Базедова болест- тема 10

  • 15 406
  • 744
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 913
Моят МАТ беше над 2000 и от самото начало спрях глутен, защото разбрах, че те се повишават когато има възпаление в организма. По специално Мат-стомашно-чревен тракт, а Тат-носоглътка, зъби.... След година и половина имаше промоция на цял пакет и тогава видях, че МАТ ми е спаднал на 118,Тат нямах повишен, а Трак ми беше 0,300 както и в началото. Не знам при Базед как е, но Хашимото е възпалителни заболяване, но не на ЩЖ, но за съжаление атакува нея.

# 61
  • Мнения: 11 737
При мен МАТ се понижи единствено с прием на тиреостатик и овладяване на възпалението в жлезата, т.е. постигане на еутиреоидно състояние. Първата стойност беше над 600 (до толкова мереше лабораторията), когато се отключи заболяването (преди да се отключи беше започнал да расте МАТ и беше 300 и нещо). Последващо спадна на 250 при норма 32, и 125 беше последният показател, но май при по-ниска норма. Без никакви добавки, без никаква диета. Единственото, което правех е да си пия тиреостатика и да си повтарям наум, че ще се излекувам бързо и че всичко при докторът ще е 6. Така и се случи и за 11 месеца лечение ме определиха като лек случай, нищо че сефте като отидох уж бях много зле.
Когато направих рецидив на заболяването, МАТ отново се повиши до 480 за 3 месеца без лекарства. Повече не съм го и изследвала. От уж лек случай... Wink
Реално, стомашни проблеми имам от малка, като последните 12-13 години зачестиха много, а преди това бях дълги години добре, след един остър гастрит, който изкарах като дете. Засилиха се стомашните проблеми преди да ми диагностицират Базеда. Тогава имах проблем и с цистит, който лекувах доста месеци и покрай АБ и стомаха се разбута. Когато започнах да лекувам Базеда, стомашните проблеми и рецидивиращите цистити поутихнаха.
След като направих първия рецидив, минах за известно време на високо-мазнинно ниско-въглехидратно, с цел да повлияя на проблемите със захарта, които се появиха като бонус след рецидива на заболяването. Включих и различни добавки, за които бях чела, витамини от В групата, Ц, Д, магнезий, понякога Герикапс (А и Е), Q10 и т.н.  Пиех разни успокоителни чайчета, маточина, лавандула и изобщо за каквото там чуех и което не беше безбожно скъпо. Със захарта контролирах нещата и тъй като бяха минали доста месеци на това хранене и ми предстоеше и спиране на второто лечение за Базеда, бях положително настроена, че ще повлияе на жлезата и ще избегна рецидив, но в крайна сметка не се случи. Още на първия месец от спиране на терапията, ограничения в храненето и вече с включени доста добавки, рецидивът отново почука на вратата Simple Smile

С третото лечение вече бях на приливи и отливи. Разбута ми се стомаха доста, докато жлезата уж беше спокойна. След преживян стрес продължително време и натоварване на нервната система, ту залитах към някоя добавка, ту се спирах след стотиците четения за тия години, как на едни им е помогнало, а други все още не откриват своя лек, макар да са пробвали всякакви неща, за които се твърди, че ще помогнат.
Няма универсално лечение. При всеки от нас причините за появата на заболяването за различни. Организмите ни се справят различно и редица фактори имат значение, затова и за всеки от нас самото лечение е различно, протича по различен начин, имаме си различен бонус съпътстващи заболявания, алергии и всичко е на принципа проба-грешка.
На едни им помага изключването на глутен, на други им помага това, че просто са увеличили дозата витамин Д, на трети В12, на четвърти избягването на стрес, непотискането на чувства, емоции, липса на тревоги и някой да се грижи за тях, да ги разбира и обича. И още, и още...
Знаете, че веднъж има ли рецидив, то шансът за ремисия е едва 5%.
Братовчедка ми за мен си е с чист Базед, но я водят Хашитоксикоза. Сигурно 10 години беше на приливи и отливи. Ту пие лекарства за хиперфункция, ту влиза в ремисия, после пак рецидив. И на комбинирано лечение беше и само на тиреостатик беше. От над 5 години е в ремисия, след всички тези рецидиви. Тя за мен си е чудо.
Не спазва хранителни режими. Хапва си всичко. Спазва в годината христиански пости. Преди пушеше, спря цигарите, но тя ги спря доста след като влезе в ремисия. Пийва си алкохол. Не спортува, но много се разхожда и навърта денем доста километри. Не приема хранителни добавки. Не пие никакви лекарства вече за нищо.
Аз си обясних нейното "излекуване" с появата на партньора ѝ в живота. И нищо повече.
Просто всеки си има неговия ключ към лечението и за мен той не е хранителен, в приема на добавки или в някаква билка, добавка, а е в главата ни, емоциите и в това как гледаме на живота.

И да се редактирам... от няколко дни не съм ок. По-точно около 2 седмици. Първо си мислех дали не е преходът от по-хладно към направо горещо, но ми е заседнало едно като налеп в гърлото. Не е да го усещам като буца(топче), както беше преди да ме диагностицират, но го усещам сякаш ми е надуто. Де факто направо като гуша. Не ми е нервно, не ми е неспокойно, не треперя... очите май са ок, тоест не се чувствам като в хипер, но това ме дразни. Смучех там едно хомеопатично на Боарон, дето уж и за фарингити и ринити (които мнозина с проблеми с жлезата имаме), включително увеличени сливици и ме успокоиха тези гранулки, но след като ги спрях и пак се почна. Самата мисъл да хуквам пак при УНГ и ендокринолог ме изнервя. Ужасно съм и напълняла и гушата порасна, може и тя да ме души така. Писнало ми е, както предполагам и на вас. Просто се оплаквам и да си измрънкам на вас, че знам... ще ме разберете.

Последна редакция: ср, 10 юни 2020, 21:25 от Merelenda

# 62
  • Мнения: 1 913
Merelenda, вероятно и при мен МАТ е паднал от Пропицила...а аз да си мисля, че е заради изключването на глутен...Аз също имах проблеми със стомаха, по-точно със червата - болки, колики, кашави изпражнения по 2-3 пъти сутрин, ужасно болезнен и обилен цикъл и това около 10-12 години преди да открия проблема с жлезата....Аз също имам проблем с захарта - тоест все още е в норма, но внимавам какво ям...Често сутрин ми е около 5.2 на гладно...Но снощи примерно в 21.00 след вечерята изядох 10 череши и легнах, а тая сутрин в 6.00 захарта ми беше 5,9.Побеснях!От 2 месеца не употрябавам захар,мед, плодове много рядко и по малко..Не ям боб, картофи, ориз...Позволявам си по 1 ф хляб Бонус на ден , ям кисело мляко, заквасена сметана, зеленчуци, месо...Ще бъда благодарна на всеки, който ми даде насоки как да върна тая тъпа захар в изходна позиция...Не пия лекарства за нея, лекаря не прецени за нужно.Пия Инозитол и Фолат - помага при ИР..Не знам да почна ли Берберин и нещо друго от подобните добавки?
Аз пък имам друг проблем - сутрин като се събудя всичсо е ОК, пулса ми е около 65..Но когато става и се раздвижа , особено когато се изправя права и се ускорява доста..Все едно не може да навакса да оправи налягането...И така е докато се се разсъня напълно, да се разджива и да "загрея" един вид....Иначе през деня пулса е спокоен - 65-70-75...Ускорява ми се над тая стойност около "Онези дни" и ОВУ...Не знам защо така се получава при мен...От многото обикаляне по доктори стигнаха да извода, че имам вегетативна тахикардия, нямам увреждане на сърцето от хипера, не пия и бета блокер, но това много ме дразни....Ина„е засега кръвното е добре - 110/70 120/80...Аз съм на 2 табл в седмицата - що за терапевтична доза е това- не знам...Според лекаря това ще блокира нещата, ако решат да излизат от контрол...Горе-долу на 2-3 месеца пускам щитовидни...Тоя месец ми е ред, ама още не мога да се наканя кога да отида да вися поне час пред лабораторията без кафе...Освен това се чудех какво освен ТСХ, ФТ3 и 4 да пусна?Ще пусна глюкоза и инсулин..Не знам дали да искам и липиден профил/преди 9 месеца ми беше перфектен/...Нямам излишни кг, 165 сэм 55 кг..Много ходя пеша и навъртам бая крачки...Ще се радвам на всяко мнение - все пак нямам много опит с това заболяване - от 2 години е

# 63
  • Мнения: 378
При мен също ТАТ и МАТ спаднаха алед приема на метизол.Не съм правила никакви диети и режими

# 64
  • Мнения: 11 737
Терапевтична доза от 2 таблетки седмично, това тиреостатика за жлезата ли е?

Хората, които имат проблем с холестерола, пускат на 6 месеца контрола, да проследят ефекта от лечението/диетата. Иначе на 1 година. Може да изчакаш да стане година и да проследиш.
Относно захарта, сутрин е по-висока заради начина ти на хранене. Просто при този начин на хранене (нисковъглехидратно), сутрешната захар е по-висока, към горната граница, но в норма. Ако направиш един кръвно-захарен профил (3 изследвания за деня, като спазваш правилата), ще имаш някаква картинка, как се движат долу горе нещата.
Опция е да се пусне гликиран хемоглобин, който ще покаже средната стойност на захарта за последните 3 месеца.

Друга опция е обременяване с глюкоза за трикратно измерване на инсулин и захар, което ти препоръчвам да стане само с препоръка от доктор. Но при този начин на хранене, който спазваш, аз не бих си го причинила.

В онези дни около Ову и менструация и аз не се чувствам ок. При мен през всички тези години имаше доста промени. Имах дълги периоди, в които ме душеше и треперех, имах ускорен пулс и се чувствах няколко дни зле, докато ми дойде цикъла. После това отмина. Цикълът ми идваше без никакви такива симптоми. После се промени това и се случваше около овулация да се чувствам кофти, с по-силно изявени симптоми, все едно ще ми дойде менструация. Едно безпокойство и тревожност, с ускорен пулс.
И така през годините различно. Ту имам симптоми в ония периоди, ту съм ок.

# 65
  • Мнения: 1 913
Благодаря ти - и аз съм така...Помислих, че само аз нещо нещо не съм в ред...Обременяване с глюкоза няма да си правя - то е ясно че има проблем...Смяташ ли , че този ми начин на хранене е добър или не?Това цял живот ли ще продължава - с режима на хранене?Не че искам да се тъпча, но една торта човек не може да си позволи.....И да - това е дозата на Пропицила - един път през 2 дни, един път през 3 дни - и се получава 2 табл. в седмицата

# 66
  • Мнения: 11 737
Не знам доколко е ефикасна тази схема, но ето... ще си имаме човек и на такава терапия и ще можем и ние да проследим.
За мен този начин на хранене е добър. Да, би следвало да се храниш така цял живот, но не е казано, че не може да си позволиш парче торта, когато има повод. Не е нужно с лишения да се стресира човек и не е нужно да има такива стриктни забрани.
Ако си спазваш ограниченията в голяма част от времето, смятам че всичко ще е ок. Просто като ти се прияде парче сладко, торта било, или искаш да си кусаш нещо "забранено", не го мислиш, не се лишаваш. Изяждаш го и с това се приключва.
Когато се хранех нисковъглехидратно, пишех в една друга тема и ми правеше впечатление, че мнозина които не можеха без сладко, си позволяваха блокче шоколад за деня, някаква там 2-3 парченца, забъркваха си заквасена сметана с какао, или някакви ядки, плодчета и т.н. Аз без сладко можех, но с тестото беше голяма драма. Но най-вече в първите месеци. Като теб си хапвах по филийка хляб с лимец и имах чудесни резултати със захарта.
Аз съм на лечение за захарта, пия Метфогамма 1000 мг за деня, но самите таблетки, без спазване на режим, нищо не могат да направят. Мисълта ми е, че е заблуда, че от тях се слабее и се нормализира захарта, като междувременно може да си хапваш всичко и по-точно, на мнозина хора се внушава, че трябва да ядат въглехидрати, защото пият метформин. Не, не е така.
Не спазва ли човек ограничения, нищо не става.
Та... да продължа мисълта с изкушенията. Прияжда ми се шоколад. Следователно, не си взимам 1 шоколад и да го деля на 7 дни в седмицата по блокче, а отварям шоколада и 100 г ги изяждам наведнъж. Край! Месец не се сещам за сладко. Та разбираш ме, какво искам да кажа. Не е нужно да се тормозиш кое е забранено, кое да не хапваш и от какво да се лишаваш. Не се чувствай и гузна. Просто гледай тези периоди на изкушения, да са редки. Simple Smile

Последна редакция: чт, 11 юни 2020, 08:21 от Merelenda

# 67
  • Мнения: 1 913
Благодаря ти много!...А относно дозата ми на Пропицила бях на таблетка през ден, но ТСХ стоеше около 2,700 а ФТ4 на 1.И с лекаря решихме да минем през 2 дни - така ТСХ се задържа около 2 и нещо а ФТ4 пак към 1.И то повече от половин година...После аз реших да разредя с още 1 ден - и сега около половин година ТСХ ми е  1,800, ФТ4 е 1,2...Та ще видим тоя месец...При вас лятото променят ли се показателите от по-активната дейност на жлезата?

# 68
  • Мнения: 11 737
Поспада ТСХ, да.
И пулсът повече се ускорява, особено при излагане на слънце по-дълго време.

# 69
  • Мнения: 580
След преминаването на фалшивата ми хипер/след предозирането с Л - тироксин/ остана “хъркаща” жлеза, така да се каже хахаа, напрежение и болка, леко издути лимфни възли. Чувствам се все едно имам нещо между ангина/фарингит, подостър тиреоидит, ужасно е! Носът ми е запушен също, като си поемам дъх се чува страшно силно, отделно от това вече хъркам и нощем. Да се похваля , кръвното вече си е ок - 120/70 , преди седмици вдигах горна 150.
Нямам тремор вече, а сърцебиенето е понякога или се усеща нещо като предсърдно мъждене..
Спрях да отслабвам, имам си апетит..
Треморът вече спря, покрай моето състояние се намерих във фб групите с още много предозирани жени.. Sad

# 70
  • Мнения: 6
Здравейте,
И аз да се запиша с диагнозата поставена ми преди 3 седмици (симптоми за месец и половина 3 пъти сърцебиене докато спя, отслабване 11кг, нервност) тсх ми е 0.005 фт3 17.39 и фт4 36.64 в момента съм на Пропицил 3х2 табл ендокринолога каза за 2 години ще се оправиш .. на ехографията ми откриха и два възела които по ме притесняват, отидох и при друг ендокринолог който най спокойно ми заяви "няма какво да се лъжем това не се лекува.. така или и иначе винаги се стига до операция"  до тук шока.. нещото което ме мъчи е че качих кг въпреки че се храня както преди сутрин и вечер, запек, но пък изчезна сърцебиеното през ноща което е ок. Не ми дават консумацията на морска риба и морски дарове (любима храна) и посещаването на море .... Не мога да си представя да отида на море и да не се чувствам добре?! Ходите ли на море как е при вас, дамите които живеят на морето как го понасят? благодаря ви предварително

# 71
  • Мнения: 2 817
Здравейте,
И аз да се запиша с диагнозата поставена ми преди 3 седмици (симптоми за месец и половина 3 пъти сърцебиене докато спя, отслабване 11кг, нервност) тсх ми е 0.005 фт3 17.39 и фт4 36.64 в момента съм на Пропицил 3х2 табл ендокринолога каза за 2 години ще се оправиш .. на ехографията ми откриха и два възела които по ме притесняват, отидох и при друг ендокринолог който най спокойно ми заяви "няма какво да се лъжем това не се лекува.. така или и иначе винаги се стига до операция"  до тук шока.. нещото което ме мъчи е че качих кг въпреки че се храня както преди сутрин и вечер, запек, но пък изчезна сърцебиеното през ноща което е ок. Не ми дават консумацията на морска риба и морски дарове (любима храна) и посещаването на море .... Не мога да си представя да отида на море и да не се чувствам добре?! Ходите ли на море как е при вас, дамите които живеят на морето как го понасят? благодаря ви предварително

Добре дошла при нас, за съжаление,

така е, качват се кг, както се казва "от въздуха". Аз качих 12 кг за година и половина лечение, хем не ям сладко и тесто, всеки ден тренирам. И аз имах запек. За пръв път чувам, че не се яде морска храна, аз си ям. Но може и да не съм запозната. И на море си ходя и пак ще си ходя Simple Smile Там се чувствам най-добре Simple Smile

# 72
  • Мнения: 6
Здравейте,
И аз да се запиша с диагнозата поставена ми преди 3 седмици (симптоми за месец и половина 3 пъти сърцебиене докато спя, отслабване 11кг, нервност) тсх ми е 0.005 фт3 17.39 и фт4 36.64 в момента съм на Пропицил 3х2 табл ендокринолога каза за 2 години ще се оправиш .. на ехографията ми откриха и два възела които по ме притесняват, отидох и при друг ендокринолог който най спокойно ми заяви "няма какво да се лъжем това не се лекува.. така или и иначе винаги се стига до операция"  до тук шока.. нещото което ме мъчи е че качих кг въпреки че се храня както преди сутрин и вечер, запек, но пък изчезна сърцебиеното през ноща което е ок. Не ми дават консумацията на морска риба и морски дарове (любима храна) и посещаването на море .... Не мога да си представя да отида на море и да не се чувствам добре?! Ходите ли на море как е при вас, дамите които живеят на морето как го понасят? благодаря ви предварително

Добре дошла при нас, за съжаление,

така е, качват се кг, както се казва "от въздуха". Аз качих 12 кг за година и половина лечение, хем не ям сладко и тесто, всеки ден тренирам. И аз имах запек. За пръв път чувам, че не се яде морска храна, аз си ям. Но може и да не съм запозната. И на море си ходя и пак ще си ходя Simple Smile Там се чувствам най-добре Simple Smile
За морето и морската риба разбрах че е заради йода и че е възможно да получа йоден удар

# 73
  • sofiq
  • Мнения: 86
Здравейте днес отново си пуснах изследвания как ви се виждат?

# 74
  • Мнения: 11 737
Тереза, консумирай спокойно морска храна. Може да ходиш и на море, но препоръчително е да не се излагаш пряко на слънце. Носи шапка и стой под чадъра.
Истината е, че слънчевите лъчи ни правят хиперактивни. След плаж доста често пулсът се ускорява. Човек става треперлив и нервен. Тсх лятото спада, а при нас целта е да е по-високо.
Може да ходиш на море, но нека е в ранните часове и след 17 часа. И за кратко-час, два.

Стаси, не съм много веща с анемиите, но виждам високо жск, нисък феритин. Май имаш желязодефицитна анемия. Намаш пълна кръвна картина да се види хемоглобин и показателите към него. Съдя само по жск и феритин, но вероятно има проблем.
Нисък натрий също.
Интересно- тия показатели по се връзват с хипофункция, а ти не си в хипо.

Общи условия

Активация на акаунт