НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени

  • 55 627
  • 695
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 412
към СЛЪНЦЕТО
моля е, ако имаш тази възможност да ми дадеш съвет
ще черпя

# 76
  • Мнения: 412
Здравейте, нова съм, извинявам се, ако допускам някаква грешка
искам и аз да получа един компетентен отговор, който никой не иска или не може да мидаде
Вземам си майчинството вече една година от работодател, тоест остава ми още една година, но искам да работя на друго място.
как мога да запазя майчинството си и за втората година
моля ви, отговорете ми,наистина е спешно
благодаря предварително

# 77
  • Мнения: 8 917
към СЛЪНЦЕТО
моля е, ако имаш тази възможност да ми дадеш съвет
ще черпя


Стигах и до теб - карам по ред на номерата, но просто не се сдържах за КИАРА как могат да й кажат подобно нещо.
Ами ти просто си имаш това право, дори и да работиш в друга фирма. Защо си мислиш, че би го загубила? Това някой от сегашната фирма ли го е измислил? Wink Напускаш си тук, отиваш си в другата фирма и до навършване на 2 годинки на детенцето си си в майчинство Peace

# 78
  • Мнения: 8 917
Здравейте!
Искам и аз да попитам няколко неща.
1.Чух, че е имало възможност да се гледа осиг.доход само един месец назад, прието ли е това или въобще не е влизало за гласуване в парламента?
2.Аз първите три месеца съм на два трудови договора - един основен и един допълнителен - на 40 часа в месеца.Общо ли ще ми се гледа осиг.доход или само от основния трудов договор?След това така или иначе, съм на само един трудов договор с по-висока сума на осигуряване.
3.Разбрах, че болничните по майченство ще се изплащат директно от НОИ, а не през фирмата.Има ли нещо вярно в това?И ако има по какъв начин става това?Имам в предвид, че моите 135 дни ще почнат в началото на ноември някъде и така или иначе поне до 31,12 ще съм по старата схема, на за след това нещо в НОИ ли трябва да подавам или не?
Благодаря предварително.

1. Аз докато не видя "черно на бяло" в ДВ приетото, не го вярвам. Така, че това ми е много съмнително да стане - особено пък само месец назад - така поне с 6-месечният период ще те задължат по някакъв начин дасе осигуряваш на по-висока сума, но да ти отпуснат само един месец - звучи ми абсурдно. Peace
2. И двата работодателя изплащат съотвотното обезщетение. Да, гледат се и двата договора Peace
3. Още не е казано категорично как ще се изплащат /или поне аз не знам newsm78/, затова нека изчакаме - каквото трябва да се подава евентуално в НОИ - и това ще кажат  Peace

# 79
  • Мнения: 22
СЛЪНЦЕ ТАЗИ ИНФОРМАЦИЯ МИ Я ДАДЕ СЧЕТОВОДИТЕЛЯ НА ФИРМАТА С КОИТО ХИЧ НЕ СЕ ОБИЧАМЕ

# 80
  • Мнения: 412
към СЛЪНЦЕТО
моля е, ако имаш тази възможност да ми дадеш съвет
ще черпя


Стигах и до теб - карам по ред на номерата, но просто не се сдържах за КИАРА как могат да й кажат подобно нещо.
Ами ти просто си имаш това право, дори и да работиш в друга фирма. Защо си мислиш, че би го загубила? Това някой от сегашната фирма ли го е измислил? Wink Напускаш си тук, отиваш си в другата фирма и до навършване на 2 годинки на детенцето си си в майчинство Peace
не уточних
мога ли да не напусна старият работодател, да започна при новият на някакъв договор, за да мога да си получавам майчинството и втората година
или да го прехвърля на някой мога ли
едната година вече изтече, точно сега започна втората
между другото аз от третият месец на майчинството работих на втори трудов договор в друга фирма и не съм имала проблеми.
напуснах от там (второто място) и сега на новото нещо се кучат
за това в тази сложна ситуация питам акк мога да постъпя без да загубя пълният размер майчинство

# 81
  • Мнения: 22
СЕГА ВИДЯХ ЧЕ НЕ СЕ Е ПУБЛИКУВАЛО ПРЕДИШНОТО СЪОБЩЕНИЕ,  МНОГО БЛАГОДАРЯ НА СЛЪНЦЕТО СТРАХОТНА СИ

# 82
  • Мнения: 8 917
СЛЪНЦЕ ТАЗИ ИНФОРМАЦИЯ МИ Я ДАДЕ СЧЕТОВОДИТЕЛЯ НА ФИРМАТА С КОИТО ХИЧ НЕ СЕ ОБИЧАМЕ

Ок. Не ми се карай, а ми хвърли едно око тук и след това го дай на "счетоводителя" ви Mr. Green Peace


 

Чл. 50. (1) (Доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) Осигурената за всички осигурени социални рискове майка има право на парично обезщетение при бременност и раждане за срок 135 календарни дни, от които 45 дни преди раждането. Такова право се предоставя и на майката, която не е осигурена за трудова злополука, професионална болест и безработица.

(2) Когато раждането стане преди изтичането на 45 дни от началото на ползването на обезщетението, остатъкът до 45 дни се ползва след раждането.


# 83
  • Мнения: 8 917

мога ли да не напусна старият работодател, да започна при новият на някакъв договор, за да мога да си получавам майчинството и втората година
или да го прехвърля на някой мога ли
едната година вече изтече, точно сега започна втората
между другото аз от третият месец на майчинството работих на втори трудов договор в друга фирма и не съм имала проблеми.
напуснах от там (второто място) и сега на новото нещо се кучат
за това в тази сложна ситуация питам акк мога да постъпя без да загубя пълният размер майчинство


Ако си на граждански договор /а според други във форума, които според мен също разбират - дори и да си на втори трудов договор, който няма да ти е "основен"/ нямаш никакъв проблем да си вземаш цялото майчинство Peace Според мен това с "допълнителният трудов договор4 и 100% майчинство си е на кантар - зависи как ще се погледне и по-скоро не може, но казват пък, че ставало newsm78
Колкото до прехвърлянето - ако те интересува това/макар, че  ако влизаш в горните условия няма да ти се налага/ може да се прехвърли на бащата или на някой от родителите ви, но само ако е на трудов договор, и то такъв ,който ще е в сила, докато детенцето стане на 2 годинки Peace

# 84
  • Мнения: 22
[
Ок. Не ми се карай, а ми хвърли едно око тук и след това го дай на "счетоводителя" ви Mr. Green Peace


 



МИЛА НЕ СЕ КАРАМ ,ПРОСТО НАПИСАХ ЧЕ ТОЗИ СУХАР ОТНОВО МЕ Е " МЕТНАЛ"  ТОВА ИМАХ ПРЕДВИД

# 85
  • Мнения: 8 917
[
Ок. Не ми се карай, а ми хвърли едно око тук и след това го дай на "счетоводителя" ви Mr. Green Peace


 МИЛА НЕ СЕ КАРАМ ,ПРОСТО НАПИСАХ ЧЕ ТОЗИ СУХАР ОТНОВО МЕ Е " МЕТНАЛ"  ТОВА ИМАХ ПРЕДВИД

Ами тогава хвани някой по-луксозен Кодекс за социалното осигуряване - от тези с дебелите корици и златните букви, които тежат много и му помогни да му се наместят знанията с удар по умната глава Mr. Green

# 86
  • Мнения: 412
към СЛЪНЦЕТО
моля е, ако имаш тази възможност да ми дадеш съвет
ще черпя


Стигах и до теб - карам по ред на номерата, но просто не се сдържах за КИАРА как могат да й кажат подобно нещо.
Ами ти просто си имаш това право, дори и да работиш в друга фирма. Защо си мислиш, че би го загубила? Това някой от сегашната фирма ли го е измислил? Wink Напускаш си тук, отиваш си в другата фирма и до навършване на 2 годинки на детенцето си си в майчинство Peace
не уточних
мога ли да не напусна старият работодател, да започна при новият на някакъв договор, за да мога да си получавам майчинството и втората година
или да го прехвърля на някой мога ли
едната година вече изтече, точно сега започна втората
между другото аз от третият месец на майчинството работих на втори трудов договор в друга фирма и не съм имала проблеми.
напуснах от там (второто място) и сега на новото нещо се кучат
за това в тази сложна ситуация питам акк мога да постъпя без да загубя пълният размер майчинство

# 87
  • Мнения: 1 204
Привет имам един въпрос Embarassed понеже не съм сигурна в отговара му да попитам и вас
Задължителните 45 дни майчинство от кога се смятат,т.е. на 26 дек. като ми е термина и трябва да спра работа 45 работни дни преди датата на термина или да смятам и почивните дни  newsm78
благодаря, лека вечер на всички   bouquet

# 88
  • Мнения: 8 917
Привет имам един въпрос Embarassed понеже не съм сигурна в отговара му да попитам и вас
Задължителните 45 дни майчинство от кога се смятат,т.е. на 26 дек. като ми е термина и трябва да спра работа 45 работни дни преди датата на термина или да смятам и почивните дни  newsm78
благодаря, лека вечер на всички   bouquet
Връщаш 45 дни назад - КАЛЕНДАРНИ дни. В момента обаче тръгвам и нямам време за смятане. после - от дома Peace

# 89
  • Мнения: 1 204
Привет имам един въпрос Embarassed понеже не съм сигурна в отговара му да попитам и вас
Задължителните 45 дни майчинство от кога се смятат,т.е. на 26 дек. като ми е термина и трябва да спра работа 45 работни дни преди датата на термина или да смятам и почивните дни  newsm78
благодаря, лека вечер на всички   bouquet
Връщаш 45 дни назад - КАЛЕНДАРНИ дни. В момента обаче тръгвам и нямам време за смятане. после - от дома Peace
ок мерси, ами значи от 11 Ноември ще е последния раб. ден  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт