Базедова болест- тема 10

  • 15 257
  • 744
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 11 701
И аз не знам.
Сега прочетох, че при подострия тиреоидит СУЕ и ЦРП скачат много. При Базед не знам. Не помня. Май като беше активен не съм засичала СУЕ над 20.
И друго, при подострия тиреоидит, наред с хипоехогенните зони с неясни граници, има и намален кръвоток в острия период, а при активен Базед ясно помня, че е увеличен/засилен.
Болки в шийния дял, болки в жлезата увеличена жлеза и Т, може и да има- може и да няма. Както при Базеда.

# 736
  • Мнения: 20 087
Значи трак не е чак толкова определящ в такива случаи🤔

# 737
  • София
  • Мнения: 3 878
Благодаря ви за информацията! Още днес ще си пусна и  другите антитела. Относно какво чувствам, нямам сили малко съм изтощена и леко ме боли гърлото като преглъщам. Беше ми възпален ларинкса дълго време, та не знам дали от там не ми се възпали и щитовидната жлеза. Имам  възел с размер 15х6 мм. Днес ще се пробвам да атакувам един ендо  лекар без час, та да видим какво ще ми каже.

Вероятно е подостър тиреоидит както казва Мери, ще знаеш след изследването на Трак. Кортикостероиди изписаха на моя приятелка и за два месеца се оправи. Ако е многи повишен пулса ще ти дадат бетаблокер да се успокои сърцето. Моя приятелка получи това след прекарана вирусна инфекция. Тя се потеше нощем и имаше 38 температура. Също подута в гърлото и болезненост там. След включването на кортикостероидите се повлия много бързо и оздравя.🤗

# 738
  • Мнения: 17
Какво мислите за Covid ваксините, аз съм притеснена. Базедовата болест е автоимунно все пак. Никъде не намерих информация за тези , върху които са се провеждали изпитанията - имало ли е сред тях хора с Базед и как са се повлияли.

# 739
  • Мнения: 1 372
Моето лечение, може би си спомнят момичетата тук започна с глюкокортикостероиди. По-конкретно с прединозолон. Жлезата ми беше леко увеличена и имам един малък възел, но нямах никакви болки тогава. Моят ендокринолог от ехографския преглед реши да пия прединозолон. Трябва да ви кажа обаче че изобщо не се повлиях от това лечение. А знаете с какви високи дози започва 3*2 и после съвсем бавно се намалява, за да няма отнемане, защото се получава проблем с надбъбречните жлези. Общо взето след 20-ина дни пиене на прединозолон започнах ударно тирозол 3*2. И пиех доста време и двата медикамента заедно, за жалост преднизолона абсолютно излишно, но просто нямаше как да ги спра изведнъж. И аз мисля Елица че трябва да си направиш и останалите изследвания. За жалост понякога е трудно да се различи тиреоидит ли е Базед ли. При мен лечението в началото беше малко на проба-грешка.
Иначе rustic и на мен ми е интересно за Ковид и автоимунните. Аз честно казано се поуплаших и ми се иска ако имам възможност да се ваксинирам. Но все пак трябва да се знае до колко ще е безопасна новата ваксина.

# 740
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
3×2 Преднизолон е 6 таблетки по 4 мг,което не е е висока доза и нищо им няма на надбъбречните жлези при прием десет дни примерно,може да се спре.
Казвам го, защото съм била години на високи дози кортикостероиди,направо на инжекции,защото големите дози не се пият.В ИСУЛ казаха,че е погрешно и да спра,доста бързо успях да спра,отне около месец.

# 741
  • Мнения: 1 372
На мен след около 20 дни като се видя че няма полза започнаха да ми ги намаляват с по 1 хапче на през 10-ина дни. Почнах 2-2-2, после 2-1-2, 2-1-1 и т.н. накрая като останах на 1, пих и няколко дни по 1 през ден. Изрично бях предупреждена колко било опасно да се спре рязко. Горе долу около два месеца по спомени пих преднизолона заедно с тирозола. Не споря, не съм лекар и със сигурност Миме ти имаш много повече опит с лекарствата. Но моя опит беше такъв. И имах тефтер, в който си записвах и двата медикамента по дати как трябва да ги пия и намалявам, защото направо щях да се объркам. 🙂

# 742
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Може рязко да се намали наполовина дозата,а за да не свиква организмът да разчита изцяло на кортикостероидите,внесени отвън,може да се бие по-висока доза през ден или през два дни.
Майка ми точно заради щитовидната жлеза при много дълго кортикостероиди,след операцията са ѝ казали,че са ѝ сложили огромна доза кортикостероиди,за да събудят надбъбречните жлези.Старият Лозанов я лекува, вероятно е наясно с нещата.Тя спря по съвет на лекарите в Токуда от раз кортикостероидите,след месеци прием.Не се случи нищо лошо.
Аз обаче от толкова тупкане с кортикостероиди станах резистентна,стомахът ми се увреди,при тежка алергична реакция доза 40 мг изобщо не ми действа,последния път са ми сложили доза 260 мг,за да ме спасят...Ама това е огромна доза... Всички тези екстри са ми от "лечението"с кортикостероиди...
Много са отвратителни кортикостероидите,но лекарите не разполагат с друго.Това дават при доста автоимунни заболявания,при хронични възпалителни заболявания...

# 743
  • Мнения: 11 701
Пробвах се да пусна нова тема през телефона, все ми дава грешка.
Ако някой има възможност да пусне нова тема.

# 744
  • София
  • Мнения: 70
Здравейте,

Ей тука мисля че, успях да направя нещо като нова тема 11

https://www.bg-mamma.com/?topic=1275247.new#new

Общи условия

Активация на акаунт