Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 28

  • 24 848
  • 740
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 32 008
Здравейте,
пуснах изследванията.
Ето кои са извън граници...:

Тук само 1вата е зле:

Абе много неща са ти зле. Не само първата. И точно по първата се съди колко си зле.
Да не говорим за пикочната и другите неща. Не ми се и коментира.
А добре дошла в темата иначе.
Помня ти темата с вечерното преяждане от преди година.
Изглежда и тогава не си послушала нито мен, нито някой друг и си продължила купона.
Кой ми сра в гащите?
Всеки жъне, това което посее.
Помня, че тогава казваше как уж ти били наред изследванията.
Ами явно вече са станали още по-зле.
Още ли не си седнала да почетеш?
Аз като разбрах за ИР до 2 часа през ноща седях да чета. И следващите години също си трупах и четях. Ти какво правеше?
Защото аз честно казано съм изморена да повтарям едни и същи неща и нямам повече какво да ти кажа.
Първия пост съм го спретнала отдавна.
Който иска да се оправи, чете и яде каквото трябва, слабее и се лекува.
Другите си правят оглушки, не четат и похапват.
Решението си е твое.
Успех ти желая.

# 706
  • Мнения: 88
На мен ми изглежда добре менюто, само този протеин на прах не съм сигурна, че ти трябва. Помисли дали не може да го замениш с нещо друго за в бъдеще. Имам предвид с истинска храна. Не веднага, но напред във времето.
Как се чувстваш иначе?
Има дни, в които се чувствам много добре и такива - в които ми е много отпаднало, получавам сърцебиене (оттам и замайване), кръвната ми захар продължава да си пада от време на време (особено, след като съм се понатоварила физически). Миналия ден минах близо 10км с количката с детето и като се прибрах и я измерих - беше 3.6... Изчаках 20мин и се беше покачила на 4.6. Спадането го отдадох на изразходването на енергия. А сърцебиенето си го имах и преди режима. Предполагам, че е от килограмите, защото започнах да го получавам още през бременността, след като минах 76кг някъде. Знам, че сегашните 80кг не са фрапиращо много на ръст 170, но като никога през живота си не съм била с такова тегло... явно не му понася на организма ми.

Миоки, зарази ме с идеята за кантара и си закупих и аз. Laughing Общо-взето сериозно съм се заела. Ще му видя сметката на този висок инсулин.

nikitto, нова съм в темата и тепърва се запознавам с много неща за инсулиновата резистентност, но имам сравнително добри познания за останалите показатели от изследванията ти и по мое мнение - не са никак добри.

Не се води сляпо по референтните стойности... Имаш завишени чернодробни ензими (особено АЛАТ) - 33 при горна гранца 33 - това говори за чернодробно страдание. В общи линии, когато черният дроб не успява да се справи с натоварването - нивото на АСАТ в кръвообръщението се повишава (понякога е възможно причината да е и от бъбреци). Има едно съотношение на АСАТ към АЛАТ (ast to alt ratio), за което е добре да прочетеш.

Общият ти холестерол е над норма, като нивото на добрия е под норма, а на лошия - над. Триглицеридите също отиват към горна граница. Това е предпоставка за сърдечно-съдови заболявания, диабет... както виждаш се отразява и на КЗ на гладно, а и не само.

За останалото - наистина, прочети темата, прочети началната страница, прочети и предишните теми. Ще започнеш да навръзваш нещата. Не очаквай момичетата да ти кажат всичко на готово, защото това няма да е добре за теб. Трябва нещата да ти минат през главата, да ги осмислиш, да си ги подредиш и най-вече да започнеш да ги прилагаш без отлагане. Това е моето мнение. Успех!

Последна редакция: вт, 02 юни 2020, 12:30 от AnMary

# 707
  • Мнения: 18 542
Аз получавам сърцебиене от време на време когато не съм яла достатъчно сол предния ден, а текущия съм само на бронирано кафе. Не е от кафето.

Иначе от кантара за сега съм доволна. Измерванията са постоянни с много малки отклонения и то само в някои показатели, които смятам за допустими и нормални. Не като да го имам от година, само 3 дни ама определено не съжалявам за покупката. Simple Smile

# 708
  • Мнения: 27 690
Какво е това съотношение АСАТ- АЛАТ? Моите ензими+ ГГТ винаги са малко над 10. Холестерол ок, триглицериди ок, пикочна и разни други. Но явно моето слабо място са кг, КЗ, инсулин, ниско желязо/феритин- а покрай последните и ЩЗ се влияе...Обяснявам си го с това, че тялото ми като защитна реакция складира мазнините "външно", вместо по вътрешните органи...

# 709
  • Мнения: 88
Какво е това съотношение АСАТ- АЛАТ? Моите ензими+ ГГТ винаги са малко над 10. Холестерол ок, триглицериди ок, пикочна и разни други. Но явно моето слабо място са кг, КЗ, инсулин, ниско желязо/феритин- а покрай последните и ЩЗ се влияе...Обяснявам си го с това, че тялото ми като защитна реакция складира мазнините "външно", вместо по вътрешните органи...

dolce miele, тези стойности за чернодробните ензими са супер. В общи линии, това съотношение се гледа, ако има завишени стойности или големи разлики между АСАТ и АЛАТ.

Обикновено, когато има вече чернодробно страдание, увреджане на чернодробните клетки и стр-ри и т.н. - АЛАТ е значително по-завишен, докато АСАТ може да е все още в норма или граничен. Съотношене м/у АСАТ:АЛАТ от 2:1 или повече, насочва към заболяване на черния дроб от типа на алкохолна болест на черния дроб, особено ако има и завишен ГГТ. Но съотношението им се увеличава и, ако има стеатоза на черния дроб (натрупване на висцерални мазнини около дроба) - тогава това съотношение е около 1, като е възможно да е и малко по-ниско от 1 или малко по-високо. Някъде бях чела информация, че над 80% от хората със съотношение на АСАТ:АЛАТ около 1.3 - имат значителна стеатоза на черния дроб. И още нещо интересно, за което бях чела - диспропорция му АСАТ и АЛАТ в полза на първия, се получава и при недостиг на витамин Б6...

Ето тук има един добър калкулатор, ако някой се интересува http://www.scymed.com/en/smnxpc/pcdgr339.htm

За ниското желязо - знам, че е добре да се приема с фолиева киселниа (метилирана по възможност). Далеч от млечни храни. И в комбинация с витамин Ц.

# 710
  • Мнения: 18 542
На мен като ми правиха последно изследвания, са ми писали някакви Alanine aminotransferase което разбирам че е АЛАТ, обаче АСАТ нямам или поне аз не го разпознавам. Имам Alcaline phosphatase и Gamma-glutamyl transferase.
Може ли да са ми пуснали само едното? Тоест, има ли логика да е само едното?

# 711
  • Мнения: 88
На мен като ми правиха последно изследвания, са ми писали някакви Alanine aminotransferase което разбирам че е АЛАТ, обаче АСАТ нямам или поне аз не го разпознавам. Имам Alcaline phosphatase и Gamma-glutamyl transferase.
Може ли да са ми пуснали само едното? Тоест, има ли логика да е само едното?

Да, това са АЛАТ и ГГТ, но обикновено за оценка на чернодробна функция се изследват повече неща - АСАТ, АЛАТ, ГГТ, общ и директен билирубин, алкална фосфатаза, фибриноген - защото участва в кръвосъсирването.

Но, дори да е пропуснат АСАТ (aspartate transaminase би трябвало да е написан в изследването), ако ГГТ и АЛАТ са в норма, не би трябвало да имаш някакви притеснения. Е, в норма... нямам предвид около или на горна граница.

# 712
  • Мнения: 18 542
АЛАТ ми беше 18 /0-33/
ГГТ 14 /9-48/
Alcaline phosphatase 51 /35-104/
Билирубин общ 5 /1,71-20,5/

само тези имам от тези които си изброила. Референтните граници ги търсих в нета, защото не ми бяха дали такива - големи смотаняци. Не ми дадоха и стойността на Вит.Д въпреки е го имах като зададено от лекаря за изследване. Като попитах, само ми казаха че бил добре, ама не можели да ми дадат стойност. Според мен не са го изследвали изобщо...

# 713
  • Мнения: 27 690
Миоки, те направо са държавна тайна изследванията при вас... Thinking Ужас.
Моите АСАТ, АЛАТ и ГГТ най-често са 11-13. Февруари бяха нещо от типа 13, 14, 16 (не помня кое колко, само стойностите)- но от юни съм на макс доза Глюкофаж и мисля, че предвид това е добре. Алкалната фосфатаза беше 110 (референтни <240), за нея се чудех добре ли е, зле ли е...

# 714
  • Мнения: 18 542
Бе моля ти се. Ходих на два пъти да си ги искам. Първия път ми казаха да говоря първо с лекаря и ако той е съгласен, тогава щяли да ми ги дадат. На въпроса защо така, ми щото искали да предпазят пациентите да си правят погрешни изводи от стойностите и да не се плашели...цирк.

# 715
  • Мнения: X
dolce miele, миоки, aLeXanD благодаря ви!  Давате ми полезни насоки.
Елора, не виждам никакъв смисъл в това да ми напишеш дълъг пост, в който ми начукваш канчето. Дано поне за теб е имало. Относно това какво съм правила цяла година и защо не съм реагирала по начина, по който ти си реагирала някога на знаците за влошаващо се здраве, надали има нужда да отговарям Wink

# 716
  • Мнения: 88
Миоки, според мен са ти много добри стойностите. Наистина е много тъпо това, че не са дали референтни стойности... За витамин Д, до колкото си спомням от бременността е добре да е над 30ng/ml. Между 10,11 и 30 се води вече недостиг, а под 10 - си е критичен, тежък дефицит.

dolce miele,  алкалната фосфатаза - колкото е по-ниска, толкова по-добре. Не зная в какви мерни единици са изследванията в лабораторията, в която си ги пускала. Ето една табличка с референтни стойности, които съм забелязвала, че съвпадат и с тези в няколкото лаборатории, в които съм пускала в последните години.  При теб са сякаш мъничко над допустимото, но пък са в референтни стойности, според твоята лаборатория, та не знам... Имаш ли някакви проблеми с жлъчка? При запушвания на жлъчните пътища, се притиска черният дроб и също може да се повишат нивата, но до колкото знам - там завишаването е доста значително.

# 717
  • Мнения: 27 690
Не, абсолютно никакви проблеми нямам с жлъчката...Аз се бях зачела, че при проблеми с ЩЗ или надбъбречна умора стойностите на алкалната фосфатаза били много ниски, но според референтните стойности на моята лаборатория всъщност не са в горната граница изобщо. Не знам дали референтните не зависят от метода по който изследват и оттам да идват разликите Thinking
Никито, на всеки му отнема различно време, за да се вземе в ръце и да реагира. Дори и, за да осъзнае напълно каква е ситуацията. По-добре късно, отколкото никога.

# 718
  • Paris, France
  • Мнения: 14 123
Скрит текст:
Здравейте,
пуснах изследванията.
Ето кои са извън граници...:

Тук само 1вата е зле:
Глюкоза-3 кратен профил Профил * *
Глюкоза ( Glucose ) ↑ 6.80 mmol/l 3.60 - 6.10
Глюкоза втора 4.21 mmol/l
Глюкоза трета 4.61 mmol/l

И още:
Пикочна киселина (Uric acid) ↑ 365.00 μmol/l 142.00 - 340.00
Холестерол - общ ( Total Cholesterol ) ↑ 6.37 mmol/l До 5.20
Холестерол - HDL-Cholesterol ↓ 1.34 mmol/l Над 1.55
Холестерол - LDL-Cholesterol calc. ↑ 4.31 mmol/l До 3.00
АлАТ (GPT; ALT) ↑ 33.30 U/l До 33.00
Витамин В12 ( Vit. B12 ) ↑ 497.00 pmol/l 140.00 - 490.00

Ето и няколко други показателя, които са в граници, но може да са важни:
FT 4 ( свободен Т4 ) 14.20 pmol/l 12.00 - 22.00
TSH ( Тиреотропен Хормон ) 1.540 mIU/l 0.300 - 4.200
Insulin ( Серумен Инсулин ) 12.80 mU/l 2.60 - 25.00
Креатинин (Creatinine) 64.00 μmol/l До 84.00
Витамин D total (25-OH Vitamin D) 62.00 nmol/l 50.00 - 120.00
Триглицериди (Triglyceride ) 1.59 mmol/l До 1.70
АсАТ (GOT; AST) 18.90 U/l До 32.00
Гликиран Хемоглобин ( HbA1c ) 5.40 % (NGSP) 4.0 - 6.0 (6.0 - 6.5 повишен риск за диабет)

Също така някои показатели в урината май са зле:
Урина - Еритроцити,Хемоглобин
(Erythrocytes, Hgb.)

+++ 3+

Урина - Кетони ( Ketones ) ++ 2+

Седимент - Еритроцити ( Sediment
RBCs )

+ 16 на поле До 2


 Не съм ходила още пак на ендокринолог, но й пратих резултатите и ми назначи обременяване с глюкоза (0 и 120 мин.), съответно днес направих и него и ето резултатите :

Глюкоза ( Glucose )      5.78   mmol/l   3.60 - 6.10
Глюкоза ( Glucose )      5.94   mmol/l   3.60 - 6.10
 
Insulin ( Серумен Инсулин )      14.00   mU/l   2.60 - 25.00
Insulin ( Серумен Инсулин )      33.70   mU/l   2.60 - 25.00


(на 60тата минута се тествах с моя си глюкомер, който носих, за да сверя с някой от резултатите, и по моя излезе 12.3 захарта)

Моля коментирайте какво мислите. Спазвам вече режим по собствено усмотрение, в който не ям захар, брашно, картофи, ориз. Плодове - макс по 1 ден , сутрин, не всеки ден. През ден следобед по 1ш. сурови ядки. Алкохол избягвам, но не мисля съвсем пък да не пия, ако има повод, ще пийна. Колбаси и сиренца разни също сиилно съм ограничила. Ям основно месо/риба/яйца/сирене(бяло) със зеленчуци. Понякога на закуска куп.кисело мляко с 2 с.л. овес. ядки и канела. Понякога филия протеинов х;яб с нещо - сирене, например. Добавям към слаатите авокадо или маслини. И от време на време някоя купичка леща/боб..горе долу за сега това е. Почнах леко да свалям кила. Чудя се тези кетони в урината заради потенциалния диабет ли са или заради огранизченията в храненето...Моля , посъветвайте ме за хранене, добавки и пр. На преглед ще ходя пак и препдолагам ще ми изпишат някой препарат като метформин..(така ли се казваше?)
Сърдечно ви благодаря Simple Smile

Като вече спазваш ниско въглехидратен режим за какъв такъв пи глюкоза? 1000 пъти сме обяснили какво се прави преди изследването и как. Без инсулин на 1 час и КЗ това изследване нищо не показва освен глупост.

Как да свалиш пикочния киселина пише в първия пост, мисля.

Още 1000 пъти сме писали защо да.не се изследват щитовидни докато сме кето и/или отслабваме.

Чети първия пост и го прилагам! Не са наред нещата, всичко е зле. Холестеролът е обидно лош за човек на НВ. Виж какви мазнини трябва да се ядат и да не се ядат за да го оправиш. Оправяй витамин Д и ще си като нова догодина по това време.

Сега я видях вокалната фосфатаза и разбрах какво е. Моята я свалих като намалиха наситени мазнини и увеличиха зеленчуците, но в 1-2 яденета ги ядяха без мазнина.

# 719
  • Мнения: 13 139
Скрит текст:
На мен ми изглежда добре менюто, само този протеин на прах не съм сигурна, че ти трябва. Помисли дали не може да го замениш с нещо друго за в бъдеще. Имам предвид с истинска храна. Не веднага, но напред във времето.
Как се чувстваш иначе?

Има дни, в които се чувствам много добре и такива - в които ми е много отпаднало, получавам сърцебиене (оттам и замайване), кръвната ми захар продължава да си пада от време на време (особено, след като съм се понатоварила физически). Миналия ден минах близо 10км с количката с детето и като се прибрах и я измерих - беше 3.6... Изчаках 20мин и се беше покачила на 4.6. Спадането го отдадох на изразходването на енергия. А сърцебиенето си го имах и преди режима. Предполагам, че е от килограмите, защото започнах да го получавам още през бременността, след като минах 76кг някъде. Знам, че сегашните 80кг не са фрапиращо много на ръст 170, но като никога през живота си не съм била с такова тегло... явно не му понася на организма ми.

Миоки, зарази ме с идеята за кантара и си закупих и аз. Laughing
Общо-взето сериозно съм се заела. Ще му видя сметката на този висок инсулин.
Много ми хареса да го прочета това. От цялата работа най-важното е да се мотивира човек и да действа, ако ще и отначало да не уцели съвсем точно какво работи при него и да продължи да пробва и променя.
И аз така се надъхвах отначало - ще му видя сметката Grinning Сега се смея, ама то въпросът беше или аз на него, или той на мен или поне аз така го възприех и се задействах. Яд ме е че не съм го осъзнала и започнала по-рано, затова пък сега си се радвам на мене си че продължавам по правилния начин за мен, вече две години някъде.

Общи условия

Активация на акаунт