Преживяно

  • 7 538
  • 76
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 390
Цитат на: Krassy
Така се развълнувах и си поплаках newsm45  мойта майка се е 4увствала по-абсолютно същия на4ин като и съобщих 4е е баба от 9000км. Тя за първи път видя Раян това лято когато той беше на 1г и 1м. само го стискаше и прегръщаше и казваше "Ах, на баба малкото мом4енце, баба неможа да си го гушка като бебе". А да не ви описвам какъв рев беше на летището.

Ето това е трагедията в цялата история. Ние живеем добре където и да сме, но нашите родители са наранените.


Мама видя за последен път дъщеря ми, когато беше на 2.5 месеца. Сега е на 20 м и  ме кара непрекъснато да й я описвам, въпреки че всеки месец й изпращам снимки. Sad
Разговорите ни с часове протичат изцяло във въпроси и отговори за Велина...
А днес...днес дъщеря ми хвана телефона, сложи си го на ухото и един час си "разговаряха" с баба си.
Опитах няколко пъти да взема слушалката, но тя я бранеше като зверче - пищеше и ревеше при всеки мой опит...
И слушаше ли, слушаше баба си...
Мъка... Confused

# 16
  • Мнения: X
аз много се разчуствах !

Моят син вчера стана на 6 месеца. Виждала го е на живо само майка ми - беше дошла за малко да ми помогне след раждането. След седмица заминаваме в БГ, ще го запознаем с останалите баби и дядовци и родата Simple Smile Доста скъпо удоволствие, но си струва, като знам каква радост ще е за всички ! Само си мисля - добре че сме що-годе близо до Бг, че ако бяхме отвъд океана...

# 17
  • Мнения: 372
Е ,и аз си поплаках ,не за моите дечица ,които виждат бабите поне веднъж месечно,а за онова малко сладуранче на Дидка.Няма я тук да и помагаме ,когато най-много се нуждае от нас,да го гушна и да му се радвам.А когато си дойдат ,няма да ни познава,ще е на леля хубавеца ,но ще се страхува от мен.А моите дечица как ли ще възприемат онова малко бебче от екрана?Веднъж баткото ме попита : "Мамо ,ама то живичко ли е като нашето бебе."
Но се  Praynig да са живи и здрави и скоро да се видим.

# 18
Няма повод за разчустване. Трябва ад се радваме за всяко детенце което има шанс да не расте в Бьлгария.
На 2 мято сме по тютюнопушене в Европа и момичетата и жените у нас са на пьрво в света.
Така че няма поводи за носталгия и т.н.
Нека децата да растат там кьдето е добре за тях и няма опсност за здравето им, кьдето здравната осигуровка значи нещо и няма нужда като се разболее детенцето да се проси от целия народ пари защото у нас ако нямаш пари нищо не можеш да направиш за децата си. И вьобще деца не можеш да имаш защото за да родиш искат маса пари.

 
Всяко пето дете закусва с водка
Пием повече алкохол от украинците и поляците

СОФИЯ. Всяко пето дете у нас закусва с водка и цигара. Вместо мляко и плодове българчетата масово смучат алхокол и димят като комини. Това сочат данните от европейско проучване за употребата на спиртни напитки, цигари и наркотици сред 16-годишните. Родните хлапета пият повече водка и ракия от връстниците си в Украйна и колкото тези в Полша. Единствено датчанчетата ни изпреварват по консумация на бира. Любителите на пивото сред тийнейджърите у нас са се увеличи двойно за последните 5 г. и в момента почти всеки втори ученик надига бутилка бира вместо вода. Причината за пристрастяването към бирата е достъпността й. Тя е по-евтина, а и родителите не я смятат за алкохол, обясни д-р Георги Василев, директор на Националния център по наркомании.
Юлияна Узаничева


Иначе момичетата които са се разчуствали от тази история просто за забравили какво е у нас, живеят в чужбина на топло и хубаво, децата им имат какво да ядат, могат да имат нормално медицинско обслужване и растат здрави и щастливи.
Надявам се само повече деца да имат шанса да отидат в чужбина и да не се мьчат у нас. Какво значение  вьбще има езика когато няма детето елементарни условия на живот.
И какво ако всеки ден бабите и дядовците гледат детето- то с гледане и радост не се отглежда едно щастливо дете. А в сигурна и нормална обстановка, а не като у нас кьдето все едно е имало война и всичко е разградено и навсякьде дебнат опасности.

# 19
А и винаги има решение - много бьлгари в чужбина канят роднините си да им гостуват за по-дьлго време. Хем добре за бабите и дядовците, хем и за родителите.
И няма страшно всяко дете може да научи бьлгарски ако баба му и дядо му се позанимават с него.
А отговорността на родителите е да осигурят нормален и безопасен живот на децата си. И тези които са в чужбина са направили много за децата си-няма поводи за сьжаление, а за радост.

# 20
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Ей, госте, ти отглеждал ли си деца в 4ужбина та да можеШ да правиШ такива генерални заклю4ения Imp  Imp  Imp В България е ад ,в 4ужбина_ рая небесен. Да вярно е 4е тук има пове4е сигурност и улеснения и неЩата са малко по_уредени от Бг, но само това не стига повярвай ми. Само пари Щастие не правят. Те не могат да заменят любовта и топлината която близките хора ти дават !
Какво мислиШ 4е тук в 4ужбина децата не пуШат, не пият , не се друсат и какви ли не оЩе гадости : то4но заЩото някой от тях разполагат с много пари, но са отег4ени и им липсва елементарно внимание и 4овеШка топлота. Ами то4но в тая 4ужбина концентрацията на депресирани деца и такива които са с наднормено тегло е ужасно висока. И тука има бедни.
 Не вси4ко което хвър4и се яде Sign Exclamation  Sign Exclamation  Sign Exclamation
В България се раждат и Ще продължават да се раждат деца независимо от трудностите. ВъзхиЩавам се на майките които отглеждат децата си в Бг и на тези които Ще го правят и в бъдеЩе Sign Exclamation Независимо от 4ерните хроники...

# 21
  • Мнения: 530
Цитат на: mcdirock
Какво мислиШ 4е тук в 4ужбина децата не пуШат, не пият , не се друсат и какви ли не оЩе гадости : то4но заЩото някой от тях разполагат с много пари, но са отег4ени и им липсва елементарно внимание и 4овеШка топлота. Ами то4но в тая 4ужбина концентрацията на депресирани деца и такива които са с наднормено тегло е ужасно висока. И тука има бедни.


Еееей, какви са тези гости бе, стига с тази анонимност. Щом толкова иска да каже някой нещо, нека си застане зад ник-а! Напълно съгласна с mcdirock - какво сте седнали гостите да я възхвалявате тази чужбина - и пак този термин 'чужбина' та 'чужбина' - като че ли това е някакво хомогенно понятие - Република (или кралство или каквото и да е) Чужбина. Тооооолкова е различно навсякъде. Да, всички знаем за трудностите в България, но я да дойде някой в един квартал с общински блокове в източен Лондон например, да види как прекрасно се живее там (не искам никого да обиждам, но има и такива места) - как 14-15 годишни момичета са народили вече по 1-2 деца, пият, пушат и се друсат като за световно, могат да си позволят да хранят децата си единствено с най-долнокачествената и евтина храна богата на мазнини, празни калории и разни химии. И не им пука, и си живеят така прекрасно и децата им също и изгледите им обикновено не са особено хубави. Разбира се, че и аз описвам в случая най-лошото, но нека не забравяме, че България не е само деца наркомани и деца закусващи с водка и цигара.
И в този смисъл, статията е актуална за всеки който живее далеч от роднините си, било то българи или чужбинци. Надявам се децата ми винаги да мислят за България като за втората им родина и да искат да ходят там при баба, дядо и роднини и да говорят езика.....Добре поне, че не сме и ние през океана...Много тъжно ми става понякога като се замисля за това - защото брат ми живее в Канада вече от седем години, има 14 годишна дъщеря, аз съм тук от почти 14 години....но в крайна сметка дори и при по-малки разстояния в една и съща държава някои семейства се виждат по-рядко отколкото аз виждам майка ми и баща ми....Това е едно от нещата, които винаги си казвам, когато ми домъчнее

# 22
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Цитат на: Anonymous

А отговорността на родителите е да осигурят нормален и безопасен живот на децата си. И тези които са в чужбина са направили много за децата си-няма поводи за сьжаление, а за радост.

Драги ми госте, я да те попитам 4е много ме гложди любопитството :е, родителите по цял свят ( вклю4вам и Бг в това 4исло) не се ли стремят да осигурят добър или нормален както ти го нари4аШ и по_сигурен живот на децата си. Или какво българите в България са родители второ ка4ество?

# 23
Всеки ме4тае за това, което няма. Родителите в 4ужбина ме4таят за роднините си в БГ, хората в БГ ме4таят да си пратят децата в 4ужбина.
Моето скромно мнение е, 4е най-необходимият роднина за едно дете са майка му и баща му. Баби, лели, братов4еди са хубаво нещо, но от майката и таткото няма по-хубаво. А когато мама и тати са ве4но намусени, заради липсата на пари, те не обръщат грам внимание на децата си. Всяка година си ходя по 2-3 пъти, ужасявам се като гледам как гладни родители "възпитават" децата си на глад... И гладни баби, лели, братов4еди завиждат за закланото прасе на съседа...Опитвах се да помагам "духовно" с каквото мога-подпомагах образованието им, защото съм убедена, 4е само с образование България има бъдеще, насър4авах въображението и креативността с подараци от типа игра4ки за елха, книги, игри, музика... И в крайна сметка аз излязох кривата, защото съм в 4ужбина, пък те-не. И "лесно" ми е на мене, виж при тях е "страшно"... Като дете съм расла в много бедно семейство, родителите ми бяха ве4но в заеми, имах един пуловер и ако майка не го изпереше в събота, да изсъхне в неделя, нямаше с какво да ида в понеделник на у4илище. Но беше комунизъм и никой нямаше роднини в 4ужбина. И някак си се приемаше за "нормално" цялото положение. Едните си баба и дядо не ги помня изобщо, другите ги виждах от дъжд на вятър, братов4едите ми се присмиваха, 4е сме бедни,4е къщата ни е стара и смотана, даваха ни подаяния и се гавреха с мен, 4е все бях с книгите в ръце. Имах си само майка и татко. От тях съм нау4ила вси4ко, от тях съм копирала хубавото, те ме насър4аваха, те отделяха от залъка си за моя нова кукла. Сега съм омъжена за "4ужденец" и тез същите братов4еди се обърнаха на 180 градуса. Трябва да съм луда да искам да си запозная детето с тез хора...Или пък да го пращам да играе с техните деца...Тъй като загубих татко си рано, само на майка си мога да се доверя от моите роднини. И то като се замисля-не толкова заради нуждата да има едно дете  баба, а колкото за моята собствена нужда да покажа на майка си, 4е и аз съм майка. А децата са си деца, те си растат и винаги си имат хубаво детство, безгрижно, с кукли, войници, ку4е, котка, тайна къщи4ка, духове, тайнства, Хари Потър, ме4ти и надежди.  И с роднини, и без роднини. Важното е да е с отговорни родители! Close-mas:

# 24
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Цитат на: Marie
Всеки ме4тае за това, което няма. Родителите в 4ужбина ме4таят за роднините си в БГ, хората в БГ ме4таят да си пратят децата в 4ужбина.
Моето скромно мнение е, 4е най-необходимият роднина за едно дете са майка му и баща му. Баби, лели, братов4еди са хубаво нещо, но от майката и таткото няма по-хубаво. А когато мама и тати са ве4но намусени, заради липсата на пари, те не обръщат грам внимание на децата си. Всяка година си ходя по 2-3 пъти, ужасявам се като гледам как гладни родители "възпитават" децата си на глад... И гладни баби, лели, братов4еди завиждат за закланото прасе на съседа...Опитвах се да помагам "духовно" с каквото мога-подпомагах образованието им, защото съм убедена, 4е само с образование България има бъдеще, насър4авах въображението и креативността с подараци от типа игра4ки за елха, книги, игри, музика... И в крайна сметка аз излязох кривата, защото съм в 4ужбина, пък те-не. И "лесно" ми е на мене, виж при тях е "страшно"... Като дете съм расла в много бедно семейство, родителите ми бяха ве4но в заеми, имах един пуловер и ако майка не го изпереше в събота, да изсъхне в неделя, нямаше с какво да ида в понеделник на у4илище. Но беше комунизъм и никой нямаше роднини в 4ужбина. И някак си се приемаше за "нормално" цялото положение. Едните си баба и дядо не ги помня изобщо, другите ги виждах от дъжд на вятър, братов4едите ми се присмиваха, 4е сме бедни,4е къщата ни е стара и смотана, даваха ни подаяния и се гавреха с мен, 4е все бях с книгите в ръце. Имах си само майка и татко. От тях съм нау4ила вси4ко, от тях съм копирала хубавото, те ме насър4аваха, те отделяха от залъка си за моя нова кукла. Сега съм омъжена за "4ужденец" и тез същите братов4еди се обърнаха на 180 градуса. Трябва да съм луда да искам да си запозная детето с тез хора...Или пък да го пращам да играе с техните деца...Тъй като загубих татко си рано, само на майка си мога да се доверя от моите роднини. И то като се замисля-не толкова заради нуждата да има едно дете  баба, а колкото за моята собствена нужда да покажа на майка си, 4е и аз съм майка. А децата са си деца, те си растат и винаги си имат хубаво детство, безгрижно, с кукли, войници, ку4е, котка, тайна къщи4ка, духове, тайнства, Хари Потър, ме4ти и надежди.  И с роднини, и без роднини. Важното е да е с отговорни родители! Close-mas:

Скъпа Мари,
НеЩата които си написала не са лиШени от смисъл, но има някои моменти с които не мога да се съглася :
 Sign Exclamation няма по_необходими и по_малко необходими роднини. То4но за тази цел майката и баЩата са родители а останалите роднини. Но са две разли4ни неЩа и не съм съгласна 4е детето има основно и само нужда от майка си и баЩа си Shocked
 Sign Exclamation Тъй като доколкото разбрах и ти живееШ в 4ужбина то сигурно знаеШ 4е и тук хората са намусени но не само заради пари4ни проблеми а заради ежедневните трудности с които се сблускваме тук. И не мога да се съглася , 4е гладни родители възпитават децата си на глад Shocked Всеки родител, навсякъде по света по скоро Ще остане гладен отколкото да остави детето си да гладува и по скоро Ще лиШи себе си от неЩо отколкото детето си Sign Exclamation
И аз съм го минала момента с роднините, които изведнъж се сеЩат за теб като отидеШ в 4ужбина, но така е на всякъде: хората се делят на добри и лоШи.
И аз мога да кажа ,4е съм расла в скромно семейство с ограни4ени възможности, но за сметка на това съм полу4ила много оби4 и топлина от родителите си, бабите и дядовците ( определено едните пове4е от другите Sign Exclamation ), лели, 4и4овци и братов4еди ( пак едните пове4е от другите Sign Exclamation ).
То4но това е момента, 4е топлота, оби4 и нежност не са 4увства характерни само за икономи4ески напредналите държави...

# 25
Cry Наистина много трогателно ,....четох и през цялото време плаках, това за съжаление е реалността за всеки българин в чужбина,вярно че децата ще имат може би повече възможности от колкото в България , но и от колко много неща се лишават в лицето на най близките им роднини!!!!А наистина този гост  да не изказва такива цветущи мнения, защото  които не е живял и по точно станал майка в чужбина той  не знае наистина какво е усещането, да родиш сам ,със съпруга ти разбира се , но  да излезеш след това от родилното и никoй да не те чака от твоите близки за да види твойто ангелче в първите му дни на този свят,да го прегърнат и да му се радват, а вместо това  да го виждат наистина само  на снимки !!!
 newsm45

# 26
  • Мнения: 1 959
Цитат на: Anonymous
Няма повод за разчустване. Трябва ад се радваме за всяко детенце което има шанс да не расте в Бьлгария.
На 2 мято сме по тютюнопушене в Европа и момичетата и жените у нас са на пьрво в света.
Така че няма поводи за носталгия и т.н.
Нека децата да растат там кьдето е добре за тях и няма опсност за здравето им, кьдето здравната осигуровка значи нещо и няма нужда като се разболее детенцето да се проси от целия народ пари защото у нас ако нямаш пари нищо не можеш да направиш за децата си. И вьобще деца не можеш да имаш защото за да родиш искат маса пари.

 
Всяко пето дете закусва с водка
Пием повече алкохол от украинците и поляците

СОФИЯ. Всяко пето дете у нас закусва с водка и цигара. Вместо мляко и плодове българчетата масово смучат алхокол и димят като комини. Това сочат данните от европейско проучване за употребата на спиртни напитки, цигари и наркотици сред 16-годишните. Родните хлапета пият повече водка и ракия от връстниците си в Украйна и колкото тези в Полша. Единствено датчанчетата ни изпреварват по консумация на бира. Любителите на пивото сред тийнейджърите у нас са се увеличи двойно за последните 5 г. и в момента почти всеки втори ученик надига бутилка бира вместо вода. Причината за пристрастяването към бирата е достъпността й. Тя е по-евтина, а и родителите не я смятат за алкохол, обясни д-р Георги Василев, директор на Националния център по наркомании.
Юлияна Узаничева


Иначе момичетата които са се разчуствали от тази история просто за забравили какво е у нас, живеят в чужбина на топло и хубаво, децата им имат какво да ядат, могат да имат нормално медицинско обслужване и растат здрави и щастливи.
Надявам се само повече деца да имат шанса да отидат в чужбина и да не се мьчат у нас. Какво значение  вьбще има езика когато няма детето елементарни условия на живот.
И какво ако всеки ден бабите и дядовците гледат детето- то с гледане и радост не се отглежда едно щастливо дете. А в сигурна и нормална обстановка, а не като у нас кьдето все едно е имало война и всичко е разградено и навсякьде дебнат опасности.


Госте правиш много глупави закючения.Англия по последни дани от снощи е на 2 място по алкохолизъм(това по последни дани на SKY NEWS).Момичета под 17 годишна възраст пият редовно.с наркоманиявта е още по зле преди 2 месеца беше убито 12 год дете прегазено от кола защото е било така надрусано че няма и накъде повече.А ти госте ако пишеш само за да се заяждаш моля продължаваи. Grinning

# 27
  • Мнения: 1 072
Мили мами, простете, 4е ви трогнах така, но мисля, 4е реакцията ни е нормалната.  Cry
Да, разказа наистина е много истински...

Колкото до госта кво да кажа, мога само да го попитам той кьде живее. В коя 4ужбина ги няма отрицателните явления, в коя 4ужбина липсват подробностите, който цитира? И Бьлгария  е 4аст от света  и светьт е 4аст от Бьлгария.
А света е Шарен.

# 28
MCDIROCK, мила, не 4ети така буквално де... За глада си помислих, 4е го написах достатъ4но "поети4но". Визирах: родители, които са с гладни души, у4ат децата си да растат със сапунени опери, да оценяват всяко нещо в пари, в цифри,  да из4исляват доходите на баба си и дядо си, да завиждат на децата в у4илище, да отговарят нагло на у4ителката в 4ас, да ме4таят да станат поп фолк певици, без никакво образование и така да се оженят за богат бизнесмен. Ей на така се надявах да го про4етете. Разбира се, 4е няма родител на тази планета, който ще си остави детето гладно. Но физи4еския глад за мен ли4но е по-малко страшен от душевния. Защото все пак България не е африканска страна и има какво да се яде, никой няма да те остави да умреш от глад, но...да пренебрегваш образованието и да у4иш децата си на "тънки сметки" е престъпление. За мен поне.
За по-роднините и по-малко роднините... Пак си гледала под лупа в детайлите... Не виждам как може една стринка или братов4едка да е повлияла по-добре на едно дете от една добра приятелка на майката, да ре4ем. Т.е. детето си "взима" нужното внимание и модел за подражание от всеки един възрастен и не е нужно този възрастен да е роднина. Тук изклЮ4вам бабите и дядовците, там бях достатъ4но ясна-това са единствените хора, на които аз се доверявам. Понеже аз нямам брат или сестра, не мога да говоря за тази връзка. Но мъжът ми има брат, който е женен за една опасно злобна жена. И пак няма да си дам децата там на гости. Ще играят в мое присъствие, за да ги пазя от подпитвания и подмятания... Както и да е, отклонявам се. Като цяло идеята ми беше: детството на едно дете не се обуславя от нали4ието на много роднини в него, а от нали4ията на събития и хора-приятели, колеги, у4ители в градината и т.н. Но ние, като родители, страдаме пове4е от децата си, защото носим спомена за нашето детство, а там е имало много роднини около нас-по стара БГ традиция,  и сега си мислим, 4е това е супер важно за нашето дете. Пък то не е така: детето иска мама, татко, приятел4ета, група по интереси, заден двор с къща на дървото, приказка за лека нощ, всеки месец разходка до зоопарк, до леголенд и т.н., Дядо Коледа, Великденски заек и писмо от баба и дядо. Т. е. като пример давам себе си-от роднините съм видяла само лошо, т.е. расла съм без роднинско глезене,  без баба, която да идва да ми гледа представленията в градината, без дядо, който да ми прави кон4е, с ужасна вуйна, с гадни братов4еди и хиляди други незнайни роднини, расла съм с пианото си, с игрите си в двора на смотана си къща, с приказките, с рисуването, с обу4ението си. Но с всеотдайни родители. И с много готините приятели на родителите ми. И мисля, 4е съм порастнала правилно, общителен 4овек съм, много 4увствителен и се мисля за добра.
Ама защо спорим? Я, всеки да си гледа детето както намира за разумно... Рано или късно всеки полу4ава фийд бек. Нали? Close-mas:

# 29
  • Мнения: 444
Много истинско,тъжно,трогателно.И аз си поплаках.Напомня ми за родителите ми, които не са виждали децата от пет години, а последните три познават само по снимки и чуват гласчетата им по телефона.Малките все ме питат:"Мамо, ти купи ли билети за самолета?"Тези, които не са извън България по-трудно могат да го разберат и усетят.Копнежа, сълзите, надеждата някой ден отново да се срещнем с близките си.Ири, благодаря ти за това, което си написала-все пак споделена с вас, болката е по-поносима!

Общи условия

Активация на акаунт