НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени

  • 55 606
  • 695
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 11 025
Май за база се вземат последните 6 месеца, но нека счетоводителките обяснят по-подробно.  newsm78

# 631
  • Мнения: 11 025
след като нямаш прекъсване мейду двата вида болнични, преди си вземала 80 %, а сега имаш право на 90%

Точно това ме интересува и мен - ако ме осигуряват на минималната заплата, дори и да имам прекъсване между болничните, пак ще получавам 160 лв., нали? По-малко от минималната нямат право да ми дават.

# 632
  • Мнения: 907
Да, разбира се, мисля, че по-малко от МРЗ нямат право да ти дават.

# 633
  • Мнения: 5 178
Щом има
след като нямаш прекъсване мейду двата вида болнични, преди си вземала 80 %, а сега имаш право на 90%

Точно това ме интересува и мен - ако ме осигуряват на минималната заплата, дори и да имам прекъсване между болничните, пак ще получавам 160 лв., нали? По-малко от минималната нямат право да ми дават.
Щом имаш 6м осигурителен стаж ти се полагат мин 160лв до навършване 2 год на детето

# 634
  • София
  • Мнения: 250
Здравейте,
Назначена съм на трудов договор във фирма откъдето получавам майчинството си - 160лв месечно.
Бих искала да създам ЕТ , но според вътрешния ни договор и декларация която съм подписала нямам право на никакво участие във фирми със същия предмет на дейност.
Та въпросът ми е ако напусна, създам такова ЕТ и се назнача в него, какво става с майчинството ми и какви осигуровки трябва да си плащам.

# 635
  • Мнения: 288
Моля, който може да ми отговори или да ме посъветва къде да се обърна за отговор на моя въпрос, а той е следния. По време на бременността бях в болнични всичките 180 дни / 6 месеца/ и веднага след това излязох в тези 45 дена преди термин в болнични. От предприятието ми казаха, че след като през тези 6 месеца съм нямала работен ден, а съм била в болнични, не ми се полагат тези 90 % от трудовото ми възнаграждение, което е около 400 лв месечно, а само 160 лв. Сега за тези 135 дена, полагащи ми се по закон, аз получих само 160 лв. заплата за месец, а не 90 % от нея. Да вметна, че ме осигуряват върху пълна заплата. Предварително благодаря на всички, които ми отговориха!
Поздрави
.. привет ..   bouquet
.. варианта това да се случи така е само един .. и той e ..  че  не си била осигурявана в/у 400 лв. .. демек имаш трудов договор за по малка сума .. във всички други варианти моя съвет е .. СВЪРЖИ СЕ С АДВОКАТ ...  Sunglasses
П.С. .. ако нямате под ръка .. пишете на Л.С. .. имам един тип "човекоядец"  #2gunfire

Последна редакция: нд, 01 окт 2006, 22:44 от RadoMit

# 636
  • Мнения: 288
Здравейте,
Назначена съм на трудов договор във фирма откъдето получавам майчинството си - 160лв месечно.
Бих искала да създам ЕТ , но според вътрешния ни договор и декларация която съм подписала нямам право на никакво участие във фирми със същия предмет на дейност.
Та въпросът ми е ако напусна, създам такова ЕТ и се назнача в него, какво става с майчинството ми и какви осигуровки трябва да си плащам.
.. за нуйдите на ЕТ-то ще имаш нужда от услугите на колега .. най добре той да ти поведе нещата още от сега .. иначе .. за декларациите .. няма осъден а това ..  Wink

# 637
  • Мнения: 288
Точно това ме интересува и мен - ако ме осигуряват на минималната заплата, дори и да имам прекъсване между болничните, пак ще получавам 160 лв., нали? По-малко от минималната нямат право да ми дават.
.. можеш да получаваш и НИЩО .. стига да нямаш 6м. осигурителен стаж например ..  Sunglasses

# 638
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 434
Здравейте  Simple Smile
Ако ползвам болнични през цялата бременност откъде следва да получавам парите, на които ме осигуряват - от работодателя в деня за раздаване на заплати или всеки месец трябва да ходя при социалните  Embarassed

До края на 2006 г. обезщетенията за болнични се получават от НОИ чрез работодателя, като първият ден от първичният болничен лист е за сметка на работодателя. След 01.01.2007 г. болничните ще се получават директно от НОИ, но как точно .... newsm78 все още не се  знае ...

# 639
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 434
Моля, който може да ми отговори или да ме посъветва къде да се обърна за отговор на моя въпрос, а той е следния. По време на бременността бях в болнични всичките 180 дни / 6 месеца/ и веднага след това излязох в тези 45 дена преди термин в болнични. От предприятието ми казаха, че след като през тези 6 месеца съм нямала работен ден, а съм била в болнични, не ми се полагат тези 90 % от трудовото ми възнаграждение, което е около 400 лв месечно, а само 160 лв. Сега за тези 135 дена, полагащи ми се по закон, аз получих само 160 лв. заплата за месец, а не 90 % от нея. Да вметна, че ме осигуряват върху пълна заплата. Предварително благодаря на всички, които ми отговориха!
Поздрави

За подобен на твоя случай доста дискутирахме с The sun по темата коя е базата за изчисление на болничният за бременност и раждане, след като жената е била в обикновен болничен / за общо заболяване / всичките 6 месеца преди да придобие право на този болничен.

Единият вариант / на който държа аз / е, че базата за изчисление на Болничният за бременност и раждане са месеците в болничен преди това, т.е. това е 90 % от обезщетението, което си получавала за обикновения болничен, но това в никакъв случай не прави 160 лева, ако наистина си била осигурена на 400 лева, преди да излезеш в болничен. Имаш ли стаж преди да излезеш болничен и колко ?

Другият вариант, който поддържа The sun е, че базата за изчисление на болничният за бременност и раждане се запазва същата, като за обикновения болничен по време на бременността, т.е. това са 6 мес. по 400 лева, което прави още по-голямо обезщетение за бременност и раждане.

В защита на своята теза ще кажа, че основанията за получаване на двата вида обезщетение са различни по КСО.

# 640
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 434
Гигилче,аз съм в болнични от началото на бременноста и ми ги плаща работодателя-за след 01.01 не знам.
Моля, който може да ми отговори или да ме посъветва къде да се обърна за отговор на моя въпрос, а той е следния. По време на бременността бях в болнични всичките 180 дни / 6 месеца/ и веднага след това излязох в тези 45 дена преди термин в болнични. От предприятието ми казаха, че след като през тези 6 месеца съм нямала работен ден, а съм била в болнични, не ми се полагат тези 90 % от трудовото ми възнаграждение, което е около 400 лв месечно, а само 160 лв. Сега за тези 135 дена, полагащи ми се по закон, аз получих само 160 лв. заплата за месец, а не 90 % от нея. Да вметна, че ме осигуряват върху пълна заплата. Предварително благодаря на всички, които ми отговориха!
Поздрави
Боже господи,The Sun,Incandescent,може ли това да е така,че и аз загивам при това положение?Или може при положение,че mle4ko не е имала никакъв стаж преди това?

И аз попитах същото в горния си пост. при положение, че 6-те месеца преди излизане в обикновен болничен по време на бременността наистина е осигурена няма основание да й се изплаща минимално обезщретение.

# 641
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 434
Здравейте,
Назначена съм на трудов договор във фирма откъдето получавам майчинството си - 160лв месечно.
Бих искала да създам ЕТ , но според вътрешния ни договор и декларация която съм подписала нямам право на никакво участие във фирми със същия предмет на дейност.
Та въпросът ми е ако напусна, създам такова ЕТ и се назнача в него, какво става с майчинството ми и какви осигуровки трябва да си плащам.

За да продължиш да получаваш майчинство щом фирмата започне дейност трябва да си осигурена за всички осигурителни случаи / вкл. общо заболяване и майчинство / и да упълномощиш лице, което да управлява фирмата ти.

# 642
  • София
  • Мнения: 250
Здравейте,
Назначена съм на трудов договор във фирма откъдето получавам майчинството си - 160лв месечно.
Бих искала да създам ЕТ , но според вътрешния ни договор и декларация която съм подписала нямам право на никакво участие във фирми със същия предмет на дейност.
Та въпросът ми е ако напусна, създам такова ЕТ и се назнача в него, какво става с майчинството ми и какви осигуровки трябва да си плащам.

За да продължиш да получаваш майчинство щом фирмата започне дейност трябва да си осигурена за всички осигурителни случаи / вкл. общо заболяване и майчинство / и да упълномощиш лице, което да управлява фирмата ти.

Да, досега съм осигурявана за всички осигурителни случаи. Но, след като напусна, майчинството от общината ли ще го получавам? И какви видове данъци и осигуровки трябва сама да продължа да плащам. Интересува ме също дали ще продължи да ми тече стажът.
Благодаря за отговорите. Hug

# 643
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 434
Здравейте,
Назначена съм на трудов договор във фирма откъдето получавам майчинството си - 160лв месечно.
Бих искала да създам ЕТ , но според вътрешния ни договор и декларация която съм подписала нямам право на никакво участие във фирми със същия предмет на дейност.
Та въпросът ми е ако напусна, създам такова ЕТ и се назнача в него, какво става с майчинството ми и какви осигуровки трябва да си плащам.

За да продължиш да получаваш майчинство щом фирмата започне дейност трябва да си осигурена за всички осигурителни случаи / вкл. общо заболяване и майчинство / и да упълномощиш лице, което да управлява фирмата ти.

Да, досега съм осигурявана за всички осигурителни случаи. Но, след като напусна, майчинството от общината ли ще го получавам? И какви видове данъци и осигуровки трябва сама да продължа да плащам. Интересува ме също дали ще продължи да ми тече стажът.
Благодаря за отговорите. Hug

Трудовият договор Е за всички осиг. случаи - няма друг вид  Grinning
Майчинството е обезщетение, което се тегли от НОИ - на практика чрез работодателя до сега, а има информация, но все още не и нормативен акт, че догодина ще се получава лично от лицето, на което се полага обезщетение.
Осигуряването на собственикът на ЕТ е доста обширна тема и не мога да го обясня с две думи. Най-общо е два вида - 1/ само за пенсия 2/ пенсия+общо заболяване и майчинство
И в двата случая трудов стаж тече.

# 644
  • Бургас
  • Мнения: 1 203
Здравейте момичета! Благодаря на всички, които се отзоваха! Все още от месторабота твърдят, че те са прави, въпреки, че им казах, че съм питала тук-таме, най-вече в НОИ. Отговарят ми ,че в счетоводната програма излизали само нули и затова трябвало обезщетението ми да се изчисли върху минималната заплата! Не разбирам как може една счетоводна програма да е "по-убедителна" от членовете на КСО??? newsm78 Обещаха пак да проверят как стоят нещата и сега очаквам да ми се обадят. Ще ви информирам веднага.
С поздрав!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт