60та минута?

# 696
  • Мнения: 27 724
Т4 не е оптимално, Т3 не е изследвано. Обременяване се прави задължително с триктратна КЗ и трикратен инсулин. Като гледам инсулина на 120 минута, само мога да гадая колко е стойността му на 60 минута- когато е пик...няма да е малко. Другото- ако си яла сравнително малко вгх преди изследването, може и резултатите да не са съвсем точни- а това е изследване което не се прави често. Как се чувстваш? Какви симптоми имаш? За нивата на Д3 не мога да се ориентирам...

Последна редакция: пн, 01 юни 2020, 16:38 от dolce miele

# 697
  • Мнения: 18 542
62.00 nmol/l  при референтни 50.00 - 120.00
Необичайно висок на фона на другите изследвания, за това питах дали се приема добавка.

# 698
  • Мнения: 27 724
Имах предвид, че за мерната единица не мога да се ориентирам, моите изследвания май са в ng... Thinking

# 699
  • Близко съм
  • Мнения: 818
здравейте, дами мнение и за моите резултати май този път се изложих относно инсулина и захарта, миналия път бяха по ниски от днес са изследванията. вчера ядох скумрия на фурна със сехтин и ядки лешници и две шепи череши и после 12 часа нищо заради изследванията днес

TSH   S        1.51       µIU/ml     0.27 - 4.20     ECLIA
Free Т4 (fT4)   S       17.12       ng/l     9.30 - 17     ECLIA
Free T3 (fT3)   S        2.22       ng/l     2 - 4.40     ECLIA
ТАТ (Tg Ат)   S        22.2       IU/ml     0 - 115     ECLIA
A-TPO (MAT)   S        20.7       IU/ml     0 - 34     ECLIA
Prolactin   S        277.9       mIU/L     101.76 - 487.60     ECLIA
Insulin (на гладно)   S        2.23       mU/L     Оптимални ст.: < 10.0     ECLIA
Глюкоза   S        4.59       mmol/l     2.80 - 6.10     HK
Калций   S       2.52       mmol/l     2.15 - 2.5     CPC
Магнезий (Mg)   S        0.78       mmol/l     0.66 - 1.07     PHOT
Желязо   S        15.74       µmol/l     6.60 - 29.5   
Ferritin   S        116       µg/L     13 - 150     ECLIA
Витамин В12   S        403.8       pmol/l     145 - 569     ECLIA
Фолиева к-на   S        37.53       nmol/l     8.83 - 60.80     ECLIA
25-OH-Vitamin D   S        51       ng/ml     32 - 80     ECLIA

# 700
  • Мнения: X
Не вземам добавка вит.д, на своя глава взимам масло от бял трън, омега 3 по 1т./ден , магнезий и хром по 1 на ден.
Да, и аз се учудих защо няма измерване на 60тата мин., но това е назначила. Лаборантката каза, че много по-важно е да се види на 120тата...дори тръгнах да си го искам, но тя каза, каквото е назначено. На 60тата се самотествах и кр.захар беше 12,3. Предполагам, че инсулинът е бил много висок. Щитовидната вярвам, че е ок, преди съм изследвала всичките хормони и все са били добре. Доста от тези показатели си ги самоназначих, докторката беше пуснала съвсем малко неща, независимо че й казах, че ще си ги доплатя. Та това е положението. А за инсулина, той на 120мин. ми е 33, това не е ли над реф.граница?

# 701
  • Мнения: 27 724
Алоевера, Т3 ти е доста ниско в сравнение с Т4- и двата оптимално трябва да бъдат в горната четвърт на референтните или евентуално поне над средата. Глюкозата и инсулинът на мен ми изглеждат добре. Доста добре даже, предвид това в коя тема сме..  Grinning
Никито, нека си разправят, че на 120 минута било по-важно. Не е вярно. Но явно е нямало как (не са искали) да те боцнат...Ами ако на 60 минута инсулинът ти е примерно 20-25, а чак на 120 минута започва повишението?!  Макар и много рядко, има случаи когато кривата на инсулина не е обичайната и пикът е по-късно...но това няма как да се знае щом не е пуснат инсулин на 60 минута. Но според измерената с глюкомер КЗ на 60 минута, вероятно е бил висок инсулинът при теб. Но колко висок- незнайно. А е хубаво да се знае дали е бил 100, дали 300-400 (имало е и такива случаи тук).  А междудругото, ако тази КЗ 12,3 беше не с глюкомер, ами от вената, то мисля, че си клони към диабет...Явно инсулинът все пак все още си върши работата, щом сваля КЗ, но трябва да вземеш мерки. Така и не разбрах, имала ли си симптоми? За ЩЗ съм писала вече на Алоевера.

