Пречиствателна станция

  • 6 418
  • 59
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 321
Здравейте. Има ли хора с пречиствателна станция в еднофамилна къща? Инрересува ме каква сте сложили? Има ли миризма? Има ли големи разходи за поддръжка? Къде ви "отива" пречистената вода?
Ще се радвам да споделите мнения и опит.

# 1
  • София
  • Мнения: 360
На мен сега ми монтират, но още нищо не мога да кажа, затова ще следя.

# 2
  • София
  • Мнения: 8 581
Понеже някои търговци (и от там и потребители) наричат септичните съдове пречиствателна станция, да уточниш за кое от двете питаш? Ние сме със септичен съд. Те си имат система за филтрация, като им се прави и попивно поле - т.е. филтрираната вода изтича в попивното поле (то е с чакъл, заровено) и от там в почвата; няма миризма. Замириса от отдушника на съда, когато беше много топло и така разбрахме, че е за чистене. За двама души 2.2 кубка се напълни за 2 месеца (май не успяхме да опазим живи бактериите) и сега е за почистване - дадоха ми цена 150 лв, в София съм. 
Възнамеряваме след узаконяване на къщата ни, да сменим септичния съд с пречиствателна станция. Водата от нея изтича годна за поливане, доста по-чиста; доколкото четох иска много, много по-малко поддръжка. Но качествените са едни чешки системи, които май нямали някакъв български сертификат, който пък е нужен за узаконяване на къщата (затова, и заради цената от 7К, първо сложихме септичен съд и отложихме пречиствателната станция за по-натам).

# 3
  • София
  • Мнения: 321
Понеже някои търговци (и от там и потребители) наричат септичните съдове пречиствателна станция, да уточниш за кое от двете питаш? Ние сме със септичен съд. Те си имат система за филтрация, като им се прави и попивно поле - т.е. филтрираната вода изтича в попивното поле (то е с чакъл, заровено) и от там в почвата; няма миризма. Замириса от отдушника на съда, когато беше много топло и така разбрахме, че е за чистене. За двама души 2.2 кубка се напълни за 2 месеца (май не успяхме да опазим живи бактериите) и сега е за почистване - дадоха ми цена 150 лв, в София съм. 
Възнамеряваме след узаконяване на къщата ни, да сменим септичния съд с пречиствателна станция. Водата от нея изтича годна за поливане, доста по-чиста; доколкото четох иска много, много по-малко поддръжка. Но качествените са едни чешки системи, които май нямали някакъв български сертификат, който пък е нужен за узаконяване на къщата (затова, и заради цената от 7К, първо сложихме септичен съд и отложихме пречиствателната станция за по-натам).

Засега сме се спрели точно на чешките. Ще поливаме с водата,но се чудя зимата как ще е?

# 4
  • Мнения: 9 702
Здравейте, аз се замислям за изграждане на пречиствателна станция за селска къща, но не разбирам абсолютно нищо. Можете ли да ми предложите някоя фирма, с която мога да направя консултация какви са тези съоражения, как се изграждат, кое е подходящо, някакви цени. Търся нещо качествено, да не ми създава главоболия в бъдеще. Гледах в нета, но не мога да ориентирам изобщо.

# 5
  • София
  • Мнения: 321
mooneiver ние сме се спрели на Bio Cleaner. Цената е висока,но е това което искаме. Надявам се да ни върши работа. Успех

# 6
  • Враца
  • Мнения: 2 311
Един съсед е представител на Биорок за България. Немски са. Като го мерна пред блока ще го разпитам, че тръгнах да търся инфо и намерих темата, но явно никой няма реални отзиви. Но човекът може и да преувеличи тук-там, защото това му е бизнесът, така че не ми е приоритетно място, от което да търся информация.
Ние сме харесали парцел с денивелация и се чудя дали нашите мръсни води няма да пречат и да наводняват съседите. Би било повод за големи неприятности.
Ако все пак някой разбере или знае как стои въпросът с оттичането на водите и с разходите за поддръжка /реално/, ще е супер полезно да напише няколко реда!

# 7
  • София
  • Мнения: 8 581
Ние сме в парцел с денивелация, просто изходът на съда ни е в попивно поле в нашия си двор. Вече съм писала кое колко ни струваше.
Обаче ММ сега е решил, че иска да променя попивното поле, защото те с времето се затлачвали (сигурно може и да не се, нямам представа). Харесал си съд, който да го играе нещо като различен вид попивно поле - заравяш го в земята и филтрираната вода се излива от септичния съд в попивния, който пък е на дупки и обграден с чакъл и геотекстил, та няма как да се затлачи чакълът и да спре да отвежда водата в почвата. Освен това имало някакви прахчета, които "отпушват" попивните полета (ама като не е съд как сипваш прахчета - предполагам никак). Със съд било по-лесно, защото си има тръба с капак, през която можеш да сипеш прахчето (било безобидно, не някаква тежка химия).

Имайте си едно наум, че строежът в парцел с денивелация излиза малко по-скъпо отколкото на равно място. Но пък гледката е различна от високо и според мен няма цена Simple Smile

Последна редакция: пт, 21 авг 2020, 16:34 от ToniShu

# 8
  • Мнения: 1 785
Какъв е този съд, който филтрира водата с попивното поле Tonishu? Ние търсим пречиствателна станция без ток за временно обитаване. Някой има ли наблюдения на такава. Попаднах на тази. Мнения... Те дали са законни. Могат ли да ми направят проблем ако си сложа това, а не изгребна яма.
https://biorock.bg/?fbclid=IwAR2e1COZ-l_VgkSvA2qNfkaEQOGK-3AphCp … cidIN76KQaJAJIBnE

# 9
  • София
  • Мнения: 8 581
Silvi, не знам тези на Biorock какви са, на мен лично ми приличат на обикновено Локално пречиствателно съоръжение (ЛПС) с двоен съд (пак е с утаяване и после бактерии, които папат), не ми приличат на "пречиствателни станции без ток".  Ние взехме такъв тип съд, но единичен, от Техно пласт и си направихме попивно поле (чакъл под земята, в който се отича само течната част от отпадъка, след минаване през филтрите на ЛПС). Сега ММ иска да купува за 100-на лева попивен съд (пластмасов, на дупки), с който да замени попивното поле (правиха го със строителя ни и май не е като хората и се затлачва).  
Не виждам цени на сайта на Biorock, прилагам ти цената, която поискаха за нашия съд тези от Технопласт (сайтът им беше май нещо смотан, сега пак не успявам от служебния комп да го отворя).
Скрит текст:
Надозрът ни каза, че не е никакъв проблем да се замени бетоновата изгребна яма с такъв пластмасов съд (те и при инспекция няма да слязат в съда, за да гледат материала; на повърхността се вижда само тръба с капак). Има си сертификати и всичкото му, така че не очаквам проблем, пък ще видим накрая като подадем за УВЕ какво ще се окаже Simple Smile  
Според мен за непостоянна употреба не си заслужава да се мислят сложни и скъпи неща. Ако едното ти излиза по-евтино от другото, не го мисли много-много. От екологична гледна точка значителна разлика има между ЛПС и истинска пречиствателна станция; между едно ЛПС и друго пак има, но не е чак толкова голяма - така бяхме чели тогава.
Не намирам как да ти прикача файл тук, затова инфото от Техно пласт за техните съдове го ъплоуднах в Drive-а ми и ето един линк за заинтересованите: https://drive.google.com/file/d/13Y_eGRRbOSxefoqwOHIKFCBzt5HISFw … /view?usp=sharing

# 10
  • Мнения: 1 785
Silvi, не знам тези на Biorock какви са, на мен лично ми приличат на обикновено Локално пречиствателно съоръжение (ЛПС) с двоен съд (пак е с утаяване и после бактерии, които папат), не ми приличат на "пречиствателни станции без ток".  Ние взехме такъв тип съд, но единичен, от Техно пласт и си направихме попивно поле (чакъл под земята, в който се отича само течната част от отпадъка, след минаване през филтрите на ЛПС). Сега ММ иска да купува за 100-на лева попивен съд (пластмасов, на дупки), с който да замени попивното поле (правиха го със строителя ни и май не е като хората и се затлачва).  
Не виждам цени на сайта на Biorock, прилагам ти цената, която поискаха за нашия съд тези от Технопласт (сайтът им беше май нещо смотан, сега пак не успявам от служебния комп да го отворя).
Скрит текст:
Надозрът ни каза, че не е никакъв проблем да се замени бетоновата изгребна яма с такъв пластмасов съд (те и при инспекция няма да слязат в съда, за да гледат материала; на повърхността се вижда само тръба с капак). Има си сертификати и всичкото му, така че не очаквам проблем, пък ще видим накрая като подадем за УВЕ какво ще се окаже Simple Smile  
Според мен за непостоянна употреба не си заслужава да се мислят сложни и скъпи неща. Ако едното ти излиза по-евтино от другото, не го мисли много-много. От екологична гледна точка значителна разлика има между ЛПС и истинска пречиствателна станция; между едно ЛПС и друго пак има, но не е чак толкова голяма - така бяхме чели тогава.
Не намирам как да ти прикача файл тук, затова инфото от Техно пласт за техните съдове го ъплоуднах в Drive-а ми и ето един линк за заинтересованите: https://drive.google.com/file/d/13Y_eGRRbOSxefoqwOHIKFCBzt5HISFw … /view?usp=sharing
Благодаря ти за изчерпателния отговор. А тези от техно пласт дали предлагат ЛПС с двоен съд и колко често се подменят тези биоензими или филтърния елемент. Колко често се налага изпомпване на такова съоръжение? Тези от Биорок искат 3400 лв. за най-малкото тяхно съоръжение, което е за двама без мпнтаж и доставка.

# 11
  • София
  • Мнения: 8 581
Няма за какво да благодариш, нали за това сме се събрали тук Simple Smile
Нашата, при все криво направеното попивно поле, се наложи да я източим чак на 4-я месец, струваше ни 150 лв (цената зависи от обема на съда и от достъпа до него; проектирано е с лесен достъп при нас). Не знам дали беше пълна, но замириса и решихме да я почистим, хем имаше и един договор за сключване със същата фирма (за поддръжка на ЛПС), който ще го искат за УВЕ-то. Не замириса вкъщи, разбира се, миришеше обикновено в горещи дни, когато си на двора и близо до капака на съда (може би да беше заради затлачено попивно поле миризмата; ММ затова и се замисли изобщо за корекция). Сега не мирише.
Биоензимите (или просто бактериите) в началото се сипват в по-голямо количество, през 2 седмици. После почваш да купуваш откъдето ти скимне и да сипваш когато се сетиш Grinning ММ има ангажимента, уж на 2 седмици, ама знам ли го - важното е, че сипва там човека и аз не го мисля това. Заради тях гледам да купувам биоразградими препарати (някои даже ми харесват), а белина вкъщи няма. Мазнини в мивката в кухнята - не! Една съфорумка преди време ме светна да ги сипвам в торбичка и така да ги изхвърлям. Звучеше ми хамалогия, а се оказа просто навик - права беше жената, да е жива и здрава... голяма чуденка ми разреши тогава Simple Smile
Филтриращ елемент не сме сменяли още, та не знам... това пак е в частта на ММ. Сигурно пише някъде на линка, който пуснах.
Монтажът при нас го свършиха строителите ни, но ако сега ме питаш (и ако тогава имахме пари), сигурно бих си платила за монтаж на доставчика.
И последно, не знам дали Технопласт продават двойни съдове, но ако се свържете с тях и разбереш, хем може да споделиш и тук. Имай предвид, че фирмата е малко като спряла в комунизма по отношение обслужването на клиенти (не че са груби или некоректни, просто им е малко трудно и си личи). Продуктът им обаче бива, поне по впечатления засега.

Последна редакция: ср, 02 сеп 2020, 15:51 от ToniShu

# 12
  • София
  • Мнения: 360
ToniShu, извинявяй не разбрах с Технопласт ли сключихте договор за подръжка? И нашата е от тях и сега предстои да я пускаме и да подаваме документи за УВЕ?

# 13
  • Мнения: 1 785
Аз пратих запитване до фирмата и се надявам да ми отговорят. Иначе как разбирате кока да сипвате тези препарати. От фирмата ли ви казаха 2 седмици. При нас има голяма денивелация и почвата е доста пропусклива и мисля, че при съседа ще отива доста от пречистената вода.  Иначе тези на Биорок твърдяха, че нищо не се пускало като бактерии, карало се с първпначалните. Само веднъж на две години се изпомпвала. В тази връзка пречистената вода на технопласт мирише ли?

Последна редакция: ср, 02 сеп 2020, 16:51 от silvi_7878

# 14
  • София
  • Мнения: 8 581
mariyka, ето с тези - https://kanalihit.com/. Едногодишен, 180 лв (водят го административна такса) и не включва самото почистване. Но както съм писала и друг път, препдолагам, че това ще е еднократен рахзод, понеже след УВЕ-то никой няма да ме пита вече имам ли или нямам договор - звъня си на който искам, идва и я чисти. Но тези се справиха бързо и не осмърдяхме квартала или нещо подобно Simple Smile

Silvi, и ние сме с денивелация, чакълеста и песъчлива земя (идеални сме за лозе) Simple Smile Попивното поле е в парцела ни, съответно каквото изтича от него, се пропива у нас си, но под земята. То не е река да изтече и да залее, нали водата се задържа изестно време в съда и след филтрацията прелива в почвата; значи не е като да източиш пералнята и тази вода да залее директно комшиите. При нас "ямата" е разположена точно до оградата ни към улицата, а в съседния парцел дори да застроят някога (то е едно дере и собственикът ще има да оправя сметки по регулация с нас), няма как да залепят строежа до улицата - отстоянието във вилна зона е 4 метра. Мисля, че дори нещо да се просмуква в техния двор, няма как да им пречи, след като дори няма да копаят там. Засега не се вижда нищо да пропива към този парцел.
Не знам дали мирише пречистената вода, защото попивното поле е заровено. Предполагам, че мирише; може да е малко, но сигурно има миризма - иначе нямаше да се заравят попивните полета, според мен.   
Относно бактериите и сроковете за почистване, това, което обясних досега е при двама живущи (съдът е за 4-ма), като сме постоянно вкъщи заради хоум офиса (т.е. потреблението на вода е леко завишено). Технопласт пратиха техните бактерии и си имаше обяснение първите пъти по колко и през какво време да се сипят. После ММ купи други. Сега ги проверих, ето тези са в момента: https://praktiker.bg/bg/Torove/PREPARAT-ZA-SEPTIChNI-YaMI-MIKROBETz-BROS/p/449034

# 15
  • Мнения: 1 785
Здравейте, от Техно пласт бяха много любезни и подробни. Обясниха ми, че нямат двукамерни ЛПС, само еднокамерно анаеробно съоръжение за моите нужди.
Много важно било канализационната  тръба да е свързана с вентилационната система на къщата и изведена на покрива или чрез комина или по друг начин. На 4 години се правело изпомпване на съоръжението, а на 2 месеца се сипвала лъжичка бактерии в тоалетната. Съоръжението до 4 души било с размери 1.90х1.50. Тръбата трябвало да е ф110. В случай, че няма къде да се заустват пречистените води се прави дренажна система от тръби. Доставката излизала около 100 лева. Иначе цената на съоръжението с кокса и прахчетата е около 1200 лв. Казаха, че ще ми пратят документация, сигурно тази по-горе.

# 16
  • София
  • Мнения: 8 581
Да, нашата канализационна тръба е свързана с отдушник на покрива, така си ни посториха къщата. 
Заустването дали е попивното поле? Аз помня, че имаше вариант с перфорирани дренажни тръби и с попивно поле и ММ се разбираха със строителя ни как точно да го правят, ама не искаше с тръби (нямам идея защо, сигурно си е представял попивното поле като по-лесно за поддръжка).
Само това с бактерии веднъж на 2 месеца и изпомпване на 4 години, не знам дали е вярно. Но пък може би зависи от потреблението, както и може ние ненужно да сме викнали почистващото камионче Simple Smile Специално за бактериите, сигурно може да досипваш на 2 месеца веднъж, но ако си ги гледаш правилно. Пък аз като четох как се третират правилно, главата ми беше гръмнала - имам чувството, че от всичко мрат. Сипваме си по-често от тези от Практикер и от време на време изливам в мивката някоя стоплила се бира, уж много обичали Simple Smile 

# 17
  • София
  • Мнения: 360
И аз давам направо заето като се замисля за препаратите. За накои дейности ми е ясно, но други като напр.WC с какво се почиства?  Бих помолила който е доволен от даден биоразградим препарат да го сподели, защото аз определено не вярвам в афикастността им.

# 18
  • София
  • Мнения: 8 581
Аз на теб ли бях писала, че ползвам Bio-D? По-добро засега не съм намерила. Препаратът им за под ме радва много, както и гелът за пране, но този за тоалетна - не. За тоалетната ползвам Bio-D-то, но от време на време сипвам и безхлорна белина (пък ако умрат бактериите - пак ще заредим и това е). Според мен препаратите си чистят, все пак повечето бактерии ги обезврежда най-прост сапун Simple Smile

# 19
  • София
  • Мнения: 360
За био-д сига чувам, ще ги проверя непременно. Заредена съм с всякакви стандартни препарати, но щом ти приключа ще мина директно на био, защото и у дома сме без канализация и положението става все по-критично.

# 20
  • Мнения: 59
Можете ли да препоръчате добра пречиствателна станция, която не изисква фекален камион? Засега откривам само чешката фирма https://hg-sons.com. При тях има ли някакви недостатъци освен сметката за тока?

# 21
  • Варна
  • Мнения: 28
Можете ли да препоръчате добра пречиствателна станция, която не изисква фекален камион? Засега откривам само чешката фирма https://hg-sons.com. При тях има ли някакви недостатъци освен сметката за тока?

Това са единствените пречиствателни станции, които се предлагат в България, при които наистина изпомпването е един път на 4-5 години и то за смяна на водата. Не е нужно да се вика фекалка.  Технологията е чисто аеробна и не води до образуване на утайка. Не е случайно, че са най-търсените и то в цяла Европа. А и фирмата, която ги предлага са професионалисти.

# 22
  • Мнения: 59
Чак единствените не са. Има и немски one2clean с подобни параметри.

https://pi-trade.com/bg/product/prechistvatelni-stantsii-one2clean

# 23
  • Варна
  • Мнения: 28
Казвам го от опит. А иначе ако четете в Интернет за параметри, то повечето УЖ си приличат . И всички ги рекламират като аеробни. Така по-лесно се продават. Нищо че голяма част са си просто септични резервоари. Ето полезна статия по темата: https://happy-at-home.com/%d0%bf%d1%80%d0%b5%d1%87%d0%b8%d1%81%d … 1%80%d0%b0%d0%bd/

# 24
  • София
  • Мнения: 1 413
Да побутна малко темата.
Ще бъде много полезно включване на потребители, които вече използват пречиствателна станция - модел, начин на работа, разходи?

# 25
  • Мнения: 41
Можете ли да препоръчате добра пречиствателна станция, която не изисква фекален камион? Засега откривам само чешката фирма https://hg-sons.com. При тях има ли някакви недостатъци освен сметката за тока?

Това са единствените пречиствателни станции, които се предлагат в България, при които наистина изпомпването е един път на 4-5 години и то за смяна на водата. Не е нужно да се вика фекалка.  Технологията е чисто аеробна и не води до образуване на утайка. Не е случайно, че са най-търсените и то в цяла Европа. А и фирмата, която ги предлага са професионалисти.

Напълно подкрепям това мнение.  Няма недоволни от тази фирма и станциите, които предлага. С много хора съм говорила преди да се спра преди мноого години на тях.

# 26
  • Мнения: 1 624
Ако не се налага изпомпване къде отиват пречистените води?

# 27
  • София
  • Мнения: 1 413
Ако не се налага изпомпване къде отиват пречистените води?

Изтичат гравитачно, трябва да се заустят .... някъде - в близко дере, река.
В БГ няма изисквания и разрешителен режим за заустване на ПРЕЧИСТЕНИ отпадни води. Във връзка с това ми е интересно там, където по проект е заложена ПС, по проект къде отива водата Smirk
В момента практическото положение е такова - по проект принципно се залага изгребна яма, пък ние като граждани, загрижени за планетата, правим ПС.

# 28
  • Мнения: 1 624
Нашият проек е с пречиствателна станция и резервоар за пречистената вода.
Тъй като беше споменато, че се изпомпват веднъж на 4-5 години и нямат нужда от обслужване преди това, се замислих къде отива пречистената вода.
Няма как всички потребители да са до дерета и реки.

# 29
  • София
  • Мнения: 1 413
Да, ясно е, че няма как.
viavita60 вероятно има предвид, че на 4-5 г се налага почистване, защото с времето все пак ще се натрупат утайки.
Колко голям е предвиденият резервоар при вас? Той ще се напълни за по-малко от 1 месец, така че ще трябва да се изпомпи.

Последна редакция: пт, 07 яну 2022, 16:37 от sofyia

# 30
  • Мнения: 1 624
Не помня колко беше голям, но при всички случаи ще трябва изпомпване може би веднъж месечно.
Просто се зачудих какви са тези пречиствателни станции без нужда от изпомпване, но явно не са открили някаква нова технология, която да изпарява водата Simple Smile.

# 31
  • София
  • Мнения: 8 581
Попивни полета, момичета. Пречистената вода, която лятото хората ползват за поливане, зимата просто се поема от попивно поле (ако няма река или дере наоколо). А наши съкварталци, които са в близост до рекичката, бяха инструктирани от общината да отведат пречистената вода от ПС към реката.

# 32
  • Мнения: 1 624
ToniShu, благодаря за съвета, но поне при нас не виждам това попивно поле как ще работи зимата. В момента водомерната шахта е пълна до горе. Това е вече над месец и няма изгледи водата там да се оттече скоро Sad. За това си мисля, че при нас няма да работи попивното поле, а по-скоро ще прави проблеми зимата. Лятото едва ли ще има проблеми.

# 33
  • София
  • Мнения: 8 581
О, аз не давам съвети, просто споменавам, защото имаше въпрос какво се прави, ако няма река наоколо. Много ясно, че всеки сам си знае най-добре ситуацията.
А шахтата при вас сама ли трябва да се отече? Няма как да се изпомпи?

# 34
  • Мнения: 1 624
Дренажа няма къде да се заусти, за това не сме правили и дренаж около къщата.
Оставили сме я сама да се оттече. В противен случай трябва да правим като съседите - да пускаме водите на улицата Grinning.
По-надолу на една друга улица положението е направо трагично. Цяла река има на улицата...

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 1 158
Попаднах на тези тема чудейки се как да си реша проблема с отпадните води на един селски парцел в който поставих фургон
Дано темата се развие

# 36
  • Мнения: 919
А аз искам да попитам, ако някой е попадал в такава ситуация, ако реша да поставя пречиствателна станция, вместо сега използваната яма /която не знам каква е, защото е заварено положение/, дали ще ми трябват някакви разрешителни от общината? Има ли някакъв специален режим, когато не е част от строеж на нова къща?

# 37
  • София
  • Мнения: 8 581
Не съм чувала да има нещо специално. А и все пак е подобрение, не би следвало да е проблем. А и няма кой от общината да Ви провери - нито има как да влязат в собствеността Ви, нито имат ресурс да обикалят на хората къщите.

Иначе влязох да дам ъпдейт, че нашата изгребна яма-ЛПС последно изкара без почистване от средата на февруари до началото на януари на следващата година. Цената за почистване вече е към 200 лв, но не е изненада - всичко поскъпна.

# 38
  • София
  • Мнения: 1 413
Tanya11, привет и в тази тема Blush
Щом е заварено положение и няма да правиш строеж или реконструкции, които изискват проекти и разрешителни от съответната община, никой не уведомяваш.
Но при спецификата на твоя парцел, трябва след пречистване да има къде да отведеш водата. Ето как е при нас - белият голям съд е ПС, тъмно червеният е помпена станция. В нея ще се постави помпа с поплавък, която ще включва и изхвърля водата, но съвсем близо - на около 5-6 м има отвор на дъждовна канализация, изградена от Общината. Друг е въпросът, че съседи са си включили и мръсния канал в тази т.нар. чиста канализация.

# 39
  • Мнения: 919
Да, има една вадичка пред двора и отстрани на улицата. Предполагам, че това е направеното за дъждовната вода. Вероятно и при нас ще трябва да се отвежда там пречистената вода.

Благодаря за споделеното и на двете ви! Heart

# 40
  • Мнения: 1 624
В тези вадички пред двора, всеки като си заусти по нещо и въпросните вади стават поточета. А зимата даже и замръзват и става едно красиво, особенно пред дворовете на тези, които са най-надолу.

За мен лично това е все едно си изхвърляш боклука директно на улицата.

# 41
  • Мнения: 919
В тези вадички пред двора, всеки като си заусти по нещо и въпросните вади стават поточета. А зимата даже и замръзват и става едно красиво, особенно пред дворовете на тези, които са най-надолу.

За мен лично това е все едно си изхвърляш боклука директно на улицата.

Ами, тя, водата, все някъде трябва да отиде. Все пак мисля, че е по-добре във вадичката пред двора да се влива чиста вода, отколкото в почвата - всякаква помия и химия. Но може и да греша, разбира се.

# 42
  • Мнения: 1 624
Извинявам се за отклонението. Тази вадичка пред вашата входна врата ли минава?
Защото пред нашата входна врата минава именно такава вадичка, в която много съседи са решили да си пуснат, кой каквото му е на сърце! Невероятно е!
Ако пречиствателната станция е сертифицирана и ползвате позволени продукти, не би трябвало всякакви химии да изливате в почвата. Алтернативния вариант е да имате резервоар, който да изпразвате периодично с някаква фирма, която предоставя такива услуги.

# 43
  • Мнения: 919
Извинявам се за отклонението. Тази вадичка пред вашата входна врата ли минава?
Защото пред нашата входна врата минава именно такава вадичка, в която много съседи са решили да си пуснат, кой каквото му е на сърце! Невероятно е!
Ако пречиствателната станция е сертифицирана и ползвате позволени продукти, не би трябвало всякакви химии да изливате в почвата. Алтернативния вариант е да имате резервоар, който да изпразвате периодично с някаква фирма, която предоставя такива услуги.

Да, вадичката минава точно пред входната врата.

Да, ако използвам пречиствателна станция, ще се излива чиста вода. Ако използвам септична яма, както 90 % от останалите, точно в такава вадичка, през подпочвените води, ще се излива всичко, което съм пуснала преди това в ямата.

В резервоара да държа пречистената вода и после фирма да идва да прибира пречистената вода? Добре, ще потърся дали съществува фирма, събираща пречистените води от пречиствателните станции.

# 44
  • Мнения: 1 624
Септичните ями отдавна са забранени! Ако строите нещо и искате да е легално, то трябва да е изгребна яма от, която нищо не би трябвало да отива в почвата. Знам, че сме достойни наследници на Бай Ганьо и много хора правят септични ями....

Всички фирми, които обслужват изгребни ями би трябвало да могат да обслужват и резервоар с пречистена вода. Ако пък ви харесва да имате вада с отпадна вода пред къщата, не е проблем да си изливате водата там. Предполагам и съседите ще са много щастливи. Аз лично не съм и не приемам това за нормално в 21 век!

# 45
  • София
  • Мнения: 8 581
Нели, при вас дали се изсипва вода от пречиствателни станции или от някакви самоделни канализации (май не съм те питала досега и все си представям гадна канализационна вода). От пречиствателните станции нали би следвало да се изтича вода годна за поливане - все едно дъждовна вода?

# 46
  • София
  • Мнения: 1 413
От ПС по документи излиза вода, пречистена на 97-98%, дали е така предстои да разберем.
Ако ние нямаше къде да отведем, нямаше изобщо да се набутваме допълнително, а щяхме да направим изгребна яма около 15м3 вместимост.
Да се събира пречистената вода и да се източва с т.нар. лайнарки ще е скъпо също, но няма как. Защото се полива пет месеца в годината.

# 47
  • Мнения: 1 624
ToniShu, от всичко, което се сетиш се излива. Една къща през нас имат пречиствателна станция и си изливат водата във въпросната вада. Но за тях тази вада се пада зад задния им двор. Съседи по-нагоре си пускат и ямите. Все пак те не са по-малко глупави от другите съседи! Та просто е чудно!
Не знам обаче на какво прилича вадата, когато замръзне. Но сигурно е невероятно върху леда да тече вода, защото водата тече постоянно! Явно много хора се възползват от въпросната вада.

Извинявам се за отклонението, но като чуя че някой си пуска водите в разни вади и рязко ми се вдига кръвното....

Последна редакция: пт, 27 яну 2023, 23:32 от nellytan1

# 48
  • София
  • Мнения: 8 581
На нас изгребната, откак е направена като хората, ни струва 200 лв на година явно. Има попивно поле, което също източваме като викнем камиона. И това е при положение, че е все още деформирана и накривена, иначе и по-евтино щеше да е. Всеки може да смята, според мен хич няма смисъл да бързаме с пречиствателната станция (но това си е нашият случай и не е меродавен за всички). Разбира се, мислим да  сменим с ПС, но няма да е на зор Simple Smile

# 49
  • София
  • Мнения: 1 413
Да, аз по-скоро към Tania111, защото беше писала в друга тема къде й е къщата и че има много високи подпочвени води. Попивно поле няма да работи.

# 50
  • Мнения: 919
Да, аз много благодаря на добронамерените сред Вас. Ясно е, че ако исках да продължа традицията със септичната яма /каквато предполагам, че е сега съществуващата в парцела, защото преди 20 години е почти сигурно, че не са направили изгребна/, въобще нямаше да задавам въпроса, който зададох/.

Тези, които са тук за да се заяждат и да обясняват колко са по-изискани от останалите простаци, нека си продължават. Това нито ще спре 90-те процента да си изливат съдържанието на септичните ями във вадите пред къщите, нито ще окаже влияние върху мнението и решенията на останалите, които търсят други възможности. Просто те ще си останат с вдигнато кръвно.

