За джобните на 13-18 годишните

  • 4 654
  • 57
  •   1
Отговори
# 30
  • На небето
  • Мнения: 5 530
А не говоря от личен опит с голямо дете понеже съм много далеч от тези проблеми. Но ми се струва крайно недостатъчно по 1лв. на ден, и все пак зависи за какво са само за храна, а от тук идва въпроса колко яде детето, защото една майка ми шашна като каза, че сина и изяжда по 5 парчета пица Shocked, а е на 12г., дали в този лев се включва транспорт.  newsm78
Но си мисля, че всичко зависи от детето, дали ще му стигат или не. И какво ще направи за да подобри нещата. Както някой майки казаха, децата им работят по-часово за да си изкарат допълнително, това е похвално. Но има и друг вид деца "прахосници", които само се оплакват и искат ли искат от бедните им родители които се лишават заради тях. Детето трябва да се научи да пести и да си прави сметката, според мен това е най важното.

# 31
  • Мнения: 2 757
А не говоря от личен опит с голямо дете понеже съм много далеч от тези проблеми. Но ми се струва крайно недостатъчно по 1лв. на ден, и все пак зависи за какво са само за храна, а от тук идва въпроса колко яде детето, защото една майка ми шашна като каза, че сина и изяжда по 5 парчета пица Shocked, а е на 12г., дали в този лев се включва транспорт.  newsm78
Но си мисля, че всичко зависи от детето, дали ще му стигат или не. И какво ще направи за да подобри нещата. Както някой майки казаха, децата им работят по-часово за да си изкарат допълнително, това е похвално. Но има и друг вид деца "прахосници", които само се оплакват и искат ли искат от бедните им родители които се лишават заради тях. Детето трябва да се научи да пести и да си прави сметката, според мен това е най важното.


Интересно ми е как родителите могат да знаят децата им за какво си дават парите, дали наистина ги изяждат и дали ядат нормална храна или си купуват шоколади и кока кола. И ако установят, че парите се харчат нездравословно спират ли кранчето? Освен това с 1 лев на ден ако искаш да ядеш не виждам как можеш същевременно и да пестиш. Наистина не виждам как може да си купиш нещо нормално за тези пари, че и да ти останат  newsm78

# 32
  • Мнения: 5 320
Баткото ни е почти на 16. Пътува до училище всеки ден до друг град. Джобните са два лева на ден, когато е на училище. Обаче все си има малко скатани. През ваканция - 1 лв., два месеца работеше по четири часа на ден - ще получи заплата. Спестил си и стипендия за миналата година. Събира за нов телефон. Ако някое приятелче има рожден ден - давам 10 лв. за подарък. За ваучер - май 3-4 пъти сме давали от тези по 15 лв., през лято не е поискал. Понякога добавям и за някое извънредно домашно задължение, но не повече от един-два лева.

# 33
  • На небето
  • Мнения: 5 530
А не говоря от личен опит с голямо дете понеже съм много далеч от тези проблеми. Но ми се струва крайно недостатъчно по 1лв. на ден, и все пак зависи за какво са само за храна, а от тук идва въпроса колко яде детето, защото една майка ми шашна като каза, че сина и изяжда по 5 парчета пица Shocked, а е на 12г., дали в този лев се включва транспорт.  newsm78
Но си мисля, че всичко зависи от детето, дали ще му стигат или не. И какво ще направи за да подобри нещата. Както някой майки казаха, децата им работят по-часово за да си изкарат допълнително, това е похвално. Но има и друг вид деца "прахосници", които само се оплакват и искат ли искат от бедните им родители които се лишават заради тях. Детето трябва да се научи да пести и да си прави сметката, според мен това е най важното.


Интересно ми е как родителите могат да знаят децата им за какво си дават парите, дали наистина ги изяждат и дали ядат нормална храна или си купуват шоколади и кока кола. И ако установят, че парите се харчат нездравословно спират ли кранчето? Освен това с 1 лев на ден ако искаш да ядеш не виждам как можеш същевременно и да пестиш. Наистина не виждам как може да си купиш нещо нормално за тези пари, че и да ти останат  newsm78

Ами ако детето е злоядо или яде по малко и една баница ще го засити. Ще си купи една баничка за 0,50лв. - 0,60лв. и му остават половината парички за другия ден и така всеки ден като му останат ето че си е спестило малко пари. И аз смятам, че 1 лв. е много малко, но всеки преценява според джоба си.

# 34
  • Мнения: 2 757
А не говоря от личен опит с голямо дете понеже съм много далеч от тези проблеми. Но ми се струва крайно недостатъчно по 1лв. на ден, и все пак зависи за какво са само за храна, а от тук идва въпроса колко яде детето, защото една майка ми шашна като каза, че сина и изяжда по 5 парчета пица Shocked, а е на 12г., дали в този лев се включва транспорт.  newsm78
Но си мисля, че всичко зависи от детето, дали ще му стигат или не. И какво ще направи за да подобри нещата. Както някой майки казаха, децата им работят по-часово за да си изкарат допълнително, това е похвално. Но има и друг вид деца "прахосници", които само се оплакват и искат ли искат от бедните им родители които се лишават заради тях. Детето трябва да се научи да пести и да си прави сметката, според мен това е най важното.


Интересно ми е как родителите могат да знаят децата им за какво си дават парите, дали наистина ги изяждат и дали ядат нормална храна или си купуват шоколади и кока кола. И ако установят, че парите се харчат нездравословно спират ли кранчето? Освен това с 1 лев на ден ако искаш да ядеш не виждам как можеш същевременно и да пестиш. Наистина не виждам как може да си купиш нещо нормално за тези пари, че и да ти останат  newsm78

Ами ако детето е злоядо или яде по малко и една баница ще го засити. Ще си купи една баничка за 0,50лв. - 0,60лв. и му остават половината парички за другия ден и така всеки ден като му останат ето че си е спестило малко пари. И аз смятам, че 1 лв. е много малко, но всеки преценява според джоба си.

Какво ще кажеш за идеята, много по-качествен домашен сандвич, вместо гнусна баничка от магазина. Хем по-здравословно хем си  спестява целия лев и има много повече пари  Wink

# 35
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Какво ще кажеш за идеята, много по-качествен домашен сандвич, вместо гнусна баничка от магазина. Хем по-здравословно хем си  спестява целия лев и има много повече пари  Wink

Идеята е супер, само дето децата се притесняват да са различни от другите, понеже всички си купуват мазни баници от лавката, а те да носят сандвичи.... Това ги притеснява понеже дават вид на стиснати или бедни или странни или показва че родителите им не им дават никакви пари. Аз като бях дете предпочитах сандвичите, но не исках да ме мислят за бедна или лишена от джобни, понеже по мое време само бедните деца и децата на които родителите им не им даваха джобни пари носиха сандвичи, а всички други ядяха закуските от лавката та и аз като тях ядях гадните закуски от лавката. А родители ми даваха много повече пари от колкото получаваха повечето деца по онова време на мен ми даваха по 0,50лв, а на другите им даваха по 0,20лв.-0,30лв..

# 36
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Не,не...не коментирам семейния бюджет,просто  ми стана  чудно колко ти е съвестно детето да изкаржа с 20-30 лева половин година или цяла година. Браво!

Той от мобилния няма много с кой да говори. През деня в училище си е с приятелите а с нас сме се разбрали да ни звънне и да затвори за да го наберем ние. Като е в къщи говори по скайпа или в краен случай от домашния. Така че парите от ваучера ги ползва предимно за смс-и като се наложи.

А иначе той предпочита да яде в къщи. Става сутрин по-рано и си прави сандвичи. Така в междучасието не се реди на опашка в лавката а играе меджик карти:) Даже ако имаме безалкохолно си налива в шише или пък айрян, пак от мързел, не че няма пари да си купи:) Джобните обикновено ги събира и накрая на седмицата си купува....булстер с карти.
Отделно си заработва допълнителни от домакинска работа тъй като имаме система - изхвърляне на боклук-50 ст., миене на под-1 лв и т.н. Така хем той не се чувства прецакан че помага, хем като му потрябват пари за нещо и ми светва къщата а аз не се налага да викам по него:).
 

# 37
  • Мнения: 13 512
Той от мобилния няма много с кой да говори. През деня в училище си е с приятелите а с нас сме се разбрали да ни звънне и да затвори за да го наберем ние. Като е в къщи говори по скайпа или в краен случай от домашния. Така че парите от ваучера ги ползва предимно за смс-и като се наложи.
А иначе той предпочита да яде в къщи. Става сутрин по-рано и си прави сандвичи. Така в междучасието не се реди на опашка в лавката а играе меджик карти:) Даже ако имаме безалкохолно си налива в шише или пък айрян, пак от мързел, не че няма пари да си купи:) Джобните обикновено ги събира и накрая на седмицата си купува....булстер с карти.
Отделно си заработва допълнителни от домакинска работа тъй като имаме система - изхвърляне на боклук-50 ст., миене на под-1 лв и т.н. Така хем той не се чувства прецакан че помага, хем като му потрябват пари за нещо и ми светва къщата а аз не се налага да викам по него:).
 
Браво,поздравления!

# 38
  • Мнения: 2 161
Ами ако детето е злоядо или яде по малко и една баница ще го засити. Ще си купи една баничка за 0,50лв. - 0,60лв. и му остават половината парички за другия ден и така всеки ден като му останат ето че си е спестило малко пари. И аз смятам, че 1 лв. е много малко, но всеки преценява според джоба си.
Изобщо не става въпрос на кой колко му е голям джоба Simple SmileВ класа на дъщеря ми има момченце,което ходи със скъсани маратонки и развлечен анцунг,но всеки ден има в джоба си 5-10 лева.Цял ден нагъва мазните хамбургери и играе в близката компютърна зала на игри.А също и си купува цигари насипно.И майка му спокойна,че детето й има бол пари!Аз давам по 2 лева.Моето дете преди да тръгне на училище закусва корнфлейкс задължително.В училище си купува ябълка,банан,изобщо някакъв плод.Тя маниакално си следи теглото Simple SmileНе близва хамбургери,разбира се и по мое настояване.Просто в началото й говорех,че тази храна е вредна,че се затлъстява,излизат пъпки...С течение на времето тя сама стигна до този извод и сега сама се контролира.А,като имаш предвид,че преди няколко години си беше купила хамбургер и в къщи се върна със страхотни болки в стомаха.
Когато беше първи клас,аз й давах по 50 стотинки,но същевременно с това й приготвях сандвичи с кашкавал,шунка,различни сирена.Задължително й слагах и по един плод.Белела съм киви и съм го увивала във фолио Simple SmileВсичко това поставено в една специална кутия+салфетка.Обаче във втори клас вече детето ми проплака,че му се подиграват и аз спрях да й приготвям закуска.Опитах се да обясня,че няма от какво да се притеснява-другите нагъват баници,пък тя си яде страхотни сандвичи.Обаче не!И спрях да я притискам,естествено.Аз не работя,имам време да наблюдавам децата си.За жалост,когато работиш е много трудно да правиш това и повечето родители всъщност не знаят какво точно правят малките им отрочета,какво ядат и т.н..И искам да кажа,че това да дадеш на детето си много пари е глупаво.То просто ги дава за глупости и най-лошото за вредни неща.

# 39
  • София
  • Мнения: 57
Със съпруга ми вечно сме в спор по този въпрос и реших да попитам. Сина ми сега ще е осми клас и вчера пак влязохме в дискусия с баща му по колко дневни трябва да му се дават, така че да не се чувства по-онеправдан от другите деца,но и да не е "невъзпитателно". Помогнете със съвет Embarassed

# 40
  • Мнения: 82
то според възможностите ама от 5 до 10лв мисля са ок знам ли newsm78

# 41
  • Мнения: 126
Със съпруга ми вечно сме в спор по този въпрос и реших да попитам. Сина ми сега ще е осми клас и вчера пак влязохме в дискусия с баща му по колко дневни трябва да му се дават, така че да не се чувства по-онеправдан от другите деца,но и да не е "невъзпитателно". Помогнете със съвет Embarassed

Според мен по 2лв на ден и отделно ако излиза на дискотека, басейни, за рождени дни.... - допълнително.

# 42
  • Мнения: 3 268
Синът ми е на 16г.Даваме му 5 лв. на ден,но се храни изцяло на вън.Само вечеря в къщи и то не винаги,защото обикновено хапва навън с приятели.Отделно са дрехите и телефона.Естествено плащаме ги ние.Казва,че не му стигат и другите имали повече. newsm78

# 43
  • София
  • Мнения: 4 868
виктория е една идея под обсъжданата възрастова група, но от първия си ден на училище разполага с джобни пари, а няколко години преди това беше наясно с понятията "спестяване", "собствени пари", "планиране на разходите"...

в четвърти клас получаваше по 2 лв на ден като в училище имаха осигурени безплатни закуски, не плащаше транспорт и 2-3 пъти седмично обядваше у дома, т.е. тези пари й бяха за нещо за пиене, сладолед и обяд в дните, в които оставаше по-дълго в училище. резултатът беше два спестовни фонда: краткосрочен (основно за дребни подаръчета за сестра й и за нас) и дългосрочен (за пиано - тук са събрани над 500 лв за няколко години). за кино, забавления и т.н. получава отделно пари. ваучерът на телефона го зареждаме ние, но това се налага изключително рядко, защото тя почти не говори по мобилния телефон, а го ползва основно в случай на нужда спешно да се свърже с нас.

сега ще е пети клас, при това в ново училище. ясно е, че в дните, когато е на английски, 2 лв няма да са достатъчни за закуска и обяд навън. аз лично си мисля за бюджет от около 20 лв. седмично, който да й осигурява храненето и да й позволи да поддържа и развива умението да планира разходи и да пести. ако нямаш пари, не можеш да се научиш да пестиш, нали?

категорично съм против да плащам за домакинска работа и за успех в училище. домакинството е отговорност на всички, които живеят в тази къща и задълженията се разпределят според възможностите. оценките в училище сами по себе си са награда за положения труд и придобиването на знания е основен ангажимент на децата в училищна възраст. ако утре едва ми стигат парите за хляб, това означава ли, че децата ми трябва да спрат да си подреждат стаите и да ходят на училище?!

# 44
  • София
  • Мнения: 6 743
Синът ми започва 5 клас.До миналата учебна година му давах по 0,70 лв., защото ги хранеха, но сега ми се струват малко. Confused
Знам, че зависи и от материалното състояние на родителите, но според вас по колко е нормално за толква голямо дете  Embarassed
Благодаря за отговорите предварително   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт