Майчинството счетоводно-85

  • 31 814
  • 753
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 777
Реших по време на втората година от майчинството да започна работа по трудов договор на 4 часа. Ще си получавам 380лв  + заплата за 4 часа. Интерсува ме ако детето се разболее мога ли да взема болничен за тези 4 часа?

# 646
  • Plovdiv, Bulgaria
  • Мнения: 1 638
Здравейте, от колко годишна/месечна възраст на детето се полагат детски надбавки? Благодаря!

Моята дъщеря е родена юни, казаха ми, че от юли имам право да пусна документите.

# 647
  • София-Младост
  • Мнения: 23 336
Реших по време на втората година от майчинството да започна работа по трудов договор на 4 часа. Ще си получавам 380лв  + заплата за 4 часа. Интерсува ме ако детето се разболее мога ли да взема болничен за тези 4 часа?

Разбира се, че можете.
Това "ще си получавам 38лв." е само, ако започнете работа на ТД при ДРУГ работодател и детето не посещава детско заведение. Ако се върнете при основния имате право на 50% от обезщетението.

# 648
  • Мнения: 777
Да при друг работодател е. Детето няма да посещава ясла. С баща му ще си го гледаме (още не знам как ще го съчетаем, но ще измислим нещо 😁) Благодаря за отговора

# 649
  • Мнения: 549
Здравейте!
Интересувам се от следното.
В момента съм в отпуск по майчинство от август ми силата година. Смятам да остана вкъщи 2 години, за да гледам малкия.
Да предположим, ще той тръгне на ясла септември 2021г, а аз се върна на работа. Работя 6-7 месеца, забременявам и след година отново излизам в майчинство.
В такъв случай как би се изчислило майчинството за второто дете, при положение, че 2рата година съм взимала 360лв. Тези пари ли ще се сметнат в сметката или заплатата, която бих получавала, ако съм на работа?

Благодаря ви Simple Smile

# 650
  • София-Младост
  • Мнения: 23 336
"Втората" година се смята на база МРЗ.

# 651
  • Мнения: 2 111
Здравейте,

От линка на първа страница не мога да стигна до формуляра за еднократната помощ при раждане на дете. Може ли някой да ми услужи с директен линк и да ми каже какви документи всъщност ми трябват? Предполагам л.к., самата декларация и акт за раждане или бъркам? Благодаря!

# 652
# 653
  • Мнения: 10
Здравейте!
Наскоро разбрах, че съм бременна и искам да изляза в отпуск по майчинство още от сега, понеже работата ми идва твърде натоварваща.
Преди две години, доката бях на същата работа, забременях и предпочетох да си остана на работа, да работя, докато мога. Но от натоварване, почти в третия месец от бременноста-абортирах.
Страхувам се всичко да не се повтори отново. Затова искам да изляза в отпуск още от сега.
Моля за мнение от компетентни по тази тема хора. Какво е нужно да направя, за да изляза в отпуск помайчинство? Към кого трябва да се обърна? Какви документи е нужно да представя?

# 654
  • Мнения: 1 472
При изтичане на първата година майчинство подават ли се някакви документи за втората година или автоматично започват да изплащат минималното майчинство. Самоосигуряващо лице съм, ако има значение.

# 655
  • Мнения: 15 356
Не е отпуск по майчинство,а болничен .Аз озлязох от теста още,намери АГ при който ще се регистрираш и той ще ти даде болничен.

# 656
  • София-Младост
  • Мнения: 23 336
Приложение 7

# 657
  • Мнения: 3 730
Здравейте!
Наскоро разбрах, че съм бременна и искам да изляза в отпуск по майчинство още от сега, понеже работата ми идва твърде натоварваща.
Преди две години, доката бях на същата работа, забременях и предпочетох да си остана на работа, да работя, докато мога. Но от натоварване, почти в третия месец от бременноста-абортирах.
Страхувам се всичко да не се повтори отново. Затова искам да изляза в отпуск още от сега.
Моля за мнение от компетентни по тази тема хора. Какво е нужно да направя, за да изляза в отпуск помайчинство? Към кого трябва да се обърна? Какви документи е нужно да представя?
Няма как да излезеш в отпуск по майчинство.Можеш да излезеш в болничен,който ще е за общо заболяване и се издава от комисия (ЛКК).Питай следящият те АГ как процедира.Имаш право на 180 дни непрекъснат болничен.45-дневния не влиза в тези 180дни.Ако не ти стигнат може да минеш на Телк.

# 658
  • Варна
  • Мнения: 854
Привет,  дами! Ако втората ми година майчинство започва на 03.08, а 01.08 и 02.08 са съответно събота и неделя,  ще получа ли цялата сума : 380лв , или част от нея? Предполагам, че първите два дни от Август няма да ми ги платят.

# 659
  • Мнения: X
Ала бала, ако детето ми навърши годинка ноември и аз го запиша на частна ясла и реша да се върна на работа, имам ли право да прехвърля парите за втората година на баба му (т.е. на майка ми), при положение, че детето не посещава държавна ясла, но все пак посещава някаква?

Общи условия

Активация на акаунт