Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 44

  • 36 708
  • 758
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 1 718
http://www.gatchev.info/ftp/public/Nezakonen%20stroej/4%20-%20%D … 5%D0%B6%D0%B8.pdf

Ето тук кратко и стегнато са извадени отстоянията от сградите. По мои наблюдения, масово се нарушават. Кой и как тогава ги издава тези разрешения за строеж?!
До нашият блок от години искат да строят на 7 м отстояние. Е да, ама блокът е с 65 м височина, отстоянието трябва да е минимум 30 м.

Скрит текст:
Хубаво е, че ще започнат да строят 8 ДГ и 4 училища. Но тези 8 ДГ ще поемат 220 деца от набор, а недостигът е 7-8 хил. Само в един тесен периметър около нас има 2 ДГ, които по неведоми пътища божии да продадени и с променено предназначение. Та хубаво ще се строи, но разграбеното и унищожено едва ли ще се възстанови, камо ли да се надгради. Дълга тема...
А, няма нищо учудващо, че не се спазват и се намират всякакви вратички. То не се спазва какво точно се строи, вие за някакви си отстояния...
https://www.dnevnik.bg/video/2020/06/05/4075662_geodezist_za_str … tova_e_gavra_sus/

# 526
  • Мнения: 9 860
За детските градини и яслите и свободните места, ето ги данните
За първа яслена група
https://kg.sofia.bg/isodz/spots/dr?dr=2019

За първа градинска група
https://kg.sofia.bg/isodz/spots/dr?dr=2017

Та не виждам свободни 2500 места. Незаетите места от СОП и хроничните заболявания ще ги прехвърлят към общото класиране, но пак няма да са 2500. Ако се цъкне по общини, за съответния набор, примерно 2019 г. (малките ясленчета) за община Триадица, в която влизат търсени южни райони и гледаме Чакащи в конкретна детска градина, примерно първата в списъка, и виждаме 231 деца, от които по първо желание са над 66, а по второ- до към номер 99-100.

Свободни места ще останат в Красна поляна и Кремиковци (по обясними причини) и в Нови Искър, където са квартали с детска градина във всяка, но с много баби, които гледат децата поне до първа група на детската градина.

За отстоянията - може и да е било на принципа ЕЖК, но си спомням от моето соц-детство, че разстоянията между сградите в комплексите, не в центъра и близките до него квартали, трябвало да бъдат 1 ли беше или 1,5 пъти височината на блока. Пак подчертавам, това са детски спомени, няма как да твърдя, че е достоверно.

# 527
  • Мнения: 17
Здравейте, търся съвет относно закупуване на апартамент. Ние сме двойка и в момента плащаме висок наем и искаме вместо наем да започнем да изплащаме ипотека. Притеснението ни е, че в момента може би предвид положението от последните месеци, може би трябва да изчакаме. Проблема е, че колкото повече се чака, толкова повече пари "на вятъра" ще отидат за наем.
Тъй като не намерих по-точна тема - пиша тук.

# 528
  • Мнения: 8 975
Така е, пари от наем няма кой да ви ги върне. Не чакайте. Но ако сте двойка от 2 месеца, мислили ли сте кой ще плаща ипотеката, ако се разделите (не ви пожелавам).

# 529
  • Мнения: 17
От доста време сме заедно и се разбираме. За ипотеката сме се разбрали и живи здрави и за други неща сме се разбрали. Но просто откакто се случи това извънредно положение и се притеснихме, че може би не е момента сега.
Права сте и точно това, че тези пари от наем просто си заминават ни беше накарало да си кажем, че това е годината. Но ако заради ситуацията в момента се предлагат само апартаменти от хора, които бързат да продават, то може би ще се окажем с много малък избор. Примерно забелязвам как повечето апартаменти, които разглеждам са обзаведени и дори това някак си се представя като плюс и сякаш са и по-скъпи заради това. Не разбирам кой би искал да си вземе апартамент и да ползва старите мебели, вместо да си го устрои както иска. За други може да е плюс, за мен не е. По принцип това нормално ли е - да ги продават обзаведени и да включват в цената тяхните стари мебели?

# 530
  • Мнения: 9 860
Нищо не пречи да гледате и апартаменти, които се продават "обзаведени". Ако харесате някой от тях - преговаряте за махането на мебелите и намаляване на цената. Ако се получи - добре, ако не - здраве да е, продължавате.
Според мен не си заслужава да чакате, почвайте да търсите, защото дори и преди карантината да си намериш апартамент, който ти харесва и е по възможностите ти, пак отнемаше доста време. Веднъж в някоя от имотните теми беше зададен такъв въпрос - за колко време си намерихте апартамента? Отговорите варираха, но горе-долу от 6 мес. до година и нещо.
Но си направете добре сметката за ипотеката, консултирайте се с банка/банки/кредитен консултант, да не стане така да подпишете предварителен договор и да платите капаро, а банката да ви даде по-малко пари, отколкото ви трябват.

# 531
  • Мнения: 17
Благодаря за съвета! Simple Smile
Ние сме решили да се консултираме с кредитен консултант. Ще продължим да се оглеждаме. Дано да изскочи апартамента. Simple Smile

Последна редакция: пт, 05 юни 2020, 21:15 от alexiz90

# 532
  • София
  • Мнения: 4 668
Консултирайте се с банков кредитен консултант. Те ще ви отговорят по-честно, достоверно, пълноценно, полезно, а дори и безплатно.

Аз лично недоумявам кой ползва услугите на частни кредитни или финансови консултанти. В повечето случаи дрънкат ала-бала, колкото да не заспят. И гледат да ти пробутат някакви си техни "продукти" и да ти вземат парите.

За обзавеждането, ако съм пуснал за продажба обзаведен апартамент, ще чакам да се появят клиенти, които искат точно това обзавеждане. И съм си калкулирал в цената и труда да се събере, сглоби и подреди всичко.

А който търси необзаведено, съм сигурен, има и такива оферти. Виждал съм не малко. Само че най-често те вървят с довършителни работи. Защото който иска да обзавежда, обича и да довършва, да си избере вида на плочките, ламината, цвета на стените и вида на батериите.

То това е да си намериш някоя кола в черен цвят, току що боядисана, и да искаш продавача да ти я пребоядиса в зелено. Ако платиш отгоре за услугата, може и да се навие. Но да намалиш, заради това, че я е пребоядисал, не ми се вярва.

# 533
  • Мнения: 17
Специално за обзавеждането не съм съгласна, защото това не са някакви нови и невероятни мебели, а просто се опитват да пробутат каквото те не искат. В повечето случаи нищо с нищо не се връзва. Едно е някой дизайнер да го е обзавел и да е хубаво и с нови мебели, а друго е да ми се пробутват стари такива, колкото да отбият номера, че и пари да ми искат за тях, а аз после да се чудя къде да ги изхвърля.
Иначе ние сме се насочили към независим кредитен консултант. Моя приятелка ги ползва при рефинансирането на ипотеката си и много й помогнаха.

# 534
  • Мнения: 9 702
Лично според мен мебелите не вдигат цената толкова колкото самите довършителни работи - бани, подове, тавани, кухни. И да вземете на шпакловка и замазка, за да го докарате до обзаведен апартамент се искат доста пари, а и време и нерви. Затова някои хора предпочитат да си спестят поне второто и третото, затова търсят готови апартаменти. Но там вече зависи и за какво състояние говорим, какво качество, дали цената не е прекалено пък завишена.. просто казвам, че и за такива жилища си има пазар и понякога се оказват изгодни.

# 535
  • Мнения: X
Специално за печенка, новини от щатите - май голяма криза се отлага, засега поне:

WASHINGTON (Reuters) - The U.S. economy unexpectedly added jobs in May after suffering record losses in the prior month, offering the clearest signal yet that the downturn triggered by the COVID-19 pandemic was probably over, though the road to recovery could be long:

https://www.reuters.com/article/us-usa-economy/u-s-labor-market- … dUSKBN23C0E9?il=0

# 536
  • Мнения: 481
От доста време сме заедно и се разбираме. За ипотеката сме се разбрали и живи здрави и за други неща сме се разбрали. Но просто откакто се случи това извънредно положение и се притеснихме, че може би не е момента сега.
Права сте и точно това, че тези пари от наем просто си заминават ни беше накарало да си кажем, че това е годината. Но ако заради ситуацията в момента се предлагат само апартаменти от хора, които бързат да продават, то може би ще се окажем с много малък избор. Примерно забелязвам как повечето апартаменти, които разглеждам са обзаведени и дори това някак си се представя като плюс и сякаш са и по-скъпи заради това. Не разбирам кой би искал да си вземе апартамент и да ползва старите мебели, вместо да си го устрои както иска. За други може да е плюс, за мен не е. По принцип това нормално ли е - да ги продават обзаведени и да включват в цената тяхните стари мебели?

Те добре пари от наем заминават ама като правиш сравнения не забравяй че голяма част от ипотечната вноска е лихви и такси. Добави всякакви други разходи около покупка и поддръжка на апартамент и може да се учудиш че е по- изгодно да си под наем в момента. Сметката е доста проста. Лихва по ипотека е около 3% и възвращаемостта от наем е около 3%.

# 537
  • Мнения: 2 862
Alexiz90, аз също бих те посъветвала да започваш да гледаш. Остави какво четеш и кой какво ти казва - ако имаш нужда от жилище, в което ще живееш и наистина ще плащаш ипотека, колкото наема, недей да чакаш. Но си направете добре сметката.

Отделно от това с криза, без криза, апартаменти пак не се намираха лесно. Лично на мен ми отне точно един уикенд огледи, но преди това поне шест месеца следях пазара, гледах обяви и цени в районите, в които търсех, и така нататък.
 
Относно неготовите жилища - тук си прецени че взимайки такова хем ще си под наем, хем ще плащаш вече и ипотека, и ще наливаш пари за ремонт. Не е задължително обзаведените да са пълни с кофти мебели, но се случва. А може и да гледате такива "до ключ", тоест да ви остава само мебели да купите.

# 538
  • Мнения: 992
Един познат казва - ако слушаш съветите на хората, нито жилище ще си купиш, нито кола, нито пък някога ще се ожениш.

# 539
  • Мнения: 481
С две думи да обобщя - пълни две торби с жълтици и купувай щото утре може и да няма.

Общи условия

Активация на акаунт