НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени

  • 55 713
  • 695
  •   1
Отговори
# 615
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 446
Здравейте на всички   love001 . Иска ми се да ви попитам какъв ще е смисълът ако съм осигурявана 4 месеца на 160 лв. и последните 2 на 500 лв. Питам за смисъла, защото ако искам последните 2 месеца да ме осигурят на 500, трябва да дам 2 пъти по 180 лв. ? Тоест ако може да ми каже някой, каква ще е приблизително сумата, която ще получавам на месец и дали ще се оправдае този разход от 360 лв. ? Много благодаря на всички ви.  smile3525

Нека сметнем:
4*160=640
2*500=1000
общо: 1640 лева / 126 раб дни / приблизително / = 13.02 лева средно дневно брутно тр. възнаграждение*90% = 11.71 лева

средно дневното нетно възнаграждение е : 4*140.12 + 2*382.54 = 1325.56 / 126 = 10.52

следователно базата за болнични е = 10.52 лева на ден
Например: 10.52 * 21 раб. дни = 220.92 лева обезщетение
Тази сума приблизително, съобразно броя на раб. дни през месеца ще получаваш за 315 дни.

Това прави около 10 месеца и половина и ако приемем, че догодина минималното обезщетение ще е около 170 лева, то на месец идва около 50 лева повече * 10.5 месеца = 525 лева

Значи би имало смисъл, освен това ще си осигурена на по-висок доход, което има значение при пенсиониране, нищо че това сега не ти е на дневен ред ... Grinning

# 616
  • София
  • Мнения: 50
Огромни благодарности Incandescent . Аз се опитах също да сметна, но моите сметки бяха малко по - други, тоест хубаво е , че вече знам истината  Peace

# 617
Здравейте мами!
Предварително се извинявам, ако вече е обсъждана темата.
Терминът ми е на 24.10., т.е. по мои изчисления ме хващат промените в КСО за болничния от 315 дни. Казах това на счетоводителката ми, но тя ми каза, че никъде не пише, че това важи за тези, родили преди 01.01.2007г. Преди време май бях чела, че ще излиза някаква наредба, където ще пише за майките в заварено положение като моето. Моля кажете, излезнала ли е вече тази наредба, не е ли, къде да я намеря?

Мерси предварително!   bouquet

# 618
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 446
Здравейте мами!
Предварително се извинявам, ако вече е обсъждана темата.
Терминът ми е на 24.10., т.е. по мои изчисления ме хващат промените в КСО за болничния от 315 дни. Казах това на счетоводителката ми, но тя ми каза, че никъде не пише, че това важи за тези, родили преди 01.01.2007г. Преди време май бях чела, че ще излиза някаква наредба, където ще пише за майките в заварено положение като моето. Моля кажете, излезнала ли е вече тази наредба, не е ли, къде да я намеря?

Мерси предварително!   bouquet

Определено за теб важат промените в КСО, защото към 01.01.2007 г. все още ще бъдеш в болничен за бременност и раждане. Проблемът е за майки, коио вече са ползвали този болничен, той е изтекъл, но децата им не са навършили 9 месеца. Законодателят приема, че те вече ползват отпуск на друго основание от КСО - за отглеждане на дете до 2 години. На 01.01.2007 ти още ще ползваш болничен и ще вземаш обезщетение, което значи, че имаш право да ползваш новата продължителност на този болничен. Ще погледна и за точните формулировки на КСО и ще ги пусна допълнително.

# 619
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 446
Ето цитат от КСО:

"Чл. 50. (1) (Доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., изм., бр. 68 от 2006 г., в сила от 1.01.2007 г.) Осигурената за всички осигурени социални рискове майка има право на парично обезщетение при бременност и раждане за срок 315 календарни дни, от които 45 дни преди раждането. Такова право се предоставя и на майката, която не е осигурена за трудова злополука, професионална болест и безработица.

(2) Когато раждането стане преди изтичането на 45 дни от началото на ползването на обезщетението, остатъкът до 45 дни се ползва след раждането."

Ето и идентичен случай на твоя и отговора на служител от МТСП:

"Начало > Въпроси и отговори
Обществено осигуряване 
 27-09-2006 
  Косара  Чигирева Въпрос
 
 
 
 
Кажете ми дали само майките, които са все още в периода на 135 дни (към 01.01.07) ще имат право да св възползват от новия закон или все още не са излезли тълкованията в ДВ. Каква ще е компенсацията на тези на които тези 135 дни изтичат в средата на Ноември 2006. Ние сащо сме плащали данъци...
 
 28-09-2006 
  Eмил  Мирославов - Директор Дирекция "Трудово право и обществено осигуряване" Отговор 
 
 
 
 
От 1. 01. 2007 г. влизат в сила измененията на чл. 163 от Кодекса на труда и на чл. 50 от Кодекса за социално осигуряване, по силата на които размерът на отпуска за бременност и раждане от 135 календарни дни се увеличава на 315 дни, 45 от които преди раждането, като за това време майките получават обезщетение в размер на 90 на сто от брутното си трудовото възнаграждение.
Поради това майките, които към 1. 01. 2007 г. ползват отпуск за бременност и раждане и досегашният му срок от 135 дни не е изтекъл, ще имат право на увеличения размер на отпуска.
В случаите, когато срокът на отпуска за бременност и раждане е изтекъл преди 1. 01. 2007 г., такъв отпуск не може да се ползва."

Предложи на твоята счетоводителка да посочи законовото основание ДА НЕ ТИ СЕ ПОЛАГА болничен за бременност и раждане от 315 дни ... Crossing Arms

 
 

# 620
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 446
А ето и още един път, същото  Grinning:

"Обществено осигуряване 
 20-09-2006 
  Ива  Пеева Въпрос
 
 
 
 
Предстои да родя през Ноември.2006 г. Работя на трудов договор. Според последните промени платения отпуск по майчинство е 315 дни. Детето ми нямя да е навършило 3 месеца. Ще получавам ли 90% от заплатата си след 01,01,2007 в оставащите месеци от този срок?

 
 25-09-2006 
  Eмил  Мирославов - Директор Дирекция "Трудово право и обществено осигуряване" Отговор 
 
 
 
 
От 1. 01. 2007 г. влизат в сила измененията на чл. 163 от Кодекса на труда и на чл. 50 от Кодекса за социално осигуряване, по силата на които размерът на отпуска за бременност и раждане от 135 календарни дни се увеличава на 315 дни, 45 от които преди раждането, като за това време майките получават обезщетение в размер на 90 на сто от брутното си трудовото възнаграждение.
Поради това майките, които към 1. 01. 2007 г. ползват отпуск за бременност и раждане и досегашният му срок от 135 дни не е изтекъл, ще имат право на увеличения размер на отпуска."

 

# 621
Incandescent, благодаря ти много за отговорите.

Все пак би трябвало да има наредба или някакъв друг документ, където изрично да пише, че за майки, чиито болнични от 135 дни не са изтекли към 01.01.2007, важат промените в КСО. Мисля, че тук във форума бях чела, че ще излиза наредба на Министерски съвет, в която ще се урежда това заварено положение.
Все пак за да убедя работодателя трябва да му посоча точния текст в официален документ /си мисля  newsm78/. Не знам дали отговорите на сайта на МТСП биха имали някаква тежест пред моя работодател.

Ако имаш някаква идея, моля те сподели!

Много ти благодаря, вече за втори път ми помагаш!   bouquet

# 622
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 446
Incandescent, благодаря ти много за отговорите.

Все пак би трябвало да има наредба или някакъв друг документ, където изрично да пише, че за майки, чиито болнични от 135 дни не са изтекли към 01.01.2007, важат промените в КСО. Мисля, че тук във форума бях чела, че ще излиза наредба на Министерски съвет, в която ще се урежда това заварено положение.
Все пак за да убедя работодателя трябва да му посоча точния текст в официален документ /си мисля  newsm78/. Не знам дали отговорите на сайта на МТСП биха имали някаква тежест пред моя работодател.

Ако имаш някаква идея, моля те сподели!

Много ти благодаря, вече за втори път ми помагаш!   bouquet

Едва ли ще излезе или е излязла нарочна наредба за "заварените" случаи. Такива моменти се уреждат в "Преходните и заключителни разпоредби" към съответния нормативен документ. НО щом Кодекса за социално осигуряване изрично определя срока на болничния аз не виждам какво повече като доказателство трябва да се търси. Аз не съм видяла / търсих / изрично написан текст, който да отрича правото на жени в заварено положение, каквато си ти възможността да ползват общо 315 дни болничен. Не намерих и изречението, което би те удовлетворило като съдържание, сори  Thinking
Да добавя - доста неща в законите се подлагат на тълкуване и ги няма черно на бяло  Rolling Eyes

# 623
  • Мнения: 1 101
Здравейте,
Не можах да изчета голяма част от темите, за което се извинявам  Embarassed  Бихте ли ми обяснили по-подробно как стои въпросът с детските надбавки. Не мога да задам конкретно въпросът си, защото самата аз не съм наясно. Интересува ме  кога се подава тази молба-декларация, задължително ли тези надбавки се начисляват върху моята заплата или има нещо друго. Въобще всичко, за което се сетите.
Предварително Ви благодаря   bouquet

# 624
  • Мнения: 11 036
Здравейте  Simple Smile
Ако ползвам болнични през цялата бременност откъде следва да получавам парите, на които ме осигуряват - от работодателя в деня за раздаване на заплати или всеки месец трябва да ходя при социалните  Embarassed

# 625
  • Бургас
  • Мнения: 1 204
Моля, който може да ми отговори или да ме посъветва къде да се обърна за отговор на моя въпрос, а той е следния. По време на бременността бях в болнични всичките 180 дни / 6 месеца/ и веднага след това излязох в тези 45 дена преди термин в болнични. От предприятието ми казаха, че след като през тези 6 месеца съм нямала работен ден, а съм била в болнични, не ми се полагат тези 90 % от трудовото ми възнаграждение, което е около 400 лв месечно, а само 160 лв. Сега за тези 135 дена, полагащи ми се по закон, аз получих само 160 лв. заплата за месец, а не 90 % от нея. Да вметна, че ме осигуряват върху пълна заплата. Предварително благодаря на всички, които ми отговориха!
Поздрави

# 626
  • Мнения: 390
Гигилче,аз съм в болнични от началото на бременноста и ми ги плаща работодателя-за след 01.01 не знам.
Моля, който може да ми отговори или да ме посъветва къде да се обърна за отговор на моя въпрос, а той е следния. По време на бременността бях в болнични всичките 180 дни / 6 месеца/ и веднага след това излязох в тези 45 дена преди термин в болнични. От предприятието ми казаха, че след като през тези 6 месеца съм нямала работен ден, а съм била в болнични, не ми се полагат тези 90 % от трудовото ми възнаграждение, което е около 400 лв месечно, а само 160 лв. Сега за тези 135 дена, полагащи ми се по закон, аз получих само 160 лв. заплата за месец, а не 90 % от нея. Да вметна, че ме осигуряват върху пълна заплата. Предварително благодаря на всички, които ми отговориха!
Поздрави
Боже господи,The Sun,Incandescent,може ли това да е така,че и аз загивам при това положение?Или може при положение,че mle4ko не е имала никакъв стаж преди това?

Последна редакция: сб, 30 сеп 2006, 18:49 от ajva

# 627
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Моля, който може да ми отговори или да ме посъветва къде да се обърна за отговор на моя въпрос, а той е следния. По време на бременността бях в болнични всичките 180 дни / 6 месеца/ и веднага след това излязох в тези 45 дена преди термин в болнични. От предприятието ми казаха, че след като през тези 6 месеца съм нямала работен ден, а съм била в болнични, не ми се полагат тези 90 % от трудовото ми възнаграждение, което е около 400 лв месечно, а само 160 лв. Сега за тези 135 дена, полагащи ми се по закон, аз получих само 160 лв. заплата за месец, а не 90 % от нея. Да вметна, че ме осигуряват върху пълна заплата. Предварително благодаря на всички, които ми отговориха!
Поздрави


 #Cussing out #Cussing out #2gunfire #2gunfire Това за твоите работодатели

Имаш право на 90% от заплатата си която си получавала преди да излезеш в болнични, базата се смята още преди тези 6 месеца болнични които си ползвала преди болничния за бременност и раждане след като нямаш прекъсване мейду двата вида болнични, преди си вземала 80 %, а сега имаш право на 90% да не се правят на луди, можеш да провериш в Ной по местоживеене колко са ти превели и как стоят нещата в твоя случай и да им пратиш проверка....търси си правата защото тези пари ти ги изплаща държавата, а не работодателя и като ти дава по малко остатъка значи си го прибира за него #Cussing out #2gunfire #Cussing out

# 628
  • Мнения: 5 178
KaliMa, само да те поправя, че в базата за майчински се взимат тези 6 м, през които е била болнични.. защото 6м е била в болнични за общо заболяване и 45 дни в болнични поради бременност и раждане и не може втория тип БЛ да е продължение на друг..Това го разясниха мами счетоводителки или юристки..
Но въпреки всичко ти се полагат 90% от базата.., друг е въпроса и дали не трябва да се поразходиш до НОИ за да провериш дали реално си осигурявана на 400 лв през тия 6 м и имаш ли пълни 6м осигурителен стаж
Независимо, че си била болнични, осигурителния ти стаж тече !!!

# 629
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
KaliMa, само да те поправя, че в базата за майчински се взимат тези 6 м, през които е била болнични.. защото 6м е била в болнични за общо заболяване и 45 дни в болнични поради бременност и раждане и не може втория тип БЛ да е продължение на друг..Това го разясниха мами счетоводителки или юристки..
Но въпреки всичко ти се полагат 90% от базата.., друг е въпроса и дали не трябва да се поразходиш до НОИ за да провериш дали реално си осигурявана на 400 лв през тия 6 м и имаш ли пълни 6м осигурителен стаж
Независимо, че си била болнични, осигурителния ти стаж тече !!!

Хм newsm78 тя и моята информация е пак от счетоводителки, сума ти народ питах, и ми казаха че базата е преди да излезеш в болнични за общо заболяване, незнам да каже някоя мама счетоводител

Общи условия

Активация на акаунт