За джобните на 13-18 годишните

  • 4 649
  • 57
  •   1
Отговори
# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 23 780
1,50-2 лв на ден може би, аз така подочувам от приятели с деца.

# 46
  • София
  • Мнения: 6 743
1,50-2 лв на ден може би, аз така подочувам от приятели с деца.
#Crazy при условие, че му е на 2 минути пеша (не плаща транспорт) много беее  #Crazy

# 47
  • София
  • Мнения: 4 867
в училище трябва да си купи нещо за пиене (вода или сок) и нещо за хапване (не закусва у дома).
два пъти седмично трябва да обядва навън, защото след училище е на английски.
като добавим и сладолед...

със сигурност обаче ще е на седмичен бюджет - част от него на монети заради автоматите в училище... аз го виждам към 12-15 лв. седмично.

транспортът е отделно.
какви са цените на ученическите карти за градски транспорт? newsm78

# 48
  • София
  • Мнения: 6 743
Вие ме хвърляте в публиката  Embarassed  Rolling Eyes
Аз мисля, че при положение, че е на 300 метра от нас, носи си винаги шише с вода, 1 лев ще е достатъчен да хапне нещо в междучасието.На обяд ще си е в къщи.
 ooooh! Thinking Rolling Eyes
Направо не знам какво да мисля.Ако сега му давам 2-3 лева на ден, какво ще правя като стане 6-7 клас  newsm78

# 49
  • София
  • Мнения: 4 867
дамаянти, всеки си преценява според ситуацията.

виктория пътува поне половин час до училище, дори и да си вземе вода от сутринта, до обяд пак ще е ожадняла. не закусва толкова рано, евентуално може да изпие чаша мляко и в голямото междучасие си е време за хапване. един сладолед след часовете ще й помогне да издържи до истинския обяд у дома.

не вярвам в следващите 1-2 години апетитът й да се увеличи толкова, че разходите й драстично да нараснат...

# 50
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 522
Миналата година (5 клас) давах по левче на ден. Почти винаги и оставаха. Като беше първа смяна - закусва вкъщи, обядва пак там, като е втора - само обядва. Вода си носеше от вкъщи.
Не ползва транспорт. Тази година пак мисля толкова да давам, като в събота и неделя давам повечко (3-4 лв.)- да има за шляене с приятелките. Все още не е тръгнала по дискотеки и за там нямам грижа.  Whistling (докога ли)
Всеки дава според джоба си.

# 51
  • Балчик-Сливен
  • Мнения: 1 058
Аз и миналата година давах 1.50-2 лева.При нас платените закуски бяха някаква измислица-почти всикш дин мазни пирожки.Предпочитам да хапне сандвич с шунка и кашкавал,топло мляко,отколкото тези гадости.Когато е първа смяна ,давам 2 лева,защото сутрин пие чай и почти нищо не закусва.При втората смяна -по-малко,защото е обядвал у дома.

# 52
  • Мнения: 13 512
5 до 10лв мисля са ок знам ли newsm78
Ами май не знаеш... newsm78

# 53
  • Мнения: 4 076
По 2 лв.на ден на дете.Малката купува закуска и и остават; каката предпочита да гладува,но да отиде на кафе  Twisted EvilТези кафета много ги мразя,хем ми изпразват джоба,хем детето ми гладува.Знам,че проблемът не е в кафенето,а в това,че дъщеря ми много се влияе от приятелите си,до един пушачи и кафеджии.Обяснявам до посиняване,че с 2лв.може и да  закуси и някакъв сок да си вземе,но засега говорим на чужди езици.Ако и увелича джобните,пак няма да се храни по-добре,само кафето ще стане капучино.Засега оставям нещата така и ще се старая в къщи поне да приема повече и по-здравословна храна.

# 54
  • Мнения: 2 757
Какво ще кажеш за идеята, много по-качествен домашен сандвич, вместо гнусна баничка от магазина. Хем по-здравословно хем си  спестява целия лев и има много повече пари  Wink

Идеята е супер, само дето децата се притесняват да са различни от другите, понеже всички си купуват мазни баници от лавката, а те да носят сандвичи.... Това ги притеснява понеже дават вид на стиснати или бедни или странни или показва че родителите им не им дават никакви пари. Аз като бях дете предпочитах сандвичите, но не исках да ме мислят за бедна или лишена от джобни, понеже по мое време само бедните деца и децата на които родителите им не им даваха джобни пари носиха сандвичи, а всички други ядяха закуските от лавката та и аз като тях ядях гадните закуски от лавката. А родители ми даваха много повече пари от колкото получаваха повечето деца по онова време на мен ми даваха по 0,50лв, а на другите им даваха по 0,20лв.-0,30лв..

Лелееее. Такава закуска ще и направя и ще и я опаковам, че лавкаджиите веднага ще почнат да и завиждат. Отначало ще ги е яд, че техните родители не им приготвят и ще я дразнят и обиждат. Ама лека полека ще почнат и те да си носят... може би... Имаше един период като бях ученичка, си носих за закуска пица на училище. Всички викаха Блазе ти че майка ти ти прави такава закуска. И като остарях на работа си носих от вкъщи кви ли не щуротии и с кеф си ги хапвях по време на почивките. Даже си готвех. Много ме базикаха, ама на мен ми правеше кеф. Усещах как на всички им потичаха лигите като ме гледаха. Човек като не им се връзва лека полека спират да го базикат.

# 55
  • Мнения: 639
Давам по 1,50 на ден ,като през почивните дни е повече според зависи за какво им трябват. Ваучери за телефоните зареждам на 3м. за по 15лв.Дрехи ,учебници ,екскурзии,книги  и др.плащаме отделно.Лятото работят и си харчат парите както намерят за добре.Никога не са се оплакали ,редовно ги питам дали им стигат парите и те казват ,че им стигат.Спестяват си даже за техни си нужди ,никога не са оставали без пари с които да разполагат сами.

По въпроса за храната която да се носи от къщи за у-ще,съм твърдо ЗА,още повече ,че нашето сем.сме вегетарианци Laughing,та скоро купих от ТСМ много красива кутия и удобна за хранене с две по-малки вътре /ученически фасон/,която Станислава много хареса и си носеше за работа сандвич,нарязани зеленчуци и плодове.Каза ,че ще и е страшно удобна и за у-ще.Въобще нито се срамува от това ,нито има чувство за малоценност ,пък и те всичките и приятели и без това знаят ,че ако искаме може всеки ден и на ресторант да обядва  Wink,но не в това е въпроса.Та мисълта ми е парите които се дават да бъдат разумни ,това не означава ,че децата като са с много пари непременно ще са нахранени добре а тези с по-малко ще стоят гладни.

# 56
За какво са джобните пари? Зависи. Ако ще са за закуска в училище защо да не са достатъчни 1лев.  newsm78 А след това? Зависи.  Rolling Eyes Мен лично много ме е яд на похарчените пари в интернет-залите, защото е излишно да се оставят там след като си имаме компютър в къщи.Яд ме е и за похарчените за гризки например, които са с някакви дранкулки,картинки и пр. при което тези гризки въобще не се ядат, а картичките след ден два се изхвърлят, Sickно без това не може да мине
Разбира се, при вече порасналите ни деца не можем да им откажем пари за барче, за дискотека или басейн.Но струва ми се + още 1 -2 лева е съвсем разумно да говорим за джобни пари. Допълнително какво ще дадем зависи от въможностите и от поводите

# 57
  • Мнения: 3 268
Темата е за джобните на 13-18г. и не виждам какво общо имат харчовете на 7-годишен малчуган с харчовете на 16 годишен младеж.Да се дават 2 лв. на ден на 16-17 годишен младеж просто мисля за обидно.Синът ми учи далеч от дома и не може да се прибира за обяд.С 2 лв на ден просто ще умре от глад

Общи условия

Активация на акаунт