В крайна сметка, когато стигна дотам, ще се консултирам с фирми, които правят изгребни ями и пречиствателни станции и ще реша кое ще е крайното решение. Зададох въпроса си, защото се опитвам да се ориентирам кои са стъпките за изминаване и още веднъж благодаря за адекватните отговори! Simple Smile

Последна редакция: сб, 28 яну 2023, 06:47 от Tanya111

# 51
  • Мнения: 1 624
Може да имате добри намерения, но това ,което искате реално да направите е наистина просташко!

Няма как да започнем да живеем в една по-добра среда, ако просто си хвърляме на улицата всичко, което не ни е нужно, защото струва пари да го направим по нормалния начин. А и даже не се притесняваме да го обявяваме това в интернет пространството!

Дам, както винаги в БГ е гордост да си простак, а другите са отрепки!

# 52
  • Мнения: 1 365
Тази вода след пречиствателната станция не може ли да се събира в някакъв резервоар и да се полива с нея? Доколкото разбирам, водата трябва да е годна да се излее където и да е, но ако е повече и не може да попие в земята какво се прави? Да тече по улиците или да наводнява съседни дворове изобщо не е ОК. А разните битови химии и препарати, с които се мият чинии, пере се и т.н. с тях какво става като няма  канализация?

# 53
  • София
  • Мнения: 8 581
Точно битовите химии се препдолага, че ПС ги пречиства.

# 54
  • Мнения: 1 624
Зависи от вида на пречиствателната станция. Ако е с бактерии то тогава не трябва да се ползват препарати от типа на Доместос,  защото убиват бактериите.

# 55
  • София
  • Мнения: 1 413
Тази вода след пречиствателната станция не може ли да се събира в някакъв резервоар и да се полива с нея? Доколкото разбирам, водата трябва да е годна да се излее където и да е, но ако е повече и не може да попие в земята какво се прави? Да тече по улиците или да наводнява съседни дворове изобщо не е ОК. А разните битови химии и препарати, с които се мият чинии, пере се и т.н. с тях какво става като няма  канализация?
Да, може да се събира разбира се. Тъй като потреблението на едно четиричленно семейство е около 15 м3 месечно, един такъв съд би вършил работа. Той не е никак малък и разхода по поставянето му - също.
Проблемът е, че градина се полива около 5, максимум 6 м в годината. През другото време трябва всеки месец да се изпразва събирателния съд. А дали ще е пречистена вода или отпадна, цената ще бъде една и съща.

# 56
  • София
  • Мнения: 8 581
Съседите срещу нас си лсожиха ПС и имат преливен съд, но определено мина повече от месец и не се е налагало да го изпомпват... Не съм ги питала, но препдолагам, че водата не остава в този съд изцяло, а част от нея се абсорбира в почвата (все пак е пречистена) дори и през зимата; или пък се връща в ПС, не знам, не съм се интересувала, наистина. Както и нашето попивно поле не се налага да го изпомпваме постоянно.

# 57
  • Мнения: 1 624
Не си спомням колко струваше нашият резервоар. 
Нашият е по-голям от този - https://www.romstal.bg/%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B … 00-lt-p19379.html
Ще видим дали ще ни издържа поне един месец.
Резервоара го поставиха заедно с пречиствателната.  Направиха и външната канализация на къщата. Това им отне 2 дена. Ако не бяха правили канализацията, щяха да се справят за един. Т.е. монтажа едва ли е излезнал много повече заради резервоара. Според мен само инертната маса маса струва в повече, а тя не беше много като пари. Докараха всичко с един голям камион.

Тази есен беше доста суха, така че можеше да се полива от резервоара. Според мен зависи от самата година, колко често може да поливаш от резервоара. Понякога зимите са меки и няма сняг. Когато обаче са отрицателни температурите, няма да може да се полива.

# 58
  • София
  • Мнения: 1 413
nellytan1, всичко зависи от мястото и почвата. При нас имаше копаене, подложен бетон с армировка, който съответно трябваше да стегне. В друг ден започнахме с изпомпване на събралата се подпочвена вода и инсталация на ПС. Тя пък беше заровена също със земновлажен бетон, пак по изискване, за да се предотврати евентуално "изплуване" на съдовете. Така че станаха два работни дни, бетонна плоча, още бетон, още инертни материали...

# 59
  • Мнения: 1 624
Ние не сме правили подложен бетон.
За предотвратяване на изплуване на съда, фирмата, която избрахме използва друг подход. Дано да работи. Ще го видим.
Това ни спести доста пари.

Общи условия

Активация на акаунт