Пречиствателна станция

  • 6 530
  • 59
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 8 603
Нели, при вас дали се изсипва вода от пречиствателни станции или от някакви самоделни канализации (май не съм те питала досега и все си представям гадна канализационна вода). От пречиствателните станции нали би следвало да се изтича вода годна за поливане - все едно дъждовна вода?

# 46
  • София
  • Мнения: 1 420
От ПС по документи излиза вода, пречистена на 97-98%, дали е така предстои да разберем.
Ако ние нямаше къде да отведем, нямаше изобщо да се набутваме допълнително, а щяхме да направим изгребна яма около 15м3 вместимост.
Да се събира пречистената вода и да се източва с т.нар. лайнарки ще е скъпо също, но няма как. Защото се полива пет месеца в годината.

# 47
  • Мнения: 1 622
ToniShu, от всичко, което се сетиш се излива. Една къща през нас имат пречиствателна станция и си изливат водата във въпросната вада. Но за тях тази вада се пада зад задния им двор. Съседи по-нагоре си пускат и ямите. Все пак те не са по-малко глупави от другите съседи! Та просто е чудно!
Не знам обаче на какво прилича вадата, когато замръзне. Но сигурно е невероятно върху леда да тече вода, защото водата тече постоянно! Явно много хора се възползват от въпросната вада.

Извинявам се за отклонението, но като чуя че някой си пуска водите в разни вади и рязко ми се вдига кръвното....

Последна редакция: пт, 27 яну 2023, 23:32 от nellytan1

# 48
  • София
  • Мнения: 8 603
На нас изгребната, откак е направена като хората, ни струва 200 лв на година явно. Има попивно поле, което също източваме като викнем камиона. И това е при положение, че е все още деформирана и накривена, иначе и по-евтино щеше да е. Всеки може да смята, според мен хич няма смисъл да бързаме с пречиствателната станция (но това си е нашият случай и не е меродавен за всички). Разбира се, мислим да  сменим с ПС, но няма да е на зор Simple Smile

# 49
  • София
  • Мнения: 1 420
Да, аз по-скоро към Tania111, защото беше писала в друга тема къде й е къщата и че има много високи подпочвени води. Попивно поле няма да работи.

# 50
  • Мнения: 919
Да, аз много благодаря на добронамерените сред Вас. Ясно е, че ако исках да продължа традицията със септичната яма /каквато предполагам, че е сега съществуващата в парцела, защото преди 20 години е почти сигурно, че не са направили изгребна/, въобще нямаше да задавам въпроса, който зададох/.

Тези, които са тук за да се заяждат и да обясняват колко са по-изискани от останалите простаци, нека си продължават. Това нито ще спре 90-те процента да си изливат съдържанието на септичните ями във вадите пред къщите, нито ще окаже влияние върху мнението и решенията на останалите, които търсят други възможности. Просто те ще си останат с вдигнато кръвно.

В крайна сметка, когато стигна дотам, ще се консултирам с фирми, които правят изгребни ями и пречиствателни станции и ще реша кое ще е крайното решение. Зададох въпроса си, защото се опитвам да се ориентирам кои са стъпките за изминаване и още веднъж благодаря за адекватните отговори! Simple Smile

Последна редакция: сб, 28 яну 2023, 06:47 от Tanya111

# 51
  • Мнения: 1 622
Може да имате добри намерения, но това ,което искате реално да направите е наистина просташко!

Няма как да започнем да живеем в една по-добра среда, ако просто си хвърляме на улицата всичко, което не ни е нужно, защото струва пари да го направим по нормалния начин. А и даже не се притесняваме да го обявяваме това в интернет пространството!

Дам, както винаги в БГ е гордост да си простак, а другите са отрепки!

# 52
  • Мнения: 1 373
Тази вода след пречиствателната станция не може ли да се събира в някакъв резервоар и да се полива с нея? Доколкото разбирам, водата трябва да е годна да се излее където и да е, но ако е повече и не може да попие в земята какво се прави? Да тече по улиците или да наводнява съседни дворове изобщо не е ОК. А разните битови химии и препарати, с които се мият чинии, пере се и т.н. с тях какво става като няма  канализация?

# 53
  • София
  • Мнения: 8 603
Точно битовите химии се препдолага, че ПС ги пречиства.

# 54
  • Мнения: 1 622
Зависи от вида на пречиствателната станция. Ако е с бактерии то тогава не трябва да се ползват препарати от типа на Доместос,  защото убиват бактериите.

# 55
  • София
  • Мнения: 1 420
Тази вода след пречиствателната станция не може ли да се събира в някакъв резервоар и да се полива с нея? Доколкото разбирам, водата трябва да е годна да се излее където и да е, но ако е повече и не може да попие в земята какво се прави? Да тече по улиците или да наводнява съседни дворове изобщо не е ОК. А разните битови химии и препарати, с които се мият чинии, пере се и т.н. с тях какво става като няма  канализация?
Да, може да се събира разбира се. Тъй като потреблението на едно четиричленно семейство е около 15 м3 месечно, един такъв съд би вършил работа. Той не е никак малък и разхода по поставянето му - също.
Проблемът е, че градина се полива около 5, максимум 6 м в годината. През другото време трябва всеки месец да се изпразва събирателния съд. А дали ще е пречистена вода или отпадна, цената ще бъде една и съща.

# 56
  • София
  • Мнения: 8 603
Съседите срещу нас си лсожиха ПС и имат преливен съд, но определено мина повече от месец и не се е налагало да го изпомпват... Не съм ги питала, но препдолагам, че водата не остава в този съд изцяло, а част от нея се абсорбира в почвата (все пак е пречистена) дори и през зимата; или пък се връща в ПС, не знам, не съм се интересувала, наистина. Както и нашето попивно поле не се налага да го изпомпваме постоянно.

# 57
  • Мнения: 1 622
Не си спомням колко струваше нашият резервоар. 
Нашият е по-голям от този - https://www.romstal.bg/%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B … 00-lt-p19379.html
Ще видим дали ще ни издържа поне един месец.
Резервоара го поставиха заедно с пречиствателната.  Направиха и външната канализация на къщата. Това им отне 2 дена. Ако не бяха правили канализацията, щяха да се справят за един. Т.е. монтажа едва ли е излезнал много повече заради резервоара. Според мен само инертната маса маса струва в повече, а тя не беше много като пари. Докараха всичко с един голям камион.

Тази есен беше доста суха, така че можеше да се полива от резервоара. Според мен зависи от самата година, колко често може да поливаш от резервоара. Понякога зимите са меки и няма сняг. Когато обаче са отрицателни температурите, няма да може да се полива.

# 58
  • София
  • Мнения: 1 420
nellytan1, всичко зависи от мястото и почвата. При нас имаше копаене, подложен бетон с армировка, който съответно трябваше да стегне. В друг ден започнахме с изпомпване на събралата се подпочвена вода и инсталация на ПС. Тя пък беше заровена също със земновлажен бетон, пак по изискване, за да се предотврати евентуално "изплуване" на съдовете. Така че станаха два работни дни, бетонна плоча, още бетон, още инертни материали...

# 59
  • Мнения: 1 622
Ние не сме правили подложен бетон.
За предотвратяване на изплуване на съда, фирмата, която избрахме използва друг подход. Дано да работи. Ще го видим.
Това ни спести доста пари.

Общи условия

Активация на акаунт