# 702
  • Близко съм
  • Мнения: 818
Долче, стремя се уж да ги оправя но не се получава пусто му, а декември по съм доволна изглеждаха по друг начин ето така и магнезия и калция и те бяха добре това са от декември

Инсулин (IRI) сутр. на гладно   Serum        3.09       mIU/l     Оптимална стойност <10 mIU/l     ECLIA *
Глюкоза   Serum        4.2       mmol/l     2.8 - 6.1     HK



Калций   Serum        2.47       mmol/l     2.15 - 2.5     BCG
Магнезий   Serum        0.87       mmol/l     0.66 - 1.07     
но ми прави впечатление че и калцият ми е завишен а магнезия намалял явно млечните въбоще не трябва да ги вкусвам , въпреки че ги бях ограничила доста

# 703
  • Мнения: 88
Здравейте  и от мен, момичета. Аз продължавам да чета темите назад. Стана ми любимо занимание вечер, преди за заспя. Неизчерпаем източник на информация сте и човек може да научи много от вас.

Продължавам и с режима - НВ-ВМХ и ежедневни фастове 16:8, като последното ми хранене за деня е в 18ч. Започнах на 14.05 и скоро ще стане 1 месец, като съм не съм имала прегрешения за целия период.

Свалих си едно приложение за следене на макроси, съотношение, калории и т.н. и исках да ви покажа едно примерно меню за деня. За момента - ям супер еднообразно всеки ден, докато вляза в ритъм и се понауча на количества, съотношения и т.н. Ще ви бъда благодарна за мнения, относно храненето ми - дали бъркам някъде, какво мога да подобря. Приемам и всеки ден по 1 връзка магданоз - смляна, добавям водичка и си я изпивам на 2,3 пъти.

Закуска в 10.30ч.
- 60гр. чиа (теглото е след като е накисната) с 50гр. кисело мляко (5%) - понякога добавям и лъжица ленено семе, като намалявам количестово на чиата
- Протеин на прах  - в снимката има съдържанието му:



Обяд в 14.00ч.
- 2 или 3 бъркани яйца с 30-40гр. кашкавал
- телешки пастет - не е купешки
- една краставица с малко зехтин и сол

Вечеря в 18ч.
- Днес по изключение ядох свинско, защото нямаше друго, но иначе ям телешко (100,150гр.) или пуешки/пилешки гърди, или дробчета (пак същото количество)
- Зелена салата с ябълков оцет, сол и зехтин

Ябълков оцет пия и преди първото сутрешно хранене. Преди обедното, приемам пробиотик. Продължавам си с приема на вит. Д, Б12, хром, магнезий и т.н. Пия доста вода, като 1л. от нея - гледам да е преварена, топла вода. Кафе пия 2,3 пъти в седмицата - по няколко глътки сутрин, колкото да се събудя, ако много ми се спи. Без захар, без мед, без подсладители.

Протеина го приемам, защото нямам никакъв апетит, а общият прием на калории, програмката ми го смяташе около 1000-1100, преди това беше дори под 900...

Последна редакция: пн, 01 юни 2020, 20:44 от aLeXaNd

# 704
  • Мнения: 18 542
На мен ми изглежда добре менюто, само този протеин на прах не съм сигурна, че ти трябва. Помисли дали не може да го замениш с нещо друго за в бъдеще. Имам предвид с истинска храна. Не веднага, но напред във времето.
Как се чувстваш иначе?

Общи условия

Активация на акаунт